Anasayfa / Emlak Haberleri / Yuan dengeleri değiştiriyor

Yuan dengeleri değiştiriyor
İş dünyası küresel çapta yapılan yuan alım-satım işlemleri sayesinde ticaret, yatırım ve borçlanma finansmanı sağlayabiliyor.

Yuanın bu hızlı yükselişin, küresel döviz piyasalarında oyunun kuralını değiştireceği belirtiliyor.

Yuan, yurtdışında alım-satımına izin verilmesinin üzerinden henüz birkaç ay geçmesine rağmen, küresel döviz piyasalarında hızlı şekilde rağbet gören bir varlık haline geldi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in para birimi yuandaki işlem miktarı beş ayda sıfırdan 400 milyon dolara yükseldi.

İş dünyası küresel çapta yapılan yuan alım-satım işlemleri sayesinde ticaret, yatırım ve borçlanma finansmanı sağlayabiliyor.

Bu gelişme, yuanın küresel finans piyasalarında rol alması için atılan önemli bir adım olarak görülüyor.Hong Kong’da hesap açmak gerekiyor

Çin dışında yuan alım-satımı gerçekleştirmek için işlemcilerin Hong Kong’taki bankalarda hesap açmaları gerekiyor.

Çinli şirketler, dışarıdaki yuan hesaplarına ihracat ve ithalat amacıyla para transferi gerçekleştirebiliyor. Ancak, para dışarıdaki hesapta bulunduğu sürece hesap sahibi bu kaynakla her şekilde işlem gerçekleştirebiliyor.

Sınır ötesi bankacılık hesaplarında tutulan yuan miktarındaki artış, genelde Çin ile ticari ilişkileri üst seviyede olan gelişmekte olan ülkeler sayesinde gerçekleştiriliyor.

HSBC, Çin’in diğer gelişmekte olan ülkelerle olan yıllık 2 trilyon dolarlık ticaretinin yaklaşık yarısının birkaç yıl içinde yuan cinsinden yapılacağını tahmin ediyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir