Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Yürüdükçe Telefonunuzu Şarj Eden Ayakkabı

Yürüdükçe Telefonunuzu Şarj Eden Ayakkabı

Cep Telefonu Şarj Eden Ayakkabı Üretildi

Cep telefonunuzun siz yürüdükçe şarj olduğunu hiç hayal ettiniz mi? Wisconsin-Madison üniversitesindeki bir grup araştırmacı, bir süredir yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde araştırmacılar, insanların yürüdükçe kinetik enerji üretmesi dolayısıyla cep telefonlarının otomatik olarak şarj olabilmesini sağlamayı hedefliyor.İnsanlar aslında gerçekten de güçlü bir enerji kaynağı” açıklamasında bulunan Profesör Tom Krupenkin, insanların yürüyüş hızına göre elektrik üretebileceğini, bu sayede cep telefonu başta olmak üzere laptop, fener ve diğer benzer ebatlardaki cihazların şarj olabileceğini belirtti. Böyle bir sistemin kullanıcının ayakkabasına monte edilebileceğini dile getiren uzmanlar, ayakkabının hareket halinde yarattığı sıcaklıkla 20 watt’a kadar güç elde edilebileceğinin altını çizdi.

WiFi hot-spot (kablosuz modem gibi kullanılabilme) olarak da kullanılabilen sistem, kullanıcıların böylece telefonlarıyla internete de girebilecek. Özellikle elektriğin pahalı olduğu gelişmekte olan ülkelerde bu yeni teknolojinin fazlasıyla faydalı olabileceği öngörülürken, yeni sistem için daha fazla yatırıma ihtiyaç duyulduğu konusunda uzmanlar hemfikir.

Hürriyet
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir