Güncel Ekonomi Haberleri

Kripto Para Seçimi ve Kripto Para Yatırımı Yapmak

Kripto Para Yorumları

Kripto para yatırımı yapmak. Tüm dünya kripto paralarla 2017’deki 5.5 ay içinde yakaladığı muhteşem tırmanış sayesinde tanıştı. O günlerde 2 bin dolar olan bitcoin yılın son günleri 20 bin dolara dayandı. Aynı dönemde neredeyse tüm kripto paralar da bitcoini takip edip zirve seviyelerini zorladı. İşte o gün bugündür tüm dünya kripto paraları takibe aldı. Ancak kripto severler için bir de madalyonun diğer yüzü var.

Kripto Para Yorumları

Özellikle 2017’nin ikinci yarısında zirvelere yakın seviyelerden kripto para alan binlerce belki de milyonlarca yatırımcı hemen ardından başlayan derin düşüş yüzünden ciddi zararlar yazdı. Kripto paraların amiral gemisi bitcoin hızlı düşüşün ardından uzun süre 3 bin 500 – 5 bin dolarlar seviyesinde salındı. Tabii sadece gösterge para bitcoin değil tüm diğer kripto paralarda da benzer kan kayıpları yaşandı. Yaklaşık bir yıl süren bu süreç kripto paraların varlığını da sorgulatmaya başladı.

Merkez bankalarının çıkartmadığı kripto paraların yok olup gideceğine yönelik tezleri savunanların sesleri daha da gür çıktı. Uzun lafın kısası, 2018 deyim yerindeyse kripto para piyasası ve yatırımcıları için tam bir kara yıl oldu.

NİSAN’DAN BERİ YÜKSELİYOR

2019 içinse kripto paralarının yeniden doğduğu bir yıl diyebiliriz. Yılın ilk üç ayı 3 bin 500 dolarlara kadar gerileyen bitcoin nisan ayında 4 bin dolardan başlattığı tırmanışını bugüne kadar artırarak sürdürdü. Özellikle bitmek bilmeyen ABD ve Çin arasmdaki ticaret savaşı, başta Fed ve ECB olmak üzere dünya merkez bankalarındaki faiz indirim hazırlıkları dünyadaki huzursuz paranın altın ve kripto paralara yönelimini artırdı.

Altının ons fiyatı 1.450 dolara kadar yükselirken, bitcoin 12 bin dolarlara kadar tırmandı. Diğer taraftan bu piyasaya yavaş yavaş da olsa Fidelity Varlık Fonu gibi kurumsal yatırımcıların girmesi, ABD’de temmuz ayında kripto borsası Bakkt’nin faaliyete geçecek olması, Facebook’un 2020’de GlobalCoin’i (Libra) çıkartacağını duyurması gibi olumlu haberler de ilgiyi körükledi.

Kripto para yatırımı yapmak
Kripto para yatırımı yapmak

HALVING SATIN ALINIYOR

Tabii bir de buna Halving (yarılanma) katıldı. Kripto paralarla ilgilenen çoğu kişi gayet iyi bilir ama bilmeyenler için bu konuda ufak bir bilgi verelim: Bitcoin her dört yılda bir (bir çeşit yetersizlik olduğunun gösterilmesi ve şişkinliğin teorik olarak azaltılması için) madencilere verilen ödüllerin yarısını otomatik olarak keser. Bir sonraki yanlanma 2020 Mayıs ayında gerçekleşecek.

Böylece şu anda 12.5 Bitcoin (BTC) olan madencilere verilen blok ödülü yarılanma sonrası 6.25 Bitcoin’e (BTC) düşecek. Yani arz miktarı yarı yarıya azalacak. Madenciler tarafından günlük çıkarılan bitcoin miktarı şu anda 1.800 adet. Yarılanmayla birlikte bu miktar 900’e düşürülecek. Ve işin ilginç tarafı bu konuda hiç kimse de bir şey yapamayacak.

Peki Halving kripto piyasası için ne kadar önemli? Hemen yanıtım verelim; çok önemli… Hatta bir kesim son aylardaki hızlı çıkışın temel nedeninin Halving olduğu görüşünde. Çünkü Bitcoin tarihine bakıldığında, yarılanmanın gerçekleşmesinden önceki 12 ay boyunca uzun süreli bir ralli yaşanıyor ve yarılanma gerçekleştiği gün ise bu ralli sona eriyor.

FİYAT YÜZDE 300 ARTTI

Örnek olarak, bitcoin ağında daha önce iki kez yaşanan yarılanma dönemi gösterilebilir. İlki 2012 yılında oldu ve madencilik ödülü 50 bitcoin’den (BTC) 25 bitcoin’e (BTC) düşürüldü. İlk yarılanmayı takip eden aylarda bitcoin fiyatı neredeyse dört kat arttı. 2013 Mart ayında 270 dolar civarında olan bitcoin fiyatı kasım ayında 1.000 dolara çıktı. İkinci yarılanma ise 2016 yılında gerçekleşti.

Her 10 dakikada bir verilen blok ödülü 25 bitcoin’den (BTC) 12.5 bitcoin’e (BTC) düşürüldü. Bu ikinci yarılanmayı takip eden aylarda, yani 2017’nin son döneminde bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin dolarlar düzeyine çıktı.

2020 Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen üçüncü yanlanma için de kriptoseverler oldukça umutlu. Piyasadaki genel kanaat; üçüncü yarılanma sonrası bitcoin fiyatının tüm zamanların cn yüksek seviyesi olan 20 bin doları da aşacağı yönünde, özellikle dünyada yaşanan faiz indirim furyasının başlamasıyla birlikte bu etkinin daha da artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kripto para yatırımı yapmak
Kripto Para

HANGİLERİNİ SEÇMELİ?

Evet 2020 yılma kadar geçecek süreçte genel beklenti başta bitcoin olmak üzere arkasında güçlü teknolojisi bulunan ana akım kripto paraların yükseleceği yönünde.

Bunlar içinde en fazla öne çıkanlar ise en yüksek işlem hacim olan Bitcoin dışında Ethereum, Ripple, Litecoin, Bitcoin Cash, EOS, Binance Coin, Tether, Bitcoin-sv, Tron var. Ayrıca uzmanlara göre yine hacimli ve ana akım içinde yer alan Monero, Stellar, Dash, Zcash, IOTA, Waves, Cardano da takip edilebilecek paralar arasında bulunuyor. Ancak unutmayın ki kripto paralara yatırım riskli bir yatırım tercihi. Uzmanlar bu nedenle portföylerin çok küçük bir kısmı ile kripto para yatırımı yapılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

BİTCİCOM
Arbitraj İmkanı Var

Bitci.com’da hesap açmak isteyenlerin bir üye formu doldurması yeterli. Siteye üye olan kullanıcı TC kimlik numarasını doğrulaması halinde günlük, 500 bin TL aylık bazda ise 5 milyon TL’Iik işlem yapabiliyor. TL işlemleri ve coin işlemleri için kimlik ve adres bilgilerinin belgelenmesi gerektiğini söyleyen Bitci Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş Çağlar, bunun kanun ve mevzuatlar sebebiyle talep edildiğini söyledi.

Bitci yatırımcılara İşlem raporları ve analizleri, potansiyel kazanç grafikleri, gerçekleşmiş ve gerçekleşmemiş kar zarar tabloları 7/24 açık sistem ve etkin arayüz gibi hizmetleri sunuyor. Halihazırda Bitci.com’un 22.240 adet müşterisi var. önümüzdeki bir yılda coin piyasasının inişli çıkışla bir seyir izleyebileceği tahmininde de bulunan Çağlar, piyasaya dair beklentilerini şöyle özetliyor:

“Bitcoin piyasası biraz döngüseldir. Yarılanma her dört sene bir bitcoin kazım zorluğunun artması ve günlük bitcoin ağına miner’lar (madenciler tarafından) eklenebilecek bitcoin sayısının azalması ile BTC fiyatı yön belirler.

Şu an için bitcoin’in yarılanmasına yaklaşık bir sene var ve bu süreç genelde inişli çıkışlı olarak ama sonuçta yükselerek geçer ve yarılanma sonrasında bir evvelki ATH (ali time high 20.000 dolar) fiyatının üzerine çıkar. Alt coinler ise durum biraz daha farklıdır.

Bitcoin’in bu çıkış döneminde yatırım doyuma ulaşana kadar çok büyük hareketler gelmez. Alt coinlcr de bu çıkışı takip ederler. Burada ani çıkışın sebebi yarılanma döngüsüne girmiş olması ve aynı zaman Facebook’un yeni coini Libra’yı açıklaması olarak algılanabilir.”

Kripto paralara yatırım yapmadan önce yatırımcıların konuya hakim olmak için biraz araştırma yapmaları gerektiğine de dikkat çeken Çağlar, şu uyarılarda bulunuyor:

“Burada ayrıca nerede yatırım yapabilecekleri konusunda dikkat etmeleri gereken bazı hususlardan bahsedebiliriz. Yatırım yapacakları borsanın sistem güvenliği ve ne ağırlıkta dijital varlıkları soğuk cüzdanlarda (offline olarak) sakladıklarını bilmeliler. Ayrıca borsaların yatırımlarını yönetebilmek için kullanıcılara nc gibi hizmetler sunduklarını sorgulayabilirler. Yatırımcılara bir başka yatırım tavsiyem de arbitraj sistemini kullanmaları olur. Türkiye’de Kriptoarena.com sitesinde bizim de görüp çok sevdiğimiz bir arbitraj bölümü mevcut.

Buradaki verilere bakarak borsalar arası fiyat farklılıklarından yararlanarak bir borsadan aldıkları coini bir bâşka borsada satarak kar edebilirler. En risksiz şekilde kazanç sağlayabilecekleri bu { sistemi değerlendirmeliler.”

BTC TÜRK
“Bitcoin Yükselecek”

BtcTürk Türkiye’nin ilk, dünyanın ise dördüncü bitcoin ve kriptopara alım satım platformu unvanına sahip. Kurumun hali hazırda toplamda 650 bini geçen kullanıcı sayısı ve 100 milyon TL’nin üzerinde 24 saatlik ortalama işlem hacmi bulunuyor.

Türkiye’de sanal pazar yeri hukuki standartlarına göre çalıştıklarını söyleyen BtcTürk CEO’su özgür Güneri, kurumun hesap açılışı vc işlem standartlarına ilişkin şu bilgiyi veriyor:

“BtcTürk kullanıcısı olabilmek için 18 yaşını aşmış TC vatandaşı veya geçici TC kimlik belgesine sahip olmak yeterli. Bu şartları sağlayanlar, en az 100 TL’lik banka transferi yaparak 10 TL karşılığında alış veya satış emri verebilirler. Kimlik doğrulaması yapan kullanıcılarımız günlük 500 bin TL, aylık ise 2.5 milyon TL yatırma ve çekme işlemi yapabiliyor ve kripto para yatırma çekme işlemlerini sınırsız olarak gerçekleştirebiliyor.”

BtcTürk kullanıcı fonlarının güvenliğini sağlamak için kripto varlıklarının en az yüzde 97’sini çevrimdışı soğuk depolarda saklıyor. İster kripto paralar gibi dijital varlıklara ister geleneksel yatırım araçlarına yatırım yapın benzer evrensel kuraların geçerli olduğuna dikkat çeken Güneri sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bunların başında aldığınız risk seviyesini doğru anlamanız, kendi risk, getiri ve vade beklentilerinize uygun pozisyon taşımanız ve kısa vadeli trendler yerine orta-uzun vadeli stratejilerle yatırım yapmanız önemli faktörlerin başında geliyor.”

Güneri, yılın geri kalanında bitcoin’in bugünden daha yüksek fiyatlara ulaşabileceğini öngörüyor ve “Bitcoin’in yayılımının artmaya devam etmesi, özellikle kurumsal yatırımcıların bitcoin’e yatırım yapmalarının önündeki teknik ve operasyonel zorlukları aşmalarını sağlayacak şirketlerin çoğalması, 2020 yılında gerçekleşecek ödül yarılanması bitcoin fiyatı için olumlu ana etkenler” diyor.

lNTEXCOIN
“Bir Yıl Bekleyin”

Türkiye’nin ilk yerli kripto parası olan Intexcoin’i çıkarttıklarını hatırlatan lntex-coin CEO’su ve Blockchain Teknolojileri Uzmanı Erdoğan Köse, “Intexcoin’i tıpkı bitcoin, ethereum gibi bu yıl sonu itibariyle dünyada işleme açmayı planlıyoruz” jdiyor. Bu durumun yatırımcılar adına güzel bir fırsat barındırdığını iddia eden Köse, bu fırsatı şöyle özetliyor:

“Gerek ülkemizde gerekse yaklaşık 40 ülkeden yatırımcısı bulunan ve yaklaşık 100 ülkede de takipçisi bulunan bir kripto para Intexcoin. Yatırımcılarımız ve birçok global oyuncu intexcoin’in ICO sürecini sabırsızlıkla bekliyor. ICO öncesi sınırlı sayıda bir intexcoin’i satışa çıkaracağız.

Bu satışta yatırımcılarımıza önemli bir taahhütte bulunacağız. Yatırımcılar diledikleri kadar intexcoin aldıklarında, bir sözleşme karşılığında ICO’da softcab hedefimiz aşıldığında yatırımları iade edeceğiz, bu sayede intexcoinler yatırımcıya bedavaya gelecek. ICO’nun hemen akabinde coin borsalarında yerimizi alacağız.”

Intexcoin’in kripto para dışında farklı çok sayıda projesi de bulunuyor. Bunlardan biri Intexplace C2C pazar yeri. Bu pazarda sadece kripto para ile alışveriş ve ticaret yapılabiliyor. Tıpkı Alibaba, Ebay, Gittigidiyor vs. gibi. Intexpay ise; sanal mağazaların ve fiziki mağazaların Intexcoin ve daha birçok coinin kullanılarak alışveriş ve para transferleri yapılabilen bir ödeme sistemi. Ayrıca dileyenin bağış yaparak sorunlu alanlara katkı sunabileceği önemli bir araç.

Intexcharity ise, dünyada bir ilk olarak doğrudan ve sürekli bir bağış platformu. Platformun ilk amacı evsizlere sürekli ve sürdürülebilir bir yaşam desteği sunmak. Gelişim ve büyümeye bağlı ardından mültecilik, çevre ve hayvanlara kadar temel ve global sorunlara sürekli katkı sunacak büyük bir proje. Bu proje zamanla tüm dünyanın kullanımına açılacak. Ayrıca otomat makinalarma yönelik bir ödeme sistemi de geliştirildi. Hem RFID kartla, hem de QR kod ile Intexpay ile ödeme yapılabiliyor.

Köse tüm bunları 2016 yılında gerçekleştirdiklerini ve hala projeleri geliştirmeye devam ettikleri bilgisini de veriyor. Bu yılın sonuna doğru da yükselişin devam edeceği öngörüsünde bulunan Köse, yatırımcılara şu öneride bulunuyor:

“Ancak yatırım risk almayı bilmekle doğru orantılıdır. Özellikle kripto para piyasası çok hızlı ve dramatik değişimlere açık bir piyasa. Yatırımcılar riske atabilecekleri kadar yatırım yapmalı. Mutlaka bu piyasada yatırımcı olmalılar ancak temkinli davranmak koşulu ile.

Önemli bir husus da mutlaka bir öyküsü bir hikayesi, yani projesi olan coin’leri incelesinler. Yatırımdan sonra en büyük zarar nedeni hızlı al-sat yapmaktır. Benim yatırım önerim şu şekilde; bir kripto paraya yatırım yaptıktan sonra mümkünse unutsunlar. Bir yıl iyi bir süredir. Tüm yatırım alanlarında geçerli bir temel kural var: Panik” yapmamak. Sakin ve soğukkanlı beklemek önemli.”

BLOCKCHAIN VE CRYPTO CURRENCY
“2020 Mayıs Önemli”

Blockchain & Crypto Currency Danışmanı Ahmet Hakan Özgür, Bitcoin fiyatındaki artışın 2020 Mayıs ayında gerçekleşecek olan “halving” öncesi yükselmeye devam edeceği görüşünde.

Bitcoin madenciliği zorluk derecesindeki artış, gelirlerin bitcoin özelinde yarıya düşmesi ve madencilikteki maliyetler düşünüldüğünde fiyat artışının kaçınılmaz olduğu iddiasında bulunan Özgür, “Geleneksel piyasalarda bu duruma denk gelen kavram emtia arzındaki değişiklik olabilir. Arzın azalacağını bilen yatırımcılar Bitcoin’in fiyatım şimdiden yükseltmeye başladı. 2020 Mayıs’ında fiyatın zirve yapması ve ulaştığı yerde tutunmasını bekliyorum” diyor.

Özgür önümüzdeki günlerde alt coin’lerin dezavantajlı durumunu avantaja çevireceği görüşünde. Hali hazırda bitcoin ağında günlük 400 bin işlem gerçekleştiğini hatırlatan Özgür, piyasaya dair beklentilerini şöyle özetledi:

“Bitcoin fiyatı ve madenci ücretlerindeki artış uluslararası transferlerde kullanılma potansiyelini her geçen gün azaltıyor. Buna karşın bitcoin ödeme aracı olarak kullanılma potansiyeli sebebi ile değerini korumaya ve yükselmeye devam ediyor. Ancak bazı alt coin’lerin BTC karşısındaki değer kayıplarını önümüzdeki günlerde telafi etmeye başlayacakları kanısındayım. Bu görüşüme gerekçe olarak bazı kripto paraların BTC’nin yaptığının tam tersine ekonomik ve daha işlevsel faydalarının olmasını söyleyebiliriz.”

Bugün piyasada ödeme çözümü veya değer transferi için geliştirilmiş birçok kripto para bulunuyor. Önümüzdeki dönem kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun, gizliliğe önem veren alt coin’lerin kendilerini göstermeye devam edeceği vurgu yapan Özgür, kripto yatırımcılarına tavsiyelerini ise şöyle sıralıyor:

“Kripto para yatırımcılarına tavsiyem sosyal medyadan veya çevrelerinden etkilenerek alım veya satım kararı vermemeleridir. Uzun dönem yatırım yapmadan önce yatırım yapacakları coin ile alakalı bilgilendirme sayfalarını muhakkak gözden geçirmelerini tavsiye ederim. Tüm kripto paralarını bir sepete koymamalarını ve soğuk ve sıcak cüzdan yapılarını öğrenmelerini ve mümkünse uzun dönem yatırımlarını soğuk cüzdanlarda tutmalarını öneririm. Mobil cüzdan kullanırken çevrelerine dikkat etmeleri hatırlatmakta yarar görüyorum.”

COINARMY
“DALGALANMA YAŞANACAK”

Cöinarmy kripto paralarına yatırım yapmak istemeyenler için işlemleri çok basitleştirmiş bir firma. Kullanıcının platformda kayıt yapması yeterli. Bundan hemen sonra borsada işlem yapmaya başlayabileceğini söyleyen firmanın CEO’su Erol User, Coinarnıy’de şu anda üst ve alt sınır uygulanmadığını söylüyor.

Buna karşın bir kullanıcı yüksek değerli bir işlem yaptığında, kendisinden yasalarla öngörülen KYC ayrıntılarını göndermesi talep ediliyor. Yatırımcılara özel destek ve tezgah üstü ticaret ile daha iyi hizmet vermeyi hedeflediklerini söyleyen User, yatırımcılara sunulan hizmetleri şöyle özetliyor:

“Kullanıcılarımıza her hafta piyasa tavsiyesi veriyoruz. Platformu yaklaşık 10 bin kullanıcı kullanıyor.

Yakında platformu herkes için açacağız. Yılsoııuna kadar piyasaya ilişkin beklentimiz genel olarak yüksek seviyelerin korunacağı yönünde. Ancak şu kesin ki, önümüzdeki altı ay içinde para birimlerini riskten korumalarını (hedge) sağlayarak işlem yapmalarına izin verecek şekilde daha fazla dalgalanma yaratacaktır.”

Son dönemdeki tırmanışı destekleyen birkaç önemli neden bulunduğunun da altını çizen User, özellikle ABD ve Çin ticaret savaşı ve uzun süredir devam eden durgunluğun eşiğinde görünen dünya ekonomisinin bu nedenlerin başında geldiğini söylüyor. Son dönemde başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmesinin de yine kripto paralan desteklediğini de ifade eden User, kripto paralara yatırım yapmak isteyenlere ise şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Acele etmeyin. Temel bir kripto para ticareti stratejisi geliştirmek ve kendinizi eğitmek için biraz zaman ayırın.Ayrıca insanlar ticarete başladıklarında, küçük kazançlar elde etmeyi umarak bir günde çok fazla işlem yaparlar. Teoride bu hoş olsa da,, ücretler onları mahvediyor. ÜcretIer düşük olsa bile hepsi birikiyor. Kripto, ‘para birimleri, hisse senetleri gibi değildir. Şirkette mülkiyet hakkınız yoktur ve temettü almazsınız.”

KOINVlZYON.COM
“Soğuk Cüzdan Kullanın”

2017 yılında yayın hayatına başlayan Koinvizyon, Türkiye’nin ilk kripto para haber ve teknik analiz portallarından biri. Koinvizyon’da kripto paralarla ilgili haberler ve teknik analizler günlük olarak yer alıyor. Kendilerini Türkiye’de 20 bin üzerinde kripto para kullanıcısının takip ettiğini söyleyen sistenin kurucusu Eylem Cülcüloğlu, kripto yatırımcılara güvenlik konusunda şu uyarıda bulunuyor;

“Kripto para yatırımcısına en önemli tavsiyem duyguları ile hareket etmemesi. Fiyatlar hızla yükselince insanlar kaçırma korkusu ile hareket edip tepelerde satın alıyorlar. Bir başka hata da fiyatlar hızla düşünce panikle satış yapmak. Bu yüzden yatırımcının en azından temel seviyede teknik analiz bilmesi çok önemli.

Yatırımcılara bir başka önemli tavsiyem de soğuk cüzdan kullanmaları yönünde. Borsalar sadece alım-satım için kullanılmalı, kripto paralar soğuk cüzdanlarda saklanmalı. Bir kripto para borsası hack’lenir veya kapanırsa yatırımcının tüm yatırımı yanabilir. Soğuk cüzdan bu riski ortadan kaldırır.”

Cülcüloğlu, kripto paralardaki yükselişin ise devam edeceği görüşünde. Son dönemdeki hızlı yükselişin birkaç ana nedeni bulunduğuna dikkat çeken Cülcüloğlu, bu nedenleri şöyle sıralıyor:

“Bunlardan birincisi Temmuz ayı içinde New York Stock Exchange’in kripto para borsası olan Bakkt’m faaliyete başlayacak olması. Yükselişin ikinci nedeni ise Facebook’un Libra adlı kripto parası. Lib-ra, Facebook’un ödeme sistemi olacak. Üçüncü neden ise Hong Kong Çin sorunu.

Çin’e Hong Kong’taki şüphelilerin mallarına el koyma yetkisi tanıyan yasa tasarısı yüzünden Hong Kong’tan bir kısmı kripto paraya geçen para çıkışı başladı. Bu talep fiyatı yukarı çekiyor. Bitcoin’deki yükseliş trendinin, iniş çıkışlarla 2020 yılındaki halving sonrasına kadar devam edeceğini düşünüyorum.”

Halving ile beraber bitcoin madenlerinin arzı yarıya inecek. Arzın azalmasının ise fiyatları artırması bekleniyor. Bundan önce üç kere halving yaşandığını ve her halving’te bitcoin fiyatının rekor derecede arttığını hatırlatan Cülcüloğlu, “2020 yılında da bunun tekrarlanması bekleniyor. Bitcoin dalgalı yapıya sahip ama uzun vadede sürekli yükseliş trendinde olan bir yatırım aracı. Bu da doğru yerde alım yapan ve sabırlı olan yatırımcıya büyük karlar sağlıyor” diyor.

COINY
18 Yaş Altına İşlem Yok

Coiny Pro dijital varlık borsası, yeni nesil ekonomi platformu olarak hizmet veriyor. Kullanıcılara standart al-sat emirleri dışında kendilerini koruyacak önlemler ve modern grafiklerle dijital varlık ticareti imkanı sunduklarını söyleyen Coiny CEO’su Ayberk Kuday, “Aylık aktif 10 bin kullanıcımız var. Hacmimiz aylık olarak 7-10 milyon TL arasında değişiyor. Coiny Pro ile en çok sayıda dijital varlık ticaretinin yapıldığı bir dijital varlık borsası oluşturmayı amaçladık. Borsamızda BTC, ETH, LTC, XRP, PAX ve HOT ile işlem yapılabiliyor.

Siteye her geçen gün yeni dijital paralar ve pariteler de ekleyeceğiz. Bunlardan biri de Colendi Token olacak” diyor.

Coiny’d e 18 yaşın altındakiler işlem yapamıyor. İşlemler ise kimlik doğrulama adımları ile gerçekleştiriliyor. Bu adımlarda kimlik (nüfus cüzdanı/pasaport/sürücü belgesi) ön yüz ve arka yüz fotoğrafı, fatura veya ikametgah fotoğrafı, selfie ve yabancı uyruklu kullanıcılar için de pasaport görüntüsü talep ediliyor.

Borsada alt limitin 100 TL, üst limitin ise günlük onaysız hesapta 100 bin TL, onaylı hesap için 500 bin TL olduğunu söyleyen Kuday, aylık olarak onaysız hesapta 500 bin TL, onaylı hesapta 2.5 milyon TL olduğu bilgisini veriyor. Önümüzdeki dönem dijital paraların daha hızlı yaygınlaşacağı görüşünü de savunan Kuday, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bildiğiniz üzere sosyal paylaşım platformu Facebook, 2020 yılında Libra adını verdiği kripto para birimini piyasaya süreceğini açıkladı. Libra ile birlikte Calibra adı verilen bir dijital cüzdan da hayata geçirilecek. Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey de dijital para sektörüne giriş sinyali verdi. Dijital paralar başta olmak üzere dijital varlıklara yönelik ilginin artmasıyla birçok küresel dev şirket bu alana kayıyor.

Dijital paraların yayılmasını artıracak her adımın olumlu etkisi olacağını söyleyebiliriz. En son Libra’nın etkisiyle yeniden yükselişe geçen bitcoin, 11 bin 400 dolara çıkarken, diğer kripto para birimleri de hızla artmaya devam ediyor.”

Kuday, dijital varlıklara yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle yatırım yapılacak dijital paranın sahip olduğu ekibi ve kullanım alanlarını iyi araştırması gerektiği görüşünde. Dijital paranın sunduğu ekonomik modelin ise dikkat edilmesi gereken ikinci nokta olduğunu söyleyen Kuday, “Ayrıca fiyat ve hacim verilerine göre uygun teknik analizlerin yapılması da dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. Yatırımcılara, yatırım yapmadan önce pazara yönelik iyi bir araştırma, risk yönetimi, doğru portföy dağılımı yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Her kesimden yatırımcı, doğru bir analizle dijital varlıklara yatırım yapabilir. Biz dijital para birimlerinden bir tanesinin geleceğin para birimi olacağına inanıyoruz. Bu anlamda yatırımcıların dijital paralara yatırım yapmaya devam etmeleri gerektiğini düşünüyoruz” diyor.

VOLENTIX
İniş Çıkışlara Dikkat

Völeritix iki yıl önce blockchain teknolojisi ve merkezi olmayan bir platform olma felsefesiyle faaliyeti geçti. Üçüncü parti takas sistemlerinin risklerini ortadan kaldırmak ve kripto para birimleri işlemlerini desteklemek için indirilebilir cüzdan olan Verto’yu geliştirdiklerini söyleyen Dijital Dönüşüm Demeği Başkanı ve Volentix Danışmanı İsmail Hakkı Polat, “Herkese açık Volentix blockchain üzerindeki tüm kripto varlıkları teknik, temel ve sentimental verilerine göre analiz edip her birinin 1 ila 100 arası skorlamasını yapabilen Vespucci adlı yapay zeka motorunu işletiyor. Aynı zamanda söz konusu ekosistemin güvenilirliğini de sağlıyor” diyor.

Bitcoin’in bir yılı aşkın bir sürenin ardından bugünlerde yeniden 10 bin doları geçmesinin yatırımcıların ilgisini artırdığına da dikkat çeken Polat, bu konuda da şu değerlendirmede bulundu:

“Bunda kuşkusuz dünyanın sosyal medya devi Facebook’un kendi kripto parası Libra’yı duyurmasının da büyük payı var. 2020’de piyasaya çıkacak Libra’nın iş ortakları arasında Visa, MasterCard, Paypal gibi geleneksel finans devleri de var. Tüm bunlara, JP Morgan, Goldman Sachs gibi küresel finans oyuncularının dolar, vb. para birimlerine endeksli (Stable) kripto para projelerini de eklersek, kurumsal yatırımcıların dahi iştahını kabartan bir trend söz konusu.

Yılbaşına kadar söz konusu kurumsal iştahla birlikte treni kaçırma korkusuyla yatırım yapma güdüsü giderek artacak bireysel yatırımcıların keskinleştireceği bir yükseliş trendi görebiliriz. Ancak bu yükseliş sürecinde çoğu herhangi bir düzenlemeye tabi olmayan bu piyasaların yüksek oynaklığını, geçtiğimiz dönemlerde de tanık olduğumuz gibi, dramatik iniş-çıkışlar şeklinde de görmemiz mümkün. Bu açıdan başta bitcoin olmak üzere tüm kripto paralara dikkatle yaklaşmakta fayda var.”

Polat’a göre, özellikle kripto para piyasalarını ve bu piyasaların dinamiklerini bilmeyenler belli bir bilgi ve deneyim sahibi olana kadar, bu piyasalardan uzak durmalı.

Söz konusu bilgi ve deneyimi bulunanların ise mütevazı bir bütçe ile yatırıma başlamalarını salık veren Polat, “Yatırım sürecinde, yatırım yapmayı düşündükleri coin’lere ilişkin geniş ve detaylı bilgi toplamaları ve bu bilgileri belli bir doğrulama süzgecinden geçirmeleri, daha önce şahit olduğumuz sahte coin vakalarından kurtulabilmeleri için kritik önemde” diyor.

Kripto Para Bürolarına Dikkat!..

Türkiye’ye yayılan kripto para büroları “ne kadar güvenli” ve “bunlarla iş yaparken ne tür güvenlik önlemleri alınmalı” diye araştırdık. “Dimyata giderken evdeki bulgurdan olmamak” için aşağıdaki önlemleri mutlaka okumalısınız:

  • Öncelikle bitcoin işlemi yapıyorsanız cüzdan nasıl yapılır, nasıl tutulur yani güvenliğe hakim misiniz bunu bilmeniz gerekiyor. Çünkü orada yetki size geçiyor. Yanlış atacağınız bir adımda kripto paralarınız çalınabilir.
  • Kişilerin bir private key’i, bir de public key’i var. Public key sizin IBAN numaranız gibi. Private key ise örnek vermek gerekirse bankadaki şifreniz. Private key’inizin sizin dışında kimsede bulunmaması gerekiyor. Yoksa cüzdanınızdan rahatlıkla bitcoin’inizi alabilirler.
  • En iyi önlemlerden biri de satın aldığınız kriptoyu hemen kendi başka cüzdanınıza transfer etmeniz. Çünkü size verilen adresin private key’lerinin sadece sizde olduğundan emin olmanız lazım.
  • Kripto para satın alanlara işlemi yapan kuruluş üzerinde QR kod olan bir kağıt veriliyor. Bu QR kodlu kağıtta satın aldığınız bitcoin’iniz var. Peki bu QR kodda bitcoin var mı, yok mu? Bunu o an bilmeniz çok mümkün olmayabilir. İşlem yapacağınız kuruma dikkat etmenizde yarar var.

Hangi Kripto Parayı Öneriyorlar?

BİTCİ.COM: Bitcoin’in ardından market kapitaline göre ilk 10 coin lider olmaya devam edecek. Ancak sürpriz yeni coinler de çıkabilir.

BTC TÜRK: Dağıtık yapısı, şeffaf ve anonim blokzincir teknolojisi, arkasında hiçbir kimse ve/veya grubun bulunmaması gibi nedenlerle favori kripto para olarak bitcoin öne çıkıyor.

PROOFSTACK: Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi ana akım kripto paralar dünyada huzursuzluklar olduğu sürece ve yasaklamalar gelmediği takdirde değer kazanmaya ve rekorlar kırmaya devam edecek. Yasaklamalar başlarsa o vakit hüsran olur. Çünkü kripto paralar şu anda işlemle büyümüyor, yatırımla büyüyor. Yatırımla büyüyen, yatırım olmadığı zaman da aynı hızla küçülür. Yatırım ne zaman olmaz? Kurumsal yatırımcılar yasaklamayı görürse yatırım yapmazlar. Dolayısı ile bu artış, konjonktür devam ettiği sürece devam eder, fakat yasaklamalar gelmesi halinde mevcut durumun tersine düşüşler başlar.

INTEXCOIN: Bitcoin bizlerin de olduğu gibi tüm sektörün abisi konumunda. Bitcoin için yükselişin devamını söylemek mantıklı geliyor. Neden derseniz, 20 bin doları görmüştü. Yine  bu rakamları test etme çabası normal. Bitcoin yukarı veya aşağı yönlü ralliye başlayınca tüm piyasayı sürüklüyor. Bitcoin, Ethereum, Ripple ve bazı coinler yatırım için önemli. Çünkü bu coinlerin teknolojileri kendilerini ispatlamış ve dünyada bankacılık dahil birçok alanda kullanılıyorlar.

COINARMY: 2019 yılının en sevilen ve favori kripto paraları, Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, bitcoin Cash, EOS, Zcash, Tether – Dash (başlangıçta Darkcoin olarak tanınıyordu), Tron olacaktır.

BLOCKCHAINBCRYPTO: Benim kişisel olarak tavsiye edebileceğim coinleri sıralamam gerekirse, Ethereum, Monero, Litecoin, Bitcoincash, Stellar, Dash, Zcash, IOTA, Waves, Cardano diyebilirim.

KOINVIZYON.COM: Yatırımcılara hacmi düşük olan koinlerden uzak durmalarını tavsiye ediyorum. Şu an piyasada 2300’ün üzerinde coin var ve bunların çoğunluğu çöp. 2019 ve 2020 yılları arasında bu coin’lerin büyük bir kısmı piyasadan silinecek. Deadcoins.com adlı site ölen koin’leri yayınlıyor. Alt coinlere yatırım bitcoine’e göre daha riskli. Bitcoin ralli yaparken alt coin’ler düşer. Aynı zamanda bitcoin düşerken de alt coinler de düşer. Alt coin’ler sadece bitcoin yatay seyirde giderse yükselir.

Yatırımcılara tavsiyem sepet yapmaları ve bu sepette ağırlıklı olarak bitcoin bulundurmaları yönünde olacaktır. Sepete şu alt coinler eklenebilir: XRP, BNB, XMR ve DASH. XRP’yi Ripple firmasının hisse senedi gibi düşünmek gerekir. Ripple, dünyada SWIFT’e alternatif olma yolunda hızla ilerliyor ve Ripple bankalarla anlaşmalarını çoğalttıkça XRP fiyatı artacaktır. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance’in coini olan BNB de bir hisse senedi gibi düşünülebilir.

BNB son dönemde çok iyi performans gösterdi ve Binance’in futures platformunu devreye almasıyla daha da yükseleceğini düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde gizliliğe önem veren coin’lerin pazar payının artacağını düşünüyorum. Bunun nedeni ise Hindistan’da kripto paraların yasaklanması ve kripto para kullananlara hapis cezası verecek olan yasa tasarısı. Kripto paralar başka ülkelerde de yasaklanabilir. Bu yasaklar gizlilik sağlayan coin’lere olan talebi artıracaktır. Bu yüzden XMR ve DASH yatırım sepetine eklenebilir.

COINY: ICO (dijital fonlama) fırtınasından sonra sağlam ekonomik modele oturmayan proje ve tokenlar elendi. Buna karşın güçlü tokenlar ise daha da güçlenerek ve pazar değerlerini büyüterek ilerliyor. Teknolojisine ve geleceğine inandığımız djjital paraları borsamıza ekliyoruz. Örneğin, Coiny Pro kullanıcıları Holo’yu TL ile doğrudan alabiliyor.

Kripto Paraların Teknik Analizi


YÜKSELİŞ DÖRT AY DAHA SÜREBİLİR:
  Bitcoin’e uzun vadeli olarak baktığımızda aylık grafiğin Tom Demark Count’a göre yeşil beş saydığını görüyoruz. Bu yükseliş trendinin dört ay daha sürebileceği anlamına geliyor. Aylık stoch RSI henüz aşırı alış seviyelerinde değil ve daha gideceği yer var. Bitcoin’i kısa vadede incelediğimizde ise günlükte stoch RSl’in aşırı satış bölgesinde olduğunu ve yükselmeye hazırlandığını görüyoruz. Ayrıca dört saatlik grafikte net bir şekilde görülen bir fincan kulp formasyonu var.

Fincan kulp formasyonu çalışırsa fiyat fincanın derinliği kadar yükselecektir; bu da bizi 13.884 direnç bölgesine getirir. Önemli dirençler: 12.379-13.884. Önemli destekler: 10.854-9.830.

ETHEREUM TARİHİ DİPTE: Ethereum / Bitcoin [ETHBTC] tarihinin en düşük seviyelerinde. Haftalık grafikte aşırı darlaşma var ve patlamaya hazırlanıyor. Teknik olarak baktığımızda patlamanın ypnünün aşağı doğru olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu görüyoruz.

Çünkü Tom Demark aylıkta kırmızı iki, haftalıkta kırmızı dört, günlükte de kırmızı iki yakmış durumda. Stoch RSI da haftalıkta ve günlükte yukarıdan aşağı gidiyor. Diğer taraftan bu en dip seviyelerden teknik analizi terste bırakacak bir balina müdahalesi gelebilir. Çünkü bir müdahale olmazsa Ethereum yeni rekor dipler yapıp büyük kan kaybedecektir.

RİPPLE PATLAMAYI SEVER: Ripple [XRP] uzun süredir düşme trendinde ve 10 Haziran’dan bu yana günlük MA20 seviyesinin altında seyrediyor. Tom Demark Count’a göre günlükte kırmızı iki yakmış durumda. Bu da düşüşün devam edeceği anlamına geliyor. Bunun yanında XRP’nin çok dip seviyelerde olduğunu ve patlamaya hazırlandığını da söylemek gerek. Stoch RSI aylıkta aşırı satış bölgesinde.

(Ripple/ Bitcoin] XRPBTC patlamaları çok seven bir coin. Bundan önce XRPBTC 24 Nisan 2017 ve 11 Aralık 2017’de iki kez büyük patlama yapmıştı. XRP ilk patlamada 10 kat, ikinci patlamada ise 18 kat değer kazanmıştı. Şu anki grafik o patlamaların öncesi duruma çok fazla benzerlik gösteriyor. Bu yüzden XRP’nin aiım bölgesinde olduğunu söyleyebiliriz.

NOT: Teknik analizler Eylem Cülcüloğlu tarafından hazırlanmıştır. Analizler yatırım tavsiyesi değildir.

Kripto Para Güvenliği İçin Uzmanları Dinleyin

ESİN ÇETÎNEL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu