Anasayfa / Ekonomi-Finans / Altın almalı mı, satmalı mı?

Altın almalı mı, satmalı mı?FED’in nisan ayından sonra beklenen faiz artırımına kadar altın fiyatlarında yükseliş beklentisi hakim. Hafta içinde 1.305 dolara çıkıp cuma günü 1.260 dolara kadar gerileyen altın bugünlerde yatırımcısına ‘alım’ fırsatı sunuyor. Ons bazında 1.250 doların üzerinde tutunan altın için ‘al’ veren gurular, gram altın içinse “94-95 TL’ye inmeden almayın ” diyor…

SON dönemde tüm dünya gözünü altına dikmiş durumda. 2015’e hızlı başlayan altının onsu, yılbaşından bu yana yüzde 10’a varan artışla geçen hafta içinde 1.305 dolara kadar çıktı. Global ekonomilerde faizlerin sıfırlara kadar inmesi, başta Avrupa ve Japonya olmak üzere ülke ekonomilerine olan güvenin her geçen gün azalması, güvenli liman altının yıldızını yeniden parlatmaya başladı. Çok değil daha yılın başında ons değeri 1.190 dolarlar seviyesinde olan altın geçen hafta yanına bile yaklaşamaz denilen 1.330 doları test etti. Ancak Cuma günü hızlı çıkışın düzeltmesi gelince 1.260 dolarlara kadar geriledi.

altin almalimi

Yine son dönemde dünyadaki büyük fonların önemli bölümü altın portföylerini artırmaya başladı. Örneğin, dünyanın en büyük altın fonu olan SPDR yılın ilk günleri 702 ton olan altın portföyünü yaklaşık 20 günde 758 tona çıkardı. Halen dünyada altın fonlarının elinde bin 600 ton civarında altın bulunuyor. Yani SPDR tek başına neredeyse fonlara ait altının yarısına sahip.

HİSSE VE BONO SAT, ALTIN AL

Global para hareketlerine bakıldığında da son dönemde trendin altma yöneldiği açıkça ortaya çıkıyor. Profesyonel portföy yöneticileri riski azaltmak için özellikle hisse senedi ve bono pozisyonlarını azaltıp güvenli liman altma sığınıyor.

işte biz de tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan altını mercek altma aldık. “Altın neden yükseldi”, “Önümüzdeki dönemdeki en büyük risk nedir” sorularının yanıtlarını araştırdık. Bu arada altının ons fiyatı ve dolar kurundan direkt etkilenen gram altınına ilişkin beklentileri derledik…

EN BÜYÜK RİSK FAİZ

Altın analistlerinin tahminlerini kısaca özetlemek gerekirse; kısa vadede altının önündeki en büyük risk global faiz oranları olarak görülüyor. Özellikle Amerikan Merkez Ban-kası’nın (FED) sürpriz şekilde yüksek oranlı bir faiz artışı yapması, altına olan talebi olumsuz etkileyecek. Tersi durumda yani faiz artırmaması veya ötelediğini açıklaması halindeyse altındaki yükseliş devam edecek. Benzer durum Avrupa için de geçerli; ancak onların kısa vadede böyle bir karar alma ihtimalleri çok zayıf.

Aslına bakarsanız bu durum Türkiye içinde geçerli. Para yöneticilerinin tamamı Türkiye Cumhuriyet Merkez Banka-sı’nın önümüzdeki dönemde daha hızlı faiz indireceği görüşünde.

Global piyasalarda faizlerin sıfır seviyelerde bulunması da bu beklentiyi destekliyor. Ancak biz bu güncel konuyu bir kenara bırakıp konumuz olan altma dönerek, “Türkiye’de olası bir faiz indirimi altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?” sorusunun yanıtını aradık. Hemen söyleyelim; Türkiye’de altın faize endeksli değil. Bu yüzden TCMB faiz indirse bile bu TL bazında altın fiyatlarını yukarı çekmeyecek. Ancak faiz indiriminin dolaylı etkisi olabilir. Faiz indiriminin dolar kurunu yukarı çekmesi halinde -ki bu bekleniyor- gram altının TL bazında fiyatı da yukarı çıkacak.

Merak edenler için yazalım yine bu konudaki genel beklenti Merkez Banka-sı’nın faizleri aşağı çekmesi halinde dolar kurunun çok hızlı yükselmese bile en azından 2.40-2,45’lerdeki yüksek seviyelerini koruyacağı yönünde. Bu ortamda ons ve dolardan etkilenen gram altında fiyatlardaki artışın sürme ihtimali oldukça yüksek. Ancak bu yükselişin çok sert olması beklenmiyor.

HANGİ FİYATTAN ALMALI?

Evet, altma ilişkin genel beklentiler böyle… Bugün gerek global ekonomiler, gerekse Türkiye’deki gelişmeler altın fiyatlarındaki yükselişi destekliyor. Düşük faiz ortamı, siyasi ve ekonomik belirsizlikler bir süre daha güvenli liman arayanları altma yöneltecek gibi görünüyor. Özellikle haftanın son günü 1.260 dolara kadar gerileyen altının ons fiyatı yeni alım yapmak isteyenlere sürpriz bir fırsat sundu. 1.300 dolar seviyesi için “altın ucuz değil dikkat” diyen altın analistleri, 1.250 dolar üzerinde kaldığı sürece cuma kapanış seviyelerinin yeni alım için uygun olduğu görüşünde.

Kısacası önümüzdeki günlerde altının destek ve direnç seviyelerini yakından takip edenler, yani doğru fiyattan altma yatırım yapacak olanların kazanacağı bir dönem yaşayacağız. Bu nedenle biz de banka ve aracı kurum yöneticilerine altındaki olası fiyat hareketlerini ve hangi seviyelerden alınıp satılabileceğini sorduk. İşte yanıtlar…

ALTIN YERİNE UZUN VADELİ TL

Ziraat Bankası Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar’a göre, FED’in nisan sonrasında açıklayacağı faiz kararı altın fiyatlarının önümüzdeki dönemdeki seyrini belirleyecek. Şayet FED 0.25 puan ve altında bir faiz artışı gerçekleştirirse bunun altın fiyatlarında belirgin bir etki yaratmayacağım söyleyen Çakar, “Ancak FED’in agresif bir faiz artırımı yapması halinde ABD Dolan’mn ulusla rarası piyasalardaki ağırlığı artacağı için altma olan talep ve altın fiyatlarında düşüş görebiliriz” diyor.

Çakar, bunun yanında petrol fiyatlarındaki artışın da değerli maden fiyatlarını dolayısıyla altın fiyatlarını yükselteceği görüşünde. Altın fiyatlarında 1.300 dolar (artı eksi 20 dolar) seviyesinin kritik direnç olduğunu kaydeden Çakar, bu dönem için yatırımdıklara şu tavsiyede bulunuyor: “Altma yatırımı tercih edenlere tavsiyem, dalgalı fiyatlamaların olduğu dönemlerde altından ziyade tasarruflarını, uzun vadeli TL finansal araçlarına yönlendirmeleri olacak.”

Altma yatırımı tercih edenlere çok sayıda farklı ürün sunan Ziraat Bankasının altın bankacılığı çatısı altında; vadesiz altın mevduat hesabı, vadeli altın mevduat hesabı, biriken vadesiz altın mevduat hesabı, gram altın ürünleri bulunuyor. Bu arada banka “Altın Vakti” ile vatandaşın yastık altındaki altınını şubeleri kanalıyla topluyor.

SEPETTE YÜZDE 25 ALTIN OLMALI

TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz’a göre, yatırımcılar portföylerinin yüzde 25’ini altm ve altma endeksli ürünlerde değerlendirmeli. Altm fiyatlarındaki gevşemeyi alım fırsatı olarak gören Turgut Boz, altma ilişkin beklentilerini ise şöyle özetliyor:

“FED’in 2015’in ikinci çeyreğine doğru başlatmayı planladığı faiz artırımı akabinde para musluklarının kısılacağı beklentisi ile altm fiyatlarının 950-1.000 dolara kadar gerileme ihtimali güçleniyor. Bu dönemde özellikle gram altında, 100 TL seviyesinin aşılması yukarı yönlü hareketi hızlandırır. Geri çekilmeler orta vadede gram altm tarafında alım fırsatı yaratmaya devam edebilir. Bu anlamda 95 -96 TL seviyeleri takip edilmeli. Bu seviye aşağı yönlü geçilmedikçe pozitif görüntü devam edebilir. Özellikle gram altm tarafını etkileyen unsurlara baktığımızda dolar/TL paritesinin yükselişte etkili olduğu görülüyor. Bu nedenle önümüzdeki aylarda TCMB tarafından yapılacak faiz indirimleri de kurun güçlü seyrinin devamını sağlayabilir. Bu durum gram altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketini destekleyecektir.”

Yılın ikinci çeyreğinde FED tarafından yapılacak faiz artışının doların lehine olacağım düşünen Boz, “Bu nedenle gram altın fiyatlarındaki yükselişleri yılın ilk yarısında da görebiliriz. Bu noktada 100 TL psikolojik direnç seviyesinin geçilmesi halinde 2011 yılı zirve seviyesi olan 110 TL’lere kadar yükselişler görülebilir. Gram altındaki gevşemelerin özellikle alım fırsatı olarak değerlendirileceğini belirtebiliriz” diyor.

TEB altın bankacılığı konusunda da son derece iddialı bir banka. 19 yıl önce bir ilke imza atarak Türkiye’deki ilk “Altın Bankacılığı” birimini kuran TEB, bugün bu alanda çok sayıda ürün ve hizmet sunuyor.

Yatırımcıların yanı sıra kuyumculuk sektörünün ihtiyaçlarına yönelik ürünler de çıkardıklarını söyleyen Boz, bankanın ürünleri hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Kuyumcularımızın ihtiyaçlarını dikkate alarak geliştirdiğimiz Altın Kredisi, Taksitli Altın Kredisi, Altın/Pırlanta Tahsilat Sistemi ve Kuyumcu Paket Sigortası gibi ürünlerimizle sektörde faaliyet gösteren imalatçı, toptancı, ihracatçı ve perakendeci kuyumcuları hedefliyoruz. Kuyumcu Paket Sigortası ile Stok Teminatı (kasada, vitrinde veya çantacıdaki altın stokları hırsızlık riskine karşı sigortalanıyor), Demirbaş Teminatı, Emanete Bırakılan Mallar Teminatı, Emniyeti Suistimal Teminatı, Terör Teminatı, Deprem Teminatı gibi teminatları tek bir paket halinde kuyumculara sağlıyoruz. Bireysel ve kurumsal müşterilerimiz içinse TEB Yeni Altın Çağı, Vadesiz/Vadeli Altın Depo Hesabı, Gümüş Depo Hesabı, Damla Altın Hesabı ve B Tipi Altın Fonu ürünlerimizle birikim imkanı sunuyoruz. Ayrıca ‘TEB Yeni Altın Çağı’ ile yastık altındaki altının toplanma işleminde kuyumcuları da sistemin bir parçası haline getirdik. Bugün banka 61 ilde 230’dan fazla anlaşmalı kuyumcu ile çalışıyor.”

1.253 DOLARA DİKKAT!

Deniz Yatırım Türev Araç Aracılık Faaliyetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezgi Cumhur Örnek’e göre, altın fiyatlarında 1.253 dolar ve üzerindeki kapanışlar yukarı yönlü yükseliş hareketini destekliyor. İsviçre Merkez Bankası’mn euro’ya endeksli frangı serbest bırakması, ardından Avrupa Merkez Bankası’nın kararı ve Yunanistan seçimleri ile devam eden süreçte altına olan talebin arttığını söyleyen Örnek, şunları belirtiyor:

“Her ne kadar geçen hafta tansiyon biraz olsun düşmüş olsa da altın fiyatında 200 günlük ortalaması olan 1.253 seviyesi üzerinde yaşanan kapanışlar, yukarı yön lü görünümü desteklemeyi sürdürüyor. Kısa vadede 1.320’li seviyelerin test edilme ihtimali devam ederken 2015 ikinci yarısında FED’in faiz artıracak olmasını da değerlendirdiğimizde, altında yeni bir satış baskısı görebiliriz.”

Altın için 200 günlük ortalaması olan 1.253 seviyesi ile 50 ve 100 günlük ortalamalarının kesiştiği 1.213/1.216 bölgesinin destek seviyeleri olduğunu öne süren Örnek, yükselişlerde ise ocak ayında görülen ve son beş ayın en yüksek seviyesi olan 1.307’nin ilk önemli direnç olduğunu belirtiyor. Örnek, ardından 1.385 seviyesinin önemli olduğuna dikkat çekiyor. Yatırımcıların riski azaltmak için altın alması gerektiğini vurgulayan Örnek, şunları öneriyor:

“Özellikle döviz piyasalarında yaşanan aşırı oynaklık ve Yunanistan seçimlerine yönelik endişelerin sürdüğü bu ortamda altın, riski azaltmak adına portföylerde bulundurulabilir. Altında olası geri çekilmeler alım yönünde değerlendirilebilir. Önümüzdeki dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararma ilişkin endişeler dolar/TL üzerinde yukarı yönlü baskılara neden olabilir. Bunun gram altın fiyatları üzerindeki oynaklığı dengeleyeceği görüşündeyim.”
YÜKSELİŞ POTANSİYELİ SINIRLI

Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, küresel ekonomik büyüme tahminlerinin aşağı çekilmesi, para politikalarının birçok ekonomide gevşetilmesi ve FED’in faiz artırımlarında aceleci olmadığını vurgulamasıyla altın fiyatlarındaki gerileme eğiliminin durduğunu hatırlatıyor. Ancak altında yükseliş potansiyelinin de sınırlı olduğunu söyleyen Ertürk, “Altın yatırımcısının piyasayı izlemesi şart. Yani uygun seviyelerde alım veya satım yaparak yatırımlarını artırmaları mümkün. Ayrıca küçük tasarrufları olan hatta bu tasarruflarını yastık altı yatırımı olarak değerlendiren küçük yatırımcılar için de altın, uzun süre vazgeçilmez olma özelliğini koruyacak gibi görünüyor. Bankalar nezdinde hesap bazında işlem yapılabilmesi, özellikle de internet bankacılığı sayesinde 7/24 alınıp satılması, altını geniş kitlelerle buluşturmaya devam edecek” diyor.

Halen yastık altında önemli miktarda altın bulunuyor. İstanbul Altm Rafineri-si’nin tahminine göre 210 milyar dolar değerinde 5 bin ton altın yastık altında tutuluyor. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın önemli kısmının bankalara yatırılmasını beklediklerini söyleyen Ertürk, yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılmasını da amaçladıkları belirtiyor. Ertürk, altın bankacılığı kapsamında müşterilerine sundukları ürünleri ise şöyle özetliyor:

“Müşterilerimize 0,01 gram ve katları yani 5 TL’lik bile altm hesabı açma imkanı sağlıyoruz. Ayrıca müşterilerimiz dilerse her ay 1 gram ve üzeri ya da 100 TL ve üzeri düzenli altm alımı yapabiliyor. Ayrıca altına yatırım yapmak isteyenlere ‘Dönemsel Faiz Ödemeli Vadeli Altm Mevduat’ ve ‘Sabit Faiz Ödemeli’ seçeneklerimizi de sunuyoruz. Müşterilerimiz en az bir yıl, en çok beş yıl olmak koşulu ile vadeli altm hesabı açabiliyor. Dileyen faiz getirilerini 1-3-6 ayda bir tahsil edebiliyor. Müşterilerimiz günün her saatinde (24 saat) altın alım-satım işlemi yapabiliyor. Üstelik vadeli ve vadesiz altm hesaplarından yapılan tüm işlemleri onlara ücretsiz sunuyoruz.” Şekerbank ayrıca ‘Tasarrufun Altm Günü’ düzenliyor. Bu sayede her aym başında belirlenen şubeler kanalıyla yastık altındaki altını toplayan banka, dileyen müşterilerine bu altınlar karşılığında vadesiz altın hesabı açıyor. Banka ayrıca yurtdışı yerleşik vatandaşlarımıza yönelik geliştirdiği “Memleketim Altm Hesabı” ile vadeli altm hesabı da açıyor.

  Altman Z-Notu: Durum analizine yönelik pratik bir yaklaşım

ALTIN KREDİSİ VERİYOR

Iş Bankası, altının geçen hafta son beş aym en yüksek seviyesi olan 1.300 doların üzerine çıkışında İsviçre Merkez Bankasının aldığı euro/ İsviçre Frangı çapasını kaldırma kararının etkili olduğu görüşünde. 2015 yılında ise altının fiyat seyrini etkileyecek çok sayıda değişken olduğuna dikkat çeken banka yetkilileri, yatırımcıların takip etmesi gereken konu başlıklarını şöyle sıralıyor: “Avrupa Merkez Banka-sı’nın açıkladığı tahvil alım programının altını destekleyip desteklemeyeceği ve Amerikan Merkez Bankası’nın muhtemel faiz artırım kararının zamanlaması bu konuda önemli olacak. Bunlara ek olarak, her dönem izlenen gelişmeler arasında; merkez bankalarının net alımları, borsa yatırım fonlarının talebi, Çin ve Hindistan gibi fiziki altm talebi yüksek ülkelerin festival sezonları da altm konusunda yıl boyunca takip edilecek gelişmeler arasında yer alacak.”

İş Bankası, altına yatırım yapmak isteyen müşterileri için çok sayıda farklı alternatifler sunuyor. İş Bankası’nın örneğin 7 gün 24 saat kolayca alınıp satılabilen gram altm, tam ve yarım Cumhuriyet altını eşleniği altm ürünlerinin yanı sıra “Vadesiz Altm Mevduat Hesabı”, faiz elde edilen “Vadeli Altm Mevduat Hesabı”, “Altın Biriktiren Talimat” ürünlerinin yanı sıra B Tipi Altm Yatırım Fonu da bulunuyor.

İş Bankası, altm üretimi veya ticareti ile iştigal edenler için altm işletme kredisi ve altm ihracat kredisi, altm ticareti yapmayan ancak belirli koşulları sağlayanlara ise altm kredisi kullandırıyor. Şubeleri ve anlaşmalı Gülaylar mağazaları aracılığıyla müşterilerinin fiziki altm yatırımlarını kaydi altm yatırımına dönüştüren İş Bankası, “Şubelerde Altm Buluşmaları” ve “Kuyumcularda Altm Buluşmaları” sayesinde farklı ayar ve cins altınları “Vadesiz Altın Mevduat Hesapları’na gram altın olarak aktarıyor. İş Bankası altın bankacılığı kapsamında en son altın havale işlemi de yapmaya başladı.

GÜÇLÜ YÜKSELİŞ BEKLENMEMELİ

Yılbaşından bu yana altın fiyatlarının yüzde 10’a varan yükselişlerle hafta içinde 1305 dolara kadar yükseldiğine dikkat çeken Akportföy Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Mustafa Demirel’e göre, bu yükselişte altına artan Asya kaynaklı fiziki talebin etkili olduğunu düşünüyor. Dünya altın talebinin yansını gerçekleştiren Hindistan ve Çin’de son aylarda bireysel fiziki alımların kayda değer şekilde arttığını söyleyen Demirel, 2015’de altının seyrine ilişkin beklentisini ise şöyle özetliyor:

“Gelişen ülkelerde altın alımı artmış durumda. Nitekim ülkemizde dahi altın piyasasının kısmen hareketlendiğini görüyoruz. Ayrıca petrol fiyatlarındaki yüksek . oynaklık ve bu durumun bazı ülke ve şirketlere ilişkin olası etkisi, küresel merkez bankalarının agresif likidite adımları gibi pek çok faktör son günlerde altında spekülatif amaçlı talebi destekledi. Borsa yatırım fonlarında altın pozisyonlarının son dönemde artırılması da dikkat çekiyor. Bu koşullarda, altın fiyatlarının bu yıl geçen iki yıla göre daha pozitif bir tablo sunması beklenebilir. Fakat unutmamak gerekir ki dünyada genele yayılmış dezenflasyonist bir süreç söz konusu. Altının temel işlevlerinden biri enflasyondan korunma aracı. Bu düşünüldüğünde altında kalıcı ve güçlü bir yukarı potansiyel beklememek gerekiyor.”

Mustafa Demirel de portföylerde altın bulundurulması gerektiğini düşünenlerden. Altının ideal bir portföy çeşitlendirme ve aynı zamanda riskten korunma aracı olduğunu vurgulayan Demirel, “Bilindiği üzere, diğer finansal enstrümanlar açısından negatif olabilecek kimi jeopolitik gelişmeler altın fiyatlarında yükseliş sağlıyor. Ancak özellikle diğer emtia fiyatları ve enflasyon açısından makro koşullar halen altın fiyatını desteklemiyor. Bu nedenle altına portföylerde çok yüksek oranda yer ayrılması da riskli olabilir. Yatırımcılar buna da dikkat etmeli” diyor.

BU FİYATLARDAN ALINIR

ALB Menkul Kapalı Çarşı Şube Yatırım Uzmanı Volkan Kuğucuk’a göre, altın için en büyük risk Amerikan Merkez Ban-kası’nın agresif faiz artırması olabilir. Bu dönemde uluslararası sermayenin güvenli liman arayışı içinde olduğunu hatırlatan Kuğucuk, altının cuma günü indiği 1.260 dolar seviyesinden portföylere alınabileceği görüşünde. Altında bundan sonra ciddi bir gerileme beklemeyen Ku-ğucuk’un altının bundan sonraki seyrine ilişkin beklentileri ise şöyle:

“İsviçre’nin, frangı euro’ya endeksle-mekten çıkartması, Avrupa’daki belirsizliği artırdı. Bu dönemde dünyada faizlerin tarihi diplerde olması da altın fiyatlarını destekliyor. Ayrıca yine bu dönemde dikkat çeken bir başka konu da dünyanın en önemli altın fonlarının alımlarını sürdürmesi. Tüm bunların etkisiyle altının ons fiyatı geçen hafta 1.305 dolar seviyelerine ulaştı. Ancak cuma günü 1.260 dolar seviyelerine geriledi. ‘Peki, altm önümüzdeki dönem ne olur’ derseniz, bence altının tek korkusu FED olacak. FED’nin nisan ile haziran ayları arasında faiz artırması bekleniyor. Bu artışın oranı ve daha da önemlisi faiz artışının ardından FED’den gelecek açıklamalar büyük önem taşıyor. Şayet FED faiz artışını sınırlı bırakır ve ‘Japonya, Avrupa’daki ülkelerde normalleşme olmadan yeni bir artırım beklemeyin’ açıklaması yaparsa, bu altm fiyatları üzerindeki baskıyı önemli oranda azaltır. Ve yükseliş desteklenir.”

Altının bundan sonraki hareketinde teknik anlamda destek ve dirençlerin büyük önem taşıyacağını ifade eden Kuğucuk’a göre, başta Avrupa olmak üzere dünya genelinde faizler düşük kalmaya devam ettiği sürece altında hikaye bitmeyecek.

İKİNCİ ÇEYREKTE AŞAĞI İNER

Destek Menkul Değerler Araştırma Müdürü Engin Kılıç’a göre, altm fiyatları yılın ilk çeyreğinde daha pozitif bir seyir izleyecek. 2015 ikinci çeyreğiyle birlikte faiz artırım sürecinin yaklaşmasıyla altında tekrar aşağı yönlü baskı yaşanacağını tahmin eden Kılıç, “Kısa vade için altında 1.325 direnci ve 1.250 desteği büyük önem taşıyor. Yalnız uzı vadede baktığımızda, global ekonomik gelişmelere bağlı olarak dünyada yaşanacak ekonomik sorunlar, güvenli liman olan altını yeniden cazip hâle getirebilir” diyor.

Neden yükseldi?

■ Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırımını öteleyebileceğine ilişkin spekülasyonların artması,

■ Dünyada faiz oranlarının tarihi diplerinde seyrediyor olması,

■ Başta Avrupa Merkez Bankası olmak üzere küresel merkez bankalarının agresif likidite adımları atması veya atacak olması,

■ Dünyanın en büyük altın fonlarının büyük montanlı altın alımlarını sürdürmesi. Örneğin, altın destekli Exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları ekim ayından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan bin 656 tona yükseldi.

■ İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) sürpriz biçimde frangı euro karşısında serbest dalgalanmaya bırakması sonucu Avrupa’daki belirsizliği artması,

■ İsviçre’nin kararı ve Yunanistan seçimlerinin ardından Avrupa ekonomilerine yönelik belirsizliğin ve kaygıların artması,

■ Yüksek borç yükü altında ezilen Yunanistan’da geçen hafta sonu yapılan seçimlerden çıkan Syriza ve ANEL partilerinin koalisyonuyla kurulan hükümetin euro bölgesine ilişkin endişeleri artırması,

■ Çin ve Hindistan’da son aylarda bireysel fiziki altın atımında ciddi artış yaşanması.

Destek ve Dirençlere Dikkat

2015’te altın alıp satmayı düşünenlerin destek ve direnç seviyelerine dikkat ederek karar vermesi gerektiğini vurgulayan para yöneticilerine göre altın için kritik teknik seviyeleri şöyle:

DENİZ YATIRIM: Altının 200 günlük ortalaması olan 1.253 seviyesi ile 50 ve 100 günlük ortalamalarının kesiştiği 1.213/1.216 bölgesi, destek seviyelerini oluşturuyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise ocak ayında görülen ve son beş ayın en yüksek seviyesi olan 1.307 ilk önemli direnci oluştururken aşılması durumunda 1.385 seviyesi takip edilecektir.

ŞEKERBANK: Altın için güçlü destek seviyesi 1.200 dolar, direnç seviyesi ise 1.400 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

ALB MENKUL: Kısa vade için altında 1.320-1.330 dolar dirençleri hedef olarak kalmaya devam ediyor. Geçen hafta 1.303 dolara kadar yükselen altının ons fiyatı cuma günü beklenen kar satışıyla 1.260 dolara kadar geriledi. Altın 1.250 dolar seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş trendini koruyacaktır. Ve cuma günü gelinen 1260 dolar bu nedenle yeni alım yapmak isteyenler için önemli bir fırsat sunuyor. 1250 doların üzerinde tutunduğu müddetçe yeniden 1.320-1.330 dolar test edilecektir. Gram altında ise kurun biraz gevşemesi gündeme gelebilir. Bu nedenle gram altında yeni alım için 94-95 TL seviyesi beklenmeli.

İŞ BANKASI: Altının ons fiyatını baz alırsak kısa dönemli destek ve direnç seviyeleri 1.270 ve 1.304 ons/dolar olarak verilebilir.

AKPORTFÖY: Teknik açıdan ons başına 1.300-1.400 dolar bölgesinin güçlü direnç seviyeleri olduğu söylenebilir. Arz maliyetleri ile birlikte düşünüldüğünde 1.150 dolarların korunması muhtemel destek seviyeleri olduğu görülüyor. Dolayısıyla yatırımlarda direnç seviyelerine yakın noktalarda alım yönlü pozisyon açarken destek gölgesinde ise satım pozisyonlarında bir miktar temkinli olmakta fayda var.

DESTEK MENKUL: Kısa vadede 1.325 direncinin geçilmesi halinde 1.350-1.375 bandına kadar hareketler görülebilir. Aşağı yönde ise 1.250 seviyesi ara destek olarak takip edilmeli. Ancak esas olarak 1.180 önemli destek bölgesi. Bu seviyeye yaklaştıkça başta merkez bankaları olmak üzere altına talebin arttığını görüyoruz.

Gram altında alım için 94-95 TL’yi bekleyin

Gram altın, gerek altının ons fiyatı gerekse dolar /TL kurundaki hareketlere göre belirleniyor. Yani ons yükselmese bile TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi sonucu Türkiye’de dünyanın aksine gram altın fiyatları yükselebiliyor. Uzmanlara göre, gerek kur gerekse ons beklentilerine bağlı olarak kısa vadede gram altın için zirve seviyeler 99-98 TL düzeyinde. Bu nedenle altına yatırımı düşünenlerin 95-94 TL seviyesinden gram altın alması öneriliyor. Zaten son günlerde dolardaki yükselişin gram altın fiyatlarını yukarı çektiği görülüyor. Eğer dolar etkisi sınırlı
kalırsa bu noktada yükselişin devamı için ons fiyatlarının devreye girmesi gerekiyor.

Peki, 108 TL’den gram altın alanlar için umut var mı? Grafikte de görüldüğü üzere “var”. Altında 100 TL psikolojik direnç seviyesinin geçilmesi halinde altın fiyatında 2011 yılı zirve seviyesi olan 110 TL’lere kadar yükselişler görülebilir. Ancak bunun için uluslararası piyasalarda altının ons fiyatının 1.350 doları aşması gerekiyor.

Altının riskleri neler?

■ Altın fiyatlarının önündeki en büyük risk, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) olası agresif faiz artırımı. Yılın ilk yarısı biterken faiz artıracağına neredeyse kesin gözüyle bakılan FED’in bu artırımın oranı ve bu artırımların devam edip etmeyeceği önemli,

■ Avrupa’nın deflasyondan çıkıp faizleri yukarı çekmesi. Ve tüm dünyada faizlerin yükselişe geçmesi…

■ Son dönemde yüklü altın alımı yapan büyük altın fonlarının önümüzdeki günlerde karlarını realize etmek için satışa geçme ihtimali.

■ Şimdilik bazı emtiaların fiyatları, altındaki yükselişi desteklemiyor. Özellikle cuma günü altının ons fiyatının düşüşünde gümüş fiyatlarındaki geri çekilme etkili oldu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

John Templeton Yaklaşımı

2018 yılının son günlerinde küresel hisse senedi piyasalarında artan karamsarlık BIST-100 endeksi üzerinde de bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir