Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yunanistan Euro’suz daha iyi olabilir

Yunanistan Euro’suz daha iyi olabilirKomşumuz Yunanistan 2008 küresel krizinden bu yana bir türlü kendine gelemedi. Daha önce pek göze batmayan borç yükü krizle birlikte öyle ağırlaştı ki, bir kısmı da silinmesine rağmen ödenebilecek gibi görünmüyor. Ancak Euro Bölgesi’nin liderleri borçların ödenebilir hale gelmesi için sürekli kemer sıkma politikaları uygulanmasını talep ediyor. Yunan halkının buna direnmesi yüzünden de yıllardır Yunanistan’ın Euro kullanmayı bırakıp eski para birimi Drahmi’ye döneceği spekülasyonu yapılıyor. Bu spekülasyon şu ana kadar gerçekleşmedi ama Yunan halkının geçen haftaki referandumda önerilen son kemer sıkma politikalarına “hayır” demesi, bunun gerçekleşmesi olasılığını iyice artırdı.

Yunanistan euro

Şurası açık ki, ister Euro Bölgesi içinde kalsın isterse dışına çıksın, komşu için kolay bir çözüm yok. Yunanistan’ın ekonomisini yeniden yapılandırabilmesi için epey bir uğraşması gerekiyor. Krizin üzerinden geçen yedi yılda Euro Bölgesi içinde kalarak bunu yapamadı. Belki de Euro Bölgesi dışına çıkarak bunu daha kolay gerçekleştirebilir.

SANILDIĞI GİBİ DEĞİL

Türkiye kamouyunda ve hatta dünyada, Yunanistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyesi olduktan sonra refaha kavuştuğu şeklinde bir inanış var. Esasında durum pek de böyle değil. AB üyeliği sonrasında Yunanistan’ın  ekonomideki perfomransı artmadı, tam tersine keskin bir düşüş yaşandı. Yunanistan AB’ye 1981’de üye olmuştu. 1951-1980 arasında Yunanistan’ın kişi başına gelirinde yaşanan yıllık ortalama reel artış yüzde 5,3’ü buluyor. Bu oranın 1981-2014 arasında ise yüzde 0,8’e indiği görülüyor. Aslında Euro’ya geçiş sırasında, 1990’ların sonu ve 2000’lerin başında, Yunanistan’ın büyümesi hızlanmıştı. Ancak bu dönemde aldıklarım küresel kriz sonrasında olduğu gibi geri verdi.
Dokuz yıl önce yaptığım ve künyesini sayfanın altında bulacağınız bir araştırmada* da AB üyeliğinin Yunanistan’a ekonomik açıdan bir fayda getirmediği sonucuna varmıştım. Birliğe üye oldukları sırada göreli olarak yoksul durumda olan ülkelerin refah düzeylerinin AB’nin refah düzeyine yakınsayıp yakınsamadığını araştırdığım bu çalışmada, İtalya, İrlanda, İspanya ve Portekiz için bunun geçerli olduğu, Yunanistan için ise geçerli olmadığı sonucu çıkmıştı. Küresel kriz sonrasında yaşananlar bu durumu iyice belirginleştirdi.

  BİST’te ikinci çeyrek bilanço dönemi

BİZİ NASIL GEÇTİ?

Türkiye ile Yunanistan arasındaki refah farkı da esasında bu ülkenin AB üyesi olmasından sonra değil, bundan çok önce açılmıştı. Özellikle 1950’lerde ve 1960’larda Yunanistan Türkiye’ye epey fark attı. Esasında iki ülkenin ekonomideki büyüme oranları aşağı yukarı benzerdi. Fakat Türkiye’deki nüfus artış hızının Yunanistan’dakinden üç kat daha yüksek olması, kişi başına gelirdeki büyüme oranlan arasında önemli fark yaratmıştı. Bunun sonucu olarak da 1950’de Yunanistan’dakinin yüzde 75’i kadar olan Türkiye’deki kişi başına gelir düzeyi 1980’de yüzde 40’a kadar indi. Yunanistan’ın AB üyesi olmasından sonra bu oran yüzde 40-50 arasında seyretti. 2008 küresel krizinden sonra Yunanistan’ın sürekli küçülmesiyle birlikte ise bu oran 15 puan yükseldi ve geçen yıl yüzde 70’e ulaştı.

Yunanistan’ın Euro’dan çıkması elbette ekonomide 1980 öncesi performansı otomatik olarak geri getirmez. Ancak bu ekonomiyi yeniden yapılandırmak için iyi bir adım olabilir. Yeniden Drahmi kullanımına geçilirse yüzde 50 dolayında bir devalüasyon yaşanabileceği tahmin ediliyor. İhraç edecek fazla bir sanayi ürünü olmayan Yunanistan için bunun bir faydası olmayacağı belirtiliyor. Ancak bunun bir müddet sonra Yunanistan’ı yeni yatırımlar için cazip hale getirmesi ve zamanla Avrupa’nın sanayi üssüne çevirmesi imkansız değil. Komşunun bunun için çaba harcaması, AB’den sürekli yardım istemesinden daha iyi olabilir.

ORHAN KARACA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir