Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Yüksek Lisanslı Ayakkabıcılar Geliyor!

Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (TASEV) Yönetim Kurulu Başkanı M. Yalçın Egemen, TASEV ’in ayakkabı sektöründeki yeni vizyonunun; 4 yıllık Lisans eğitimi için teknoloji ve tasarım fakültesinin kurulması ve bu fakültenin dünyadaki diğer ayakkabı fakülteleri ile entegrasyonunun sağlanması olduğunu söyledi ve ekledi: Neticede ayakkabı sektörü için lisansüstü eğitim şansı da oluşacaktır. Bu hususta İstanbul Üniversitesi ile çalışmalarımız devam ediyor. 2012 – 2013 yıllarına yetiştirebileceğimizi umuyoruz.

MESLEKİ YETERLİLİK İÇİN AB FONU

Ayakkabı sektöründe meslek standartlarının belirlenmesi amacıyla yeni bir proje hazırladıklarını söyleyen Egemen, “Projemizin kabul edilmesiyle önümüzdeki dönemlerde ayakkabı sektörü için ‘Meslek Standartları ve Mesleki Yeterlilik Belgesi’ verebileceğiz.Mesleki eğitim ve öğretim programlarının meslek standartları doğrultusunda oluşturulması için hazırladığımız ‘Meslek Standartlarının Belirlenmesi’  projesi, AB fonlarının desteği ile hayata geçirilecek” dedi.

Bu amaçla AB fonlarından faydalanmak için gereken müracaatların yapıldığını söyleyen Egemen, TASEV’in Türkiye’de Meslek Standartları ve Mesleki Yeterlilik Belgesi verebilecek tek kuruluş olduğunu ve en kısa sürede bu görevin TASEV’e verilmesini umduklarını da belirtti. Egemen, “Sayın bakanımız ve TİM başkanımızın bu husustaki desteklerine büyük ihtiyacımız var” dedi.CNR Expo’da düzenlenen AYSAF Fuarı’nın açılışında konuşan Egemen şöyle devam etti: Türk ayakkabı sektörünü dünya piyasalarında rekabet gücü yüksek bir sanayi konumuna ulaştırmak için uğraş veren vakfımızın üç ayakkabı meslek lisesinde 500’ü aşan öğrenci ayakkabı eğitimi görüyor.Bu öğrencilerimizin çoğunu verdiğimiz burslarla destekliyoruz. Yine 500’ü aşan öğrencimizi bu okullarımızdan mezun ederek sektöre ara eleman olarak gönderdik.
İstanbul Üniversitesi Teknik Meslek Yüksek Okulunda 2 yıllık Ayakkabı Teknoloji ve Tasarım bölümü açarak liselerimizden mezun olan bir kısım öğrencimize yüksek eğitim imkânı sağladık. Bugün 60 öğrencimiz yüksek öğrenimlerine İstanbul Üniversitesi’nde devam ediyorlar.

ÖĞRENCİLERE 10 BİN BEDAVA AYAKKABI

Ayrıca sektörümüzden gelecek yeni proje tekliflerini destekleyecek çalışmaları İstanbul Üniversitesi ve KOSGEB desteği ile kurulan Teknokent’ de değerlendirebilme çalışmalarını da yürütüyoruz. Gerek okullarımızda ve gerekse yeni açılan ayakkabı meslek liselerindeki ayakkabı eğitmeni ihtiyacını dikkate alan Vakfımız MEB ile yeni bir protokol imzalayarak yeniden eğitmenlerin eğitimi projesini başlatmıştır. Bu gaye için 6 aylık sertifika programları
2011’de tekrar TASEV tarafından açılacaktır.

İşkur, İsmek, İstanbul B.Şehir Belediyesi, bazı mahalli belediyeler ve bazı üniversitelerle beraber açtığımız sertifika programları ile 1000’e yakın vatandaşımıza ayakkabı eğitimi vererek yine sektörümüze ara eleman olarak kazandırdık. Bu arada sosyal yardımlar çerçevesinde gerek ülkemizde gerekse yurt dışında felaket mağduru binlerce kişiye sektörümüz desteği ile ayakkabı yardımında bulunduk. Ülkemizde ilk ve orta öğretimdeki ihtiyacı olan öğrencilerimize dağıtılmak üzere 10.000 çiftlik bir ayakkabı kampanyası başlattık. Bu kampanya için yine sektörümüzün desteğini bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu