Anasayfa / Kariyer ve İş / Yönticiler Teknolojiye Öncelik Veriyor

Yönticiler Teknolojiye Öncelik VeriyorIBM Global iş Hizmetleri (GBS) Lideri Tansu Yeğen, bin 709 yönetici ile gerçekleştirilen IBM CEO Araştırması 2012’ye göre yöneticilerin teknolojiye öncelik verdiklerine değiniyor.

Dünya sürekli hiç olmadığı kadar küçülüyor, her gün daha da küçük bir köye dönüşüyor.

Tüm bunlar internetin etkisiyle oluyor. İnsanlar, şirketler, tüketiciler sürekli etkileşim halinde bulunabiliyor, Fikirler, haberler, yorumlar, görüşler artında internet ve sosyal medya aracılığıyla geniş kitlelere yayılıyor. İnternet, kullanılan a-raçlann da gelişimiyle hayatımızda daha fazla yer alıyor. Dünya Bankası’nın raporunda da (Kalkınma için Bilgi ve İletişim 2012)küresel iletişim pazarında 2011’de 353 milyon bilgisayar (kullanımda olan toplam bilgisayar adedi 1.6 milyar), 1.8 milyar cep telefonu satışı olduğu tahmin ediliyor. Bunun 470 milyonu ise 2011’de satışları yüzde 59 artan akıllı telefonlardan oluşuyor. Bu doğrultuda da daha akıllı ve sürekli iletişim halinde olunan bir dünyadan söz etmek mümkün…

TÜRKİYE’DEN DE KATILIM VAR
IBM de değişik coğrafyalardan bin 709 CEO, genel müdür ve üst düzey temsilci ile görüşerek hazırladığı ‘IBM CEO Araştırması 2012’ de, bu derece bağlantılı ve hızlı hareket eden dünyada kurumlann gelişimlerini sürdürülebilir kılmak isteyen CEO’lann yönelmeleri gereken değişikliklere ışık tutmayı amaçlıyor. Çalışmaya Türkiye’den de bankacılık, finans, sigortacılık, sağlık, BT hizmetleri, tüketici ürünleri gibi sektörlerin üst düzey yöneticileri ve CEO’lannın yer aldığı 11 isim katüdı.

ÖNCELİK TEKNOLOJİ

Araştırma başlangıçta bahsettiğimiz sosyal medya üzerine de ilginç veriler ortaya koyuyor. CEO’lann, önümüzdeki beş yıl içerisinde “sosyal medya”mn, yüzde 256 artarak müşteriyle ilişki kurmada en önemli ikinci iletişim metodu olacağını öngörüyorlar. Rekabeti getirecek inovasyonlan değerlendirmek için ise CEO’lann yüzde 69’u ortaklıklara yöneliyor. IBM Global İş Hizmetleri (GBS) Lideri Tansu Yeğen de araştırmayı değerlendiriyor ve IBM’in araştırmanın sonuçlarını paylaşarak bütün sektörlere dünyanın nereye gittiğine dair yol haritası çizdiğini kaydediyor. Her araştırmada yöneticilerin önceliğinin değiştiğine değmen Yeğen, bu yıl teknolojik faktörlerin birinci sıraya yükseldiğini kaydediyor. Teknoloji alanı ise alternatif enerji, bioteknoloji, nanoteknoloji, internette olan etkenler şeklinde sayılırken, CEO’lar açısından teknoloji iş süreçlerini yapmakta bir araç olarak da ön plana çıkıyor. 2004’te altıncı sırada, 2010’da ikinci sırada olan teknoloji faktörünün bu yıl zirveye çıkması şaşırtıcı olmasa gerek. Söz konusu unsurun bütün bu gelişimlerin paralelinde önümüzdeki yıllarda da zirveyi bırakması zor görünüyor.

  Bak Yapı İnşaat İş İlanları 2014

F. EMRE YILMAZ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir