Anasayfa / Kariyer ve İş / Yöneticiler tepe yönetime verilen maaşların açıklanmasını istiyor

Yöneticiler tepe yönetime verilen maaşların açıklanmasını istiyorVergi denetim ve danışmanlık şirketi Grant Thornton’un, 40 ülkede yaptığı araştırmaya göre yöneticiler tepe yönetime verilen maaşların açıklanmasını istiyor.

Denetim, vergi ve özel danışmanlık hizmetleri sunan Grant Thornton’un son araştırmasında, dünya genelinde 2.800 yöneticinin, büyük halka açık şirketlerin tepe yönetimlerinin maaşlarına bakış açısı inceleniyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 40 ülkede yapılan araştırmaya Türkiye’den katılan yöneticilerin yarıya yakını, büyük halka açık şirketlerde tepe yöneticilerin yüksek maaş aldığını düşünüyor.

Büyük halka açık şirketlerin tepe yöneticilerinin maaşlarının yüksek olduğunu düşünenlerin oranı, global ortalamada yüzde 36. Bu oran Türkiye’de yüzde 46 iken, Latin Amerika’da (Arjantin, Brezilya, Şili, Meksika) yüzde 41 ile kendini gösteriyor. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin’de (BRIC) yüzde 37, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere, Amerika’da (G7) yüzde 37 ve Avrupa Birliği’nde ise yüzde 35 olarak ortaya çıkıyor. Dünya genelinde en az 1/3’lük bir grup, halka açık şirketlerin tepe yönetimine yüksek maaş ödendiği konusunda hemfikir. Diğer taraftan, Kuzey Amerika ülkelerinde (Kanada, Amerika) yüzde 32’lik bir grup ödenen maaşları yüksek bulmadığını düşünürken, G7’de ise yaklaşık yüzde 30’luk bir kesim, verilen maaşların uygun olduğu yönünde görüş belirtiyor.
En çekimser cevaplar Türkiye’den
Araştırmaya global ölçekte katılan yöneticilerin yarıdan fazlası, büyük halka açık şirketlerde murahhas (yönetici) olan ve olmayan yönetim kurulu üyelerine ödenen maaş politikalarının ve bu kişilerin maaşlarının kesinlikle açıklanması gerektiği yönünde görüş beyan ediyor ki bu grup yüzde 53’lük bir kesim. Türkiye’de ise bu görüşte olanlar yüzde 36. Bu konuda en çekimser cevaplar Türkiye’den. Kuzey Amerika, Latin Amerika, G7, Avrupa Birliği ve BRIC gruplarında açıklanmalı diyenler yüzde 50’nin üzerinde.

Hissedarların, maaşların hesaplanma politikaları üzerinde daha fazla söz sahibi olması gerektiğini düşünenler globalde yüzde 41 iken Türkiye’de yüzde 30. Diğer taraftan, en gelişmiş ülkeler bu fikre daha temkinli bakıyor. G7 ve Kuzey Amerika ülkelerinde, sırasıyla yüzde 36 ve yüzde 38’lik gruplar, hissedarların, tepe yönetimin maaşları konusunda söz sahibi olması gerekmediğini düşünüyor.

  KİP 2015 Yılı Peraonel Alım Planları

Hürriyet İK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir