Şirket Haberleri

Zorlu Holding 2013 Hedefleri

Denizli Babadağ’dan başlayan Zorlu Holdingin yolculuğu Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında sürüyor. 2013’te 60’ıncı yılını kutlayacak olan holding, özellikle son üç yıldır gerçekleştirdiği büyük yatırımlarla adından söz ettiriyor. 2012 yılında yaklaşık goo milyon dolar tutarında bir yatırım gerçekleştiren Zorlu’nun 2013 yatırım bütçesi de o kadar. Geçen yılki 8.5 milyar TL’lik cirosunu 2012 sonunda 10 milyar TL’ye çıkarmayı hedefleyen grup; 3 bini gayrimenkulde olmak üzere 25 bin çalışana sahip. İhracatının önemli bir kısmını gerçekleştirdiği AB ülkelerinde yaşanan ekonomik resesyondan bir miktar etkilenen grup, 2012 sonunda 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi planlıyor. Grubun iddialı olduğu alanlar arasına artık gayrimenkul de girmiş bulunuyor. İstanbul Zincirlikuyu’daki Zorlu Çenter ve Zorlu Levent Ofis projeleri sürüyor. Enerji ve madencilik de grubun, en aktif olduğu yatırım alanlarından. Gündemin ön sıralarında 2013’te de yurt içi ve yurt dışında gerçekleştireceği enerji yatırımları var.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, 2013 hedeflerini anlattı:YATIRIM PLANI: Tekstil, beyaz eşya ve elektronikteki konumumuzu daha güçlendirecek teknolojik yatırımlar gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz birkaç yıllık dönemde gerçekleştirdiğimiz yatırımların meyvesini 2013’te almaya başlayacağız. Gayrimenkul’de İstanbul için bir cazibe merkezi olarak konumlandırdığımız Zorlu Çenter 2013te faaliyete geçecek. Levent’te iş dünyasının kalbinde büyüttüğümüz Zorlu Levent Ofis’i ise 2013’te tamamlayacağız. 2013’ün ilk yarısında üretime geçmesini planladığımız Manisa Gördes’teki maden işletmemizde 2016 yılına kadar 10 bin ton, sonrasında ise 20 bin ton nikel işleme kapasitesine sahip olmayı planlıyoruz.

Enerjideki iddiamız sürecek. Pakistan’da Jhampir RES ve İsrail’de Dorad Do-ğalgaz Çevrim Santrali 2013’te üretime geçecek. Rusya’da Kozukhovo Elektrik ve Denizli’de jeotermal enerji yatırımlarımız devam ediyor. Dalaman Çayı’nda baraj, Alaşehir ve Denizli’de ilave jeotermal santral yatırımlarına başlamayı da hedefliyoruz.

BÜYÜME: 2011’de oldukça yüksek bir büyüme hızı kayde-Î den ülkemizin 2012 yumuşak bir inişle yüzde 3 oranında ekonomik büyüme ile tamamlayacağı öngörülüyor. 2013 için ise daha umutlu bir tablo söz konusu. Açıklanan Orta Vadeli Plana göre 2013te yüzde 4’lük bir büyüme kaydedeceğiz. Zorlu Grubu olarak biz de büyüme planımızı bu doğrultuda belirliyoruz.

2012 yılını dış pazarlardaki talep belirsizliği ve iç talepteki azalma nedeniyle yüzde 3 ile kapatacağız. Dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeler 2013’ün yine zorlu geçecek bir yıl olduğuna işaret ediyor.

ENFLASYON: 2012 yılını Nisan ayında yüzde 11.1’e kadar yükselmiş olan enflasyonun kontrol altına alınarak ekim ayı sonunda yüzde 7.8’ler seviyesine inmesi olumlu bir gelişmeydi. Tahminler önümüzdeki yıl da bu seviyeleri işaret ediyor.

AVRUPA KRİZİ: 2012, küresel ekonomideki karamsar havanın dağılamadığı bir yıldı.
2013’te ise hükümetler ve ekonomik düzenleyiciler bazında nispeten daha kararlı adımların atılacağı, daha pozitif bir yıl olacağını umuyorum. Ekim ayında yayınlanan IMFin World Economic Outlook Raporu, AB ekonomisinin 2013’te yüzde 0.2 oranında büyüyeceği tahmininde bulunuyor. Biz de önemli ihracat pazarlarımızdan AB’deki gelişmeleri dikkatle izliyoruz.

İHRACAT HEDEFİ: Tekstil, elektronik ve beyaz eşya alanlarında ihracatımız söz konusu. Dünyanın 134 ülkesine ihracat gerçekleştiriyoruz. 2012 ihracat hedefimiz 3 milyar dolar. Ortadoğu ve Orta Asya gibi küresel krizden görece az etkilenen yakın coğrafyalara yönelerek ihracatı çeşitlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

HALKA ARZ: Şu an için gündemimizde böyle bir plan yer almıyor.

YABANCI ORTAKLIK: Şu an bu konuda net bir planımız yok, ancak her an her şey olabilir.

SATIN ALMA: Vestel olarak 20 de İtalyan Antonio Merto-ni’nin Servis, Electra, Atlantic ve New Pool markalarını satın aldık. Şu an için kesinleşen bir plan olmasa da bu tip satın almalar planlarımız arasında her zaman yer alıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu