Anasayfa / Turizm ve Tatil / Yılbaşında Kayak Merkezleri

Yılbaşında Kayak MerkezleriKar yağışı kış turizmcilerinin yüzünü güldürdü. Halihazırda Kartepe’de 40-50, Uludağ’da 80-90 santim olan kar kalınlığının son yağışlarla artması beklenirken, otellerdeki doluluk oranları da yükseliyor.

Ortalama yüzde 30’a ulaşan Uludağ’da rezervasyonların yıl başına doğru yoğunlaşacağı belirtilirken, Palandöken’deki tesislerin yüzde 100’lük doluluğu şimdiden yakaladığı ifade ediliyor. Gecelik fiyatlar şu anda 200-250 liradan başlıyor. Ücretlerin yıl başında tavan yapması bekleniyor.

Kış turizminin önde gelen merkezlerinden Bursa Uludağ’daki tesisler, tatilcilerin ilgisinden memnun. Önceki yıllara gore sezonu 20 gün öncesinden açan Uludağ’da bütün hazırlıklar tamamlanmış durumda. Grand Yazıcı Otel’in yöneticisi Güray Büyükçakır, “Öncelikle hedefimiz yılbaşı, ardından yarıyıl tatili ve sezon. Şu an hazırlıklarımız tamam, misafirlerimizi bekliyoruz. Satışlarımız devam ediyor. Yılbaşına kadar tam doluluk oranına ulaşacağız.” dedi.

Büyük Otel Sahibi Emre Saklıca da zirvedeki 18 tesisin sezon açılışını yaptığını belirterek, “Biz bu sene Uludağ’da tek alkolsüz otel olarak açılışımızı yaptık. Otel dolulukları yüzde 15 seviyelerinde çünkü müşterilerimiz henüz kayak sezonunun açıldığının farkına varmadı. Şu an bir metreye yakın karla sezon 20 gün önce başladı. Ancak rezervasyonlar beklediğimizden daha iyi gidiyor. Fiyatları gecelik 250 TL – 300 TL olarak belirledik.”

PALANDÖKEN’DE DOLULUK YÜZDE 100

Erzurum’da 5 Aralık’tan beri etkili olan kar yağışı sayesinde Palandöken’deki kar kalınlığı istenilen seviyelere geldi. Pistlerdeki hazırlıklar tamamlanırken, yıl başının da etkisiyle rezervasyonlar yüzde 100’e ulaştı. Palandöken Kayak Merkezi’nde hizmet veren ve 480 turisti ağırlayabilecek konaklama imkanına sahip Xanadu Snow White Otel’in Genel Müdürü Murat Altuğ Kargı, özellikle 29 Aralık ile 4 Ocak arasında yüzde 100 doluluk oranına sahip olduklarını söyledi. Kargı, 9 Aralık’tan itibaren pistleri açtıklarını aktardı.
Renaissance Polat Erzurum Hotel Genel Müdürü Emin Berk, “Hiçbir problemimiz kalmadı. Sezona hazırız. Yılbaşı ve sömestrde doluluk oranlarımızın çok üst seviyede olacağına inanıyoruz. Uluslararası sporcuları da Erzurum’a getirmek istiyoruz. Polonyalı tur operatörleriyle yapılan anlaşmalarla onların Erzurum pazarına girmesini sağlıyoruz. Yılbaşı sonrasında Bulgaristan, Rusya ve Romanya’dan gelecek turistlerle doluluk oranımızı yüzde 100’e çıkarmayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

  Turizmde erken rezervasyon kampanyaları zamanı

Dedeman Palandöken Otel Genel Müdürü Nuri Avşarer de yılbaşı için otelde rezervasyon oranlarının yüzde 100’e ulaştığını söyledi. Sömestre için rezervasyonların devam ettiğini belirten Avşarer, bu dönemde doluluk oranlarının daha fazla olacağını kaydetti. “Erzurum’a haritadan bakıldığında çok uzak olduğu zannedilebilir.” diyen Avşarer, sabah 6’da Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçağa binen bir kişinin 9’da Palandöken’de kayak yapabilecek imk’na sahip olduğunu vurguladı.

2 bin ile 3 bin 176 metre arasında bulunan Palandöken Kayak Merkezi’ndeki pistlerde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift hizmet veriyor. Kayak merkezinde 7 kolay, 8 orta, 2 profesyonel ve 4 doğal pist mevcut. Alp disiplini ve snowboard için uygun olan pistler sunan kayak merkezi, yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı turizm çeşitleri için alternatif oluşturuyor. Palandöken Kayak Merkezi dünyanın en uzun ve dik kayak pistlerine sahip.

KARTEPE VE ERCİYES’TE DE HAZIRLIKLAR TAMAM

Kocaeli’de 1.650 metre rakımlı kayak merkezi Kartepe de kış turizmi hazırlıklarını tamamladı. Son yağışlardan önce kar kalınlığının 40-50 santimetre olduğunu ifade eden Kartepe Green Park Resort Otel Genel Müdür Yardımcısı Sefa Başer, pistleri açmak için kar kalınlığının yeterli seviyeye ulaşmasını beklediklerini söyledi. Başer, “Yılbaşına kadar kar kalınlığının istediğimiz seviyeye ulaşacağını bekliyoruz. O seviyeye ulaşınca hemen pistleri açacağız.” dedi.

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi de sezon için tatilcileleri bekliyor. Tesisleşme için 270 milyon Euro’luk yatırım yapıldığını dile getiren Erciyes Turizm AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, uyguladıkları fiyat politikası ile kış tatili yapmak isteyenler için en cazip bölge olduklarını ileri sürdü. Erciyes’teki mekanik tesislerler günlük 25 liraya faydalanılabileceğini, tek kişilik biletin 3 lira olduğunu aktaran Cıngı, “Bu bizim en büyük çekiciliğimiz olacak.” dedi. Erciyes’in şu an 20 pistle hizmet verdiğini, gelecekl yıl tamamlanacaklarla birlikte bu sayının 30’a çıkacağını da sözlerine ekledi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir yorum

  1. Uludağ kayak için çok güzel ama pistler hep aynı. Bence yeni pistler yapılması gerekli. Bu arada fiyatlar burda hep yüksek. Gerçi eğlence hayatı en iyi kar merkezi ülkemizde..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir