Anasayfa / Haberler / Yurtdışı eğitim imkanları hakkında bilgi

Yurtdışı eğitim imkanları hakkında bilgiBir yükseköğretim programına yerleşemeyen ve cebinde biraz parası olanlar, yurtdışındaki imkanları araştırmaya başladı. NAV Eğitim Danışmanlık CEO’su Ayşegül Bilgen, yurtdışı eğitim imkanları hakkında bilgi verdi. Bilgen’e göre, ABD, Kanada ve İngiltere’de çok sayıda hazırlık programı bulunuyor, turizm otelcilik düşünenler içinse en iyi adres İsviçre.

Bu yıl Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) giren 2 milyona yakın öğrenciden biri olup da üniversitelerin yaklaşık 1 milyon öğrencilik kontenjanı içinde yer alamamış olabilirsiniz. Yani açıktasınız… Ama bu durumu, yabancı dili geliştirmek ve araştırma için kullanmak mümkün. NAV Eğitim Danışmanlık CEO’su Ayşegül Bilgen, aday üniversite öğrencilerinin yurtdışındaki üniversite hazırlık programlarına katılıp hem yabancı dil seviyelerini geliştirebildiklerini hem de hazırlık süresince üniversitelerle ilgili araştırma ve başvuru yaptıklarını anlatıyor. Bu tip programlara ister üniversite kampuslarında, ister özel okullarda katılabiliyorlar.

Program süresi, öğrencinin seviyesine bağlı olarak 1 aydan 1 yıla kadar değişiyor. Bu programlara katılmak için 17-18 yaşında ve lise mezunu olmak gerekiyor. Hazırlık programlarını organize eden eğitim kurumları, üniversiteye giriş garantisi de veriyor.

ABD ve KANADA:
Bu iki ülkedeki hazırlık ve yerleştirme programları, özel okullarda veya üniversite kampuslarında yapılıyor. Yaklaşık bir eğitim yılı süren programda, öğrencinin İngilizce seviyesi, üniversite eğitimini devam ettirebilecek seviyeye getirilirken, eğitimi veren organizasyon, tüm üniversite başvuruları için öğrenciye destek veriyor. Üniversiteye yurtdışında hazırlanan öğrenciler, tercih ettikleri okulları ziyaret etme ve detaylı bilgi alma avantajına da sahip. Bazı hazırlık programlarında, öğrencinin hedeflediği bölüme göre dersler alması da sağlanıyor. Öğrenci, eğitim boyunca alacağı kredileri akademik eğitimine transfer edebilir. Bu da hem zaman, hem de eğitim ücretinden tasarruf demektir.

Hazırlık programı boyunca öğrencinin tüm başvuru işlemleri, öğrencinin bire bir irtibatta olduğu üniversite eğitim danışmanı tarafından takip edilir ve öğrencinin hedef ve seviyesine göre, anlaşmalı üniversitelerden birine kesin kayıt yaptırılıyor.

Yıl boyunca çeşitli başlangıç tarihleri mevcut. Katılım için 17-18 yaşında ve lise mezunu olmak gerekli. Hazırlık programları için, okuldan okula değişen İngilizce seviyeleri gerekmekle birlikte, tüm okulların İngilizce dil eğitimi bölümleri de bulunuyor. Ayrıca gerekli seviyeye gelene kadar öğrencilere yardımcı olunuyor.
İNGİLTERE:
İngiltere’de üniversite öncesi, iyi bir hazırlık dönemi gerektiriyor. Hazırlık döneminin süresi, öğrencinin seviyesine göre 4-27 hafta arasında değişiyor. Üniversitelerin hazırlık programlarının yanı sıra özel dil okullarının da hazırlık ve üniversite yerleştirme programları var. IELTS sınavına hazırlık dersleriyle birlikte, üniversite hayatında öğrencilerin faydalanacakları çeşitli eğitimler ve branşa yönelik dersler de veriliyor.

Özel okullardaki hazırlık kurslarının, üniversitelerdeki hazırlık kurslarına göre çeşitli avantajları var. Örneğin, öğrencinin birebir eğitimi ve ihtiyaçları daha yakından takip edilir. Öğrenci gelişiminin her aşaması ve başvuru süreci dikkatle izlenir, tercih edilen bölüme girebilmesi için gerekli tüm yönlendirme ve işlemler yapılır. Öğrencinin geleceğini gerçekçi biçimde planlamasına yardımcı olunur. Öğrenci, ilgilendiği üniversitenin görevlileriyle birebir görüştürülür. Kayıt sürecinin herhangi bir aşamasında hazırlık kursuna başlamak mümkündür. Öğrencinin sadece bir değil, birkaç branşa göre hazırlanması sağlanır ve seçenekleri çoğaltılır.

  Amerikadan Türk Çelik Sektörüne Antidamping Verigisi

London School of Business of Finance gibi özel okulların diploma programları, son yıllarda çok tercih edilir hale geldi. Yıl boyunca çeşitli başlangıç tarihleri sunan okul, hem eğitim, hem de ilerideki iş hayatı boyunca öğrencilerine destek veriyor.

Tarihler, okuldan okula değişiyor. Ancak, hazırlık programlarına başvurmak için lise mezunu ve 17-18 yaşında olmak şart. Hazırlık programı için gereken İngilizce seviyesi yeterli değilse, eğitim kurumlarının dil okulu bölümleri, öğrenciye destek sağlıyor.

TURİZM VE OTELCİLİK İÇİN İSVİÇRE
NAV Eğitim Danışmanlık CEO’su Ayşegül Bilgen, turizm ve otelciliğin en gözde mesleklerden biri olduğunu düşünüyor. Bu konuda eğitim verilen ülkelerin başında da İsviçre geliyor. Swiss Hotel Management School, Hotel Insitute Montreux ve Cesar Ritz Colleges gibi 2 senelik ön lisans programları da sunan okullar, 3 senede diploma veriyor.

İsviçre’deki otelcilik okulları, İngiltere ve ABD’de üniversitelerle ortak çalışıyor. Otelcilik okulundan mezun olan öğrenciler, hem İsviçre, hem de İngiltere veya ABD diploması alıyor.
Turizm ve otelcilik okullarını tercih etmenin en büyük avantajı, mezun olur olmaz iş garantisinin bulunması. Öğrenciler, mezun olmadan önce dünyanın her yerindeki otellerden iş teklifleri alıyorlar. Ayrıca bu okullardan mezun olan öğrenciler, en az 2 yabancı dili çok iyi derecede konuşabiliyorlar.
Okulların sonbahar ve kış dönemlerinde 2 farklı başlangıç tarihi var. Turizm ve otelcilik okullarına başvurmak için en az 17 yaşında ve lise mezunu olmak ve okullara göre değişen seviyelerde dil bilmek gerekiyor. Dil seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için, her okulun hazırlık sınıfı mevcut.

2 HAFTADA SERTİFİKA
Sertifika programları, yurtdışını tercih eden ve belli bir meslek dalına yönelik, kısa sürede eğitim belgesi almak isteyenler için ideal bir seçenek. Bournemouth Business School International gibi okullarda, sertifika programlarının süresi 2-48 hafta arasında değişiyor.

İş idaresi, pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler, finans, otelcilik ve turizm, hukuk, fen, matematik ve IT gibi branşlarda çeşitli sertifika programları bulunuyor. Bu programlar, en az 17 yaşındaki öğrencilere açık. Ayrıca her programa göre değişen İngilizce seviyesi şartı var. İngilizce seviyesinin sertifika programına katılmaya yeterli olmaması durumunda, her okulun İngilizce hazırlık programına katılma imkanı da sağlanıyor.

Hürriyet İK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir