Anasayfa / Kariyer ve İş / Zeki Yöneticilerin Başarısızlık Nedenleri

Zeki Yöneticilerin Başarısızlık Nedenleribasarisiz yoneticiİŞ ve kariyer hayatındaki başarıda aile desteğinin ve alınan eğitimin önemli bir rolü vardır. Geleceğimize bazen iş ortamındaki olaylar, bazen de tesadüfler damgasını vurur. Ancak belirleyici olan faktör kişinin kendi zayıf ve güçlü noktalarının bilincinde olması ve benliğinde kendini gerçekleştirecek, hatta aşacak gücü bulmasıdır.

Başarı yolundaki engellerin bir bölümü gerçektir ve dış dünyadan kaynaklanır. Bir bölüm engeli ise kendimiz yaratırız ve bunlar çoğunlukla zihinlerimizin ürünüdür.

Beynindeki hayaletlerle, frenleyici engellerle ve ön yargılarla mücadele edemeyen kişi, hayatı boyunca potansiyelinin üçte birinden fazlasını hayata geçiremez. Kişi en iyi eğitimi almış olsa ve yüksek bir zekâ düzeyine sahip bulunsa bile kendisini yenemediği takdirde başarıya ulaşamaz.

Zekâ konusunda araştırmalar yapan ABD’li psikolog Robert J. Sternberg aşağıdaki tutum, davranış ve duyguların bilincinde olan ve bunları denetleyebilen kişilerin başarıya daha yakın olacağını vurguluyor:

■ Kişisel sorunlar: İşini yaparken, kişisel ve ailevi sorunları işyerinin kapısında bırakamayanların güçleri ve enerjileri bölünür.

■ Erteleme: Bazı kişiler bir baskı ortamı ortaya çıkmadan harekete geçemez. Günler, haftalar ve aylar erteleme ile geçince zekânın pırıltıları söner.

■ Başarısızlık korkusu: Gerçek ve önemli sorunların üstüne gitmekten kaçınanlar performanslarını doruk noktasına ulaştıra-maz.

■ İlk adım sendromu: Kararsızlık veya işe kendini kaptırma korkusu nedeniyle bir projede ilk adımı atmaktan çekinenler de vardır.

■ Aşırı bağımlılık: Bazıları kendi başlarına yapmak durumunda oldukları işleri, başkalarının yapmasını bekler.
■ Sebatın yokluğu veya aşırılığı: Bazıları zorluklara hemen teslim olup vazgeçerken, diğerleri çıkmaz sokağa girdiklerinde bile umutsuzca yollarına devam etmek ister.

■ Hedefsizlik: İşteki sürece kendini kaptıranlar, nihai ürünü ve hedefi gözden kaçırabilir.

■ Sığlık veya dağınıklık: Az sayıda soruna el atanlar tam çözüme ulaşamaz ve fırsatları elden kaçırabilir. Çok sayıda görev üstlenenler ise bunların çok azında çözüme ulaşabilir.

  Mülakat Sırasında Uymanız Gereken 7 Kural

■ Odaklanma zafiyeti: Zeki insanların bir bölümü daldan dala konmaya eğilimlidir.

■ Ağaçlar ve orman: Ayrıntılar içinde boğulanlar, hedefi ve bu hedefe ulaştıracak yolları göremez.

DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞ TUZAKLARI

ABD’li psikoloji profesörü Robert J. Sternberg, editörlüğünü yaptığı “Akıllı İnsanlar Niçin Aptalca Davranır” (Why Smart People Can Be So Stupid] adlı kitapta zeki yöneticilerin bazı hatalı tutum ve davranışlarını şöyle sıralıyor:

■ Motivasyon eksikliği: Yeteneği kullanma iradesi güçlü değilse yetenek işe yaramaz. Dışarıdan gelen motivasyonun etkileri geçicidir. Kişinin kendi kendini yüreklendirmesi ise daha kalıcı sonuçlar ortaya çıkarabilir.

■ Düşünce ve tereddüt: Karar anında düşüncelere dalanlar ve akıl yürütme sürecini başlatanlar fırsatları kaçırabilir. Bu kişilerin zihinlerindeki iyi iş fikirleri gün ışığını görmeden, eyleme dönüşmeden unutulup gider.

■ Sabırsızlık: Akıllarına gelen ilk çözüme sazan gibi atlayanlar, zekâ düzeylerine yakışan bir başarıya ulaşamaz. İlk etaplardaki başarıyla yetinip, kendilerini hemen ödüllendirenlerin hızı da çabuk kesilir.

■ Suçlu arama: Bazıları en ufak bir aksilikte kendilerini suçlamaya başlar. Diğerleri ise daima başkalarını suçlayarak rahatlama yolunu seçer.

■ Zayıf veya aşırı özgüven: Özgüveni zayıf olanlar kolayca başarabilecekleri bir göreve talip olmaz. Başarı olmayınca özgüven daha da zayıflar. Kendine aşırı ölçüde güvenenler ise zaaflarını ve hatalarını kabullenemez.

■ Yeteneklerin yanlış kullanımı: İnsanların üstlendikleri görevin gerektirdiği yetenekler yerine diğerlerini kullanmaları sonuç almayı zorlaştırır. İyi konuşan bir kişinin, yazarak iletişime öncelik vermesi verimli olmaz. Yaratıcı ve sentetik düşüncenin kullanılacağı bir işte, analitik ve eleştirel düşüncenin devreye sokulması da diğer bir başarısızlık nedenidir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir