Ekonomi Haberleri

Yunanistanın İflası ve Etkileri Ne Olur?

Yunanistanın İflası ve Etkileri Ne Olur?, Yunanistanın İflası Yorumları, Yunanistanın İflası Sonrası, Yunanistanın İflasının Etkileri

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, piyasa göstergelerinin Yunanistan’ın temerrüde düşme ihtimalini gösterdiğini, bunun etkisinin ise Atina ile sınırlı kalmayıp domino etkisi oluşturarak bütün Avrupa’ya zarar vereceğini söyledi. Babacan, “Piyasa oyuncuları temerrüt riskini görüyor, buna izin verilmemeli. Yoksa domino etkisiyle Avrupa’ya yayılır.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ağır borç yükü altındaki Avrupalıların bu sıkıntıları onlarca yıl üzerlerinden atamayabileceklerini, bu yükün altından kalkmalarının kolay olmayacağını söyledi. Babacan, “Yani şöyle bir 10 yıl, 20 yıl, 30 yıllık bir projeksiyon yaptığınızda gerçekten Avrupa’nın bu ekonomik sorunlarını kolay kolay aşabileceğini düşünmüyorum. Birden de bir çöküş, birden de kötüye gidiş değil ama o artık fazla bir büyüme, fazla bir ilerleme bundan sonraki dönemde ekonomik açıdan Avrupa’da biraz zor görünüyor.” dedi.
Ali Babacan, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında, “Yunanistan’daki gelişmeler ve bu ülkenin muhtemel iflasının Türkiye’yi nasıl etkileyebileceğine” ilişkin bir soru üzerine şu açıklamayı yaptı: “Yunanistan’la ilgili piyasa göstergelerine baktığımızda çok ciddi şekilde bozulmuş durumda. Yunanistan’ın temerrüde düşme ihtimali olduğunu piyasa göstergeleri bize söylüyor. İnsanlar Yunan kâğıtlarını alıp satarken piyasada oluşan rakamlara bakıyorsunuz, o rakamlar bir temerrüt riski olduğunu bize gösteriyor.” Bir yandan da Yunanistan’ın temerrüde düşmesini önlemek için yoğun bir çabanın sürdüğüne işaret eden Babacan, temmuz ayında Avrupa liderlerinin üzerinde mutabık kaldıkları Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun kurulması için şimdi 17 ülkenin parlamentosunda onay sürecinin başladığına, hatta bazı ülkelerin parlamentosundan bunun geçtiğine dikkati çekerek, “Bunlar kolay şeyler değil. Eğer onay süreci biter ve Yunanistan şartları yerine getirirse, bu mekanizmadan kredi almaya devam ederse o zaman temerrüt önlenmiş olur. Biz bunu şiddetle tavsiye ediyoruz. Her ortamda da bunu dile getirdim.” dedi.

“Yunanistan gibi bir ülkenin temerrüde düşmesinin dünyada bambaşka bir dönemi başlatacağını” belirten Babacan şunları söyledi: “Çok geri kalmış ülkelerde temerrüt yaşanabiliyor. Ama şimdi ilk defa Avrupa Birliği’ne üye, sözüm ona istikrar açısından bütün sorunlarını çözmüş, Euro Bölgesi’ne girmiş, yani sağlamın sağlamı bir yapının içinde yer almış bir ülkeden bahsediyoruz. Şimdi böyle bir yapıdaki bir ülkenin temerrüde düşmesi yeni bir dönemi başlatacaktır ve durumu zayıf başka ülkelerin de temerrüdüne izin verilebileceğinin bir bakıma sinyali olacaktır. Yunanistan’ın temerrüdünün etkisi sadece Yunanistan’ın kendi içinde kalmaz ya da Yunanistan’a sadece borç verenlerin işte o borcu zarar yazmalarıyla tamamlanmaz. Başka ülkelere bunun sıçrama olasılığı, Avrupa’nın finans sisteminin tümüne doğru yayılması olasılığı büyük, çünkü Yunanistan’ın borcunu mesela en çok elinde tutan Fransız ve Alman bankaları. Onların durumu nasıl olacak? O hükümetler muhtemelen bu sefer o bankalara para enjekte etmek durumunda kalacaklar banka ayakta dursun diye. Bankalar zaten birbirine bağlı. Hepsinin birbiriyle kredi ilişkisi var. Dolayısıyla domino etkisi ihtimali var. Bu nedenle, görüştüğümüz herkese dedik ki ne yapın edin ama bunu önleyecek tedbirleri alın hep beraber. Piyasa göstergelerine baktığımızda maalesef Yunanistan’ın bir temerrüt ihtimali olduğunu görüyoruz. Piyasa oyuncuları temerrüt ihtimalini görüyor, ama biz buna izin verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.”

WASHINGTON AA


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu