Güncel Ekonomi Haberleri

Ben satıyorum Yapı Kredi tahsil ediyor

Ben satıyorum Yapı Kredi tahsil ediyor

Adapazarılı Bayrak Grup yalnız iç piyasaya değil ihracata da çalışıyor. Grubun patronu Murat Bayrak, World Business kartla mal alımlarında hem vadeyi 40 güne kadar uzattıklarını hem worldpuan kazandıklarını hem de alacaklarının tahsilatında Yapı Kredi’nin garantisiyle çalıştıklarını söylüyor…

ADAPAZARI’NDA yalnız yurtiçi değil, yurtdışına da ahşap doğrama üreten Bayrak Grup, bine yakın ticari partneri olan büyük bir KOBİ. Şirket, Türkiye’de kendi inşaat firması Sekizler Yapı nın yanı sıra büyük inşaat projelerine de kapı, mutfak, parke, merdiven, banyo dolabı gibi ahşap dekorasyon malzemeleri üretiyor. Şirketin faaliyetleri bununla da sınırlı değil. Yurtdışında başta İran olmak üzere Irak, İtalya, Fransa, Almanya, İsviçre’ye de ahşap ürünler ihraç ediyor. Geçen hafta ziyaret edilen Batum’a da önümüzdeki günlerde ilk kez kapı ihracatı başlayacak. Yine Batum’da birkaç otelin dekorasyonlarıyla ilgili anlaşmalar da imza aşamasında…

Bayrak Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bayrak’ın verdiği bilgiye göre ihracatta ağırlık ise İran’a gönderilen ahşap kapılarda…

Grup değil, inşaat firmamız Sekizler Yapı için de World Business kart çıkarttık” diyor.

40 GÜN VADE VE WORLDPUAN

Şu anda Bayrak Grup’un ticari alımlarda aktif olarak kullandığı bir World Business kartı var. Bu kart sayesinde 40 güne varan vade imkanı sağladıklarını söyleyen Bayrak diğer avantajlarını şöyle sıralıyor:

“Eskiden peşin ödeme yapmak istemediğimiz durumlarda 1.000 TL’lik bir ürün alırken bile çek kesmek zorunda kalıyorduk. Şimdi çekin yerini 40 güne varan vade imkanı sağlayan World Business Kart aldı. Ayrıca yaptığımız harcamalardan da vvorldpuan kazanıyoruz.”

Yapı Kredi World Business kartın bir diğer özelliği ise tahsilat problemini ortadan kaldırması… Murat Bayrak tahsilat sorunu kalmayınca grubun tamamen büyümeye odaklandığını söylüyor.

TAHSİLATI BANKA YAPIYOR

Söz konusu sistemde Yapı Kredi, VVorld Business kart sahibi firmaların çalıştığı işletmelere de kart veriyor. Bu kartın limitine ise işletmelerde inceleme yaptıktan sonra kendi karar veriyor. Halen bine yakın firmayla ticari ilişkileri bulunduğunu hatırlatan Murat Bayrak. “Bankam müşterilerime kart veriyor ve limitini kendi belirliyor. Bana borcunu ödeyecek olan işletme de artık çek vermiyor. Ödemesini kartla yapıyor. Böylece benim tahsilat sorunum ortadan kalkmış oluyor. Artık çeki öder mi, ödemez mi diye düşünmüyorum. O konuyu banka çözüyor. Böylece paramı garanti altına almış oluyorum” diyor.

1.000 KIŞI ÇALIŞIYOR

Halen dekorasyon bölümünde 200-250, inşaat bölümünde ise 300 kişinin çalıştığını söyleyen Bayrak, “Ancak boya, mermer gibi konularda taşeron firmalarla çalışıyoruz. Bunlar da dahil edildiğinde toplam çalışan sayısı bin kişiye ulaşıyor” diyor.

Büyük ölçekli bir KOBİ olan Bayrak Grubu’nun Yapı Kredi’nin ticari kart segmentindeki World Business ile tanışması ise Murat Bayrak’ın şirketi için Koç-taş’ta yaptığı bir alışveriş sırasında oluyor. Şirketin kurucusu ve aynı zamanda ortağı olan Bayrak, alışverişlerde vade ve taksit imkanı sağlayanYapı Kredi Business Kart ile tanışmasını şöyle anlatıyor:

“Bir gün Koçtaş’ta alışveriş yaparken mağazanın müdürü ‘Neden Yapı Kredi’nin VVorld Business kartını kullanmıyorsun? Bu kartla Koçtaş’tan üç ay ertelemeli, 12 ay taksitli mal alabilirsin. Üstelik vvorldpuan da kazanırsın’ dedi. Fikir aklıma yattı. Yalnız Bayrak

ESİN ÇETİNEL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu