Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Yılın en büyük reklam ajansları

Yılın en büyük reklam ajanslarıYaratıcı ajanslar o dönemin şartları altında krizi adeta bir yaşam biçimi olarak benimsemiş, reklamverenlerin bütçe kısıntıları ve indirim talepleriyle iş güçlerinin önemli bir bölümünü kaybetmişlerdi.

2009, kriz yılıydı. 2010’a girerken ise sektör biraz daha umutluydu. Kaybettiği iç gücünü tekrar kazanmayı, ikinci çeyreğe gelmeden toparlanmayı umuyordu ve öyle de oldu.

Reklamcılar Derneği’nin açıkladığı verilere göre, 2009’da toplam 2.767 milyon TL olan mecra yatırımları, 2010’un ilk altı ayında 1.835 milyon TL idi. 2010’u geride bırakırken, bu rakamın 2009’un totalini aşacağı açıkça görülüyor. Hem bu durumun bir yansıması hem de sosyal medya çağının bir getirisi olarak, 2010’da reklam ajanslarıyla reklamverenlerin partnerlik ilişkilerinde şeffaflığa doğru belirgin bir geçiş gözlemlendi. Seneye ilişkin değerlendirmeleriyle ilgili görüşlerine başvurduğumuz sektör temsilcileri de bu fikre paralel olarak 2010’da reklam ajanslarıyla müşterilerin çok daha diyalog halinde çalıştığını belirtiyor. Görünen o ki eskinin reklam ajanslarıyla reklamverenlerin arasına net çizgiler koyan kuralları artık pek işlemiyor.
MediaCat’in Ocak sayısında Nielsen işbirliğiyle hazırladığı ve televizyon, gazete, dergi ve radyo mecralarında yapılan reklamların tarife fiyatları üzerinden hesaplanmasıyla elde edilen tablolarda, sosyal reklamlar ve telemarketing çalışmaları dikkate alınmadı. Tablo bu kriterlerle okunduğunda, 2010’u tüm mecralarda en aktif geçiren ajansın Alametifarika olduğunu görülüyor.

İşte yılın en büyük reklam ajansları listesinin ilk 10 ajans:
1. Alametifarika
2. TBWA/İSTANBUL
3. Team Red
4. Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi
5. Medina Turgul DDB
6. Publicis Yorum
7. Leo Burnett
8. McCann-Erickson
9. Euro RSCG İstanbul
10. Y&R Reklamevi

  İranlı reklamcıların gözü Türkiye'deYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor. Sevgililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir