Pazarlama ve Satış

8 yıldır hem tatil yaptırıyor, hem de satış

8 yıldır hem tatil yaptırıyor, hem de satış

hikmet eraslanFuarcılık alanında farklı bir konsept yaratan Hikmet Eraslan, 8 yıldır yerli tekstil üreticileriyle yabancı alıcıları ‘Business Holiday’ konseptli Dosso Dossi Fashion Show’da misafir ediyor. Ve bu organizasyonda 40 milyon dolarlık satış gerçekleştiriyor katılımcılar.

Türkiye’nin dünyanın moda merkezlerinden biri olma hedefi var. Ancak bunun için üretim konusunda oldukça bilgi sahibi olan tekstil ve hazır giyim sektörünün pazarlama konusunda desteğe ihtiyacı var. Özellikle küçük ve orta ölçekli üreticilerin… İşte bu ihtiyacı 2002 yılında gören bir girişimci, Laleli, Osmanbey ve Merter’deki tekstilcileri dünyaya açmak için ‘Business Holiday’ projesini hayata geçinniş. İyi ki de geçirmiş. O günkü tespit ve ardından gelen girişim öyküsü bugün önemli bir fırsat sunuyor hazır giyim sektörüne.Tekstil alanında çalışırken sektörün en büyük eksiğinin alım gruplarıyla bir araya gelememek olduğunu gören Hikmet Eraslan, son sekiz yıldır düzenlediği Dosso Dossi Fashion Show ile yerli üretici ile yabancı alıcılan bir araya getiriyor. Yılda iki kez yapılan ve katılımcılara aileleriyle tatil yapma olanağı da sunan bu sistem şu şekilde işliyor: Üretici firmalar fuar standı kirası ve satışlardan belirli payı verme kaydıyla fuara katılım sağlıyor. Alım grupları ise 15 bin dolarlık alım yapma koşuluyla aileleriyle birlikte bu fuara iştirak ediyor. Fuarın tüm katılımdan bir yandan aileleriyle tatil yapıyor, bir yandan da ticaret. Akşam ise eğlence var. Geçen yıl Tarkan olmuş fuarın konuğu. Bu yıl da 5-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek fuarda birçok ünlü yer alacak. Peki üreticiye ne yaran oluyor fuarın? Dosso Dossi Fashion Show’a katılan, Laleli başta olmak üzere Osmanbey, Merter ve Çağlayan’da faaliyet gösteren tekstil firmaları bu etkinlikte 100 bin dolar ile 2 milyon dolar arasında ciro yapabiliyor. Yıl içinde devam eden siparişlerle bu rakamlar daha da yukan çıkıyor. Eraslan, katılımcı firmalann yıllık cirolannın yaklaşık yüzde 40’ını sadece Dosso Dossi Fashion Show’da gerçekleştirdiğinin altını çiziyor.

Bu arada belirtelim, Dosso Dossi Fashion Show’a katılan firmalar arasında; Balizza, Gizia, Icon, Romano Botta. Behçetti gibi tekstil sektörünün tanınmış firmalan var.

8 yıl önce ilk fuarı yaptıklarında 11 üretici ve 45 alıcının katıldığı fuan otelin lobisinde yaptıklannı anlatan Dosso Dossi Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, her yıl katılımcı sayısının arttığını belirtiyor. Bu yıl 150 fuar katılımcısı ve bin 500’ün üzerinde alım gaıbunun katılacağını söyleyen Eraslan, 7 otel kapattıklarını da sözlerine ekliyor.

Geçen yıl fuarda 40 milyon dolarlık satış yapıldığını bu yıl ise bunun 50 milyon dolara çıkmasını beklediklerini ifade eden Eraslan, bir yandan Türk tekstil ürünlerini dünyaya pazarlarken bir yandan da Türk aırizmine katkı sağladıklarının da altını çiziyor.
Zira moda dünyasının yakından takip ettiği Victoıia’s Secret mankenleri de organizasyona katılıyor. Örneğin bu yıl etkinliğine Miranda Kerr geliyor. 1.5 milyon takipçisiyle Türkiye’ye geleceğini paylaşan ve bu tweeti 3 milyon kişi tarafından retweet edilen Kerr, etkinlik boyunca da Türkiye’nin adını duyuracak.

30 ülkeden katılımın olduğunu söyleyen Eraslan, genellikle fuara bugüne kadar hep yerli firmaların katıldığını ancak bu yıl İtalya’dan bir firmanın da fuara katılım talebini kabul ettiklerini anlatıyor ve “Dosso Dossi’yi uluslararası bir fuara getimıek için bu ilk adım. Önümüzdeki yıllarda devamı gelecek” diye konuşuyor.

OTEL ZİNCİRİ KURACAK

Dosso Dossi, Rönesans döneminin ünlü İtalyan ressamlarından birinin ismi. Fuarcılık alanında bu ismi marka haline getiren Hikmet Eraslan’ın yeni hedefi bu markayı bir otel zinciri haline de getirmek. Sultanahmet’te ilk otel yatırımına start verdiklerini anlatan Eraslan, dört ve beş yıldızlı otel zincirinin ikinci halkasının ise Vatan Caddesinde olacağını söylüyor. İstanbul’da belli başlı bölgelerde otel yaptıktan sonra kıyı otelciliği alanında da yatırıma gireceklerini belirtiyor.

Fatoş Bozkuş / EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu