Kariyer ve İş

Ziraat Mühendislerinin Büyük Bir Çoğunluğu İşsiz Kalabilir

Bu mesleklerdeki 5 bin kişi işsiz kalacak!

Ziraat Mühendisleri İşsiz Kalabilir

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz açıkladı.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, bugün yürürlüğe giren 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile sorumlu gıda yöneticisi olarak istihdam edilen 7-8 bin ziraat mühendisinin 5 bine yakınının işsiz kalacağını savundu.Kiraz, yazılı açıklamasında, 13 Haziran 2010 tarihli 5996 Sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu”nun Resmi Gazete’de yayımlandığını, kanunun büyük bölümünün yürürlük tarihi ile ilgili olarak “yayımından 6 ay sonra yürürlüğe girer” hükmüne yer verildiğini belirtti.

Yürürlükteki gıda güvenliğini sağlayan dört ayrı kanunun, dört ayrı disiplinin ayrı ayrı kanunları olmasına rağmen “Avrupa Birliği böyle istiyor” ve “gıda güvenliğini bu şekilde sağlayabiliriz” gerekçesiyle “çorba edildiğini” savunan Kiraz, bu şekilde bazı meslek gruplarının yetkilerinin arttırıldığını, bitki koruma ve sorumlu gıda yöneticiliği konularında çalışan, istihdam edilen ziraat mühendislerinin de mağdur edildiğini öne sürdü.

Ülkede 15 bin civarında ekmek fırını, bir o kadar da pastane ve unlu mamul üreten üretim tesisinin bulunduğunu kaydeden Kiraz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Önceden beri uygulanan ’20 beygir üzeri motor gücü bulunan gıda üreten işyerlerinde ziraat mühendisi çalıştırmak’ zorunlu iken, yeni kanunda (30 beygir üzeri motor gücü bulunan veya toplam 10 kişiden fazla personel çalıştıran iş yerleri gıda mühendisi, ziraat mühendisi, kimya mühendisi ve kimyager çalıştırırlar) denilmektedir. Sayın Bakan’ın isteği ile 20 KW olan işgücü kapasitesi 30 KW’ye çıkarılmak suretiyle sorumlu gıda yöneticisi olarak istihdam edilen 7-8 bin ziraat mühendisinin 5 bine yakını işsiz kalacak ve en az 10 bin ekmek fırını ve bir o kadar pasta ve unlu mamul üreten gıda işletmesi bu ziraat mühendisleri tarafından denetlenemeyecektir.

Şimdi soruyoruz: Gıda güvenliğini bu işletmelerde nasıl sağlayacaksınız? Bu iş bakanlığın mevcut denetleme sistemine bırakılırsa, ülkemizde bir fırın ancak 2-3 yılda bir denetlenebilecektir.

İşsiz kalan 5 bin civarındaki ziraat mühendisinin mağduriyetleri nasıl çözülecektir, sorumlu yöneticileri olmayan 20 bin civarı işletmede üretilen gıdanın güvenilirliği nasıl sağlanacaktır?”Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu