Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Zamlar ve Piyasalar Ekim 2012

Zamlar ve Piyasalar Ekim 2012THY’deki blok satışın ardından Halkbank ve VakıfBank’taki ek arz beklentileri İMKB üzerinde ekstra baskı oluşturuyor. Endeks için 67 bin 500 ve 68 bin dirençleri önemli. Düşüşün ilk dibini görene kadar nakitte beklemekte fayda olabilir…

Zamlar, Avrupa ve piyasalar

GECEN haftaya başlarken ortaya çıkan gündem maddeleri piyasalar ve borsa açısından bir hayli kafa karıştırıcıydı.

1.    Maliye’nin vergi artışları ve zamlar piyasalar açısından hiç iyi haberler olmadı. Bekleniyordu ve “güm” diye geldi. Şu an büyümeyi de aşağı çekebilecek bu gelişmeler sonrasında belki de Başbakan Erdoğan’ın “Ayağımızı frenden çekeceğiz” açıklaması zamları dengeleyebilir diyorduk ki, yine bizzat Başbakan doğalgaz zammını da yüzde 10-15 olarak açıkladı.

2.    VakıfBank’ın kamulaştırmıyor olması ise bir başka konu. Aslında VakıfBank kamulaştırılmayacak, özelleştirilecek. Çıkarılacak yeni bir yasayla halen Vakıflar Genel Müdürlüğümün yönetiminde bulunan VakıfBank’ın yüzde 58.51 hissesi, bedeli ödenerek Hazine’ye devredilecek. Yüzde 58.51 ’le çoğunluk hisseleri mazbut ve mülhak vakıflara ait olan VakıfBank, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından temsil ve idare ediliyor. VakıfBank’ın elde ettiği temettü gelirlerinin önemli bir bölümünü aslında vakfiyelerde yazılı olan hayır işleriyle, sosyal, kültürel ve ekonomik hizmetlere aktarması gerekiyor. Ancak BDDK’nm bankaların sermaye yapılarını güçlü tutmak amacıyla kar aktarımına izin vermemesi bu görevlerin aksamasına yol açtı. Bulunan yeni formülle, vakıfların elindeki hissenin Hazine’ye devredilmesi, bu hisseler karşılığında da bedel olarak bir menkul kıymet fonu oluşturularak fonun yönetiminin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bırakılması kararlaştırıldı. Önümüzdeki günlerde yasa çıkarılarak hayır ve sosyal harcamalar fondan yapılacak, VakıfBank da Hazine’nin olacak. Halen hisselerinin yüzde 25.2’si borsada, yüzde 16.29’u da personel sandığında olan VakıfBank’ın borsa değeri yaklaşık 10.2 milyar TL’yi buluyor. Buna göre Hazine, hisseleri devralması karşılığında yaklaşık 5 milyar 968 milyon TL’yi fona aktaracak. Ardından da VakıfBank’ı blok olarak özelleştirmeye açabilecek. Bu durum VakıfBank için kısa vadede iyi orta vadede yeni özelleştirmeyle oluşacak hisse arzı nedeniyle fiyat üzerinde baskı yaratıcı olabilir.
3.    Avrupa’ya baktığımızda ise hafta başında Merkel ile Hollande arasındaki görüşmeler bir karar alınmadan sona erdi. Hollande, Avrupa BDDK’sının kurulması için acele edilmesi gerektiğini savunurken, Merkel bu konuda geri adım atıyor. Öte yandan, bu görüşmeler ekim ortalarına kadar devam edecek.

  Esnafa Yönelik Destek Kampanyaları

4.    Hafta boyunca genel olarak borsalarda yön aşağıydı. Ispanya’daki sosyal huzursuzluk ve bunun da politik huzursuzluğa yol açma beklentisi İspanya Başbakanı Rajoy’uıı elini kolunu bağlıyor. Bütün bu olumsuz havaya rağmen, geçen hafta içinde özellikle Morgan Stanley’nin 0E4’ten bahsetmesi, ardından medyada Avrupa ESM fonunun miktarının kaldıraçlı bir şekilde 2 trilyon euro’ya yükseltilmesine ilişkin haberler beni işkillendirmişti. Genel olarak iyimser bir hava pompalanma çabası mevcut koşullara uymuyordu. Bu yüzden de piyasaya pompalanan iyimserlik havasına karşı yatırımcılara hem Twitter hesabımdan hem de web sitesindeki yazılarımla uyarılarda bulundum. Nitekim cuma gününe gelindiğinde en önemli gündem maddesi İspanya olarak öne çıktı. Perşembe akşamı Ispanya’nın 43 maddelik önlem paketi açıklandı ve piyasalar cuma sabahı itibariyle rahatladı.

HALKA ARZ BASKILARINA DİKKAT!

Görünen o ki hala Ispanya için EFSF-ESM’ye başvuru konusu askıda duruyor. Sonuç olarak İspanya beklentisi fiyatlara girdi. Piyasaların sağlıklı ve güçlü yükselişini devam ettirmesi için daha güçlü hacim ve dirençlerin yukarı kırıldığını görmeliyiz. Bu bağlamda Türkiye artık özel bir durum arz ediyor. Vergi artışları ve doğalgaza yapılacak zam İMKB üzerinde ekstra baskı oluştururken perşembe günü THAYO’da (Türk Hava Yolları) blok hisse satış haberleri hisseyi sert bir şekilde aşağı çekti. Öte yandan Halkbank ve belki de VakıfBank’ta ileride olabilecek ek halka arzlar İMKB üzerinde ekstra baskı oluşturduğu için gelişmekte olan ülkeler endeksine göre biraz daha negatif ayrışma yaşadık. Son günlerde İMKB’deki geri çekilmeye rağmen yabancı takası azalmadı ve yatay seyretti. Bu açıdan bakıldığında çok panik yapacak bir durum görünmüyordu. Avrupa borsaları İspanya rahatlamasını fazla sürdürmedi ve bu yazının yazıldığı sırada Almanya DAX endeksi yüzde 1 aşağıdaydı. ABD borsaları da yaklaşık yüzde 0.55 aşağıda bulunuyordu.

Endeks için 67 bin 500 ve 68 bin dirençleri bana göre önemli. Endeks bundan sonraki süreçte yukarı yönlü hareketler zayıf kalabilir. Başlayan bu düşüşün ilk dibini görene kadar nakitte beklemekte fayda olacaktır.

Yaşar Erdinç / Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir