Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Yüzey alanında yeni bir dünya rekoru

Yüzey alanında yeni bir dünya rekoruAraştırmacılar iki yeni sentetik materyal geliştirerek yüzey alanı dünya rekorunu kırdılar

Northwestern Üniversitesi araştırmacıları geliştirdikleri iki yeni sentetik materyal ile bugüne kadar bildirilen en büyük yüzey alanına ait dünya rekorunu kırdılar.
NU-109 ve NU-110 olarak adlandırılan materyaller, metal-organik altyapı (MFO) adıyla tanımlanan kristal nanoyapılar sınıfına giriyor. Bu yapılar, araçlarda doğal gaz ve hidrojen depolaması, katalizörler, kimyasal algılama, ışık toplama, ilaç alımı gibi büyük yüzey alanı gerektiren uygulamalarda umut verici sonuçlar oluşturabilir.

NU-110’un yüzey alanını kafanıza canlandırabilmeniz için şöyle bir örnek verilebilir; 1 gram NU-110’un toplam yüzey alanı yaklaşık olarak 8000 metrekare.

Araştırmacılar ileride bu yapıların yüzey alanının iki katına çıkabileceğini düşünüyor. Teorik olarak metal-organik altyapılarda ulaşılabilecek en büyük yüzey alanı gram başına 14600 metrekare olarak hesaplanmakta.

  Doğayı Korumak İçin Tavuk Tüyünden PlastikYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir