Güncel Ekonomi Haberleri

Bankaların Turizm Sektörüne Yönelik Kredileri

Turizme kredi yağacak

Her yıl yüzde 5’in üzerinde büyüyen turizm sektörü bankaların iştahını kabarttı. Artık sadece oteller, tatil köyleri değil tur acenteleri, pansiyonlar hatta turistik bölgelerdeki büfeler bile kredi alabiliyor. TL cinsi kredilerde faizler yüzde 14-22 arasında değişiyor. Dövizde ise yüzde 8’lerde…

BU kış biraz sert geçtiğinden olsa gerek, sanki yaz hiç gelmeyecekmiş gibi bir duygu oluştu çoğumuzda. Oysa turizm sektöründe yaz sezonu için hazırlıklar çoktan başladı. Her yıl aralık ayından itibaren yeni sezon hazırlıklarına başlayan turizmciler, mart sonuna kadar tesislerini yenileyip, ihtiyaçları varsa kapasite artırma yatırımlarını tamamlamaya çalışıyorlar. Amaçlan elbette yeni sezona eksiksiz girmek ve misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak…

Turizm işletmelerinin bu hazırlıklar için elbette paraya ihtiyacı oluyor. Tabi ki yatırımlar her zaman cepten, yani özkaynaktan karşılanamıyor. İşte bu noktada krediler devreye giriyor. Art arda çıkardıkları yeni ürün ve kredilerle turizm sektörünün ölü sezonda yatırını yapmasına destek oluyorlar. Hatta bu sektöre özel paketler hazırlamak için son dönemlerde adeta yarışa girmiş dürümdalar. Turizmcilere özel ödeme planlan hazırlayıp farklı teminatlandırmalara giden bankaların sektöre verdiği hizmetler, özellikle nakit sıkıntısı çekenler için can simidi olmuş durumda. Bankalar, kredilerin yanı sıra bu tür işletmelere özel kartlar, sigorta, danışmanlık gibi hizmetler de sunuyor.

KUYUMCU DA DERİCİ DE ALACAK

Evet, bankaların hemen hepsi hem kış hem de yaz turizmi yapan işletmelere kredi veriyor. Ödemeler, kış turizmine yönelik çalışanlar ınayıs-ekim, yaz turizmine hizmet verenlere ise ekim-mayıs arasında yapılabiliyor. Bu da işletmelerin yatırım yapmak için en çok ihtiyaç duyduğu dönemde bankadan kredi almalarını ve bu krediyi daha canlı olan sezonda geri ödemelerini sağlıyor.

Ancak bu kredilerin alınabilmesi için işletmelerin Turizm Bakanlığı’ndan aldıkları belgeyi göstermesi gerekiyor. Ayrıca söz konusu kredilerin sadece otel, tatil köyü gibi büyük işletmelerle sınırlı olmadığını da belirtelim. Bankalar, pansiyonlara, lokantalara, kafelere, büfelere, turizm acentelerine, hatta derici ve kuyumculara da bu kredileri veriyor.

TURİZM GELİRİ 23 MİLYAR DOLAR

Çok değil 10 yıl önce kredi vermeye çekinilen turizm sektörü, anlaşılan hızlı büyümeye bağlı olarak bankaların radarına girmiş durumda. Dile kolay, ülkemiz kısa bir süre içinde turist sayısı açısından 7’ııci. gelir açısındansa 10’uncu ülke konumun;, ulaştı. Turizm gelirlerinin GSMH (gayrisa-fi milli hasıla) içindeki payı yüzde 4’e çıkarken tüm ihracat kalemleri içindeki payı da yüzde 18 oldu.

Dünya Turizm Örgütü verilerine göre 2010 yılında ülkemize gelen turist sayısı 25 milyon 600 bin, turizm geliri ise 20.9 milya-dolardı. 201 l’de turist sayısı 31 milyon 45t bine ulaşırken, turizm geliri de 23 milyar doları aştı. İşte bankaların turizm sektörüne kredi verme iştahının artmasında belk de en önemli etken bu hızlı büyüme oldıı.

10 YILLIK GEÇMİŞİ VAR

Bir zamanlar bankalardan kredi bulamayan ve “batık sektör” olarak adlandırılan turizmin banka kredileriyle tanışmas 2002-2003 yıllarına dayanıyor. Daha önet turistik işletmeler, genelde yabancı tu: operatörlerinden borç alıyordu. Bunur karşılığında da kendilerine kredi açan yabancı tur operatörlerine çok düşük fiyatla oda satmak zorunda kalıyorlardı. Şimdi ise artık krediye çok rahat ulaşabiliyorlar Bankalar da sektörün büyümesine verdikleri katkılarla turizmde artık daha etkin ra oynuyor. Bu da hem sektörün işini kolayaştırıyor hem de işletmelerin rekabet şansını artırıyor.

İşte bankaların turizm sektörüne yönelik kredileri, turizm paketleri ve diğer hizmetleri…

AKBANK’TAN ÜCRETSİZ EFT

Bu yıl odaklandığı alanlara turizm sektörünü de dahil eden Akbank, bu amaçla turizm firmalarıyla geniş çaplı bir araştırma gerçekleştirdi. Banka, söz konusu araştırmayla sektörün fotoğrafım çekip turizmcilerin gelecekle ilgili öngörülerini ve beklentilerini belirledi.

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre, önümüzdeki iki yıl boyunca turist sayısı ve turizm geliri artarak büyüyecck. Banka, bu sonuçlardan hareketle Turizm Destek Pa-keti’ni geliştirdi. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, paketin içeriğine ilişkin şıı bilgileri veriyor:

“Turizm Destek Pakcti’nde turizmci KOBİ’ler, sezona hazırlık ihtiyaçlarını karşılayacak tek sezon ya da iki-üç sezon ödemeli Turizm Destek Kredileri. Sürdürülebilir Enerji Finansmanı (TurSEFF) Kredisi. Ticari Artı Para, Dövizli POS, A\ess Business, Çek Karnesi-Tahsilatı, Akotel ve İşyeri Paket Sigortası gibi ürünleri bulabilecek. Ayrıca turizmciler, kredi vadesi ve geri ödeme koşulları gibi konularda esnekliğe sahip olacak. Firmalar geri ödemelerini gelirlerinin fazla olduğu yoğun sezonda yapabilecek.”

Bu arada, 100 bin TL’ye kadar Turizm Destek Kredisi kullanan Akbank müşterileri, kredi kul-landırımını takiben üç ay boyunca Akbank Kurumsal İnternet Şubesi’nden ücretsiz olarak sınırsız havale ve EFT ile Akbank şubelerinden 10 adet havale, 10 adet EFT işlemi ve 10 adet çek tahsilatı yapabiliyor. 100 bin TL’nin üzerinde kredi kullananlarsa üç ay boyunca Akbank Kurumsal Internet Şubesi’nden ücretsiz sınırsız havale ve EFT’nin yanı sıra Akbank şubelerinden 20 adet havale, 20 adet EFT ve 20 adet çek tahsilatı yapabiliyor.

AMEX DENİZ POS’LARINDA

DenizBank, planlarını turizm sektörünün daha da büyüyeceği tahminine göre yapıyor. Sektörün tüm temsilcilerine ürün ve hizmet sunan bankanın KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, “Turizm sektörünün Türkiye’de GSMH içindeki payı yüzde 4, tüm ihracat kalemleri içindeki payı da yüzde 18’lere ulaştı. Sektör daha da büyüyecek. Mevsimsellik özelliği nedeniyle bu sektörde bulunan işletmelere yedi aya varan ödemesiz dönemli kredi sağlıyoruz” diyor. Son olarak American Express’le anlaşma yaptıklarını hatırlatan Sun, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve Türkiye’de de 400 bine yakın üye işyerinde işlem yapılabilen American Ex-press (AMEX) kartlarını artık DenizBank POS’larının da kabul edeceğini belirtiyor. Böylece DenizBank, Türkiye’de American Express kredi kartlarının işlem yapabildiği 2 üye işyeri ağından birine sahip oldu.

İŞ’TEN DÖVİZLİ KREDİ

İş Bankası, turizm sektörüne maksimum 12 aya varan vadelerle TL veya döviz cinsi kredi kullandırıyor. Bankanın 3 ya da 6 ayda bir faiz ve vade sonu anapara ödemeli planın yaııı sıra aylık ya da esnek taksit ödemeli TL kredi ödeme planları da var. Turizm sektörüne yatırım kredisi de kullandıran İş Bankası, firmaların otel, tesis, makine/ekipman alımı gibi yatırımlarının finansmanı için ilk I yılı anapara ödemesiz 5 yıla varan vade imkanı sağlıyor. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, Turizm Sektörü Destek Paketi kapsamındaki ürün ve hizmetlerle ilgili şu bilgileri veriyor:

“Bu kapsamda Turizm İşletme Kredisi, Turizm Sektörü Yatırım Kredisi, Üye İşyeri Anlaşmaları, Teminat Mektubu, Leasing Garantisi Kredisi, Dövize Endeksli Çek İştira Kredisi, TL Çek ls-kontosu/lştirası Kredisi, Şirket Kredi Kartı, işyeri Kredileri, Kredili Ticari Mevduat Hesabı,

Ticari Taşıt ve Filo Kredisi, Turistik Tesis Sigortası, Nakit Yönetimi Ürünleri (Çoklu Havale-EFT, Düzenli Ödeme Sistemi ve Muhasebe Yönetimi) ürünlerimiz bulunuyor. Bu ürünlerimizden küçük turistik işletmeler de faydalanabiliyor.”

İş Bankası, turizm kredilerinde de müşterilerinin bilanço, gelir, nakit akım tablosu gibi finansal verilerinin yanı sıra piyasa istihbaratı, ödeme performansı, kredinin kullanım yeri gibi konulara da bakarak karar veriyor. Turizm İşletme Kredisi kullanılabilmek içinse otel, pansiyon, seyahat acentesi, yat işletmecileri, turistik kafe ve restoranlar, dericiler, kuyumcular gibi işletmelerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan “Turizm İşletme Belgesi”ne sahip olması aranan diğer koşul. İş Bankası, söz konusu krediyi turistlere yönelik ürün/hizmet satışı yapan diğer firmalara da kullandırıyor.

İş Bankası, geçen ekim ayında turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaların finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla “Sezona Hazırlık Kredi Kampanyası” başlatmıştı. Suat İnce, “Bu kapsamda sektördeki işletmelerin ihtiyaç duyacakları işletme sermayesinin finansmanı amacıyla azami 36 aya kadar vadeli kredi kullandırıyoruz. Yatırım ihtiyaçlarına yönelikse ilk yılı anapara ödemesiz azami 5 yıl vadeli kredi kullanmaları mümkün” diyor.

Iş Bankası, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında federasyon üyelerine uygun koşullarla kredi veriyor.

KOBİLERE ÖZEL SİGORTA

Yapı Kredi, otel pansiyon, acente gibi küçük ve orta çaplı işletmelerin finaıısal ihtiyaçlarını Ödemesi Kolay Turizm Kredisi paketiyle karşılıyor. Banka, bu paket kapsamında işletmelerin turizm sezonu öncesi yenileme, ticari taşıt alma, işyeri kurma ya da sigortalama gibi finansal ihtiyaçlarını toplu şekilde karşılıyor. Yine bu paket kapsamında açılan Esnek Ticari Hesap ise işletmelerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılıyor ve özel sigorta poliçeleriyle tesislerini güvence altına alıyor.

Söz konusu kredinin en önemli özelliği; gelirleri sezonlara göre değişen turistik işletmelerin geri ödemesini, nakit ve gelir akışlarının yoğun olduğu aylarda dört taksit olarak yapabilme imkanı sunması. Yap Kredi, lurizm sektörüne 36 aya kadar vad. imkanı sağlıyor.

Ödemesi Kolay Turizm Kredisi’nin yan sıra teminat mektubu, POS, çek karnes: World Business kart, kambiyo işlemler: döviz işlemleri ve sigorta gibi hizmetler d-, sunuluyor. Yapı Kredi Perakende Bank; cılık Grup Direktörü Mehmet Cemalcıla: bu hizmet ve ürünlerin özelliklerini şöyl. anlatıyor:

“Turizm bölgelerindeki otel, seyahat acentesi müşterilerimiz için ilave taksit, ekstre erteleme gibi özel koşullarla POS kampanyaları düzenliyoruz. Ayrıca turizm bölgelerindeki otel, restoran, catering firmaların:’ Metro Gross marketlerinden yaptıkla alışverişlerde kullandıkları Metro Clt kartımızla onlara vadeli alım imkanı ve s. zona özel taksit kampanyaları sunuyoruz

Turizm işletmeleri için farklılaştırılır, sigorta ürünleri de sunan Yapı Kredi, ö: neğin Otel ve Tatil Köyü Sigortası’yla h. türlü konaklama tesisinin faaliyetleri’ sürdürürken karşılaşılabileceği riskleri: güvence altına alıyor. Özellikle yabancı tı operatörlerinin ısrarla aradığı teminatla kapsayan bu paket poliçe; otel binasına ■ içindeki tüm ekipmana, ayrıca otel müşu rilerine geniş kapsamlı teminat seçene, sunuyor.

Turizm işletmeleri için hazırlanan bire ğer sigorta ürünü ise işimin Paket Sigort. sı… Bu paket, beklenmeyen her türlü risl karşı işyerlerinin uğrayabileceği çeşitli z. rar ve kayıplara karşı koruma sunuyor.

Turizm Destek Paketi’ni sektördeki tü-şirketlerin yararlanabileceği şekilde hazr ladıklarını söyleyen Mehmet Cemalcıla “Turizm sektöründeki işletmeler bunların yanı sıra KOBİ Bankacılığı paketinden de yararlanabilirler” diyor.

Bir turistik işletmenin Yapı Kredi’den kredi alabilmesi içinse düzenli ve sağlıklı bilgi akışına sahip olması gerekiyor. Ayrıca faaliyetlerinden yeterli geliri elde etmesi ve önümüzdeki dönemlere ilişkin projeksiyonunun da olması şart.

KREDİLERİN YÜZDE 10’U HALK’TAN

Turizm sektörüne kullandırılan kredilerin yaklaşık yüzde 10’unu Halkbank karşılıyor. Sektöre kullandırılan kredilerin önemli bölümünün sahil kesimine yapılan yatırımlara ayrıldığını söyleyen Halkbank Esnaf ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Taner Aksel, “Ancak turizmi sadece sahil bölgeleriyle sınırlı düşünmemeliyiz. Halkbank olarak her tür konaklama tesisi, turistik restoran, yat işletmeleri ve turizm sektörü tedarikçileri bankamızın müşteri yelpazesi içinde. Bu işletmelerin her türlü yatırım, işletme, yenileme, tamir-bakım gibi harcamalarını finanse ediyoruz” diyor.

Aksel, yaz turizmine yönelik faaliyet gösteren işletmelerin kış, kış turizmi yapanlarınsa yazın ödeme yapabilecekleri krediler sunduklarını vurguluyor. Turizm işletmeleri, en küçük tamir-bakım ve yenileme harcamalarından yeni-büyük yatırımlara kadar her türlü ihtiyaçları için Halkbank’tan kredi talebinde bulunabiliyor. Banka, yeni yatırımları yurtdışından temin ettiği kredilerle de finanse ediyor. Aksel, Halkbank’ın turizm kredileriyle ilgili şu bilgileri veriyor: “Yatırım kredilerinde 2 yıl ödemesiz 7, işletme kredilerinde ise 1 yıl ödemesiz 4 yıl vadeyle kredi kullandırıyoruz. Daha küçük çaplı tamir-bakım, yenileme, malzeme alımı gibi harcamalar içinse 48 ay vadeye kadar, sezon ödemeli ya da dönemsel ödemeli kredilerimiz var.”

Halkbank’ın Turizm Destek Paketi bünyesindeki ana ürünü Turizm Destek Kredisi, sektörde faaliyet gösteren firmaların yenileme, tamir-bakım, renevasyon gibi ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor.

Aksel, “Bu kredimiz firmalara ‘ölü sezon’ olarak adlandırılan dönemlerde nefes ai dırmaya yarıyor. Tüm konaklama tesisler turistik restoranlar, seyahat acenteleri vt yat işletmecileri faydalanabiliyor. Ayrıç, sektörün tedarikçi firmalarını da bu krec kapsamına dahil ettik” diyor.

Söz konusu firmalar, kullandıkları krec lerin geri ödemelerini nakit akışlarına gör her yıl belirleyecekleri aylarda yapma imk nına sahip. Taner Aksel, kredi vadelerin: 48 aya kadar çıkabildiğini, isteyen firmal. rın 3 ya da 6 ayda bir ödemeli dönems. taksit seçeneğini kullanabildiklerini belir: yor. Ardından da sundukları diğer avanta lan şöyle ekliyor:

“Turizm Destek Kredisi kullanan firm. lar, bankamızın sigorta, çek, POS, kıe. kartı gibi diğer ürünlerinden avantajlı ol. rak yararlanabiliyor. Örneğin Halkbar POS cihazını kullanan firmalar ‘ölü sezo: da’ POS aidatı ödemeyebiliyor.”

FİNANSBANK’TAN DÖVİZLİ POS

Finansbank, turizm sektöründe faaliy. gösteren her büyüklükteki firmanın ihtiy. cına özel çözüm üretebiliyor. Ticari Bank, cılık Genel Müdür Yardımcısı Metin Kar biber, “Turizme Büyük Destek” paketi) Akdeniz’den Karadeniz’e, Ege’den Ma mara’ya Türkiye’nin her bölgesindeki t. rizmciyi hedeflediklerini belirtiyor.

Banka, bu paketle otel, motel, pansiyo’ lokanta, tatil köyleri gibi konaklama işle meleri, restoranlar, kafe-barlar, tur acenteleri ve turizm sektöründe faaliyet gösteren esnafa yönelik kapsamlı ürün ve hizmetler sunuyor. Karabiber, sektörde finansman ihtiyacının en fazla aralık-şubat döneminde olduğunu ve kredi talebinin bu aylarda zirve yaptığını vurguluyor:

“Turizm sektörüne özel ‘Sezona Hazırlık Kredisi’ ile yılın dokuz ayı ödemesiz, geri ödeme dönemlerini ise müşterilerin nakit akışına göre oluşturduğumuz bir ürünümüz var. Bankamız işletme yenilemesi/renovas-yon için de 60 aya kadar vadeli finansman sağlıyor.”

Fiııansbank, sezona hazırlık çalışmaları, yenileme/tadi-lat/renovasyon işlemleri, işletme sermayesi, acil nakit ihtiyaçları ve her türlü finansal çözümler konusunda sektördeki işletmelere destek sağlıyor. Banka müşterilerinin fatura ödemeleri, acil ihtiyaçları için kredili mevduat hesabı imkanı da sunuyor. Turizm sektörünün sigorta ihtiyacını ise anlaşmalı beş firma kanalıyla karşılıyor. Metin Karabiber, bu sayede müşterilerine en uygun teklifi yapan şirketle çalışma olanağı sunduklarını vurguluyor. Karabiber, Finans-bank’ın turizm sektörüne yönelik diğer hizmetlerini ise şöyle anlatıyor:

“CardFinans bünyesindeki VadeKart ile turizmciler, ekstrelerini öteleme ve taksit-lendirme avantajlarından yararlanabiliyor. DövizPOS ise işletmelerin özel POS oranlarından ve POS alacaklarının uygun oranlı iskonto avantajından yararlanmasını sağlıyor. Döviz türev ürünlerimiz turizm firmalarının taşıdıkları döviz riskini ortadan kaldırıyor.”

FAİZ YÜZDE 1.49, VADE 48 AY

Anadolubank, turizm sektöründe faaliyet gösteren konaklama işletmelerine ve turistlere yönelik üriin-hizmet satışı gerçekleştiren orta ve küçük boy işletmeler ile tedarikçi firmalara kredi kullandırıyor. Bu kredinin ödemeleri yüksek sezon sonrası yapılabiliyor.

Banka, firmaların geçmiş performanslarına bakarak, dönemsel olarak karşılanamayacak çeşitli yatırımları için de esnek ödemeli 48 aya varan vade seçeneği sunuyor. Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, diğer ticari kredilerden farklı olarak, turizm kredilerinde sektörün mevsimsellik özeliğine yönelik ödeme planı hazırladıklarını söylüyor. Ödemelerin önemli bir kısmı yaz aylarında yoğunlaşırken, gelirlerin düşük olduğu kış ayları için düşük taksitli ödeme planları yapılıyor.

Bir işletmenin Anadolubank’tan kredi kullanabilmesi içinse turizm sektöründe en az 3 yıl faaliyet göstermesi, bilanço yapısının ve kredibilitesiııin uygun olması ve gerekli teminatları gösterebilmesi gerekiyor.

Anadolubank, turizmcilere aylık yüzde 1.49 faiz ve 48 aya varan vade seçenekleri sunuyor. 2012 yılında özellikle şehir otellerini ve tedarikçileri desteklemeyi planlayan banka, bu çerçevede her iki gruba yönelik kredi paketleri sunacak. Ata-kan’ın verdiği bilgiye göre, özellikle tedarikçi firmalar için hazırlanan paket sayesinde atımların arttığı yaz aylarında konaklama ı sislerine yapılan satışların hemen tah edilebilmesi sağlanacak. Söz konusu : uygulamayla firmalar finansman açısı dan rahatlayacak.

GARANTİ’DEN 10 YIL VADE

Garanti Bankası’nın Turizm Destek paketi’nden konaklama işletmeleri, seyahat acenteleri, tedarikçi firmalar, kafeler, barlar, restoranlar ve turistlere hizmet ver diğer tüm işletmeler yararlanabiliyı Banka, Turizm Destek Paketi kapsamı da kredilerde 60 aya varan vade imka sağlıyor. TURSEFF (Türkiye Sürdürü bilir Enerji Finansmanı Kredisi) kredilerinde vade 120 aya, STEP (küçük turizm işletmeleri projesi) kapsamında ise 1 yıl ödemeler 12 aya uzatılabiliyor.

Paket kapsamında turizm sektörüne yönelik eğitimler düzenleyip bilgi paylaşımın bulunduklarını söyleyen Garanti Bank; Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadeı “60 aya varan vadelerle kredi vermen yanı sıra hızlı ve güvenilir yurtdışı pa transferi, teminat mektupları, işyeri kreı leri, şirket kredi kartı gibi çok sayıda ün de sunuyoruz” diyor.

Garanti Bankası, Turizm Destek Pake-ti’ni kullananları Garanti Emeklilik’in avantajlı koşullarıyla bireysel emeklilik sistemine katıyor. Nafiz Karadere, bankanın turizm sektörüne yönelik diğer ürün ve hizmetlerini şöyle anlatıyor: “Turizmcilere istedikleri döviz cinsi üzerinden işlem yapabilen döviz POS (yabancı kartlarla euro, dolar, sterlin üzerinden kur farkı olmadan satış ve hesaba geçiş imkanı) hizmeti sunuyoruz. Ülkemizi ziyaret eden turistler, ödemelerini    bu POS’lardan kendi para birimleriyle yapabiliyor. Ayrıca KOBİ tanımına uygun beş yıldızlılar hariç konaklama işletmelerinin, yenileme, modernizasyon, renovasyon ve tevsii yatırımlarının finansmanına yönelik Türkiye Kalkınma Bankası ile imzalanan anlaşma kapsamında Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası tarafından sağlanan STEP ile 20 milyon eu-ro’luk fona aracılık ediyoruz.”

İş Bankasfnın Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın 200 milyon dolarlık TURSEFF kredisinin 60 milyonluk dilimini aldığını hatırlatan Karadere, bu kaynakla özellikle turizm sektöründe faaliyet gösteren KOBt’lerin enerji verimliliğini artıracak projelerine finansman desteği sağladıklarını vurguluyor. Bu krediden faydalanmak isteyen işletmelere 120 aya varan vade seçenekleri sunuluyor. Banka şimdiye kadar başta turizm olmak üzere ambalaj, ısıtma-soğutma ve yalıtım kollarında iş yapan çeşitli sektörlere bu krediyi kullandırmış.

Nafiz Karadere, Garanti Bankası’nın 2011 sonu itibariyle turizm sektörüne 2.8 milyar TL’lik finansman sağladığını sözlerine ekliyor.

ING’DEN 6 AY ÖDEMESİZ KREDİ

ING Bank, “Aslan Turizmci Paketi” ile turizm sektöründe faaliyet gösteren otel, motel, pansiyon, tatil köyü, restoran, kafe-bar gibi en büyüğünden en küçüğüne her ölçekte firmaya kredi sağlıyor. Bu paket kapsamında “Turizm İşletme Kredisi” ve “Turizm Yatırım Kredisi” kullandırılıyor. ING Bank Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Baş Yardımcısı Cem Mengi, söz konusu kredilerin sunduğu avantajları şöyle anlatıyor:

“Turizm İşletme Kredisi’nde 36, Turizm Yatırım Kredisi’nde ise 60 aya varan vade seçenekleri var. Ayrıca vade süresinin kapsadığı her yıl azami 6 aya kadar ödemesiz dönem seçeneği bulunuyor. Buna göre turizm işletmecisi, mayıs veya hazirandan başlayarak sezonda sadece altı ay geri ödeme imkanı bulabiliyor. Hatta bu ödemesiz dönem Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Bodrum şubelerimizde 9 aya kadar uzayabiliyor.”

ING, turizm işletme kredileri kapsamında işletmelerin tedarik, mal ve hizmet alım satımlarının finansmanını karşılıyor. Banka, turizr yatırım kredilerinde ise işletmelerin seze’ hazırlıklarında kapasite artırımı gibi yat rımlarım finanse ediyor. Aslan Turizm. Paketi kapsamında müşterilere ilk çek ka: nesi de yasal yükümlülükler hariç ücrets: veriliyor. ING Bank, bu kredileri turizm: yoğun olduğu bölgelerde açtığı 28 şube-kanalıyla kullandırıyor.

MARKETE DE DESTEK VAR

Şekerbank, Turizm Destek Kredisi ac altında maksimum 36 ay vadeli ve esne ödemeli bir paket oluşturmuş durumd. Otel, motel, apart, pansiyon gibi işletmek rin yanı sıra turizme hizmet veren restorar lar, kafeler, kuyumcular hatta marketler c. bu kapsama dahil. Banka, turizm bölgek rinde deniz taşımacılığı yapan işletmeler, ve seyahat acenteleri ile tedarikçi firmalar da bu paket kapsamında hizmet veriyor.

Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılıi Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, Turizm Destek Kredisi’ni sadece TL değil döviz ve dövize endeksli kredi olarak da kullandırdıklarını söylüyor.

Yıldız, “işletmelere sezon başlangıcına kadar maksimum . altı aya kadar ödemesiz dönem imkanı sağlıyoruz. işletmelerin Şekerbank’tan kredi kullanabilmesi için esnaf veya ticaret odasına kayıtlı olması, vergi levhaları bulunması ve turizme yönelik faaliyet göstermesi gerekiyor” diyor.

Şekerbank’ın Turizme Destek Kredisiyle ilgili kampanyası Mart 2012 sonuna kadar devam edecek.

TURİZMCİYE BAŞARI ÖDÜLÜ

Turizm sektörüne odaklanan Eurobank Tekfen, büyük turizm yatırımlarını desteklemenin yanı sıra küçük işletmelerin de ihtiyaçlarını karşılıyor. Banka, turizm sektöründeki yatırımları teşvik etmek ve sektöre katkı sağlamak amacıyla “Türkiye’nin En başarılı Turizm Yatırımları”nı seçiyor ve en başarılı yatırımları gerçekleştiren kurum ve kuruluşları ödüllendiriyor.

Eurobank Tekfen Genel Miidür Yardımcısı Şebnem Dönbekci, bankanın turizm sektörüne yönelik yaklaşımını “İki odalı küçük bir pansiyondan beş yıldızlı bir otele kadar her kademeyi desteklemek” şeklinde özetliyor. Tüm kurumlara (finansal destek vermeyi hedeflediklerini söyleyen dönbekci, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Turizmcilere finansal danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Sektörün nakit akışına uygun yatırım ve işletme kredisi sağlıyoruz. İşletmelere sezon öncesi kullandırılan kredilerin ödemelerini, nakit akışının hızlandığı sezonda yapabilecekleri ve ödemesiz dönem içeren kredi alternatifleri sunuyoruz. Müşterilerimize Kredi Garanti Fonu ve KOSGEB gibi kuruluşların sağladığı özel fonlar ve programlardan faydalanma konusunda yardımcı oluyoruz. Leasing çözümlerimizle de hizmetlerimizi destekliyoruz.“

Eurobank Tekfen, krediyi verirken yatırım pojesinin fizibilitesi, nakit akışı ve özkaynaklarının yanı sıra işletmeyi yönetmek için sahip olunan deneyim ve yönetim kadrolarına da bakıyor. Bankanın verdiği hizmetler arasında işletmenin nakit akışını bozmayacak kredi tutarı, vade ve ödeme şeklini belirlemek de bulunuyor.

Eurobank Tekfen’in küçük işletmelere yönelik hazırladığı “Turizm Paketi”, bu işletmelerin nakit akışlarına uygun geri ödeme esnekliği sağlayan Turizm Kredisi, Turizm Kredili Mevduat Hesabı ve özel komisyon oranlı Turizm POS’u bulunuyor. Kredi içeriğine göre vadeler farklılaşmakla birlikte taksitli ticari kredilerde proje özelinde 60 aya varan vadeler uygulanabiliyor. Turizm sektörüne odaklandıklarını hatırlatan Şebnem Dönbekci, bu birikimi özellikle butik otel yatırımı planlayan müşterileriyle paylaştıklarını söylüyor. Banka bu alanda fizibilite, nakit akışı ve finansal danışmanlık hizmeti de sağlıyor. Kredinin yanı sıra POS, çek karnesi, nakit yönetimi ürünleri de bankanın sağladığı diğer ürün ve hizmetler arasında…

ENERJİ İÇİN AFD KREDİSİ

TEB (Türk Ekonomi Bankası), tıpkı KOBI’lere olduğu gibi turizm sektöründeki işletmelere de sağladığı finansman kaynağını nasıl kullanması gerektiği konusunda ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor. Banka, geçen yıl nisan ayında, turizm sektörü temsilcilerinin katılımıyla bir “Turizm Sektörü Gclecek Stratejileri Konferansı” düzenlemişti. Bu tür çalışmalarla sektörün yarınlarına yön verecek stratejilerin belirlenmesi amaçlanıyor. TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, bu konferansta elde edilen sonuçları bir rapor altında toplayıp geçen ocak ayında Kültür ve Turizm Bakanı Er-tuğrul Günay’a teslim ettiklerini söylüyor.

Turizm sektöründeki firmalara özel danışmanlık hizmeti veren TEB, ödeme ve tahsilat takibinden sektöre özel kredi işlemleri ve yatırım danışmanlığına kadar finansal ya da finansal olmayan her türlü desteği sağlıyor. Turizm sektöründe faaliyet gösteren konaklama tesisleri, tedarikçiler ve acenteler bankanın turizme yönelik tüm hizmetlerinden yararlanabiliyor. TEB, turizm sektöründeki işletmelere esnek planlı kredi geri ödemesi imkanı da tanıyor.

Tüm kredilerde işleyen süreci turizm kredilerinde de uygulayan banka, otellere kullandırılan kredilerde oda sayısı, yatak sayısı, doluluk oranı, firmanın otel içindeki ekstra gelirleri, yatırımın geri dönüş süresi, çalışılan acenteler, yıllık yaratabileceği gelir, ödeme gücü gibi birtakım farklı parametreleri de dikkate alıyor. Turgut Boz, turizm işletmelerinin belirli teknik kriterlerin sağlanması durumunda enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanına yönelik sunulan AFD kaynaklı kredilerden de yararlanabildiğini vurguluyor.

Esin Çetinel

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu