Güncel Ekonomi Haberleri

Astrolojiye Göre Ekonomi ve İş Hayatı Nasıl Şekillenecek

Ekonomi ve iş dünyası burç yorumları 2020

HER yeni yıla başlarken Astrolog Öner Döşer’in kapısını çalıyor ve ekonomiye bir de farklı açıdan bakmak için ipuçları istiyoruz. Son iki yıldır yaptığımız görüşmeler de “yıkım” ardından da “yapım” dönemlerinden söz eden Döşer, önemle “mecburiyet karşısında gelecek büyük değişimlerden”, “yeni sistem ve düzenlerin kuruluşundan” söz etmişti. O dönemde sadece Çin’in derdi gibi görünen koronavirüs (Covid-19) pandemisi bugün tüm dünyayı tehdit altına alması o sözü edilen “mecburiyet” gibi yorumlanınca, önümüzdeki süreçte bizleri nelerin beklediğine yönelik merakları gidermek için Döşer ile tekrar bir araya geldik. Döşer, gezegenlere bakınca ekonomi ve iş hayatının nasıl şekilleneceğini değerlendirdi…

2020 için ‘zor’ yorumları yapmış, aynı zamanda ‘değişim ve dönüşüm yılı’ olduğunu söylemiştiniz. Gelinen noktada yılın devamında bizi neler bekliyor?

2020’nin her açıdan zorlayıcı ve stresli olacağının sinyalini daha 2019’dan almıştık. Gezegen hareketleri olası bir etki olarak salgın hastalıkları işaret etse de o günkü bilgimizle, çok olaylı bir sürecin yaşanacağını gösteriyordu. Yılın kalanına bakınca ‘zor günler geçti’ demek isterim ancak biz astrologların bir görevi de uyarmaktır. Bu nedenle bilim, teknoloji ve tıp alanında çok hızlı gelişmeler beklemekle birlikte, bunlar olurken gevşememek gerekiyor. ‘Her şey bitti, geçti’ demek için henüz çok erken, özellikle haziran ayında biraz iyiye gidişle beraber gardımızı düşürmememiz gerektiğini söylüyorum. Bilim insanları ile Sağlık Bakanlığımız da uyarıyor; bunlara uymalıyız. Mayıs’ta Venüs ikizler burcunda geriliyor ve İkizler burcu astrolojide üst solunum yolları, ciğerlerde hassasiyet demek. Tam da virüsle alakalı durumlar. Bu yüzden Mayıs’ta dikkatli olmamız, gelişmeler olumlu yönde olsa da gevşemememiz gerekiyor. Ekonomide kriz yönetebilme kabiliyeti öne çıkacak. Jüpiter gezegeninin gerilemesi ise daha uzun sürecek; 14 Mayıs başlayacak 13 Eylül’e dek devam edecek. Yani yaz ayları ekonomik anlamda kolay gözükmüyor; bir buçuk aylık dönemde parasal hareketlere dikkat etmeliyiz. Bu bağlamda sonbahar ayları yatırımlar açısından daha uygun görüyor.

İki yıldır yeni ekonomik düzenden sıkça söz ediliyor. Pandemi sürecinin ardından gelişmeler nasıl olacak?

21 Aralık 2020’de Jüpiter-Satürn İkilisi Kova burcunun ilk derecesinde kavuşum yapacak ve böylelikle yepyeni bir dönemi başlatmış olacaklar. Bu döngünün başlamasıyla yüksek sosyal değerlerin önem kazanacağı bir sürece gireceğiz. Bu kavuşum Kova burcunun ilk derecesinde olacağından, sembolik anlamda insanın fikir ve görüşlerinin yepyeni ve taze bir başlangıç aşamasına geçişini gösterebilir. Mesela, yeni bir ekonomi dönemi… Bu kavuşmayla başlayan yeni döngüde, muhtemelen paraya dayalı üretim biçiminden, bilgiye dayalı üretim biçimine geçiş yoğunlaşacak ve bilgi ekonomisinin giderek öne çıkacağını gözlemleyeceğiz. Eğitim-öğretim alanı, geleceğin önemli iş sahalarından biri olacak. Kova burcu kolektif konuları anlatmakla birlikte, bireysel olanla da ilişkilidir. Bilgiye dayalı üretim biçiminin gelişmesiyle birlikte, her alanda müşterilerin bireysel özelliklerine uygun ürünler de geliştirilmeye devam edecek. Bu eğitim-bilgilendirme alanlarına da yansıyacak. Öğrencilerin kişisel özelliklerine, yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre eğitim paketleri geliştirilecek. Teknolojiden daha fazla istifade edilecek ve tek bir öğretmenin zaman ve mekan sınırı olmaksızın çok sayıda öğrenciye ulaşmasının önü daha da açılacak. Bilgi edinme okullardan ziyade sanal okullara veya öğrencinin evinde bireysel olarak eğitim . almasına yönelik olmaya başlayacak. Bilgi birikimi daha fazla değer kazanacak. Eğitmenlik vasfı daha önemli hale gelecek ve bilgi ve ^öğretme yeteneği yüksek eğitmenler diğerleri arasından sıyrılacak. İnsanlar hangi alanlarda yeteneklerinin olduğunu öğrenmeye daha fazla zaman ve para harcayacak. Kurumlar, sundukları iş çeşidine uygun eleman isteklerini arttıracak. Kuşkusuz tüm bunlar, bu dönemi nasıl değerlendireceğimize göre şekillenecek.

Süreç uzun gibi görünüyor, bizi bekleyen güzel gelişmeler yok mu?

İçinde bulunduğumuz dönemde güzel gelişmeler yaşayacağımız zamanlar da var. İnsanlığın aslında büyük bir aile olduğunu anlayacağı zamanlara gidiyoruz. Ama temkini elden bırakmamalıyız. Önümüzde çok önemli iki ay var; Mayıs ve Haziran. 29 Mayıs’tan sonra en kritik dönemi atlatıyoruz. Çünkü ilk korona kayıt haritasının Güneş derecesinin aldığı en kritik transitleri atlatmış oluyoruz. Haziran’a daha rahat girebiliriz. Tabii tedbiri elden bırakmamak kaydıyla. 21 Haziran’da bir Güneş Tutulması var. İkizler burcunda Venüs gerilemesi Haziran’ın çoğunluğunda devam ediyor olacak. Bunca gayretle yakaladığımız ilerlemeyi, gevşememiz ve disiplini kaybetmemiz yüzünden geriletmeyelim. Venüs gerilemesi 25 Haziran’da sona eriyor. Transit Güneş 21 Haziran’da Yengeç burcuna geçiyor ve 29 Haziran itibariyle Türkiye astroloji haritasının yükselen derecesine çıkıyor.

Ferahlıyoruz… Jüpiter gezegeninin gerilemesi ise daha uzun sürecek; 14 Mayıs 2020’de başlayacak 13 Eylül 2020’ye dek devam edecek. Bir buçuk aylık dönemde parasal hareketlere dikkat etmeliyiz. Sonbahar ayları yatırımlar açısından daha uygun gözüküyor. 10 Eylül-14 Kasım 2020 tarihleri arasında Mars Koç burcunda geriliyor olacak. Bu tarihlerde atacağımız adımlarda acelecilikten kaçınmalı, girişeceğimiz işleri birkaç kez gözden geçirmeliyiz.

“Yerli ilaç sanayimizde güzel gelişmeler yaşanacak”

2020’ye yönelik değerlendirmemizde ilaç sanayinde yerli üretime ağırlık vermekten, biyoteknolojik gelişmelerden söz etmiştik. Bu konuda çok umutluyum. Ülkemizden özellikle Mayıs veya Haziran aylarında koronavirüse yönelik bilimsel alanda gelişmeler bekliyorum. Mayıs’ta ortaya atılacak yeni fikirler, icatlar ve gelişmelerle umutlanacağımızı düşünüyorum. 23 Nisan’da Boğa burcunda Uranüs ile birleşen yeniayı takip eden bir aylık süreçte tıp, bilim, teknoloji konularında önemli keşif ve icatlar yapılabilir, sağlıkla ilgili uygulamalar devreye girmeye başlayabilir. Kuvvetli olasılıkla yeniay civarındaki günlerden başlayarak, bizi biraz olsun sakinleştirecek, güvencesizliği bertaraf edebilecek, duygusal anlamda daha iyi hissettirecek bazı gelişmeler yaşayacağız. Yeniayın keşif ve icatlarla, bilim ve teknolojiyle ilişkilendirilen Uranüs gezegeni ile birleşiyor olması, sürpriz ve güzel keşiflere, aşı ve ilaç buluşlarına ve yeni tedavi olasılıklarına ve uygulamalarına atıfta bulunuyor adeta.

Sektörlere göre beklenen gelişmeler

■ Sağlık teknolojisindeki internet ve bilişim teknikleri, teknolojiyle ilgili işler, eğitim, yayıncılık, e-ticaret, aracılık gibi alanlarda evinizden iş görenler artacak.

■ Eğitim ve yayıncılıkla ilgili hızlı gelişmeler zamanına gidiyoruz. İletişim ve bilgi paylaşımının yeni yolları, yöntemleri ortaya çıkmaya başlayacak.

■ 2020’nin bundan sonrasında teknolojinin günlük hayatımıza daha fazla girdiğine şahit olacağız. Şimdiye kadar “ben sadece nakit para kullanırım” diyenler, bu yıldan itibaren para kullanım konusunda yeni gelişmelere ayak uyduracak.

■ Uranüs’ün Boğa burcunda ilerlediği dönemdeyiz, teknoloji bu bölgelerle ilgili alanda gelişebilir. İşitme alanında teknolojinin büyük gelişme göstereceğini düşünürsek, çiplere alışmaya başlasak iyi olur.

■ Vücudu okuyan makineler günlük hayatımız içerisinde daha fazla yer alacak. Dokunmatik teknolojisinde gelişmeler, ürünler ve uygulamalar hızla artacak. Parmak iziyle kullanılan uygulamalar artacak.

■ Uranüs’ün Koç burcundan geçişi döneminde geliştirilen yüz okuma ve kimlik doğrulama teknolojisi (Koç burcu kafa bölgesi ve yüz ile alakalıdır) Uranüs’ün Boğa burcuna geçişiyle para ve fınans alanında, bankacılıkta uygulanabilir hale gelecek.

■ Boğa burcu güvence ile ilgilidir. Evlerde güvence alma konusunda gerekenlerin uygulanması yine Uranüs’ün Boğa burcunda ilerleyeceği 2020-2026 arasında iyice gelişecek. Günlük hayatımıza girecek deprem uyarı sistemlerini buna dahil edebiliriz.

■ Sigortacılardan istenilen faktörlerin artmasıyla bu alanda da reform gerekecek. Sürücüsüz araçların artması bazı değişikliklere sebep olacak.

■ Yiyecek-gıda endüstrisinde önemli gelişmeler, reformlar bizi bekliyor. Önümüzdeki 7-8 yıl içerisinde beslenme tarzımız hayli değişecek. Et tüketimini azaltacağız ve doğal beslenme yolunda ilerleyeceğiz. Sebze ve meyve tüketimi artarken, et tüketimi azalacak. Farklı ve özel tatlara ilgi artabilir.

■ Boğa burcu ile temsil edilen kokular, parfümler, sabunlar, çiçek tatlarına ilgi artacak. Hayatın her alanında doğal ürünler kullanmak revaçta olacak. Tüm bunların ve benzerlerinin evde üretimi de gelişebilir.

NİLGÜN KARATAŞ

İş hayatınızın geleceği nasıl şekillenecek?

KOÇ BURGU
Farkınızı ortaya koyun

2020’de ne kadar zorlanırsanız zorlanın disiplinle ve birazda sabırla hareket etmelisiniz. Etrafınızda olup bitenler size fırsatlar yaratacak. Fikirlerinize ve farklı düşünme şeklinize ihtiyaç olduğunu göreceksiniz. Önünüzdeki dönem ev ve aile hayatınızı iyi organize edebilirseniz, çalışmalarınızı buradan rahatlıkla yürütebilirsiniz. Haziran sonu Mars’ın sizin burcunuza geçmesiyle birlikte hareketlenecek, tüm yaz boyunca geri planda kaldığınız konuları toparlayacaksınız. Kariyerinizde önemli açılımlar ve toparlanmalar 5 Temmuz’daki tutulmayla karşınıza gelebilir. 10 Eylül e kadar şansınız yüksek. 14 Ekim’den 28 Ekime kadar büyük borcun veya ödemenin altına girmemeye çalışın. İşlerinizde parasal konularda sorunlar oluşabilir.

İKİZLER BURCU
Kendinize inanın

Bu dönemde parasal bütünlüğünüze ve harcamalarınıza yoğunlaşmaksınız. Eğer maddi konularda disiplinli, kuralcı davranırsanız ekonomik yönden daha rahat ilerleyebilirsiniz. Mayıs ayında özel hayatınıza yapacağınız harcamaları kontrol altında tutmaya çalışın. 21 Haziran ve 5 Temmuzdaki tutulmalar mali alanınızda gerçekleşiyor.

Elinize para geçebilir. 28 Mayıs-1/2 Haziran çok şanslı olacaksınız. 20 Temmuz’da oluşan Yeniay, parasal konularda sorumlulukla hareket etmeniz gerektiğini gösteriyor. 3-5 Ağustos tarihlerinde dikkatli olun. Bir para kaybı oluşabilir. Yatırımlarınızı iyi yönlendirmeniz gerekecek. Mayıs ayı itibarıyla tüm yıl boyunca kendinize yatırım yapmalı, fiziki sağlığınızı güçlendirecek aktiviteler içine girmelisiniz.

BOĞA BURCU
Yakın çevrenizden faydalanın

İçinde bulunduğumuz bu dönem kişisel ve iş gelişimlerinizi yakın çevre bağlantılarınızla sağlayacaksınız Mayıs’ta evinizden ev-ofis çalışarak irtibat halinde olduğunuz kişi ve kurumlarla yolunuzda ilerleyebilirsiniz. Kendinize yatırım yapmanın tam zamanı, eksikliklerinizi giderecek eğitim, kurs ve uuorkshop’lar gelecek hedefleriniz için etkili olabilir. Yaz aylarına kadar kariyer hedeflerinizi gözden geçirecek, doğru işler içinde olup olmadığınızı sorgulayacaksınız. 13 Mayıs’ta para evinizde gerileyecek olan Venüs bu alanlarda sıkıntı ve sorunları karşınıza getirebilir. 30 Kasım’daki ay tutulmasında maddi yönden rahatlamalar, güzel kazançlar devrede olacak. Bu alanlarınızda 14 Aralıktaki tutulma da etki edecek.

YENGEÇ BURCU
Öğrenmeye açık olun

Temmuz ayına kadar finansınıza, gelirlerinize odaklanabilir bu alanlarda sorunlarınız varsa ilk krizlerle karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde kimseye borç vermeyin, almayın ve kefil olmamaya çalışın. Yaz dönemlerinde hareketlenecek işlerinizi toparlayacak, sonbahar geldiğinde adımlarınızın sağlamlığını göreceksiniz. 10 Eylül itibarıyla Mars kariyer ve iş alanlarınızda gerileyecek. Temmuzdan, Kasım ayına kadar statünüze, hedeflerinize, kariyerinize daha fazla enerjinizi harcayacaksınız. 27 Temmuz-3/5 Ağustos’ta çok dikkatli adımlar atmaya çalışın. Sizi en zorlayacak dönemler kariyer ve para alanında bu tarihler olabilir. Bu süreçte öğrenmeye ve değişime ne kadar açık olursanız, o kadar rahat ilerleyeceksiniz.

ASLAN BURCU
Bakış açınızı değiştirin

İçinde bulunduğumuz bu dönemde kendinizi meşgul etmenin, yeni fırsatları hayatınıza katmanın yollarını bulacaksınız.Evet bu yıl işinize, gündelik önceliklerinize ve kariyerinize bakış açınızı değiştirmeniz gerekecek. Olan olaylarda işlerinize sıkı sıkıya tutunmak yerine, bu değişimlere göre hareket etmeye çalışın. Çevrenizdeki insanlar, arkadaşlarınızla olan bağlantılar size güzel fırsatlar sağlayabilir. Yaz ayları sizi hareketli kılacak. Ağustos ayında işlerinizi ele almak konusunda oldukça hırslı ve aktif olabilirsiniz. 27-29 Eylül’e dikkat edin. Bir işiniz, girişiminiz, planınızda zorlanmalar, engeller ve blokajlar oluşabilir. 14 Kasım’dan sonra şartlar sizin tarafınıza geçecek. Kreatif işlerinizde yeni projelere hayat verebilirsiniz.

AKREP BURGU
Maddi olasılıklara odaklanın

Bu dönemde fırsatları kullanmasını iyi bileceksiniz. İnternet vs sosyal medyayla uğraşıyorsanız, yazmaya, anlatmaya dayalı işleriniz varsa açılımlarınız yüksek olabilir. Bu yıl İkizler ve Yay hattına geçen tutulmalar (5 Haziran-30 Kasım-14 Aralık) elinize para geçmesine neden olabilir. Parasal konularda hızlı sonuçlar alabilirsiniz. 13 Mayıs itibarıyla parasal konularda dikkatli olun. Ödemeleriniz varsa zorluklar görülebilir. Temmuz ve Ağustos aylarında çok çalışabilirsiniz. 10 Eylül-14 Kasım arasında sağlığınıza ve iş hayatınıza ekstra özen gösterin 15 Kasım da gerçeklesen yeniayda yeni kanar ve başlangıçlarınızı uygulamalısınız.

YAY BURCU
Sevdiklerinizden güç alın

Bu dönemde sevdiklerinizden alacağınız gücün hayatınıza çok güzel yansıdığını göreceksiniz. Temmuz ayına kadar iletişime dayalı işleriniz, girişimcilik yönünüz artabilir. Işbirliklerine hazır olun. Bu yıl Haziran, Kasım aylarında büyük işlere kalkışabilir, bu işlerin maddi yönden karşılığını almak isteyebilirsiniz. 21 Haziran- 5 Temmuz’daki tutulmalar parasal alanda son düzenlemelerinizi yapmak anlamında size yol gösterebilir. İşlerinizi 27 Temmuza kadar toparlayın. 3-5 Ağustosa ekstra dikkat edin. 14 Aralıkla hayatınızda önemli açılmalar ve değişiklikler görülebilir.

KOVA BURCU
Hayata umutla bakın

Bu dönem Temmuz ayına kadar hayatınızı geliştirmek ve önemli adımlar atmak için gerekli sorumlulukları üstlenebilirsiniz. Mayıs sonu yapılması gereken işlerinizin üzerine eğilmek sizi hareketlendirecek. Geçtiğimiz senelerde çok çalışıysanız şimdi hayata daha eğlenceli gözlerle bakma zamanı. Yaratıcılık isteyen konularda şansınız yüksek. Haziranda maddi konularda yanılgılara açıksınız, riskten kaçının. Temmuz ve Ağustos’ta sosyal medya, yazılım, dijital alanlarda farkınızı konuşturabilirsiniz. 10 Eylüfde Mars gerilemesiyle beraber büyük girişimlerden uzak durmalısınız.

OĞLAK BURCU
Planlarınızı sağlam tutun

İçinde bulunduğumuz bu dönemde iyi planlar yapmalısınız. Temmuz ayına kadar maddi konularda daha planlı ve ekonomik ilerlemek, parasal sorumluluklar alfına girmek önem kazanıyor. 13 Mayıs ve sonrası iş yaptığınız insanlarla bazi zorunluklara açık olabilirsiniz. Bu dönem sağlığınıza ve gündelik işlerinize ekstra özen gösterin. 5 Ağustosla beraber kredi, borç almak istiyorsanız, harekete geçebilirsiniz. Yine ödemelerinizle uğraşmak, kredi geçişi yapmak, vergi konularına çözümler bulmak rahat olacak. 19 Aralıkta Jüpiter Kova burcuna geçmesiyle beraber parasal konularda oldukça şanslı bir dönem başlıyor.

BAŞAK BURCU
İletişimi kuvvetli tutun

Sağlığınıza ve günlük düzeninize göstereceğiniz ekstra ilgi bu zorlandığımız dönemi rahat atlatmanıza yardımcı olabilir. Egzersizlerden, dış dünya iletişiminden vazgeçmeyin. 13 Mayıs itibarıyla iş alanlarınızda ilişkilerinizde ve hizmetlerinizde bazı sorunlara açıksınız. 28 Haziran itibarıyla tüm yaz boyunca parasal konularda cesur, atak ve biraz da düşüncesiz olabilirsiniz. Ortak para harcamalarınız hızlanabilir. İkizler ve yay hattındaki tutulmalar kariyer ve iş alanlarınızı yeniden düzenleyecek yükselen Başaklar. 10 Eylül’de gerileyen Mars sonbahar aylarında dikkatli olmanız gerektiğini gösterecek. 30 Kasım’da gerçekleşen ay tutulmasında kariyerinizde ne istediğinizi, nelere sahip olduğunuzu anlayacaksınız.

TERAZİ BURCU
Sistem geliştirin

Bu dönem zorlanmalarınız olsa bile gelecek planlarınızı oluşturmaktan, işlerinizi düzenlemekten ve bir sistem geliştirmekten kaçmamalısınız. Mayıs ve Haziran aylarında sizi ve hayata bakış açınızı geliştirecek Online kurslara, eğitim ve seminerlere yönelebilirsiniz. Öğrenecekleriniz hayatınıza çok şey katacak. Sizi besleyecek doğru projeler 21 Haziran ve sonrası karşınıza gelebilir. 27 Temmuz ile 3-5 Ağustos girişimlerinizde tökezleme ihtimaliniz olabilir. Ortaklı bir proje veya işiniz varsa Eylül-Kasım arasında bu işlerinizde zorlanmalar oluşabilir.

BALIK BURCU
Ailenizden destek alın

İçinde bulunduğumuz bu dönemde aile ortamınız ve ev hayatınız size daha güven verecek. 5 Haziran-14 Aralık tutulmalarında kariyerinizde önemli açılımlar oluşabilir. 28 Haziran’dan sonra parasal konularda hızlanmak isteyebilir, gereksiz cesaret göstererek bazı geri dönüşü olmayan adımlar atabilirsiniz. Para kazanma arzunuz yüksek olacak, kazandığınız kadar giderleriniz de oluşabilir. Maddi konularda 10 Eylül ve 14 Kasım arasında çok dikkatli adımlar atmalısınız, yatırımlarınız konusunda acele hareket etmeyin.

Hande Kazanova

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu