Anasayfa / Ekonomi-Finans / Klima Pazarı Büyüyor

Klima Pazarı Büyüyor
UZAKTAN KONTROL

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte günlük yaşamımızı daha kolay planlıyor ve kontrol ediyoruz. Bu trend klimalarda da kendini gösteriyor. Kullanıcılar uzaktan kontrol sistemleriyle klimalarını uzaktan açıp kapatabiliyor, programlayabiliyor ve enerji tüketimini görüntüleyerek enerji tasarrufu yapabiliyor. Hatta IFTTT ile birlikte üçüncü parti uygulamaları birleştirerek yaşam tarzını otomatik olarak kullandığı klimaya adapte edebiliyor. Ürün trendlerine bakıldığında, ayrıca, düşük ses seviyesi, hava kalitesini artıran filtreler, yüksek enerji verimliliği gibi özellikler dikkat çekiyor. 2014 yılından itibaren 12.0 kW altı kapasiteli ürünlerin inverter olma zorunluluğu da var.

SEKTÖRDEKİ GELİŞMELER

■ En çok satılan klima türleri split, multi (konfor amaçlı), profesyonel – ticari seri cihazlar. Ancak son yıllarda VRF (değişken debili, çoklu sistemler) satışında da büyük artışlar yaşanıyor.

■ iklimlendirme sistemlerinde, eski sistemlerin yarattığı bakteri üremesi gibi tehlikelere karşı havanın kalitesi de önem kazanmaya başladı. Bu nedenle üretici firmalar kadar mekanlar da bu sistemlerde ısıtma ve soğutma özelliklerinin yanı sıra iç hava kalitesi, süreklilik, güvenilirlik gibi konulara dikkat ediyorlar.

■ Artık klimalar yalnızca serinlemek için kullanılmıyor, sonbahar ve ilkbahar gibi geçiş sezonlarında ısıtmada da kullanılmaya başladı.

■ Pazarda önceki yıllarda bireysel klimaların payı çok küçükken, artan tüketici bilinciyle bu oran yüzde 50’ye çıkmış durumda.

HAŞAN ÖNDER DÂÎKİN TÜRKİYE CEO’SU
EN HIZLI BÜYÜYEN PAZAR TÜRKİYE

DOĞRUDAN YATIRIMCI OLDU

Daikin, 80 milyar dolarlık iklimtendir-me sektörünün yüzde 20’sini tek başına domine eden global bir marka. Türkiye’de 2011’e kadar distribütörler aracılığıyla hizmet gösteriyorduk ve sadece profesyonel kullanıcılar markayı tanıyordu. Türkiye pazarını yakından takip eden ve Türkiye’nin potansiyeline güvenen Daikin, Temmuz 2011 tarihinde Airfel’in yüzde 100’ünü alarak Türkiye’ye doğrudan yatırımcı olarak girdi. Daikin, Türkiye’yi bölgenin iklimlendirme üssü olarak konumladı. 100 bini ihracat olmak üzere yılda ortalama 300 bin adet klima satıyoruz.

HIZLI BÜYÜDÜK 2011 yılında klima denilince akla gelen markalar sıralamasında ancak 15’inci sırada yer alıyorduk. Beşinci yılımızda ise marka bilinirliğimiz yüzde 83’e çıktı. Geçtiğimiz altı yılda ciromuzu ise 202 milyon TL’den 1 milyar TL’ye çıkardık, iki yılda 3 kat büyüyerek Daikin’in faaliyet gösterdiği tüm ülkeler arasında en hızlı büyümeyi yakaladık.

Türkiye’de bizim sektörün ortalama büyüme hızı yüzde 10’larda bulunuyor. Biz hep bunun çok üzerinde büyüdük ve ciromuzla birlikte üretimimiz, pazar payımız, ihracattınız, istihdamımız büyük artışlar gösterdi.

2020 HEDEFLERİ Çalışan sayımız 2011’de 550 kişi iken 2016 sonunda bin 19 kişilik bir kadroya ulaştık, ihracatımız ise 2011 yılında 10 milyon dolar seviyesinde iken 2016 sonunda 100 milyon dolara ulaştı. Her yıl olduğu gibi 2017’de de sektör ortalamasının üzerinde büyüyerek yüzde 13 oranını yakalamayı hedefliyoruz. Ayrıca Daikin tüm dünyada 2020 yılına ilişkin büyük bir yapılanma içinde. Biz de bu doğrultuda hedeflerimizi güncel-ledik. 2020 yılında ciromuzu 1 milyar 644 milyon TL’ye, istihdamımızı bin 500 kişiye, ihracatımızı da 300 milyon dolara çıkaracak Fusion 20 programımızı devreye soktuk.

TANSU ÖZTORUN “İKLİMSA İŞBİRİMİ DRT.
“YENİLİKÇİ PROJELERİ HAYATA GECİRECEĞİZ”30 YILLIK TECRÜBE Sabancı Grubu’nun iklimlendirme sektöründeki 30 yıllık birikimiyle, teknolojinin adresi Teknosa çatısı altında faaliyet gösteriyoruz. 20l6’da kendi markamızdan Sigma’da ekonomik fiyatlı ürünlerin satıldığı pazardaki payımız 3 kat artarken, satışlarımız da adet bazında yüzde 268 büyüdü. 30 yıldan fazla süredir işbirliğimiz olan Mitsubishi Heavy Industries ve Sigma ile son üç yılda duvar tipi klima pazar payımızı 3 katına çıkarmayı başardık. 20l6’da net ciromuzu yüzde 39 yükselttik. Bu yıl da birçok yenilikçi projeyi hayata geçirmeyi ve ciroda yüzde 30 büyümeyi hedefliyoruz.

DÖRT KATEGORİDE VARIZ Klima pazarının yüzde 8o’ine hâkim olan dört ana ürün kategorisinde faaliyet gösteriyoruz. Ürün yelpazemizde, Japon Mitsubishi Heavy Industries, kendi markamız Sigma ile duvar tipi split, profesyonel seri, multi ve Samsung VRF değişken debili klimalar bulunuyor. Konutların yanı sıra bankalar, hastaneler, okullar ve zincir mağazalar gibi kurumsal yapılara da özel çözümler üretiyoruz.

450 SATIŞ NOKTASI Türkiye’nin dört bir yanında 450’den fazla satış – servis ağı ve beş bölge müdürlüğü ile tüketicilere hizmet veriyoruz. Sektördeki büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz, ilk etapta büyük beğeni gören Sigma markamızın ürün gamını genişletmeyi planlıyoruz. Ayrıca, ısı pompası, multi ve VRF klimalardaki yoğun çalışmalarımıza devam edeceğiz.

KIŞ KAMPANYALARI Geçmişte, klimalar sadece soğutma özellikleriyle öne çıkıyorlardı. Son dönemlerde ısıtma fonksiyonu yenilenen ısıtma değerleriyle klima artık her sezon ihtiyaç duyulan bir ürün haline geldi. Bugün tüm yaşam alanlarında; kurumlarda, evlerde veya otomobillerde vazgeçilmez bir donanım olarak talep ediliyor. Aynı zamanda tüketiciler klima montajını yoğun olmayan kış ve bahar dönemlerinde yapılmasını tercih edebiliyor. Bu sebeplerle kış kampanyaları son dönemde çok daha yoğun talep görüyor.

ENDER ÇOLAK BAYMAK CEO’SU
“40 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPACAĞIZ”

47 YILLIK ŞİRKET

Baymak, ısıtma soğutma sektöründe 47 yılı aşkın bir geçmişe sahip. 2013 yılında Avrupa’nın ısıtma sektöründe üçüncü dev grubu olan BDR Thermea’nın grup şirketi oldu. 800 çalışanımızın yanı sıra bine yakın münhasır bayi-miz, bin 400’den fazla satış noktamız ve 292 yetkili servisimiz bulunuyor. Ürün gamımızı her mevsim, her tip konut ve mekanda, ısıtma ve soğutmada ihtiyaç duyulan tüm alanlarda, kullanıcılarımıza hayatlarında kolaylık sağlayan çözümlerle genişletiyoruz. Bayi dışı kanalda ise yapı marketler, zincir mağazalar, elektronik perakende mağazaları ve online ticaret ile yüzlerce noktadan müşterilerimize ulaşıyoruz.

YÜZDE 44’LÜK ARTIŞ

Klima ciromuz 2015 yılında yüzde 93 ve 20l6’da ise yüzde 64 artış gösterdi. 2017 yılında da klimada ÖTV oranının sıfırlanması ile klima satışlarımız adet bazında ilk üç ayda yüzde 44 arttı. Yılın ikinci yarısında bu rakamın daha da artacağını öngörmekteyiz. 2016 yılında duvar tipi ve salon tipi split klima satışında adetsel olarak yüzde 36 büyüme gerçekleştirdi. 2016 yılında pazar yaklaşık yüzde 9 civarında büyürken Baymak satışlarını bunun tam 4 katı artırdı. Geçen yıl piyasaya sunduğumuz Elegant Plus klima serisi tüketicilerimiz tarafından en beğenilen ürünümüz oldu.

YENİ NESİL ÜRÜNLER

Klima satışları dört mevsimi de kapsamaya başladı. Son üç yıldır kış aylarında klima satışlarımız yüzde 50-60 oranında artış gösterdi. 2017 yılında yaklaşık 40 milyon lira yatırım yaparak yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz. Ürünlerimizi geliştirirken bayi ve depo yapımızı da güçlendiriyoruz.

‘Orange Store’ların açılışlarına devam edeceğiz. 2020’de AB’de yürürlüğe girecek’NearlyZero Energy Buildings’ regülasyonu öncesinde fotovoltaik güneş panelleri, güneş kollektörleri ve ısı pompalan satışlarını hızla büyütmeyi hedefliyoruz. Bu ay pazara sunacağımız yeni k nesil ısı pompalarımız ise bugelişimin önemli bir adımı olacak.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir