Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Gıda Sektöründe Bayilik Pazarı ve İş Ortağı Arayan Firmalar

Suriye, Suudi Arabistan, Güney Kore ve Moldova’dan çok sayıda gıda firması Türk ortak arıyor. Yerli firmalar ise yeni ihracat pazarı ve Türkiye için bayi arayışında. Ayrıca Türkiye, Ortadoğu pazarına ulaşmada zorunlu durak olarak görülüyor… ayşegül küçükkurt

Büyümek isteyen de var, ortak arayan da

GIDA sektöründe bayilik pazarı çok hareketli. Ortadoğu’da iş yapmak isteyen yabancı firmalar, Türkiye’yi bu pazara ulaşma kapısı olarak görüyor. Suriye, Güney Kore, Moldova ve Arap ülkeleri orijinli çok sayıda gıda firması Türkiye’de yatırımcı iş ortağı ararken, yerli firmalar ise dünyanın dört bir yanına ihracat yapma peşindeler. Lokumdan kuru meyveye, mantardan köfteye, hurmadan fıstık ezmesine kadar sayısız ürün geliştiren firmaları, girişimciler için piyasaya yeni çıkan ürünleri, yerli üreticileri ve bayilik verecek firmaları derledik…

ETİLER MARMARİS

Yurtdışına açılıyor

Türkiye’de 15 ilde toplam 55 şube ile hizmet veren Etiler Marmaris’in 53 şubesi franehising yöntemiyle işletiliyor. Firmanın ekspress, klasik ve konsept olmak üzere üç farklı işletme modeli mevcut. 2019 sonuna kadar şube sayısını 150’ye çıkartmayı hedeflediklerini söyleyen Etiler Marmaris Yönetim Kurulu Başkanı Mch-med Nurettin Çevik, ilk olarak Eskişehir, Ankara, Antalya, Adana ve Konya’ya franehising vermek istiyor. Çevik, yurtdışına yönelik çalışmaları hakkında ise şunları söylüyor:

“Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Dubai ve Romanya’da ‘Master Franchise Sözleşmeleri’, Almanya’nın Frankfurt, Düsscldorf ve Köln şehirlerinde ise ‘Bölgesel Master Franchise Sözleşmeleri’ imzaladık. Bu bölgelerde şube açmak için gerekli çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

Islak hamburgeri ile tanınan Etiler Marmaris’in ürün gamında burger, salata, meyve kokteyli ve pek çok içecek bulunuyor. Bunun yanı sıra ürün gamını genişletmek amacıyla ürün geliştirme (ÜR-GE) çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Çevik, konsept burger ve köylüm tostunu, menüye yeni eklediklerini söylüyor. Firma, ‘Yengen, Leyla, Mecnun’ gibi ürünlerin de lisansım almış. Etiler Marmaris’te franehising bedelleri, ekspress modelinde 40 bin TL+KDV, klasik modelde 70 bin TL+ KDV, konsept modelde ise 100 bin TL+ KDV olarak belirlenmiş.

PİZZA BULLS

İngiltere’de zincirleşiyor

Türkiye’nin zincirleşen pizza markalarından Pizzabulls, yurtdışındaki hedeflerini büyüttü. Mayıs ayında Güney Londra’da ilk şubesini açan firma, geri dönüşlerden oldukça memnun. “İngiltere’de beş yeni şube teklifi aldık ve burada hızlı büyüyeceğimizi düşünüyoruz” diyen Pizzabulls CEO’su Cavit Can Kırbeyi, Irak ve Doğu Avrupa’dan gelen teklifleri de değerlendirdiklerini belirtiyor. Firma, Ar-Ge çalışmalarından sonra ürün gamma ‘dönerli kavurmalı’ pizza çeşitlerini de eklemiş.

Ayrıca ‘Pizzabulls Akademi’ ile sektöre nitelikle eleman kazandırmayı amaçlayan firma, franchise adaylarına işin püf noktalarını öğretiyor ve ücretsiz eğitim veriyor.

EREĞLİ AGROSAN

Kurutulmuş meyve ve sebze üretiyor

Kurutulmuş meyve ve sebze ürünlerinin yer aldığı, yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş olan Ereğli Agrosan firmasının Mandalinadan portakala, çilekten domatese, mantardan siyah zeytine kadar geniş bir ürün gamma sahip firmanın üretim tesisleri Mersin-Tarsus’ta. “İthal tropikal meyve pazarına şu anda girmeyi düşünmüyoruz” diyen firmanın Genel Müdürü H. Lütfü Şatvan, yerli ürünleri tercih ettiklerini dile getiriyor. Şatvan, Türkiye’deki turunçgillerin bol miktarda üretildiğini ve bu durumu ihracat avantajına çevirmek istediklerinin altını çiziyor.

Firmanın ürünleri kuruturken kullandığı vakumlama teknolojisi Kanada menşcili. Türkiye’deki tek kullanım hakkı ve patenti Ereğli Agrosan’da bulunuyormuş. Firmanın hedef pazarları ABD, Rusya, Avrupa ülkeleri, Japonya, Çin ve Ortadoğu. Avrupa’da kurutulmuş meyve ürünlerinin çok tüketildiğini söyleyen Şatvan, Türkiye’de Peyman Bahçeden, Migros ve Makro Centerlarla anlaşma sağladıklarını, önümüzdeki dönemde diğer zincir marketlerde de olacaklarını belirtiyor.

LOKUNAT

Konsepti atıştırmalık

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde Adale Gurme tarafından üretilen Lokunat markası, 2015 yılında üretime başlamış. Firmanın ürün gamında beş farklı çeşitte lokum mevcut. Bunlar, fındıklı, leblebili, cevizli, Antep fıstıklı ve bademli olarak satışa sunuluyor. Fuara üçüncü kez katıldıklarını söyleyen Adale Gurme Satış Direktörü Ali Ozan Gökcan, lokumu atıştırmalık hale getirdiklerini, bu nedenle ambalajlarda daha küçük boylara yöneldiklerini söylüyor. Firmada en küçük lokum paketinin fiyatı 1.5-2 TL’den başlıyor. Ürünün şu anda perakende satışı mevcut değil. Gökcan, ileride büyük zincir marketlerde olabileceklerinin sinyallerini verirken, şu anda ihracat için ABD ve Ortadoğu pazarlarına yöneldiklerini belirtiyor.

FALAFEL ESKANDAR

Suriye usulü köfte

2006 yılında Suriye’de kurulmuş bir firma. 2015’de Türkiye pazarına girerek ilk fabrikasını Mersin’de açmış. Firmanın İstanbul Bölge Sorumlusu Abdullah Ci-bakci, Ortadoğu pazarına daha kolay ulaşabilmek için Türkiye’yi tercih ettiklerini söylüyor. Firma Suriye usulü köfte üretiyor. Köfte harcı ve yanındaki makinasıyla kolayca yapılabilen ürün, Türkler ve Arap-lar tarafından beğenilmiş. Ürünler, 400 ve 800 gramlık paketler halinde sunuluyor Mersin, Hatay, Ankara ve İstanbul’da dağıtım ağlarına sahip olan firma, yakın zamanda büyük zincir marketlerde de yer almayı hedefliyor.

GREEN CO

Mantar için teşvik arayışında

Güney Kore firması Green Co, kurutulmuş ve yaş mantar satışı gerçekleştiriyor. Firmanın Genel Müdürü Kim Su-Kyung, “Fabrikamız Kore’de, ürünlerimiz Avrupa’nın hemen her noktasında satışa sunuluyor. Sadece Türkiye’de pazara giremedik. Bunun sebebi, gümrükte yaşadığımız sıkıntılar. Türk firmalarla anlaşma sağlamış olsak da ilerleme kaydedemiyoruz” diyor ve Türk hükümetinin bu konuda teşvik edici çalışmalar yapması gerektiğini vurguluyor.

DONGBU HERBAL

Yatırımcı arıyor

Güney Koreli bir diğer firma olan Dongbu Herbal, bitkisel ürünler üretiyor. Bu ürünler içerisinde, siyah fasulye, siyah susam, aspir bitki tohumu (papatyagiller familyasından), zerdeçal ve soğan dikkat çekiyor. Firmanın iddiasına göre, ürettiği bitkiler, menopoza, saç dökülmesine, karaciğcr yağlanmasına ve kemik kırıklarına iyi geliyor. Firma, bu ürünlerin doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gerektiğini söylüyor. CEO Hong Jae Heoi, “Ürünlerimiz Türkiye’de satışa sunulmuyor. Şirketimizin profiline uygun bir Türk yatırımcı ortağı bulabilirsek, anlaşma yapmak ve Türkiye pazarına girmek istiyoruz” diyor.

MEDINA MUNAWARA HURMA

Migros, BİM ve A101 ’de olacak

Suudi-Türk ortaklığı olan ve İstanbul Güneşli’de merkez ofisleri bulunan Medina Munawara Hurma, ihracat konusunda iddialı. Hurmalar, firmanın Suudi Arabistan’daki çiftliklerinde yetiştirilerek Türkiye’ye getiriliyor. Bir yıl sonra kendi satış noktalarını açmayı düşündüklerini söyleyen firmanın Genel Müdürü Mohamed Awad, önümüzdeki aylarda Migros, BİM ve A101 gibi zincir marketlerde olacaklarının bilgisini veriyor.

Majdool ve mebrum hurmaları Türkiye’de en fazla ilgi gören ürünler arasında. Awad, bunun haricinde acve dedikleri peygamber hurmasının da yurtdışmda çok tercih edildiğini söylüyor. Acve hurmasının ortalama kilogram fiyatı 40-50 TL civarında. Anbara, safa-wi, sugai, khudri, sukkary, sufry, khalas, shalaby ve barhi hurmaları da firmanın ürün yelpazesinde yer alıyor.

RADAELLİ BRÜTERİA

Türkiye pazarından ilerleyecek

Ortadoğu’ya açılmak için Türkiye pazarı üzerinden ilerlemek isteyen Radaelli Bruteria, fuara ilk defa katılan firmalardan. Fabrikası Moldova’da. Ürün gamında 60’a yakın kurabiye çeşidi mevcut. Kilogram fiyatları 1 euro’dan başlıyor. Firma, Polonya, Afrika ve ABD gibi birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Suriye ve Irak’a ürün göndermek istediklerini söyleyen firmanın Pazarlama Koordinatörü Ludmila Doicuu, Türkiye’de anlaşmalar sağlamak için görüşmeler yaptıklarını belirtiyor.

SİYAH SARIMSAK

Türkiye’de de üretimi oar

Koreliler tarafından geliştirilmiş ve tüm dünyaya yayılmış siyah sarımsak, artık Türkiye’de de üretiliyor. Aslen Kastamonulu olan ve Taşköprü sarımsağına olan ilgisini ileri seviyeye taşıyan Siyah Sarımsak firmasının sahibi Halit Cebeci, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldığı destek ile siyah sarımsak üretimine başlamış. Siyah sarımsak normal sarımsağa göre daha pahalı bir ürün.

Ürün halen, Migros, Metro ve Carrefoursa’larda satılıyor.

Yurtdışma ihracat için görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Cebeci, “Yılda 10 ton siyah sarımsak üretiyoruz. Seneye ihracat yapmaya başlarsak, üretim kapasitemizi artırmak istiyoruz” diyor. Ürünün bir kiloluk perakende fiyatı 150 TL.

FISTIK EVİ

Arapların ilgisi yoğun

Dört kuşaktır Antep fıstığı üzerine üretim yapan Fıstık Evi firmasının üretim yeri Gaziantep. “Fıstığın haricinde son iki yıldır fıstık ezmesi ve fıstık kreması gibi ekmeğe sürülebilir ürünler yapmaya başladık” diyen firmanın Satış Temsilcisi Suat Özak, İstanbul’da iki, Ankara’da ise bir bayilerinin olduğunu belirtiyor. Firma, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa’da birkaç ülkeye ihracat yapıyor. Şeker oranının yüksek olmasından dolayı ürünü daha çok Araplar tercih ediyormuş. Sadece Migros ve turistik bölgelerin marketlerinde satışa sunulan ürünün 200 gramlık kavanoz fiyatı 28.90 TL.

Özgür ÇETİNKAYA / TAB Gıda Finans ve Franchise Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

“Komple bir sisteme sahibiz”

Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s gibi dört global, Usta Dönerci ve Döner Stop ile de iki ulusal olmak üzere toplam altı markamızla Türkiye’nin hemen her yerinde 1200’e yakın restoran ile sektörün lideriyiz. Bugün Türkiye genelinde 650’den fazla Burger King, 80’e yakın Sbarro, 200’ü aşkın Popeyes, 70’den fazla Arby’s, 150’ye yakın Usta Dönerci ve yedi Döner Stop restoranımız bulunuyor. Hızlı servis restoran zinciri kategorisinde dünyada eşi benzeri olmayan bir gıda ekosistemine sahibiz. Ata Şirketler Grubu tarafından yatırımları gerçekleştirilen et, salata, ekmek ve patates fabrikalarımız franchise yatırımcıları için ciddi bir fırsat yaratıyor.

Bünyemizde ileri teknolojili et işleme tesisi Ekur Et, Türkiye’nin en büyük patates işleme fabrikası AtaKey, üstün teknolojiye sahip unlu mamuller fabrikası Ekmek Unlu Gıda ve sebzelerin işlendiği Fasdat Sebze Doğrama Fabrikası ile hizmet veriyoruz. Mutfak ekipmanlarımızın kurulumu kardeş firmamız olan Mes Mutfak tarafından sağlanıyor. Yani biz, komple bir sistem olarak yatırımcılarımıza hizmet veriyoruz.

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu