Ekonomi Haberleri

Kripto Para Seçimi ve Kripto Para Yatırımı Yapmak

Kripto Para Yorumları

TÜM dünya kripto paralarla 2017’deki 5.5 ay içinde yakaladığı muhteşem tırmanış sayesinde tanıştı. O günlerde 2 bin dolar olan bitcoin yılın son günleri 20 bin dolara dayandı. Aynı dönemde neredeyse tüm kripto paralar da bitcoini takip edip zirve seviyelerini zorladı. İşte o gün bugündür tüm dünya kripto paraları takibe aldı. Ancak kripto severler için bir de madalyonun diğer yüzü var. Özellikle 2017’nin ikinci yarısında zirvelere yakın seviyelerden kripto para alan binlerce belki de milyonlarca yatırımcı hemen ardından başlayan derin düşüş yüzünden ciddi zararlar yazdı. Kripto paraların amiral gemisi bitcoin hızlı düşüşün ardından uzun süre 3 bin 500 – 5 bin dolarlar seviyesinde salındı. Tabii sadece gösterge para bitcoin değil tüm diğer kripto paralarda da benzer kan kayıpları yaşandı. Yaklaşık bir yıl süren bu süreç kripto paraların varlığını da sorgulatmaya başladı. Merkez bankalarının çıkartmadığı kripto paraların yok olup gideceğine yönelik tezleri savunanların sesleri daha da gür çıktı. Uzun lafın kısası, 2018 deyim yerindeyse kripto para piyasası ve yatırımcıları için tam bir kara yıl oldu.

NİSAN’DAN BERİ YÜKSELİYOR

2019 içinse kripto paralarının yeniden doğduğu bir yıl diyebiliriz. Yılın ilk üç ayı 3 bin 500 dolarlara kadar gerileyen bitcoin nisan ayında 4 bin dolardan başlattığı tırmanışını bugüne kadar artırarak sürdürdü. Özellikle bitmek bilmeyen ABD ve Çin arasmdaki ticaret savaşı, başta Fed ve ECB olmak üzere dünya merkez bankalarındaki faiz indirim hazırlıkları dünyadaki huzursuz paranın altın ve kripto paralara yönelimini artırdı. Altının ons fiyatı 1.450 dolara kadar yükselirken, bitcoin 12 bin dolarlara kadar tırmandı. Diğer taraftan bu piyasaya yavaş yavaş da olsa Fidelity Varlık Fonu gibi kurumsal yatırımcıların girmesi, ABD’de temmuz ayında kripto borsası Bakkt’nin faaliyete geçecek olması, Facebook’un 2020’de GlobalCoin’i (Libra) çıkartacağını duyurması gibi olumlu haberler de ilgiyi körükledi.

HALVING SATIN ALINIYOR

Tabii bir de buna Halving (yarılanma) katıldı. Kripto paralarla ilgilenen çoğu kişi gayet iyi bilir ama bilmeyenler için bu konuda ufak bir bilgi verelim: Bitcoin her dört yılda bir (bir çeşit yetersizlik olduğunun gösterilmesi ve şişkinliğin teorik olarak azaltılması için) madencilere verilen ödüllerin yarısını otomatik olarak keser. Bir sonraki yanlanma 2020 Mayıs ayında gerçekleşecek.Böylece şu anda 12.5 Bitcoin (BTC) olan madencilere verilen blok ödülü yarılanma sonrası 6.25 Bitcoin’e (BTC) düşecek. Yani arz miktarı yarı yarıya azalacak. Madenciler tarafından günlük çıkarılan bitcoin miktarı şu anda 1.800 adet. Yarılanmayla birlikte bu miktar 900’e düşürülecek. Ve işin ilginç tarafı bu konuda hiç kimse de bir şey yapamayacak.

Peki Halving kripto piyasası için ne kadar önemli? Hemen yanıtım verelim; çok önemli… Hatta bir kesim son aylardaki hızlı çıkışın temel nedeninin Halving olduğu görüşünde. Çünkü Bitcoin tarihine bakıldığında, yarılanmanın gerçekleşmesinden önceki 12 ay boyunca uzun süreli bir ralli yaşanıyor ve yarılanma gerçekleştiği gün ise bu ralli sona eriyor.

FİYAT YÜZDE 300 ARTTI

Örnek olarak, bitcoin ağında daha önce iki kez yaşanan yarılanma dönemi gösterilebilir. İlki 2012 yılında oldu ve madencilik ödülü 50 bitcoin’den (BTC) 25 bitcoin’e (BTC) düşürüldü. İlk yarılanmayı takip eden aylarda bitcoin fiyatı neredeyse dört kat arttı. 2013 Mart ayında 270 dolar civarında olan bitcoin fiyatı kasım ayında 1.000 dolara çıktı. İkinci yarılanma ise 2016 yılında gerçekleşti. Her 10 dakikada bir verilen blok ödülü 25 bitcoin’den (BTC) 12.5 bitcoin’e (BTC) düşürüldü. Bu ikinci yarılanmayı takip eden aylarda, yani 2017’nin son döneminde bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin dolarlar düzeyine çıktı.

2020 Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen üçüncü yanlanma için de kriptoseverler oldukça umutlu. Piyasadaki genel kanaat; üçüncü yarılanma sonrası bitcoin fiyatının tüm zamanların cn yüksek seviyesi olan 20 bin doları da aşacağı yönünde, özellikle dünyada yaşanan faiz indirim furyasının başlamasıyla birlikte bu etkinin daha da artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kripto Para

HANGİLERİNİ SEÇMELİ?

Evet 2020 yılma kadar geçecek süreçte genel beklenti başta bitcoin olmak üzere arkasında güçlü teknolojisi bulunan ana akım kripto paraların yükseleceği yönünde. Bunlar içinde en fazla öne çıkanlar ise en yüksek işlem hacim olan Bitcoin dışında Ethereum, Ripple, Litecoin, Bitcoin Cash, EOS, Binance Coin, Tether, Bitcoin-sv, Tron var. Ayrıca uzmanlara göre yine hacimli ve ana akım içinde yer alan Monero, Stellar, Dash, Zcash, IOTA, Waves, Cardano da takip edilebilecek paralar arasında bulunuyor. Ancak unutmayın ki kripto paralara yatırım riskli bir yatırım tercihi. Uzmanlar bu nedenle portföylerin çok küçük bir kısmı ile kripto para yatırımı yapılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

BİTCİCOM
Arbitraj İmkanı Var

Bitci.com’da hesap açmak isteyenlerin bir üye formu doldurması yeterli. Siteye üye olan kullanıcı TC kimlik numarasını doğrulaması halinde günlük, 500 bin TL aylık bazda ise 5 milyon TL’Iik işlem yapabiliyor. TL işlemleri ve coin işlemleri için kimlik ve adres bilgilerinin belgelenmesi gerektiğini söyleyen Bitci Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş Çağlar, bunun kanun ve mevzuatlar sebebiyle talep edildiğini söyledi. Bitci yatırımcılara İşlem raporları ve analizleri, potansiyel kazanç grafikleri, gerçekleşmiş ve gerçekleşmemiş kar zarar tabloları 7/24 açık sistem ve etkin arayüz gibi hizmetleri sunuyor. Halihazırda Bitci.com’un 22.240 adet müşterisi var. önümüzdeki bir yılda coin piyasasının inişli çıkışla bir seyir izleyebileceği tahmininde de bulunan Çağlar, piyasaya dair beklentilerini şöyle özetliyor: “Bitcoin piyasası biraz döngüseldir. Yarılanma her dört sene bir bitcoin kazım zorluğunun artması ve günlük bitcoin ağına miner’lar (madenciler tarafından) eklenebilecek bitcoin sayısının azalması ile BTC fiyatı yön belirler. Şu an için bitcoin’in yarılanmasına yaklaşık bir sene var ve bu süreç genelde inişli çıkışlı olarak ama sonuçta yükselerek geçer ve yarılanma sonrasında bir evvelki ATH (ali time high 20.000 dolar) fiyatının üzerine çıkar. Alt coinler ise durum biraz daha farklıdır. Bitcoin’in bu çıkış döneminde yatırım doyuma ulaşana kadar çok büyük hareketler gelmez. Alt coinlcr de bu çıkışı takip ederler. Burada ani çıkışın sebebi yarılanma döngüsüne girmiş olması ve aynı zaman Facebook’un yeni coini Libra’yı açıklaması olarak algılanabilir.”

Kripto paralara yatırım yapmadan önce yatırımcıların konuya hakim olmak için biraz araştırma yapmaları gerektiğine de dikkat çeken Çağlar, şu uyarılarda bulunuyor:

“Burada ayrıca nerede yatırım yapabilecekleri konusunda dikkat etmeleri gereken bazı hususlardan bahsedebiliriz. Yatırım yapacakları borsanın sistem güvenliği ve ne ağırlıkta dijital varlıkları soğuk cüzdanlarda (offline olarak) sakladıklarını bilmeliler. Ayrıca borsaların yatırımlarını yönetebilmek için kullanıcılara nc gibi hizmetler sunduklarını sorgulayabilirler. Yatırımcılara bir başka yatırım tavsiyem de arbitraj sistemini kullanmaları olur. Türkiye’de Kriptoarena.com sitesinde bizim de görüp çok sevdiğimiz bir arbitraj bölümü mevcut. Buradaki verilere bakarak borsalar arası fiyat farklılıklarından yararlanarak bir borsadan aldıkları coini bir bâşka borsada satarak kar edebilirler. En risksiz şekilde kazanç sağlayabilecekleri bu { sistemi değerlendirmeliler.”

BTC TÜRK
“Bitcoin Yükselecek”

BtcTürk Türkiye’nin ilk, dünyanın ise dördüncü bitcoin ve kriptopara alım satım platformu unvanına sahip. Kurumun hali hazırda toplamda 650 bini geçen kullanıcı sayısı ve 100 milyon TL’nin üzerinde 24 saatlik ortalama işlem hacmi bulunuyor.
Türkiye’de sanal pazar yeri hukuki standartlarına göre çalıştıklarını söyleyen BtcTürk CEO’su özgür Güneri, kurumun hesap açılışı vc işlem standartlarına ilişkin şu bilgiyi veriyor:

“BtcTürk kullanıcısı olabilmek için 18 yaşını aşmış TC vatandaşı veya geçici TC kimlik belgesine sahip olmak yeterli. Bu şartları sağlayanlar, en az 100 TL’lik banka transferi yaparak 10 TL karşılığında alış veya satış emri verebilirler. Kimlik doğrulaması yapan kullanıcılarımız günlük 500 bin TL, aylık ise 2.5 milyon TL yatırma ve çekme işlemi yapabiliyor ve kripto para yatırma çekme işlemlerini sınırsız olarak gerçekleştirebiliyor.”

BtcTürk kullanıcı fonlarının güvenliğini sağlamak için kripto varlıklarının en az yüzde 97’sini çevrimdışı soğuk depolarda saklıyor. İster kripto paralar gibi dijital varlıklara ister geleneksel yatırım araçlarına yatırım yapın benzer evrensel kuraların geçerli olduğuna dikkat çeken Güneri sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bunların başında aldığınız risk seviyesini doğru anlamanız, kendi risk, getiri ve vade beklentilerinize uygun pozisyon taşımanız ve kısa vadeli trendler yerine orta-uzun vadeli stratejilerle yatırım yapmanız önemli faktörlerin başında geliyor.” Güneri, yılın geri kalanında bitcoin’in bugünden daha yüksek fiyatlara ulaşabileceğini öngörüyor ve “Bitcoin’in yayılımının artmaya devam etmesi, özellikle kurumsal yatırımcıların bitcoin’e yatırım yapmalarının önündeki teknik ve ope-rasyonel zorlukları aşmalarını sağlayacak şirketlerin çoğalması, 2020 yılında gerçekleşecek ödül yarılanması bitcoin fiyatı için olumlu ana etkenler” diyor.

PROOFSTACK
“Rekorlar Devam Edecek”

Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı ve aynı zamanda Proofstack Kurucu Ortağı Avukat Kadir Kurtuluş’a göre, dünyada huzursuzluklar olduğu sürece ve yasaklamalar gelmediği takdirde kripto paralar ve özellikle bitcoin değer kazanmaya ve rekorlar kırmaya devam edecek. Son dönemde kripto paralarda yaşanan hızlı yükseliş için üç ana neden sayılabileceğini ifade eden Kurtuluş bu nedenleri şöyle sıralıyor:

“İlki, Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşları, dünyadaki olumsuz gelişmeler, sermaye üzerindeki kısıtlamaların artması tüm dünyadaki huzursuz paraları güvenli bir liman arayışına itiyor. Bu liman başkasının kontrolünde olan bir liman olmamalı. Kripto paralar kontrol noktasında, bankalardan ya da başkaca yatırım araçlarından ayrıştığı için özellikle huzursuz paraların bu yönde yatırıma dönüştüğünü görüyoruz.

İkinci sebep kurumsal yatırımcıların girişidir. İlk olarak 2017 sonunda Chicago borsası vadeli işlemlerle kripto paraya adım atmıştı ve sonrasında o dönemde ciddi yükselişler gördük. Akabinde, 2 trilyon dolarlık Fidelity varlık fonu, daha bir ay önce bu alana girdiğini açıkladı. Geçen hafta ise yine 1.5 trilyon dolarlık İngiliz TP CAP Londra’nın en büyük brokerlık şirketi ve New York Borsası yan kuruluşu Intercontidnental Exchange. Siz böyle şirketler olsanız bunu ne zaman sağlarsınız? Beklenti oluştuğu zaman sağlarsınız.

Üçüncü sebep ise, Facebook ve Libra’dır. Öncelikle blokzincir temelinde başlayan dönüşüm küresel ekonomi kurgusunu sil baştan değiştiriyor. Yeni mevcut kurgunun öncüleri, pozisyonlarını değişime göre güncelliyorlar.”

Kurtuluş, son günlerde bu piyasada yaşanan önemli gelişmelere de dikkat çekiyor. Örneğin, JPMorgan’m JPM Coin çıkarması akabinde Facebook’un, İngiltere Merkez Bankası, Amerikan Merkez Bankası ve Western Union ile görüşmeleri sonrası Libra’yı çıkarması küresel ekonomi kurgusundaki değişimin en büyük kanıtı olarak görülüyor. Kadir Kurtuluş son yükselişte en önemli etkinin Facebook ve dolayısıyla 2020’de çıkartacağı açıklanan GlobalCoin’in (Libra) olduğunu öne sürüyor.

Kurtuluş’a göre kripto paraların olası düşüşlerindeki kilit ise ABD. ABD’nin kripto paraları yasaklatması durumunda beklentilerin değişebileceği uyarısında bulunan Kurtuluş, “ABD hedefe koyarsa Bitcoin’i yok edebilir, o zaman da fiyatlar çıkışından çok daha büyük hızla düşebilir. Bu mümkün mü, değil mi, dengeler nasıl olacak bunu göreceğiz” diyor.

Kripto paralara yatırımın son derece riskli olduğunu da hatırlatan Kurtuluş, bu piyasaya yatırım yapacaklara şu uyarıda bulunuyor: “Dünyadaki gelişmelerden ciddi anlamda etkilenebilen bir piyasadan bahsediyoruz. Dolayısıyla bilinçsizce girilebilecek oturmuş bir piyasa değil. Yüksek risk olduğu için yatırım yapacaklar ancak bu yüksek riske feda edebilecekleri tasarruflarını bu alanda değerlendirebilirler. Tasarruflarını bu alanda değerlendirirken kabul gören kripto para birimlerine yatırım yapmak daha doğru ve güvenli olacaktır.”1 2 3Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu