Anasayfa / Ekonomi-Finans / Altın Hesabı – Bankaların Altın Günleri

Altın Hesabı – Bankaların Altın GünleriSon iki yıldır altına odaklanan bankalar bugüne kadar yastık altındaki 200 ton altını ekonomiye kazandırdı. Tahminlere göre evlerde daha 6 bin ton altın var. Bu nedenle her ay değişik şubeler kanalıyla ‘Altın Toplama’ günleri düzenleyen bankalar, altınla ilgili çok sayıda ürün de çıkarıyor…

TÜRK insanının geleneksel yatırım aracı olan altın, bu yıl getiri anlamında istenen performansı yakalayamadı.

Ancak son bir buçuk ayda yüzde 8’e yakın değer kaybetmesine rağmen talepte yine de çok dramatik bir düşüş yaşanmadı. Hatta altın fiyatlarındaki düşüşün ardından son bir aydır talepte bir miktar kıpırdanma olduğunu söylemek yanlış olmaz.

altin hesabi

Evet, Türk insanının altına ilgisi, devam ediyor. Bu durum son yıllarda Türk bankacılık sektörünü de harekete geçirdi. Son beş yılda neredeyse bankaların tamamı, bu alanda yeni ürün ve hizmetler sunmaya başladı. Özellikle yastık altındaki altınların yani evlerde saklanan altınların sisteme kazandırılabilmesi için bankaların yoğun çaba harcadıkları görülüyor. Müşterilerinden şubeleri kanalıyla topladıkları her cins ve türdeki altını 24 ayara çeviren bankalar, bunu vadeli veya vadesiz mevduat hesaplarına yatırıyor. Bu sayede evde çalınma riski altında saklanan altınlar, banka kasalarına ve dolayısıyla ekonomiye kazandırılıyor. Üstelik vadeli hesabı tercih edenler altınları üzerinden faizi geliri de elde ediyor.

YOĞUN İLGİ VAR

İki yıldır bankalar her ayın belli günlerinde, belli şubeleri kanalıyla müşterilerinin hurda altın olarak tabir edilen yüzük, bilezik gibi ziynet altınlarını veya yatırım amaçlı aldıkları yarım, çeyrek, tam cumhuriyet altınlarını topluyor. Bankacılar özellikle Anadolu’dan bu konuda hala çok yoğun talep geldiğini söylüyor. Bu durum Türk bankacılık sektörünün rakamlarına da yansıyor. Çok değil daha 2010 yılında bankacılık sektörünün portföyündeki toplam altın tutarı 25 ton iken, bu rakam Şubat 2014’te 200 tonu geçmiş durumda.

Ancak bu artış umut verse de gelinen seviyenin hala çok yetersiz olduğu görüşü hakim. Çünkü bankacılık sektörü Türkiye’de toplam 6 bin ton civarında altının yastık altında olduğunu tahmin ediyor. Buna göre bankalara gelen altın bu tutarın sadece yüzde 3.5’ini oluşturuyor. Sadece bu oran bile bankaların daha uzun yıllar altın bankacılığına odaklanacağına işaret ediyor.

ALTIN ÜRÜNLERİ MODA

Müşterilerinden gelen altınları toplayıp altında va deli ve vadesiz mevduat hesabı açan bankalar ayrıca 1 miligram veya 5 TL gibi küçük para tutarlarına da ‘Altın Biriktiren Hesap’ açmaya başladı. Bunun dışında isteyen müşterilerine altın çek, altın kredi, altın EFT/havale, altın depo hesabı, altın yatırım fonu gibi çok sayıda ürün de sunan bankaların tek amacı müşterilerinin bu alandaki ana bankası olmak…

1 TL’Sİ OLANA HESAP

Yapı Kredi, müşterilerine, 1 TL karşılığında bile döviz işlemi yapar gibi altın işlemi yapma ve vadesiz altın mevduatı açma imkanı sağlıyor.

Bu sayede yatırımcıların miligram bazında altın alabildiklerini söyleyen Yapı Kredi Bireysel Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Ülgen, bankanın altın yatırımcılarına yönelik sunduğu ürünleri şöyle özetliyor: “Müşterilerimiz, bankamızdaki diğer tüm altın hesaplarına altın havalesi yapmak da mümkün. Ayrıca ATM’lerden altın alım-satım ve havale işlemi de yapabiliyorlar.”

Öte yandan Yapı Kredi yastık altındaki altının sisteme kazandırılması amacıyla Haziran 2013’ten bu yana ‘Altın Günleri’ etkinliği düzenliyor. Altın Günleri’nde müşterilerinin çeyrek, yarım ve/veya cumhuriyet altını, bilezik, t yüzük, kolye gibi ziynet eşyalarını şubelerindeki eksperleri kanalıyla toplayan banka, bu tutarları vadeli veya vadesiz altın hesaplarına aktarıyor.

Küçük tutardaki tasarrufların altında değerlendirilmesi için Yapı Kredi B Tipi Altın Fonu’nu çıkardıklarını hatırlatan Ülgen, bu fonun portföyünün yüzde 5 Tinin devamlı altın ve altına dayalı enstrümanlarda değerlendirildiğini belirtiyor.

ALTIN TOPLUYOR

İş Bankası, yatırım hesapları bulunan müşterilerine ‘anında bankacılık’ kanallarıyla 7 gün 24 saat gram altın, tam ve yarım Cumhuriyet altını eş değerinde altın alım satımı yapıyor. Bunun dışında bankanın santigram olarak takip edilen ‘Altın Mevduat Hesabı’, faiz elde edilebilen ‘Vadeli Altın Mevduat Hesabı’ da bulunuyor. Düzenli altın almak isteyenlere ‘Altın Biriktiren Talimat’ verme imkanı sunan Iş Bankası’nın ayrıca B Tipi Altın Yatırım Fonu da var.

Altın üretimi veya ticareti yapanlar için altın işletme kredisi ve altın ihracat kredisi veren banka, altın ticaretiyle uğraşmamasına rağmen bireysel ve ticari müşterilerine belirli koşulları sağlamaları durumunda altm kredisi sağlıyor.

Türkiye’de 2 bin-5 bin ton civarında yani parasal değeri 82-204 milyar dolarlık altının yastık altında saklandığını hatırlatan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı îlhami Koç, altın bankacılığı konusunda sundukları ürünleri şöyle özetliyor:

‘“Şubelerde Altın Buluşmaları’ uygulamamız ile müşterilerimizin fiziki altınlarını vadesiz altın mevduat hesaplarına gram olarak aktarıyoruz. ‘Kuyumcularda Altın Buluşmaları’ hizmetimizle ise müşterilerimiz, 39 anlaşmalı Gülaylar mağazasına gelerek, teslim ettikleri fiziki altınlarının gram karşılığını bankamızdaki vadesiz altın mevduat hesaplarına aktarabiliyor.”

İş Bankası son olarak da altın havale işlemini başlattı.

DAVET GÜNÜ

Akbank, altm bankacılığı çatısı altında müşterilerine ‘Altm Mevduatı’ ve ‘Altın Hediye Çeki’ni sunuyor. Ayrıca ‘Akbank Altın Davet Günleri’ni sürdürdüklerini hatırlatan Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, nisan ayı başında Üsküdar, Beşiktaş ve Nuruosmaniye olmak üzere üç pilot şubede gram altm projesini hayata geçirdiklerini belirtiyor. Bu proje kapsamında Akbank müşterileri, hesaplarındaki altını gram gram fiziken çekip yine aynı hesaba fiziken yatırabiliyor. Bu sayede Akbank müşterileri pilot şubelerde ihtiyaç anında hesaplarındaki altının 1 gramını bile fiziken çekebiliyor.

Kısa süre içinde bu uygulamayı birçok şubeye yaymayı planladıklarını söyleyen Galip Tözge, “Özellikle hurda altınını bankaya yatırmak isteyen müşterilerimizin ‘Peki altınlarımı istediğimde fiziken de çekebilecek miyim?’ sorusuna artık yanıtımız ‘Şubelerimizden 24 ayar gram altını olarak çekebilirsiniz’ olacak. Gram altınlar 1 gramdan 100 grama kadar farklı gramajlarda sertifikalı paketler halinde olacak” diyor.

Banka, vadeli mevduatlara ise yüzde 1 faiz uyguluyor.

EN ÇOK 22 AYAR BİLEZİK GELİYOR

Garanti Bankası, müşterilerinin yastık altında toplanan bilezik, kolye gibi ziynet ve Cumhuriyet altını gibi tüm altm cinsi tasarruflarını, şubelerinde düzenlediği ‘Altm Salısı’ ile topluyor. Toplanan altınlar, Garanti Bankası’nda açılan altın hesaplarına aktarılıyor.
Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, “Altınını Garanti’ye getiren müşterilerimizin yaklaşık yüzde 30’unu yeni müşteriler oluşturuyor. Her ay en az 100 yeni evli çift düğün altınlarını şubelerimize getiriyor. Uygulamamızın bi-linilirliği arttıkça ev hanımları ve emeklilerden de yükselen bir ilgi görüyoruz” diyor.

Altm toplama konusunda kuyumcuları da devreye sokan Garanti Bankası anlaşma yaptığı kuyumcuları Garanti Altın Hizmet Noktaları’na dönüştürmeye başladı. Bu sayede haftanın yedi günü bankanın bireysel müşterileri altınlarını, anlaşmalı kuyumcularda açılan Garanti Altm Hizmet Noktaları’ndan, Altm He-sapları’na anında yatırarak diledikleri zaman da çeyrek, yarım, tam altın olarak çekebilecekler.

0.5 GRAM ALMA HAKKI

DenizBank vadesiz ve vadeli altın hesabının yanı sıra altına düzenli yatırım yapmak isteyen müşterilerine ‘Altm Biriktiren Hesap’ı sunuyor. Yarım gramdan başlayan tutarlarda birikim imkanı sağlayan bu hesap sayesinde herhangi bir hesap ücreti ödenmiyor; buna karşın faiz elde ediliyor. Ayrıca ‘Tasarruf Ettiren Altm Hesap’ ile kişiler birikim yapabiliyor.

  Şekerbank Tarım Kredileri

‘Deniz Altm’ sayesinde bankanın yetkilendirdiği şubelerden fiziki altın topladıklarını söyleyen DenizBank Altm Bankacılığı Grup Müdürü Hikmet Güncan, “Müşterilerimiz hesaba yatırdıkları altınları dilediklerinde yetkili şubelerden 1, 2.5, 5, 10, 20, 50, 100 gramlık kupürler halinde alabiliyorlar” diyor.

DenizBank’m kuyumculuk ve mücevher sektörüne uygun inovatif kredi ürünleri de bulunuyor. Banka bunun yanı sıra ‘Deniz Altın Günleri’ kanalıyla 11 yetkili şubeden her çarşamba, dört yetkili şubeden ise her gün altın topluyor ve bu toplanan altınlara faiz veriyor. DenizBank halen 400 güne kadar olan vadeli altm mevduata yüzde l’den başlayan faiz oranlan uyguluyor.

7/24 ALIM SATIM İMKANI

Finansbank birikimlerini altında değerlendirmek isteyen müşterilerine kaydi vadeli/vadesiz altın hesapları, altm biriktiren hesaplar, altına endeksli yatırım fonları gibi alternatif ürünler sunuyor. Banka ayrıca 2012 yılından bu yana haftanın belli günleri belirli şubeleri kanalıyla ‘Fiziki Altın Toplama Günleri düzenliyor. Müşterilerden gelen altınları, İstanbul Altm Rafineri uzmanlarının 24 ayar altın karşılığı olarak hesapladığını ve anında müşterinin altm hesaplarına gram cinsinden yatırıldığını söyleyen Finansbank Bireysel Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydm, altına düzenli yatırım yapmak isteyen müşterilerine ise ‘Altm Biriktiren Hesap’ açtıklarını söylüyor. Aydın, “Altm Hesap sayesinde müşterilerimiz işçilik maliyetlerine katlanmadan gram cinsinden altın alıp satabiliyor; 7 gün 24 saat işlem gerçekleştirmeleri mümkün. Ayrıca dileyen müşterilerimiz altm cinsinden vadeli hesap da açabiliyor” diyor.

Finansbank bunun dışında altm borsa yatırım fonu olan GOLDIST ile yatırımcılara külçe altına gram bazında yatırım yapma ve Borsa İstanbul’daki anlık fiyat değişimlerinden yararlanma imkânı da sunuyor. Bankanın altm bankacılığı kapsamında müşterilerine sunduğu bir diğer ürün ise ‘Altın Hediye Çeki’. Bunun dışında altına orta ve uzun dönemli yatırım yapmayı düşünenler için Finansbank, dönemsel olarak çıkarttığı anapara korumalı fonları sunuyor.

MEMLEKETİM HESABI

Şekerbank’ta altm hesapları 0.01 gram ve katları şeklinde işlem görüyor. Bu sayede 5 TL ile bile altm hesabı açılabiliyor. Bankanın altın bankacılığı kapsamında müşterilerine sunduğu bir diğer ürün ise düzenli alım talimatı vererek her ay bir gram ve üzeri ya da 100 TL ve üzeri birikim imkanı sağlaması.

Bu alanda ‘Dönemsel Faiz Ödemeli Vadeli Altm Mevduat’ ürünü ve ‘Sabit Faiz Ödemeli’ ile yatırımcılara seçenekler sunduklarını söyleyen Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, “Müşterilerimiz en az bir yıl en çok beş yıl olmak koşulu ile faiz geliri elde ettikleri vadeli altm hesabı açabiliyor” diyor.

Vadeli ve vadesiz altm hesaplarından yapılan tüm işlemleri müşterilerine ücretsiz sunan banka, internet bankacılığı ile müşterilerine 24 saat altm alım satım imkanı sağlıyor.

0.01 gram altının bile değerlendirildiği küçük tasarrufa yönelik ‘Tasarrufun Altm Günü’nü sürdüklerini ve bu kapsamda hangi ayarda olursa olsun her türlü ziyneti şubeleri kanalıyla topladıklarını söyleyen Gökhan Ertürk, “Müşterilerimiz bu ziynetleri 24 ayar değerinde altm olarak ‘Vadesiz Altm Hesaplarında biriktirebiliyor. Ayrıca yurtdışında yerleşik T.C. vatandaşlarına yönelik geliştirilen ‘Memleketim Altm Hesabı’ ile de yatırımlar, sabit getirili faiziyle vadeli altm hesabı olarak değerlendiriliyor” diyor.

Yukarı yönlü hareket “şimdilik” kısıtlı

TEB: Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın l|3j parasal genişlemeyi sonlandırması ve faiz artışı beklentilerine paralel olarak 1.200 dolar seviyelerinin altını test edebilir.

ŞEKERBANK: Altın geçen yıl, küresel ekonomideki iyileşme ve FED’in varlık alımlarını azaltmaya başlamasıyla yüzde 28 değer kaybetti ve son 30 yılın en hızlı yıllık kaybını yaşadı. Sonrasında FED’in altıncı kez tahvil alımlarını düşürdüğü temmuzdaki son toplantısının tutanakları, politika yapıcıların faizleri beklentilerden önce artırabileceği sinyalini verdi. Dolayısıyla artık altın fiyatlarının artmasını beklemek kolay değil. Ayrıca Çin ve Hindistan’da talebin zayıflaması da altın fiyatındaki yukarı yönlü etkileri sınırlıyor.

DENİZBANK: Önümüzdeki dönemdejeopolitik riskler hızlı bir şekilde çözümlenmeyecek olsa da şu anki resim daha da kötüleşeceğine yönelik bir sinyal vermiyor. Bu nedenle jeopolitik riskin önümüzdeki dönem azalması daha olası. Ayrıca global enerji ve emtia fiyatlarının yatay seyrine bağlı enflasyon beklentilerinin düşük seviyelerde olması da altının yukarı yönlü hareket etmesini engelliyor. Aşağı ve yukarı yönlü hareketin kısıtlandığı ortamda altın fiyatlarının ABD dolar bazında yatay seyrini sürdürmesi daha olası.

FİNANSBANK: Altın volatil ve aynı zamanda uzun vadeli bir yatırım aracı. Bu yüzden altına yatırım yapmak isteyen müşterilerimize önerimiz, altını uzun vadeli bir yatırım aracı olarak değerlendirmek kaydıyla portföylerinde belli bir miktar bulundurmaları. Ayrıca fiyat dalgalanmaları karşısında temkinli hareket etmeleri.

Turgut BOZ / TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili

Gümüş hesabı da açıyor

TEB gerek kuyumculuk sektörüne gerekse bireysel yatırımcılara altın bankacılığı konusunda çok sayıda ürün sunuyor. Altın imalatçısı, toptancısı, ihracatçı ve perakendecilerine özel ‘Altın Kredisi’, ‘Taksitli Altın Kredisi’, ‘Altın/Pırlanta Tahsilat Sistemi’ ve ‘Kuyumcu Paket Sigortası’ gibi ürünleri piyasaya süren banka, bireysel ve kurumsal müşterileri içinse, ‘Yeni Altın Çağı’, ‘Vadesiz/Vadeli Altın Depo Hesabı’, ‘Gümüş Depo Hesabı’, ‘Damla Altın Hesabı’ ve ‘B Tipi Altın Fonu’ çıkardı.

Altın Hesabı’nı TL/dolar karşılığı ve/veya fiziki altın teslimi yoluyla açabildiklerini söyleyen TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, “Yatırımcı bu tutar üzerinden faiz geliri elde edebiliyor. Diledikleri zaman 1 kilogram p ve katları bakiyeyi İstanbul’daki belli şubelerden fiziken teslim alabiliyor. Ayrıca ‘Damla Altın Hesabı’ ile altına aylik gram bazında düzenli yatırım yapabiliyor. Bunun dışında portföyünün en az yüzde 51‘i altın ve altına dayalı finansal araçlardan oluşan TEB B Tipi Altın Fonu’muz da var. Altına alternatif bir yatırım aracı olan Gümüş Hesabı’mız da yine TL/dolar karşılığı açılabiliyor.”

TEB, kuyumculuk sektörü içinse Altın/Pırlanta Tahsilat Sistemi’ni hayata geçirmiş bulunuyor. Banka bu sayede bayi ve satış noktalarının toptancı firmalardan yaptıkları mal alımlarını kredilendiriyor. TEB yine bu kesime özel ‘Kuyumculuk Paket Sigortası’ da çıkarttı. Altın bankacılığı kapsamında Yeni Altın Çağı’nı hayata geçiren TEB, tüm kuyumcuları yastık altı altın toplama işinin bir parçası haline getirmiş durumda. Yeni Altın Çağı projesiyle 60 ilde 196 noktada anlaşmalı kuyumcu ile çalışan banka, bu sayede hafta sonları dahil her ayar ve çeşitteki altını toplayıp vadeli hesaba aktarıyor. Turgut Boz’un verdiği bilgiye göre, TEB müşterileri bu birikimlerini diledikleri zaman internet, telefon bankacılığı ve ATM’ler kanalıyla TL ve dolara çevirebiliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Değer yatırımı stratejilerine dönüş

Bu hafta “Değer Yatırımı”yaklaşımının ünlü ismi joseph D.Piotroski’nin F-Skor kriterlerini kullanarak yaptığımız puanlamayı, BİST-TÜM’de işlem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir