Başarılı Girişimcilik

4 bin girişimciye 7.5 milyar TL

Yeni Nesil Girişimcilik Zirvesi

HALKBANK Yönetim Kurulu Başkanı R.Süleyman Özdil zirvedeki konuşmasına “Öncelikle Yeni Nesil Girişimcilik Zirvesi’nin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek başladı. Türkiye’de yeni istihdam oluşturmak ve ekonomiye değer katmak üzere hayata geçen projeleri desteklemeye yönelik önemli bir teşvik mekanizması bulunduğunu hatırlatan Özdil, “Özel sektörün gelişimi ve firmalarımızın rekabet gücünün yukarı taşınması yönünde güçlü’ adımlar atılıyor. Değişen “piyasa koşullarına uygun olarak bu mekanizmalar sürekli güncellenmekte” dedi. Ferdi teşebbüslerin önünü açan bu uygulamaların neticesinde, girişimcilik kültürümüzün tabana doğru yaygınlaşmaya başladığı tespitinde de bulunan özdil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni bir fikri, belirli bir alanda üretim kabiliyeti ve pazara erişim noktasında güçlü bağlantıları olan girişimlerin başarı hikâyelerini hep birlikte takip ediyoruz. Bu noktada, ileri teknoloji sınıfına sahip, katma değeri yüksek ürünlerin, yurtiçinde üretimi konusuna özel bir parantez açmak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyeti ve ilgili bakanlıklarımızın yoğun çabasıyla son dönemde, dış ticaret açığı oluşturan alanlarda yerli üretimi teşvik eden birçok yenilikçi uygulama hayata geçmiştir. Bu kapsamda 11. Kalkınma Plam’nda belirtilen temel hedeflere ulaşmamızı sağlayacak ana unsurlardan biri de girişimcilik kültürümüzün verimlilik odaklı olarak yaygınlaşmasıdır.”

“REEL SEKTÖRÜN YANINDAYIZ”

Özdil’e göre, Yeni Kalkınma Planı döneminde ekonominin yapısı, uzun vadede istikrarı ve sürdürülebilirliği sağlayacak şekilde dönüşüme tabi tutuldu. Bu kapsamda, milli teknoloji hamlesiyle teknoloji ve yenilik kabiliyetinin artırılmasının hedeflendiğini de ifade eden Özdil, kamu bankaları olarak ekonomiye verdikleri destekler hakkında ise şunları söyledi:

“Ülkemizin milli teknoloji hamlesi içinde, çok değerli uygulamalardan biri şüphesiz ki İVME adını verdiğimiz İleri, Verimli, Milli Endüstri Finansman Pakcti’dir. Hazine ve Maliye Bakanlığımız öncülüğünde üç kamu bankasının işbirliğiyle hayata geçen bu finansman paketinin stratejik önceliği, orta yüksek ve ileri teknoloji ürünlerini içeren sektörleri güçlendirmek ve finansal ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Halkbank olarak, reel sektörün desteklenmesi konusunda çok önem verdiğimiz ürünlerimizden İVME Finansman Paketi ve Ekonomi Değer Kredisi kapsamında şu ana dek dört bini aşkın müşterimize 7.5 milyar TL değerinde kredi kullandırarak önemli bir başarıya imza attık. İVME Finansman Paketi ve Ekonomi Değer Kredisi, Bankamızın iş dünyasına sunduğu yenilikçi ürün ve hizmetlerden sadece ikisidir. Halkbank, kuruluşundan bu yana reel sektörün destekçisi olmuş, yeni girişimlerin başarılı olması yönünde elinden gelen finansman desteğini tüm müşterilerine sunmaya devam etmiştir.”

“START-UP’LARA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Halkbank halihazırda KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV gibi kumullarla işbirliği içinde. Bu işbirlikleri kapsamında, girişimcilerin yeni iş kurmaları ve ekonomik hayata katılmaları yönünde yoğun bir gayret sarf ettiklerini hatırlatan Özdil, bankanın bu konudaki stratejisini ise şöyle özetledi:

“Aynı şekilde, bu yıl zirvenin ana temasını oluşturan start-up’lara da büyük önem veriyoruz, yeni nesil girişimcilik alanında dünyaya açılan Türk şirketlerinin hızla çoğalması gerektiğine inanıyoruz ve bu şirketlerin desteklenmesinin öncelikli görevimiz olduğunu düşünüyoruz.

Bu yıl zirvede çok değerli konuşmacılarımız, uzmanlarımız start-up’Iarın yol haritasını, Türkiye’de ve dünyadaki geleceğini tartışacaklar. Bizim buradan çıkan sonuçları dikkatle takip edeceğimizi ve girişimcilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeyi sürdüreceğimizi bilmenizi istiyoruz.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu