Güncel Ekonomi Haberleri

Aidatsız kredi kartlarına talep arttı

EN düşük kredi kartı aidatının 150-200 TL’ye yükselmesi kullanıcıları aidatsız kredi kartlarına yöneltti. Son dönemde aidatsız kredi kartı talebinin yükseldiğine dikkat çeken bankacılar, özellikle pandemi döneminde e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerdeki artışın da bu kartlara olan talebi önemli ölçüde artırdığı görüşünde. Kredi kartlarının en temel özelliği olan alışverişleri nakit para yerine hesap kesim tarihine kadar vadelendirme özelliği her iki kartta da bulunuyor.

Ancak aidatlı kartlarla aidatsızları birbirinden ayıran en temel fark taksit ve kampanyalara katılma imkanı. Aidatlı kartlarla yapılan alışverişlerde kullanıcılar taksit ve kampanyalardan yararlanıp bunun yanında para puan kazanma imkanı buluyor. Aidatsız kartlarla ise belli bir bedel ödenmediği takdirde taksit ve kampanyalara katılmak mümkün değil. Buna karşın birçok banka müşterilerine yapılan alışverişlerden para puan kazanma imkanı sunuyor.

ÜCRET KARŞILIĞI TAKSİT İMKANI

ESİN ÇETİNEL ; Bu temel fark nedeniyle bankacılar özellikle taksitli alışverişi tercih etmeyenlerin aidatsız kartlan kullanabileceğine dikkat çekiyorlar. Buna karşın aidatsız kart kullanmasına karşın taksitli alışveriş yapmak isteyen veya o markadaki kampanyalardan yararlanmak isteyenler içinse bankalar ikinci bir seçenek sunuyor. O da belli bir bedel karşılığı bu imkanları kullanmak. Bankalar genelde işlem başına ortalama 5-10 TL gibi bir ücret veya bankadan bankaya değişen faiz üzerinden aidatsız kredi kartı bulunan müşterilerine taksit imkanı sunuyor.

Bugün en düşük kart aidatları 150-200 TL’den başlıyor, özellikle mil biriktirme özelliği olan ve halk arasında “uçuran kart” diye anılan kartların aidatları ise 600 TL seviyelerini aşmış durumda. Bu da özellikle son yıllarda kredi kartlarını günlük harcamalarında kullanan ve düşük tutarlı kart harcaması yapan geniş bir kesimin aidatsız kartlara olan talebini artırmış durumda.

Aidatsız kredi kartları
Aidatsız kredi kartlarına talep arttı

YAPI KREDİ
ÜYE İŞYERLERİNDE TAKSİT YAPILIYOR

Yapı Kredi kredi kartı aidatı ödemek istemeyen müşterilerine World Eko’yu sunuyor. Kullanıcıların World Eko ile World Üye İşyeri ağında sunulan Worldpuan, indirim ve taksit imkanlarından faydalanabildiğim söyleyen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, “Bu 1 kartın temassız özelliği ile 350 TL ve lakındaki alışverişler imzaya ve şifreye gerek olmadan 350 TL üzerindeki alışverişler ise kart şifresi girerek hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yapılabiliyor” diyor. World Eko sahipleri alışverişlerinde kazandıkları Worldpuan’ları bankanın diğer kart çeşitlerinde olduğu gibi diledikleri şekilde harcayabiliyor.

Ayrıca acil nakit ihtiyaçları için nakit avans kullanabiliyor, dilerlerse 5-12 ay arası sabit ve uygun faiz oranlarıyla taksitlendirerek geri ödeyebiliyor. World Eko kart ile verilen ödeme talimatları sayesinde ödeme işlemlerinin hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebildiğini söyleyen Ülgen, karta ilişkin şu bilgileri paylaşıyor:

“Aidatsız kredi kartları, aidatlı ürünlere göre daha az ürün özelliği bulundurması ve müşterilere sunulan faydaların sınırlı olması sebebiyle, kartlarında ek özellik veya fayda beklentisi bulunmayan müşteriler tarafından tercih ediliyor. Akıllı alışveriş arkadaşım World Mobil’deki tüm Worldpuan ve indirim kampanyalarından aidatsız kart sahiplerimiz de yararlanabiliyor.

Bu sayede müşterilerimiz World Mobil’de bulunan çeşitli sektörlerdeki kampanyalara katılarak ayda 1.500 TL’ye varan Worldpuan kazanabiliyor. Pandemi döneminde müşterilerimizin internetten en çok gıda, sağlık ürünleri ve hijyen sektörlerinde harcamalar gerçekleştirdiğini gözlemledik. Onların bu dönemde değişen ihtiyaçlarına uygun olarak destekleyici kampanyalar sunduk. Aidatsız kart sahiplerimiz üye işyerlerimizdeki taksit imkânlarından da faydalanabiliyor.”

Ülgen’in verdiği bilgiye göre, Yapı Kredi özelinde pandemi dolayısıyla aidatsız kartlara olan talepte önemli bir değişim yaşanmadı.

GARANTİ BBVA
ÜCRETSİZ TAKSİT İMKANI

Garanti BBVA’nın müşterilerinden aidat talep etmediği iki kredi kartı ürünü var. Bunlardan ilki, kart aidatı ödemek istemeyen kullanıcıları hedefleyen Bonus Flexi. Bonus Flexi sahibi müşterilerin, Bonus üyesi işyerlerinde yaptıkları alışverişten Bonus kazanıp, üye işyerleri tarafından sağlanan taksit fırsatlarından yararlanabildiğim söyleyen Garanti BBVA ödeme Sistemleri Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Seçkin Çağlın, “Ayrıca dilerlerse peşin olarak yaptıkları alışverişlerini taksitlendirebiliyor ya da tercih ettikleri tüm peşin harcamaları bir sonraki aya erteleyebiliyor. Ayrıca, kart sahipleri yıllık harcamalarına bağlı olarak ekstra bonus kazanma özelliğinden de yararlanıyor” diyor.

Garanti BBVA ayrıca kolay başvurulabilen, kart ücreti olmayan, temassız ödeme özelliğine sahip Bonus Genç kredi kartı ile de 18-25 yaş arası gençleri hedefliyor. Gençlerin yaşam tarzına hitap eden firmalar ile Bonus Genç kredi kartı sahibi gençlere özel ortak kampanyalar düzenlediklerini söyleyen Çağlın, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Gençlerimizin ihtiyaçlarına en hızlı çözümleri sunmaya çalışıyoruz. Bonus Genç sahipleri, kendi segmentlerine uygun belli firmalarda kendilerine özel birçok fırsattan yararlanıyor. Ayrıca, tıpkı Bonus Flexi’de olduğu gibi, dilerlerse peşin alışverişlerini taksitlendirip veya bir sonraki aya erteleyebiliyorlar. Her iki ürünün sahipleri de SMS göndererek ya da BonusFlaş uygulamasını kullanarak, Bonus kampanyalarına ücretli olarak katılabiliyor.

Ancak belirtmekte fayda var aidatsız kredi kartını, daha çok sadece bir ödeme aracı olarak kullanan, taksit imkanlarını daha az tercih eden müşterilerimiz tercih ediyor.”

Pandemi döneminde sadece aidatsız kartlara olan talep değil, sürecin doğası gereği kredi kartları ile ödeme ve online alışverişe yönelik genel bir talepte de artış olduğuna dikkat çeken Çağlın, şu değerlendirmede bulunuyor:

“Aidatsız kart sahiplerinin de talepleri bu akışa paralel olarak artış gösterdi. Bonus Flexi ve Bonus Genç bu dönemde büyümeye devam etti. Bugün bir milyona yakın aidatsız kart sahibimiz bulunuyor.”

Bonus Flexi’de yıllık kart ücreti bulunmadığını hatırlatan Çağlın, buna karşın Garanti BBVA’nın yaygın işyeri ağını kullananlara bol taksit ve bol bonus imkanı sağladığının da altını çiziyor. Bonus Flexi ile kart sahiplerinin kazandıkları bonuslarla Bonus Program Ortakları’nda bedava alışveriş yapabildiklerini de ifade eden Çağlın, “Kazanılan her 1 bonus 1 TL değerinde.

Aidatsız Bonus Flexi kredi kartı kullanıcıları 50 TL ve üzeri peşin alışverişlerinde belirli bir faiz oranı ile taksit seçeneklerinden de faydalanabiliyor. Yaptıkları alışverişlerde harcama yaptıkları firma tarafından sunulan standart bonus ve taksit imkanlarından ücretsiz olarak da faydalanabiliyorlar. Kampanyalara katılmak istediklerinde ise her bir kampanya bazında farklı olarak açıklanan kampanya ücretini ödeyerek kampanyaya katılabiliyorlar” diyor.

VAKIFBANK
PANDEMİDE TALEP ARTTI

Vakıfbank kart aidatı konusunda hassasiyeti bulunan müşterileri için Tercih Kart’ı çıkarttı. Tercih Kart kullanıcılarına temel World özellikleri ve kampanyaları sunabildiklerini söyleyen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı M. Lütfü Çelebi, “Bu avantajlara ek olarak, peşin işlemi taksitlendirme, akaryakıt, gıda indirimi ve ekstra vvorldpuan gibi ayrıca avantajlar sağlayan paketleri kampanya katılım ücreti karşılığında müşterilerimize sağlıyoruz” diyor.

Çelebi, Tercih Kart’ı yıllık kart aidatı ödememe konusunda özel hassasiyeti olan, kartını günlük alışveriş işlemlerinde kullanan ve akaryakıt, gıda vb. sektörlerde harcama ağırlığı fazla olan, bu harcamalar karşılığında daha fazla avantaj isteyenler için ideal bir kart olduğu görüşünde. Pandemi döneminde de Tercih Kart’a olan talepte artış yaşandığını söyleyen Çelebi sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Mayıs itibariyle 700 bine yakın kişi Tercih Kart’ı kullanıyor. Müşterilerimiz temel kart kampanyalarımızdan ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyor. Ekstra taksit, Worldpuan vb. kampanyalardan ise kampanya katılım ücreti karşılığında faydalanabiliyor.”

Avantajları neler?

  • Kart aidat ücreti yok
  • Alışverişlerden puan biriktirme ve bu puanlan alışverişlerde kullanma,
  • Kampanya katılım ücreti ödeyenlere taksit ve kampanyalardan yararlanma,
  • Alışveriş yapılan firmaların özelinde sunulan standart para puan ve taksit imkanlarından ücretsiz faydalanma,
  • Bankaların üye İşyeri ağında yapılan işlemlerden puan, indirim ve taksit,
  • Temassız özelliği,
  • Acil nakit ihtiyacı için nakit avans,
  • Nakit avansları belirlenen vadelerde taksitle geri ödeyebilme,
  • Karta bağlı ödeme talimatı imkanları bulunuyor.

ESİN ÇETİNEL / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu