Anasayfa / Haberler / Yüzmenin ve Spor Salonunda Çalışmanın İyi ve Kötü Yönleri

Yüzmenin ve Spor Salonunda Çalışmanın İyi ve Kötü YönleriYüzmenin ve Spor Salonunda Çalışmanın İyi ve Kötü Yönleri

Spor Salonu mu, Havuz mu?

Çalışma programınızdan artık sıkılmaya mı başladınız? Belki de artık ağırlık plakaları yerine kulaçlarınızı kullanmanın vakti gelmiştir. Aşağıda yüzmenin ve spor salonunda yapılan bir çalışmanın iyi ve kötü yönlerini göreceksiniz.

Kalp

Spor salonunda yapacağınız iyi bir ağırlık çalışmasının kalbe çok büyük faydası vardır. Bu tür antrenmanlar vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve kalbinizin formda kalmasını sağlar.

20 dakikalık bir yüzme antrenmanı kalbinizin sağlığı ve kardiyovasküler fitness seviyenizin artması açısından oldukça faydalıdır. Maksimum nabzınızın %60’ı seviyesinde düzenli olarak yüzerseniz kalbinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Yüzme +1

Spor salonu +1

Kilo verme

Yüzerek diğer sporlarda kaybettiğiniz kadar kalori kaybetmek çok olası değildir. Her ne kadar bacakların hareketi kalori yakmanıza yardımcı olsa da, üst vücudunuzun yüzerken yakıt olarak karbonhidrata ihtiyacı vardır. Ayrıca, suyun içinde yüzerken vücut ısınız da düşük olduğu için daha az kalori yakmanıza neden olur. Koşu bandında yapılacak bir koşuyla kesinlikle daha çok kalori yakarsınız.

Yüzme 0

Spor salonu +1

Cinsellik
Spor salonu yüzme karşılaştırmasını cinsellik açısından yaptığımızda, yüzme açık ara galip geliyor. Bacaklar yüzerken çok yoğun bir şekilde çalıştığı için düzenli olarak yüzenlerin üst bacak ve pelvis kasları çok kuvvetli olur. Bu da daha iyi ilişki ve daha iyi bir kontrol demek.

Yüzme +1

Spor salonu 0

Kol kasları

Güçlü kulaçlar atmak için kollarınızı mümkün olduğu kadar gergin tutmanız gerekir. Ancak bunun biceps ve triceps kaslarınızın gelişimine bir katkısı olmaz. Yüzmede spor salonunda yaptığınız gibi tek bir grubun üstüne yoğunlaşmanız imkansızdır. Bütün vücudunuz bir arada çalışır ve yüzücülerin fiziği de böyle oluşur. Eğer bu fiziğin size göre olmadığını düşünüyorsanız, bir daha düşünün. Cambridge Üniversitesi’nin bir araştırmasında 30 farklı erkek vücudu gösterilen 700 kadının yarısından çoğunun en beğendiği vücut bir yüzücüye ait oldu.

  Çöpe at, ‘möp'e dönüşsün!

Spor salonu +1

Yüzme 0

Arka bölge

Yüzerken bütün kaslarınız senkronize olarak çalıştığı için kaslar çok daha dengeli gelişir. Bisiklet ve koşu antrenmanlarında ise bacaklar sadece tek bir şekilde hareket ettiği için üst bacağınızın ön tarafında bulunan kaslar uzarken, arka taraftakiler de kısalır. Bu da uzun vadede bel ve sırt bölgesinde sağlık problemlerine yol açabilir.

Yüzme +1

Spor salonu 0

Akciğer

Yüzmek sizi düzenli nefes almaya zorlayan bir aktivitedir. Bu da daha fazla oksijen demektir. Ayrıca, suyun içinde olmakta nemi seven akciğerleriniz için daha faydalıdır. Dahası, yüzme sayesinde kaslarınızla nefesinizi uyum içinde kullanmayı öğrenirsiniz.

Yüzme +1

Spor salonu 0

Kazanan: Yüzme (4-3)

Yüzmenin faydalarını görmek için insanın gerçekten kendini zorlaması gerekse de yüzmeyi antrenman programınıza monte ederek hem bir değişiklik yapabilir hem de ikisinin de nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir