Şirket Haberleri

Zümrüt Gelinlik Uganda’yı Merkez Yaparak Afrika Pazarına Açıldı

AFRİKA’YA GELİNLİK SATIYOR
Zümrüt Gelinlik Genel Müdürü Aytekin Kaplan

Aydın’da faaliyet gösteren Zümrüt Gelinlik 1990’da kuruldu, ilk yıllarında günde 2-3 gelinlik üreterek işe başlayan şirket, şu an yıllık 10 bin adet gelinlik üretim kapasitesine ulaştı. Türkiye genelinde 100 civarında bayiye ulaşan şirket, 15 ülkeye de ihracat yapıyor.

Uganda, Kenya ve Sudan şirketlerin önemli dış pazarları olarak dikkat çekiyor. Şirketin kurucusu Aytekin Kaplan, yurt dışına gönderdikleri gelinliklerinin fiyatının 200 ile 600 dolar arasında, Türkiye’de sattıkları gelinliklerin fiyatının da 350 ile 950 lira arasında değiştiğini söylüyor.Uganda’yı merkez yaparak Afrika pazarına açıldıklarını söyleyen Kaplan, müşterilerini hep katıldıklarını gelinlik fuarlarıyla bulduklarını söylüyor. Bu yüzden de Uganda ve benzer pazarlara girmeyi düşünen şirketlere fuarlara katılmasını öneriyor. Kaplan ayrıca Uganda’yı birçok açıdan fırsatlar sunan bir ülke olarak görüyor. Özellikle tekstilde Tük şirketleri açısından önemli fırsatlar olduğunu düşünüyor.

İngilizce ile iş hayatında rahatça anlaşılabildiğini söyleyen Kaplan, perakende sektörünün yeni yeni geiştiğini bu yüzden dikkatli olmakta fayda olduğunu da vurguluyor. Örneğin peşin ödeme ile çalışmanın önemli olduğunu dile getiriyor.

BAŞARI İÇİN NE ÖNERİYOR?

■    Gerçekten güvendiğiniz insanlarla ticaret yapın.

■    Uganda ve çevre ülkeleri mutlaka ziyaret edin.

■    Uganda’da Türklere sempati büyük. Bunu fırsata çevirin.

■    Perakende sektörü yeni geliştiği için mutlaka dikkatli olun.

■    Fuarlara mutlaka katılın. Yerel şirketler fuarlara çok önem veriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu