Şirket Haberleri

Zorlu Holding’te CEO devri Ömer Yüngül ile başlıyor

Zorlu’da da CEO devri başladı

Zorlu Holding’te CEO devri Ömer Yüngül ile başlıyor. İş hayatma Tekfen’de şantiye şefi olarak başlayan ve yaklaşık 15 yıldır Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanlığı yapan Ömer Yüngül’den boşalan görevi grubun deneyimli profesyonellerinden biri olan Turan Erdoğan yürütecek.

omer yungulVestel… Varlığı başlı başına bir başarı hikayesi. Dahası var; kabul etmek gerekir ki Vestel, Türkiye’nin son 15 yıldaki dünya markası yaratma çabalarının, macerasının lokomotif şirketlerinden biri, işte bu hikayeyi başından beri dizayn edenlerden biridir Ömer Yüngül.

Yüngül, iş hayatına Vestel’de başladığında, kariyer merdivenlerini yarılamış bir profesyoneldi aslında. Fakat zirveyi Vestel ile buldu demek yanlış olmaz. 1977 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitir bitirmez iş hayatına ilk adımı Kuveyt’te atma imkanı yakalamıştı. Fakat geçirdiği küçük bir romatizmal rahatsızlık bu kararı almasını engelledi. Sonra Tekfen’de adım attı iş hayatına. Şantiye mühendisliği ile başlayan bu serüven daha sonra Petkim ve Metaş’ta devam etti. Vestel ile yolu 1989 yılında kesişti. Vestel Goldstar’da genel müdür yardımcısı olarak Zorlu Grubu’na katılan Ömer Yüngül yaklaşık sekiz yıl kadar sonra grubun bu kez beyaz eşya faaliyetlerine genel müdür olarak geçiş yaptı. 2000 yılında da Vestel Şirketler Grubu îcra Kurulu Başkanlığı görevine getirildi.
Ömer Yüngiil’ün kariyer sürecine bakıldığında bir mühendisin geçmesi gereken hemen hemen tüm koridorlardan geçmiş. Şantiyelerde de yönetim kurulu odalarında da bulunmuş bu süre içinde. Ar-Ge’den bakıma, işletmeden planlamaya, satın almadan satışa kadar bir endüstride hangi üretim, pazarlama ve satış süreci varsa tüm bunları yaşamış bir profesyonel olan Yüngül, geçen hafta itibarı ile Zorlu Holding’in tüm faaliyetlerinden sorumlu CEO’luğa getirildi. Tepeden inme değil, her basamağı sindirile sindirile çıkılmış bir kariyer zirvesi bu. Belki de bütün bunlardan daha da anlamlısı ise Vestel’in CEO ile yönetim devrine Ömer Yüngül ile adım atmaya karar vermesi.

Kuşkusuz Ömer Yüngül’ün bıraktığı görev, grubun en hayati iş kolunu oluşturuyor ve bundan sonra bu görevi kimin yürüteceği önemli. Holding yönetimi de bunu düşünmüş olacak ki direksiyonu son derece yetkin bir isme, Turan Erdoğan’a bıraktı. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümti’nden mezun olduktan sonra, İngiltere’de Brunel Üniversitesi’nde üretim yönetimi yüksek lisans programını tamamlayan Erdoğan, yaklaşık 25 yıldır Vestel’de çalışıyor. 1988 yılında Vestel Dış Ticaret’te murahhas üye olarak göreve başlayan Erdoğan, 1997’den beri Vestel Şirketler Grubu icra Kurulu üyesiydi. Aynı zamanda şirketin Vestel İcra Kurulu Başkan Vekili ve Dış Ticaret Başkanlığı görevleri de Erdoğan tarafından yürütülüyordu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu