Şirket Haberleri

Yurtdışında maden işleten Türk şirketleri

Kim, nerede, hangi madenle ilgileniyor?

VTG Holding: ODTÜ mezunu üç genç; Gökhan Kantarcıgil, Vuslat Bayoğlu ve Tarık İmre tarafından 2006 yılında Güney Afrika’da kuruldu. Halen Güney Afrika’da 2 kömür madeninde üretim, 5 sahada ise kömür arama faaliyeti sürüyor. Güney Afrika’daki üretiminin yüzde 70′ini Türkiye, İngiltere, Fransa, Hindistan, Pakistan ile Doğu Afrika’ya ihraç ediyor. 100′e yakın sahada ise demir, platin ve krom arama faaliyetini sürdürüyor. Orta vadede Kolombiya ve Mozambik’te maden projelerinde faaliyet hedefleyen VTG Holding, uzun vadede ise madencilik sektöründe öne çıkan Kanada, Avustralya ve ABD gibi ülkelerde şirket satın alma yoluyla büyümeyi planlıyor. Türkiye’deki faaliyetlerini Oremine Madencilik, VTG Nikel, VTG Bakır ve VTG Kömür şirketleriyle yürüten holding, geçen yıl en büyük nikel rezervine sahip Manisa Turgutlu’daki Çaldağ projesini European Nickel’den (ENK) 40 milyon dolara satın almıştı.

Akdağlar Madencilik: 1930′lu yıllarda Osman Akdağ tarafından kurulan Akdağlar Şirketler Grubu A bünyesinde yer alıyor. Şirketi şu anda üçüncü kuşaktan Mehmet ve Eyüp Akdağ kardeşler yönetiyor Akdağlar Madencilik, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde büyük hacimli kazı, dolgu, dekapaj, yol ve agrega üretimi yapıyor. Şirket, Arnavutluk’ta ise bu ülkenin en büyük nikel sahalarından birinde çalışma yürütüyor.Ber-Oner Madencilik: Ber-Oner Grubu yıllardır madencilik sektöründe faaliyet gösteriyor. Türkiye, Arnavutluk ve İran’da bakır, çinko ve kurşun üreten ocakları, fabrikaları bulunuyor. Diyarbakır’da ise İtalyan Pedrini firmasıyla ortak olduğu bir mermer işleme tesisi var.

Çalışkan Grup: Denizcilik, turizm ve enerji ana iş kollarında faaliyet gösteren grup, ayrıca hayvancılık, madencilik ve kömür ticareti yapıyor. Yurtdışında madencilik işine ise 2002 yılında Güney Afrika’da yerel Sumo Coal şirketini satın alarak adım attı. Kömür cevheri çıkarma ve işlemenin yanı sıra maden arama, rezerv tespiti, sondaj gibi faaliyetler yürütüyor. Son verilere göre yıllık üretim kapasitesi 1 milyon tona yükselmiş durumda.

Dedeman Madencilik: Turizm yatırımlarıyla tanınan Dedeman Grubu bünyesindeki şirket, Türkiye çapında 67 maden sahasına sahip. Üretim ve pazar payı özel sektör krom madenciliğinin öncülerinden. Kromu 1947 yılından bu yana Kayseri’ye bağlı Toruntepe-Pınarbaşı, 1985 yılından bu yana Pulpınar, 2006 yılından bu yana da Adana Aladağ’daki ocaklarından çıkarıp işliyor. Kayseri, Niğde, Ordu, Balıkesir, Çanakkale, Sivas ve Çorum illerinde ise toplam 26 çinko-kurşun ve bakır madeni sahası bulunuyor. Dedeman Madencilik, yurtdışında ise Arnavutluk’ta bakır projesi yürütüyor. Bu ülkedeki yatırımın yakın gelecekte üretime geçmesi bekleniyor.

Demir Export: Koç Grubu’nun madencilik şirketi Demir Export, 1957 yılında demir cevheri üretimiyle işe başladı. Ardından baz metallerden çinko, kurşun, gümüş ve bakır cevheri konsantreleri; parça ve konsantre olmak üzere krom cevheri üretimine de başladı. Demir Export’un  faaliyetleri üc ana başlıkta toplanıyor: Madencilik, taahhüt ve etüt-arama-proje… Şirket, ruhsatına sahip olduğu sahalarda olduğu gibi ruhsatı kamuya ve diğer kişi ve kuruluşlara ait sahalarda da anlaşmalar kapsamında madencilik faaliyeti yürütüyor. Demir Export yurtdışında ise Birleşik Arap Emirliklerl’nde kırma taş işletmeciliği yapıyor.

Ekin Maden: 1982 yılında kurulan Ekin Maden, Türkiye’nin en önemli demir dışı metal tedarikçisi konumunda. Ağırlıklı olarak çinko, kurşun, bakır, krom cevher ve konsantresini üretip ihraç ediyor. Aynı zamanda çinko, kurşun, alüminyum metal, bakır katot-filmaşin ithalatı ve dağıtımını yürütüyor. Metalik cevher ihracatında Türkiye’nin ilk üç firmasından biri. Ankara’da maden analiz ve Ar-Ge laboratuarı, Mersin’de ise maden kırma ve depolama tesisi bulunuyor. Yurtdışında ise Arnavutluk’ta maden ocaklarına ve işleme tesisine sahip. Yıllık 50 bin ton bakır üretim kapasitesi ve satışıyla Arnavutluk’un en büyük ihracatçı firmalarından biri. Ayrıca KanadalI ortağıyla birlikte yine Arnavutluk’ta altın madeni işletmek üzere de çalışmalar yürütüyor.
Goldart Holding: 2002 yılında Yalınkaya Holding’in tüm değerli madencilik faaliyetlerini bünyesinde toplamak üzere kuruldu. Goldart Holding bünyesinde en çok bilinen kuyumculuk markası Goldaş. Altının her alanında uzmanlaşan Goldaş Kuyumculuk; 8, 9,10,14,18, 21, 22 ve 24 ayar altın, 925 ayar gümüş ve diğer değerli madenlerden takı üretiyor. Goldart Holding, kıymetli maden ticaretinde öncelikli olarak bölgesel anlamda, daha sonra doğu pazarlarında güçlenmeyi hedefliyor. Grubun yurtdışındaki en son girişimi ise Gana ve Mali’de altın arama çalışmaları oldu.

Gülaçtı Aydıner Ortaklığı: Gülaçtı Şirketler Grubu kuyumculuk, döviz alım-satımı, ithalat-ihracat, yapı inşaat ve madencilik alanlarında Kocaeli ve İstanbul’ da faaliyet gösteriyor. Gülaçtı Grubu’nun madencilik işlerini 2007 yılında kurulan Global Madencilik yürütüyor. Global Madencilik, halen ülke genelinde 10 maden sahasında araştırma ve bir sahada işletme ruhsatına sahip. Aydıner Grubu ise 1970′li yıllardan bu yana baraj, bina, altyapı, yol ve benzeri alanlarda taahhüt işleri yapıyor. Bünyesinde enerji, sanayi, ziraat, turizm, ticaret, gıda ve madencilik alanlarında faaliyet gösteren 13 şirket daha bulunuyor. Bu iki grup Moğolistan’da ortak altın arama projesi yürütüyor.

Nesko Madencilik: 1987 yılında bu yana demir dışı madencilikte bakır, çinko ve kurşun üretimi yapıyor. Ülke içerisinde sahip olduğu ruhsat sahalarında araştırmalarını sürdüren firma, Giresun Şebinkarahisar’da çinko ve kurşun; Çanakkale Yenice’de çinko, kurşun ve bakır; Gümüşhane Akdağ’da çinko ve kurşun; Zerbenos’ta ise bakır madeni işliyor. Ayrıca Mersin’de kırma tesisi, Kayseri Başköy’de kalsine tesisi ve yine Kayseri Kavak’ta da birjig tesisi var. Yurtdışında ise İran’da hissedarı olduğu Ber-onerTehran şirketiyle çinko ve kurşun, Arnavutluk’ta da hissedarı olduğu Ber-Alb firmasıyla bakır üretiyor.

Soma Maden Grubu: Türkiye’nin önemli linyit havzalarından Soma’nın Geventepe ve Eynez bölgelerinde yılda ortalama 6 milyon ton kömür üretip Türkiye Kömür İşletmeleri’ne satıyor. Soma Holding bünyesindeki Minsan Madencilik, 1996 yılından bu yana Mersin’de krom üretiyor. Grubun madencilik ekipmanları üreten şirketinin adı ise Gürmin Makine… Soma Holding, yurtdışında ise krom, bakır, nikel madenleri konusunda zengin rezervlere sahip Arnavutluk’ta metalik maden projeleri geliştirmek üzere 2011 yılında Turkish Albanian Mining Sha şirketini kurdu. Başkent Tiran’da jeolog ve maden mühendislerinden oluşan bir ekip oluşturulmuş durumda. Çalışmalar krom ve bakır Projeleri üzerine yoğunlaştırılıyor.

Yurtdışında Maden Ocakları İşletmeciliğine Yatırım

ERKAN KIZILOCAK / Para DergisiEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu