Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Antoil Akaryakıt Bayi Sayısını 60’a Çıkaracak

Bayi sayısını 60’a çıkaracak

Merkezi Antalya’da bulunan ve 40’ı aşkın bayisi ile akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren Antoil, 2013 yılında bayi sayısını 60’a çıkaracak. Antoil Akaryakıt A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Uğur Avni Akçay, ‘Antoil bölgesel bir şirket olabilir; ancak ufku küresel” diyor.

antoil

ANTALYALI Antoil, minimum karla kaliteden ödün vermeden başarılı bir ürün ve hizmet standardının mümkün olduğunu kanıtlamaya tüm hızıyla devam ediyor. Antoil Akaryakıt A.Ş., kuruluşunun üzerinden henüz 2 yıl geçmiş olmasına ve sadece bölgesinde faaliyet göstermesine rağmen bölgede istasyon sayısı bakımından akaryakıt sektörünün devleriyle yarışıyor.

“Bayilerimizle büyüyeceğiz”

40’ı aşan bayi sayısını 2013 sonunda 60’a çıkarmayı hedefleyen Antoil, bölgesel bir marka olma iddiası ile tüm plan ve yatırımlarını bu ana ilke doğrultusunda yapıyor. Antoil Akaryakıt A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Uğur Avni Akçay, “Antalya ve komşu illerde, bizimle aynı ticari değerleri paylaşan bayi arkadaşlarımızla büyümek temel stratejimiz” diyor.

“Yıkıcı rekabet istemiyoruz”

Antoil’in bölgesel olma iddiası ile yola çıktığını belirten Akçay, “Antoil, ağırlıklı olarak Antalya, Burdur, İsparta, Konya, Denizli, Afyon, Muğla ve çevresinde Antalya merkezli olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Antoil öncelikle bizim bölgeye karşı olan sorumluluğumuz. Bölgemizi temiz tutmak adına ortaya koyduğumuz bir iddia. Grubumuz yıllardır akaryakıt ticareti içinde. Biz de geçmişte ticaret yaptığımız bayi arkadaşlarımız ile aynı çatı altında bulunmak, bölgemizi yıkıcı rekabetten ve kalitesiz, kaynağı belli olmayan ürün yelpazesinden bir nebze olsun korumak ve her an ulaşılabilir olmak iddiası ile yola çıktık. Bu nedenle bizim yatırım önceliğimiz elbette bölgemiz. Antalya ve komşu illerde, bizimle aynı ticari değerleri paylaşan bayi arkadaşlarımızla büyümek temel stratejimiz. Bölgesel bir marka olma iddiamız var, tüm planlamamızı ve yatırımlarımızı bu ana ilke doğrultusunda yapıyoruz” dedi.

“Ufkumuz küresel”

“Antoil bölgesel bir şirket olabilir, ancak ufku küresel” diyen Akçay, sözlerine şöyle devam etti: “Küresel şirketlerde ne varsa bizde de olsun istedik. Tasarruf sağlayan ve performans arttıran katkılarla zenginleştirilmiş akaryakıt ürünleri de bu stratejimizin bir parçası. Dünyanın önde gelen katkı üreticileri ile ortak olarak geliştirdiğimiz ürünlerimizi bölgemiz tüketicileri ile buluşturuyoruz. Temel olarak dizel grubunda setan arttırıcı katkılarla yakıtta tam yanma ve bu nedenle yüksek performans elde ediyoruz. Deterjan artırıcı katkılarla da motoru temizliyor, aracın ilk günkü gibi performans elde etmesini sağlıyoruz. Ürünlerimizde bu iki etken katkı maddesini tek ve çeşitli oranlarda karıştırarak kullanıyoruz. Bizim yaptığımız bu çalışma bana göre sektörde bir devrim. Tamamen küçük markalarda kalitesiz ürün vardır algısını kırmaya yönelik. Bizim başlattığımız bu yolda artık küçük dağıtım şirketleri de sadece fiyat rekabeti ile değil ürün kalitesini geliştirmek yönlü de rekabet halinde olacaklar.”

Ürünlerini test ediyor

“Antoil istasyonlarında satılmakta olan akaryakıt ürünlerinin bağımsız la-boratuvarlarda test edilerek daha yüksek performans sağladığı ve daha düşük yakıt tüketimi sağladığına yönelik elimizde raporlar olmasına karşılık, biz bölgemizin insanına dokunarak bu ürünlerimizin performansını ölçmek istedik. Bu nedenle bölgemizdeki bir araç filosu üzerinde testlerimize devam ediyoruz. Bu sonuçları paylaşmak bizim için daha önemli. Küresel şirketlerin yaptığı laboratu-var testlerinin soğukluğundan arındırarak, bölgemizin insanlarına özel geliştirilmiş bu yakıtları satışa sunmak ve onlardan bu dönüşleri almak bizim için paha biçilemez.”

İstasyon sayısını da artıracak

Uğur Avni Akçay, Antoil’in orta ve uzun vadedeki hedefleri ve Antoil’in gelecekteki konumuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Bölgesel bir marka olma iddiamız var, tüm planlamamızı ve yatırımlarımızı bu ana ilke doğrultusunda yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde bölgemizde istasyon kiralamaları ve satın almaları ile ilgili yeni düşüncelerimiz var. Antalya’da 8 tane istasyon işletiyoruz. Dolayısı ile istasyon işleticiliği tecrübemizi ve bu konuda yetiştirdiğimiz deneyimli ekibimizi daha fazla sahaya sürerek kendi işlettiğimiz istasyon sayımızı arttırmayı planlıyoruz. Yakın gelecekte Antoil markası ile daha fazla istasyon işleteceğiz. Bununla ilgili tespit ettiğimiz istasyonlar hakkında fizibilite çalışmalarına devam ediyoruz. Yılın ikinci yarısında bu çalışmaları tamamlamış olacağız. Bununla birlikte istasyon kiralayarak alt kiracıya verme projeleri üzerinde kafa yoruyoruz. Bunun dışında bölgede kalmaya ve bölgemizde aynı ticari ilkeleri benimsediğimiz bayi arkadaşlarımızla yola devam etmeyi arzuluyoruz.

“Bölgemizde kalacağız”

Yurtdışında, özellikle Almanya ve Amerika’da jobber, agency vb. isimler altında bölgesel markaların ve bölgesel istasyon işleticiliğinin çok başarılı olmuş örnekleri mevcut. Bizimkisi o modellerin başarılı yönlerini kopyalayarak bölgemize katkıda bulunmak. Önümüzdeki dönemde, yakın gelecekte ülke çapında bir genişleme öngörmüyoruz.

Bununla birlikte bu kararı bizim vermemizden öte, 2015 yılındaki sektörün durumu belirleyecek. Daralan kar marjları, sektördeki haksız kazancın, çeşitli isimler adı altında piyasada dolanan ulusal markersiz, motorin ismi altında satılan ancak ne olduğu bilinmeyen ürünlerin satışının bir türlü önüne geçilemiyor olması, giderek artan istasyon başına yatırım miktarları, yarım puanlarla çalışarak kendi sonlarını hazırlayan dağıtım şirketleri, düzenleyici kurumların giderek dağıtım şirketlerinden daha fazla rol oynamalarını istemesi vs. gibi sebeplerle ulusal olmanın maliyeti giderek büyüyor. Bu yıkıcı rekabet yerine sürekli sürdürülebilir bir büyüme için bölgemizde kalmayı tercih ediyoruz.

Tüm bunların yanı sıra sektörde olası satın almalar, birleşmeler, çekilmeler gibi bir konsolidasyon nedeni ile gelecekte pazarda bu kadar çok sayıda dağıtım şirketi olmayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle gelecekte bölgesel olmanın avantaj olacağını tahmin ediyoruz.”

Antoil Akaryakıt Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş.

GENEL MERKEZ ADRES BİLGİLERİ

YENİGÜN MAHALLESİ MEVLANA CADDESİ NO:66 ANTALYA
Telefon. 0.242 312 55 05
Faks. 0.242 311 24 76
E – Posta. info@antoil.com.tr

İlhami DURSUN
Orta Anadolu Bölge Müdürü
Gsm:+90 533 931 71 65

Murat Karakuş
Saha Müdürü
Gsm:+90 530 582 85 90

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu