Ekonomi Haberleri

Yunanistan, Çin ve siyaset üçlüsü

Yunanistan’ın temerrüde düşmesinin engelleneceği beklentisi korunuyor. Çin Shanghai Endeksinde satışların devamı gelebilir. İçeride ise TBMM Meclis Başkanı’nı seçecek. Piyasalar ise bütün bu gelişmelere göre dalgalı bir seyir izleyecek…

SON haftalarda dışarıda Yunanistan, içeride seçim sonrası siyasi beklentiler gündeme oturmuş durumda.

Bu iki gelişmeye Asya tarafından da Çin borsasmda yaşanan düşüş eklendi.

Verilerin etkisinin sınırlı olduğu bu dönemde bu hafta da bu üç konuyu konuşmaya devam edeceğiz.

yunanistan iflas

Yunanistan’ın ay sonunda IMF’ye olan borcunu ödeyemeyerek temerrüde düşme olasılığı artarken, Avrupa borsalarmda ve euro’da tam bir temerrüt fiyatlamasından bahsetmek zor. Avrupa ve euro dışında ise Yunanistan sorunu çok daha az umursanıyor. Bu nedenle buradan gelecek ters bir haber Yunanistan konusunda oldukça rahat tavırlar sergileyen piyasalarda soğuk duş etkisi yaratabilir.

İçeride ise siyasette yeni bir yola giriliyor. Bu hafta Meclis Başkanı seçilecek ve ardından hükümet kurma çalışmalarına başlanacak. Seçimden hemen sonra bir koalisyon kurulacağını fiyatlamaya geçen piyasalarımız, uzunca yıllardır görmediği koalisyon görüşmeleri sürecini tekrar hatırlayacak. Çin ise son sekiz aylık rallinin ardından çok sert bir düzeltme sürecine girdi. Son 15 günlük düşüş yüzde 20’ye yaklaşarak Asya’nın yeni kâbusu olma yoluna girdi.

YUNANİSTAN’DA YOLUN SONU YAKLAŞIYOR

Yunanistan’da görüşmeler cuma akşam saatlerine kadar sonuç üretmekten oldukça uzaktı. Hafta sonu da görüşmeler devam edecekti. Beklentiler buradan da önemli bir sonuç çıkmaması yönünde yoğunlaşmaya başladı. Biz de hafta sonu yapılan bu görüşmelerin bir sonuç üretmediği varsayımıyla analizimize devam ediyoruz.

Yunanistan için ay sonuna kadar bir çözüm bulunamayacağına dair endişeler artsa da, ay sonunda teknik bir hamle ile temerrüde düşmesinin engelleneceği beklentisi korunuyor. Bu durum sorunun belki birkaç hafta daha ötelenmesi anlamına gelebilir. Sorunun yeniden ötelenmesi Yunanistan sorununa oldukça rahat bir tavırla yaklaşan piyasaların, sinirlerinin daha da gevşemesine ve bir süre Yunanistan haberlerini kulak ardı etmesine neden olabilir. Bu nedenle bu hafta Yunanistan sorunu daha da büyüyüp piyasalarda soğuk duş etkisi yaratmaz ise uzunca bir süre piyasaların buraya ilgisinin ve fiyatlamadaki etkisinin düştüğünü görebiliriz.

ÇİN YENİ KABUS MU?Çin’in küresel piyasalara yön verme gücü zayıf olsa da bölge ülkelerini etkileyebilen bir yapıdan söz ediyoruz. Son sekiz ayda yüzde 100’e yakın prim yapan Shanghai Endeksi’nde son 15 gündeki kayıp yüzde 20’ye yaklaştı. Önümüzdeki hafta buradaki satışların devamında kayıpların yüzde 20’yi de aşarak teknik olarak bir ayı piyasasına girmesi endişe yaratıyor.

Son günlerdeki düşüşün sertliğine ve cuma günü diplerde olan kapanışa baktığımızda da bu olasılığın oldukça güçlü olduğunu görüyoruz. Avrupa ve ABD piyasalarında henüz bir etkileşim görülmemesine karşın teknik olarak da ayı piyasasına girilmesi, tedirginlik yaratabilir. Hele ki piyasalar Yunanistan tarafından bir darbe yiyecek olursa Shanghai endeksinin bu düşüşü, negatif hava için tam bir katalizör olur.

SİYASI TAKVİM İŞLİYOR

TBMM Başkanlığı seçimi ise 29 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Meclis Başkam’mn seçimi için ilk iki turda 367 oy, seçim üçüncü tura kalırsa 276 oy aranacak. Üçüncü turda da adaylar gerekli oyu alamazsa dördüncü tura en çok oy alan iki aday kalacak ve bu turda en yüksek oy alan aday Meclis Başkanı olacak.

Meclis Başkanlığı seçiminin ardından cumhurbaşkanı muhtemelen en yüksek oyu alan AK Parti Genel Başkam’na hükümeti kurma görevini verecek ve hükümetin kurulması için yasal süreç ve görüşmeler başlayacak. Bu dönemdeki görüşmelerin ardından yapılan açıklamalar, hatta liderlerin yüz mimikleri piyasalarımızda kısa vadeli rüzgarlar estirecek. Bu dönemde zaman zaman da asimetrik bilgi akışına bağlı olarak sert hareketler görülebilir.

Dolar/TL 2.65’in üzerinde tutunmaya çalışıyor

Koalisyonun kurulacağına yönelik beklenti Dolar/TL kurunda geri çekilmeyi destekliyor. Seçen hafta 2.65’e kadar gerileyen kur bu bölgede destek oluşturdu. Erken seçimi gündemden düşürecek bir hükümetin kurulması durumunda kurun 2.60’ın da altına gerileyeceği, piyasanın genel konsensüsü haline geldi.

Bizim bu konudaki görüşümüz 2.55-2,60 aralığının test edilme ihtimalinin yüksek olduğu bu bölgenin orta vadeli alım için fırsat oluşturacağıydı. Bu görüşümüzü korumakla birlikte kurda düşüş beklentilerinin bu denli genele yayılması potansiyelden ya daha sert ya da daha az bir düşüş yaşanma ihtimalini artırıyor.

Bu nedenle kısa vadede kurulacak bir hükümet ile 2,55’in altında bir ayı tuzağı oluşma ihtimalinin artığını düşünüyoruz. Kısa vadede ise aşağıda 2.65 yukarıda 2.6850 aralığında bir kanal oluşumu mevcut. Bu kanal içinde kısa vadeli tahmin yapmak çok mümkün değil. Bu nedenle kanalın üst bandına yaklaştıkça satış, yaparak makul bir stop loss ile süreci izlemek faydalı olabilir.

BIST-100 endeksi pahalı bölgeye yakın

Borsa İstanbul (BIST] seçim sürecinde verdiğinin büyük bir bölümünü seçimin ardından geri aidi. Önümüzdeki koalisyon kuruluş sürecini de göz önünde bulundurduğumuzda, kurulan bir koalisyonun getireceği tepki ile BIST-lOO’ün 84.000’i de aşarak seçim öncesi zirveler olan 87 bin-88 binli rakamları test ettiğini görebiliriz.

Nasıl çalışacağı bilinmeyen bir koalisyon hükümeti, çift hanelere dayanan faizler, düşük büyüme beklentileri ve düşen karlılıklar altında endeksin 84.000 ve üzerindeki rakamlarının pahalı olarak yorumlanacağını düşünüyoruz. Bu saydığımız gerekçelerden bir ya da birkaçında değişim görmeden endeksin yeni hareket bandının 75 bin ile 87 bin aralığı olacağını düşünüyoruz.

Önümüzdeki günlerde mevcut şartlarda köklü değişikliklere neden olacak bir gelişme yaşanmaz ise bu bant dışındaki fiyatlar görülse bile buralarda bir ortalama yakalanmasını çok mümkün görmüyoruz. Bu nedenle söz konusu bandın üst bandına yaklaşıldıkça pozisyon azaltılması gerektiği kanaatindeyiz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu