Anasayfa / Emlak Haberleri / İzmir’e Yeni Fuar Alanı

İzmir’e Yeni Fuar Alanıİzmir'e Yeni Fuar Alanıİzmir’de yeni fuar alanı ihalesi nisanda

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir ilçesinde yapılacak yeni fuar alanı için 2011 Nisan başında inşaat ihalesine çıkacaklarını açıkladı.

Sosyal donatılarla birlikte yeni alanın yaklaşık 100 bin metrekare üzerine kurulacağını ifade eden Kocaoğlu, “Proje 100-150 milyon liraya mal olacak. İnşaatı, maksimum iki yılda bitireceğiz. Özkaynaklarımızla yapacağımız bu proje, dünyanın önemli fuar merkezlerinden biri olacak.” dedi.
Yeni fuar alanın tamamlanmasının ardından, Kültürpark‘taki toplam 23 bin metrekarelik fuar hollerinin de restore edileceğini belirten Başkan Kocaoğlu, “Bu hollerin niteliğini arttırarak, kongre ve sergi merkezi haline getireceğiz. Eğer sıfırdan bir merkez yapsaydık, 100-120 milyon liraya mal olacaktı. Şimdi ise restorasyon maliyeti 50-60 milyon lira olacak.” şeklinde konuştu.

İzmirli turizm sektörü temsilcilerini biraraya getiren, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı toplantıda konuşan Kocaoğlu, “Yıllardır, ‘İzmir’e yatırımcı gelmiyor.’ diye hep aynı davulu çalıyoruz. Arsa mı var ki yatırımcı gelecek? Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İnciraltı bölgesini beş senedir planlıyoruz, yine itirazlar var. Bu kentin kalkınmasını isteyenler, artık kente sahip çıkmak zorunda. Hükümetten para desteği istemiyoruz. Projelerimizi özkaynaklarla yapıyoruz ama standart teşviklerin dışında, Antalya örneğinde olduğu gibi İzmir turizmine ciddi teşvik verilmesini istiyoruz. Başbakanımız, Bakanlığımız ve hükümetten, İzmir halkı adına böyle bir destek istiyorum. Bu yapılırsa, İnciraltı bölgesi 10-15 sene yerine sadece beş senede ayağa kalkar.” dedi.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir