Anasayfa / Kariyer ve İş / Yüksek Performanslı Takım Yetiştirmek

Yüksek Performanslı Takım YetiştirmekYüksek Performanslı Takım Yetiştirmek İçin 10 Etkili Liderlik Tekniği

Yüksek performaslı takımlara sahip olmak her yönetici için kritik değer taşıyor. Fakat iyi takımlar kurmak ve yönetmek, liderlik gerektiriyor. Vizyonu belirlemek, samimi olmak, dinlemek, performans göstermeyen takım üyeleri ile yüzleşmek, kendine güvenmek, iyi bir takım kurmak için çok önemli öğeler. Liderlik gelişimi, insan kaynakları ve organizasyonel gelişim konularında hizmet veren Linkage’ın CEO’su Phil Harkins, Linkage Newsletter’da yüksek performanslı takım yetiştirmek için 10 etkili liderlik tekniğini şöyle tanımlıyor:

Gelecek için çok net bir resim tanımla
Bu önemlidir çünkü takımlar çaresizce spesifik hedefler arar. Lider ‘nereye gittiğini biliyorsan, yol seni oraya götürür’ sözünü göz önünde bulundurur. Yolu belli olmayan bir yolculuğun takımı, ruhsuz ve kaybolmuş hissettireceğini bilir. Nereye doğru gideleceği hakkında takımları sürekli bilgilendirmek ve oraya nasıl ulaşılmasını aktarmak; liderlerin operasyonel koşullarda ve hatta amaçlardaki değişimleri kabul etmesi ve adapte olması demektir. Liderler arkasına yaslanıp izlemez, bunun yerine vizyonu ve insanlar kaybolmadan takım ruhunu yaratmak ve canlı tutmak zorundadır.

Samimi ol, bu kendi gardını düşürmek anlamına gelse de
İyi liderler, kendi içindekilerini nasıl ve ne zaman ifade etmesi gerektiğine dair güçlü hislere sahiptir. Hatta etrafındakilerin saygısını kazanmak için kendi zayıflıklarını doğru zamanda açığa çıkartır. Kendileri hakkında mükemmel imaj yaratmak konusunda takıntıları yoktur. Etkili liderlerin kendi hatalarına gülerek iyi sonuçlar elde ettiklerini bilir.

70-20-10 kuralını uygula
Liderler, gerçekten neler olup bittiği hakkında onları yakından takip etmek için gensoru ve savunma tekniklerini kullanırlar. Bunun adına basit bir formül olan 70-20-10 kuralını görüşmelerinde uygularlar; yüzde 70 dinleme, yüzde 20 yeterli miktarda savunmayla gensoru geliştirme ve yüzde 10 izleme (örneğin; özetleme, bilgiyi sentezleme, olası aksiyon yönlerini sağlama.)

Zor mevzular hakkında konuş
Takımının iyi yönde ilerlemesi için bir lider, zor konuları konuşmaktan korkmaz. Problemlerin üstünü örtmekle onlardan kurtulunamayacağı bilerek zor diyalogların nasıl yönetileceğinin yollarını bulur. Liderler aynı zamanda bilir ki kendisi konuşmazsa, kimse konuşmaz ve pek çok şeyin dile getirilmemesi kurumun kültürü haline gelir.

Taahhütleri takip et
Yüksek performanslı takımların liderleri güven inşa etme ve sağlamanın yollarını bulur; özellikle takımların sorumluluklarını yerine getirmesi ve amaçların netliği için görüşlerinin alınması konularında. Ayrıca körü körüne bağlılıkla profesyonelliği birbirinden ayrımayı da bilir.
Bırak diğerleri önce konuşsun
Yüksek performanslı takımlarda iletişim konusunda herkes birbirini eşit görür. Bu anlamda liderler, insanların ifade etme ihtiyacını karşılamak için onları cesaretlendirir.

  Avea Stajyer Alımı - Avea Staj Başvurusu

Dinle
Yüksek performanslı takımlar korkmadan dinleyen, aşırı veya negatif tepki geliştirmeden diğerlerinin konuşmasına müsade eden veya hangi konuya katılmadığını ifade eden insanlardan oluşur. İnsanların önünü kesen ve görüşlerinin değerli olmadığını ima eden kötü diyalog davranışlarının önünü hemen keser. Ayrıca liderler yüksek seviyede inovasyon elde etmek için takımdaki insanların korkmadan olağandışı düşüncelerini ifade etmesi ve deneysel süreçleri savunması gerektiğini bilir.

Performans gösteremeyen oyuncularla yüzleş
Bu, yüksek performanslı takımın en önemli karakteristiklerinden biridir. O da, liderlerin takımı aşağı çeken oyuncuları tolere etmemesi. Deneyimli liderler takımda birlik ve disiplin sağlanması için dışardan ‘tutkulu şampiyonlar’ adı verilen insanları takıma sıkça müdahil eder. Lider, birbiriyle yakın iş ilişkisi kurması anlayışını geliştiren ve takımın amaçlarına konsantre ve bağlı birkaç tutkulu şampiyonu etrafında toplayabilir. Onlar işlerin tamamlanması konusunda yetkinlerdir ve yardımcı olmakta başarısız olanları takımdan çıkarmaktan korkmaz.

Eğlen, ama asla başkalarını zor durumda bırakmadan
Yüksek etkili liderler alaycılık dümenini temiz yönetirler; her zaman otoyolu kullanırlar. Eğer biri hakkında şaka yapacaklarsa, genellikle bu kendileri olur. Saldırı içerikli şakaların yanlış yorumlanabileceği ve ters tepeceği dersini almışlardır. Organizasyon hakkında yakışıksız eleştirilerin kendilerine döneceğini bilirler.

Kendine güven ve güvenilir ol
Bir şekilde, günlük mücadelelerin üzerinde ve üstünde, liderler takımlarında projeye güven duyulmasının farkına varılmasını sağlar. Etkili liderler, takımın projeye olan güvenini sağlamak için destekten kaçınmadan ve gerçek konuları ve problemleri, hatta zor ve yüzleşilemeyecek olanları süzgeçten geçirerek diyaloglarını hazırlar. Bu yüzden her zaman organizasyonda ‘Ne oldu?’ ve ‘Nedeni nedir?’ sorularını işaret eder. Akıl hocası olmaya çalışmazlar çünkü bunun işe yaramadığını görürler. Genellikle doğrudan hedefe ateş edenlerdendir – sıkı oynayan, adil dövüşen ve asla pes etmeyen. Günün sonunda, ne olursa olsun liderin tek başına ayakta kalacağını takım üyeleri bilir. Bu da takımdakilere güven verir ve onlar da ayakta duracağını hisseder. Ayrıca gerçekten kötü şeyler olduğunda takımlar, liderlerinin onları yarı yolda bırakmayacağını veya suçlamayı onlara yönlendirmeyeceğini, bunun yerine ateşin içinde yanmak pahasına da olsa onları korumanın yollarını arayacağını anlar.

Linkage hakkında
Linkage 1988 yılında Boston’da kuruldu. Liderlik gelişimi konusunda uzman ve 2006’dan bu yana global organizayonel gelişim şirketi olan Linkage, liderlik gelişimi, insan kaynakları ve organizasyonel gelişim ile değişim yönetimi olmak üzere üç ana başlıkta ölçme/değerlendirme, danışmanlık, koçluk ve eğitim hizmetleri veriyor.

Linkage Türkiye ise 2008 yılından bu yana Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan bölgelerinden sorumlu olarak hizmet veriyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşinizde ilk gününüz

Diyelim ki, yeni bir işteki ilk gününüz. Ato/ davranmalı, neler yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir