Anasayfa / Ekonomi-Finans / Yurt Dışı Piyasaları 1

Yurt Dışı Piyasaları 1
1- Yurtdışı İşlemler Nelerdir?

Yurtdışı işlemler, bulunduğunuz ülkenin dışında, uluslar arası piyasalar ve borsalarda gerçekleştirebileceğiniz hisse senedi, vadeli işlem kontratı (futures), borsa yatırım fonu (ETF) ve opsiyon alım satımını kapsar.

Yurtdışı işlemler, bireysel ve kurumsal yatırımcılara korunma, arbitraj ve/veya spekülatif amaçlı pozisyon açma imkanı sunar. Bunun yanında yatırımcılar beklentilerine ve piyasa dinamiklerine göre uzun (alım yönünde) ve/veya kısa (satım yönünde) pozisyon alabilir.

 

2- Yurtdışı İşlemler Hangi Yatırımcılar İçin Uygundur?

-Global piyasalara ve bu piyasalardaki farklı ürünlere ilgi duyan, yatırımlarını alternatif / uluslararası piyasalarda değerlendirmek isteyen,

-Risk algısı orta ve/veya yüksek seviyede olan,

-S&P endeksine alım, Dax Endeksi’nde satış veya altında alım, gümüşte satış gibi iki farklı dayanak varlığın fiyat hareketlerinden faydalanmak isteyen,

-Yaptıkları iş dolayısı ile değerli metaller ve emtiaların fiyat hareketlerine karşı kendilerini korumak isteyen,

Tüm bireysel ve kurumsal yatırımcılar için uygun olduğu söylenebilir.

3- Bu İşlemlerin Avantajları Nelerdir?

Yurtdışı işlemlerinin avantajları;

-Dünya endeksleri, pariteler, metaller, tahıllar veya enerji ürünleri üzerine işlem yapabilme imkanı,

-Yatırımcıların risk tercihlerine göre farklı ürünlerden portföy çeşitlendirebilme,

-Alım satımı yapılabilecek enstrüman çeşitliliğinin fazla olması,

-Hem spot, hem de vadeli piyasalarda pozisyon açabilme,

-Tüm dünyadan katılımcılarla piyasaların daha likit ve hacimli olması,

-Web tabanlı erişim ile piyasalara 24 saat ulaşabilme,

-Ürünsel çeşitlilikle birlikte yüksek kaldıraç oranları ve potansiyel yüksek getiri şeklinde sıralanabilir.

4- Yurtdışında Hangi Yatırım Ürünlerinde İşlem Yapabilirim?

Uluslar arası piyasalarda işlem gören hisse senetleri ve/veya borsa yatırım fonları alınıp satılabilir. Ayrıca borsa yatırım fonlarını kullanarak, ilgili fonun performansını satmanın mümkün olduğu da eklenebilir.

Uluslar arası piyasalarda işlem gören bakır, altın, platin, gümüş gibi metale dayalı vadeli işlem kontratları, petrol ve doğalgaz gibi enerjiye dayalı vadeli işlem kontratları, mısır, buğday, kakao, pamuk, kahve, şeker, soya fasulyesi benzeri emtiaya dayalı vadeli işlem kontratları, Euro/Dolar, Sterlin/Dolar, Yen/Dolar, Euro/Yen gibi pariteye dayalı vadeli işlem kontratları alım-satım işlemleri gerçekleştirilebilir.

Hisse, döviz, emtia vb. gibi enstrümanlara dayalı opsiyon alım satım işlemi yapılabilir.

5- Global Piyasalarda İşlem Yapmanın Riskleri Nelerdir?

Global piyasalarda işlem yapan yatırımcıların karşılaşacağı en büyük risk olarak, takip eksikliği nedeniyle fiyat riskine maruz kalınmasıdır. Ayrıca uluslararası piyasalarda kaldıraçlı işlemler nedeniyle yüksek kayıplar oluşması diğer önemli risklerden biri. Kaldıraçlı işlem ise kişinin 10 bin doları bulunmasına karşın örneğin bire 10 kaldıraç kullanarak 100 bin dolarlık işlem yapabilmesidir.

Yatırımcılar kaldıraçlı enstrümanlarda işlem yaparak portföy büyüklüklerinden 10 katına varan daha büyük tutarda pozisyon alabilirler. Bu alınan riskin doğru yönetilmemesi halinde ise büyük zararlar oluşabilir.

6- Yurdışında İşlem Yapmak İçin Ne Yapmam Gerekir?

Yurtdışında işlem yapmak için bu konuda hizmet veren bir aracı kuruma başvurabilir ve yurt dışı işlem hesabı açılmasını talep edebilirsiniz. Hesap açılışı gerçekleşip, hesabınıza para aktararak işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Vadeli piyasa işlemleri için hesabınızda ilgili kontratın başlangıç teminatı kadar bakiye bulunması gerekiyor. Hisse senedi işlemleri içinse alım yapılacak tutarın tamamının hesabınızda bulunması yeterli oluyor.

7- Ortak Hesap Açılışı Mümkün müdür?

Evet, ortak hesap açılması mümkündür.

8- Hesap Açılış Alt Limiti Nedir?

Hesap açılış alt limiti çalışacağınız aracı kurum tarafından belirlenen ve yurt dışı işlem hesabınızın açılması için kurum nezdinde bulundurmanız gereken minimum tutara denilir. Bu tutar sabit olmayıp açtıracağınız aracı kurumuna göre değişiklik gösterebilir.

9- Yurtdışında Hangi Piyasalarda İşlem Yapabilirim?

Amerika, Avrupa ve Asya borsalarında işlem yapabilirsiniz. Örneğin; New York Stock Exchange, Frankfurt Stock Exchange, London Stock Exchange, Vienna Stock Exchange borsalarında hisse senedi işlemlerinizi, Globex, Eurex, Euronext, dünyanın bir numaralı vadeli işlemler (yumuşak ürünler) borsası olan New York Board of Trade (NYBOT) borsalarında futures işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

10- Uluslararası Piyasalarda İşlem Yapma Saatleri nedir?

Dünya borsaları farklı zaman dilimlerinde işleme açıktır. Borsaların açık olması halinde yurtdışı hisse senedi ve vadeli işlem piyasalarında 24 saat işlem yapabilirsiniz. Örneğin; Türkiye saatine göre, Almanya Borsası’nda 10:00 – 18:30. Amerika Borsası’nda 16:30-23:00, Japonya Borsası’nda 03:00 – 09:00, Globex Borsası’nda  01:00 – 24:00 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz.

11- Yurtdışı Piyasalarda Canlı Fiyat Takip Edebilir miyim?

Yurtdışı piyasalrda çeşitli platformlardan canlı fiyat takibi yapılabilir. Bunun yanında bazı borsalardaki fiyatları takip edebilmek için, aylık olarak belli bir ücret ödeyerek üye olmak gerekir. Bu üyelik ücretlerini borsalar kendi belirlediği için her borsanın veri dağıtımı üyelik ücretleri farklı oluyor.

12- Yurtdışı İşlemlerimin Durumunu Nasıl Takip Edebilirim? Belli periyotlarla Yurtdışındaki pozisyonlarım hakkında bilgi alabilir miyim?

Hesabınızın olduğu aracı kurum tarafından size sağlanan işlem kanallarından portföyünüzü,, cari pozisyonunuzu ve emir durumunuzu takip edebilirsiniz. Web ekranları, işlem platformu, iphone ve cep telefonları üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilir, kontrolü sağlayabilirsiniz. Ayrıca pozisyonlarınız hakkında detaylı bilgi almak için yatırım uzmanınızla da görüşebilirsiniz. Bunun yanında bazı internet sitelerinden gecikmeli de olsa fiyatlar takip edilebilir.

13- Uluslar arası Piyasalarda İnternet Üzerinden İşlem Yapabiliyor muyum?

Uluslararası piyasalarda İnternet üzerinden işlem yapabilirsiniz. Açık bir yurt dışı işlem hesabı sayesinde internete bağlandığınız her yerden piyasaları takip edebilir işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

14- Yurtdışı İşlemlerimi Hangi Kanallardan Gerçekleştirebilirim?

Hesap açtırdığınız aracı kuruma göre işlem yapabileceğiniz kanallar değişiklik gösterebilir. Sunulan hizmet kanallarına göre internet üzerinden web tabanlı uygulama, bilgisayarınıza yükleyeceğiniz işlem platformu, cep telefonu  ve/veya çalıştığınız aracı kurumdaki yatırım uzmanı aracılığıyla yurtdışı borsalarda işlem yapabilrisiniz.

15- Bu piyasalarda İşlem Yapabilmek İçin Teminat Yatırmam Gerekiyor mu?Gerçekleştireceğiniz futures işlemlerinde teminat bulundurmanız gerekir. Teminat tutarı işlem yapacağınız borsa ürününe göre değişiklik gösterir. Vadeli işlem kontratlarının işlem gördüğü borsalarda, dayanak varlığa göre farklı başlangıç teminatı ve teminat tamamlama seviyeleri bulunuyor. Başlangıç teminatları ve teminat tamamlama tutarlarında ilgili borsaların kararları doğrultusunda zamanla değişikliğe de gidilebilir. Bu değişiklikle neticesinde mevcut pozisyonlarınız için gerekli başlangıç veya sürdürme teminat seviyeleri azalabilir veya artabilir.

16- Vadeli İşlem Kontratı (futures) Nedir?

Vadeli işlem kontratı (futures), belirli bir vadede, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikli malı, kıymetli madeni, finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını ve/veya dövizi alma ve/veya satma hakkı veren sözleşme şeklinde tanımlanır. Vadeli işlem kontratları genellikle metal, değerli metal, enerji, tarım, döviz, hisse senedi endeksi gibi farklı dayanak varlıklara dayalı olarak farklı vadelerde işlem görür. Vadeli işlem kontratları, ilgili dayanak varlığın spot fiyatındaki değişikliklere paralel olarak hareket eder. Bunun yanında vade farkından dolayı spot fiyat ile vadeli fiyat arasında küçük farklılıklar bulunur. Ancak bu farklılık alım ve satım anında da bulunduğu için yatırımcının aleyhine veya lehine bir durum yaratmaz. Bu fiyat farklılıkları vade uzadıkça artar, vade kısaldıkça azalır.

17- Uzun (long) Pozisyon Nedir? Kısa (short) Pozisyon Nedir? Açık Pozisyon nedir?

Vadeli işlem piyasalarında yapılan işlemler sonucunda alım yönünde ne pozisyona sahip olunmasına uzun (long) pozisyon denilir.

Kısa (short) pozisyon ise yapılan işlemler sonucunda satım yönünde net pozisyona sahip olunmasını ifade eder.

Açık pozisyon ise yapılan işlemler sonucunda nette uzun veya kısa pozisyona sahip olunması durumudur. Long pozisyon alındığında; fiyatlar alış fiyatının üzerine çıktığı takdirde, short pozisyonunda ise satış fiyatının altına indiğinde kâr elde edilir. Long pozisyonu kapatmak için satış işlemi, short pozisyonu kapatmak içinse alış işlemi yapılmalıdır. Borsa yatırım fonları ve vadeli piyasalarda kısa veya uzun pozisyon alınabilir. Hisse senedi piyasalarında ise sadece uzun pozisyon alınabilir.

18- En Çok İşlem Gören Vadeli Kontratlar Hangileridir?

Euro/Dolar paritesi, altın, petrol ve endeks kontratlarının en çok işlem gören vadeli kontratlar olduğu söylenebilir. Bu piyasalar çok likit olduğu için işlem yapmak isteyen bir kişi her fiyat kademesinde mutlaka alıcı veya satıcı bulabilir. Bu da o gün o satte mutlaka satmak isteyen yatırımcılar için çok önemlidir.  Satamadığınız veya alamadığınız bir menkul kıymet her an sorun yaratabilir.  Bunun sebebi olarak, bütün dünyadaki yatırımcıların aynı borsa üstünde işlem gerçekleştirmemesi gösterilebilir. Örneğin sadece Euro/Dolar paritesindeki işlem hacmi, Türkiye’de kurulu Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın (VOB) toplam işlem hacminden daha fazladır.

19- En Çok Tercih Edilen Emtiaya Dayalı Vadeli Kontratlar Hangileridir?

Altın, gümüş, paladyum ve bakır yoğun işlem hacmine sahip vadeli kontratlardır. Bunlar içinde en popüleri ise altın ve gümüştür. Ayrıca pamuk ve buğday kontratları da borsalarda yoğun şekilde işlem görüyor. Hem spekülatif amaçlı hem de hedge (korunma) amacıyla işlem yapılabilir.

20- Futures İşlemler Ne Şekilde Kullanılabilir?

Vadeli işlem piyasalarında korunma (hedging), spekülasyon ve arbitraj amaçlı işlemler yapılabilir. Yatırımcılar beklentilerine ve global gelişmelere bağlı olarak zaman zaman farklı pozisyonlar alabilir. Bu işlemlerde müşterinin talebine göre ister long (alış) isterse short (açığa satış) işlem yapılabilir.

21- Başlangıç Teminatı Nedir?

Vadeli işlem kontratında uzun veya kısa pozisyon alan bir yatırımcının pozisyon açarken yatırması gereken teminatına “başlangıç teminatı” denir. Gerekli olan başlangıç teminatı ilgili kontratta belirtilir. Başlangıç teminatı tutarları ise kontratın işlem gördüğü borsa tarafından piyasalardaki gelişmelere göre güncellenebilir.

İlgili enstrümanda büyük orandaki fiyat artışları, kaldıraç oranının artırılmasına neden olur. Yatırımcılar, fiyat artışından önceki seviyeye çekebilmek için başlangıç teminatlarını artırabilirler. Ynı şekilde fiyatlarda ciddi bir düşüş meydana geldiğinde ise başlangıç teminatları aşağı yönde revize edilir.

22- Sürdürme Teminatı Nedir?

Vadeli piyasalarda pozisyonların güncellenmesi ve oluşan zararlar neticesinde teminatınızın inebileceği en düşük seviyeye “sürdürme teminatı” denir.

İşlem teminatının sürdürme teminatı seviyesi veya bunun da altına inmesi durumunda yatırımcıya teminat tamamlama çağrısı yapılır. Başka deyişle yatırımcıdan teminatın başlangıç seviyesine çekilmesi talep edilir. Pozisyonunuz sürdürme teminatının altına düşer ise ilave pozisyon açamazsınız. Sürdürme teminatları da başlangıç teminatlarında meydana gelen değişikliklere paralel olarak güncellenir.

23- Teminat Tamamlama Nedir?

Vadeli piyasalarda oluşabilecek zarar sonucunda, yatırılan paranın sürdürme teminatının altına düşmesi halinde, pozisyonun kapanmaması için ek para yatırılarak başlangıç seviyesine çıkarılması istenir. Bu işleme “tamamlama işlemi denir. Bunu gerçekleştirmek isterseniz para gönderebilirsiniz ya da pozisyon kapatabilirsiniz. Bir yatırımcı teminat tamamlama seviyesine indiğinde ek teminat göndermeden ya da pozisyon kapatmadan yeni pozisyon açamaz veya pozisyon artırması söz konusu olamaz.

24- Kaldıraç Oranı Ne Demektir?

Futures işlemi yaptığınızda pozisyon almak için gerçekleştirdiğiniz ödeme; kontrat büyüklüğü üzerinden değil kontratta işlem yapabilmek için gerekli olan başlangıç teminatı üzerinden hesaplanır. Bu da size küçük miktarlarla büyük işlemler yapma olanağı sağlar. Buna kaldıraç etkisi denir. Kaldıraç oranı ise; kontrat büyüklüğünün yatırılan teminata bölünmesi ile elde edilir. Kontratların standart bir kaldıraç oranı yoktur. Her kontratın kaldıraç oranı farklıdır. Ayrıca kontratın nominal değerindeki artış veya azalış da kaldıraç oranında değişikliğe neden olur.

25- Piyasalardaki Kaldıraç Oranı Ne Kadar? Bir Örnek Verebilir misiniz?

Piyasalardaki kaldıraç oranı sabit değildir. Bu oran her borsada ve her üründe farklılık gösterebilir. Örneğin Altın Haziran 2011 kontratında 1 adet kontrat almak ve/veya satmak için bulundurulması gereken başlangıç teminatı 6.751 dolar iken kontratın nominal değeri 145.950 dolar seviyesindeyse kaldıraç oranı 21.6 olur. Bir sözleşmenin kaldıraç oranı, nominal değeri, başlangıç teminatına bölerek bulunur. Bu durumda başlangıç teminatları yakından takip edilmelidir. Nominal değer aynı kaldığı takdirde başlangıç teminatındaki artış kaldıraç oranının düşmesine, başlangıç teminatının azalması ise kaldıraç oranının artmasına neden olur. Buna göre aldığı risk değişir.

Yazının Devamı İçin Tıklayınız

fikiravcısı

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir