Güncel Ekonomi Haberleri

Bilanço Beklentisi Güçlü Hisseler

Bilanço beklentisi güçlü hisseler

İkinci çeyrek bilançoları temmuz ayından itibaren İMKB’ye gönderilmeye başlanacak. Analistler, bu beklentiyle oluşacak hareketten yararlanmak isteyen yatırımcılar için alıma uygun 10 hisse belirledi.

YURTDIŞI kaynaklı belirsizlikler nedeniyle İMKB’de toplu hareket beklentisi zayıf. Ancak analistler, her dönem olduğu gibi yine hisse bazında hareketlerin yaşanacağı konusunda hemfikir. Kısa vade yatırımcı için beklenti oluşturabilecek gelişmelerden biri de ikinci çeyrek bilançolar…

lntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanı Analisti Yeliz Karabulut, bu yılın ikinci çeyreğinde turizm, boya meşrubat, içecek, havayolu hizmetleri, mobilya ve dayanıklı tüketim sektörlerinin ön plana çıkacağını düşünüyor. Karabulut, özellikle mevsimsel etkilerle bu sektörlerin satış gelirlerinde ciddi artış bekliyor. Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte ulaşımın canlandığını hatırlatan Karabulut’un diğer sektörlere ilişkin beklenti ve değerlendirmeleri şöyle:

“Yine yaz sezonu nedeniyle boyacıların satış gelirlerinin artması sürpriz olmaz. Malum, yaz döneminde taşınmalar, evlilikler artar. Bu da dayanıklı tüketim ve mobilya satışlarına olumlu yansır.”

Gedik Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Serap Kaya ise artan inşaat faaliyetlerinin çimento sektörüne olumlu yansıyacağını düşünüyor. Kaya, yazın tarımsal üretim sezonu olması nedeniyle gübre hisselerinin de öne çıkacağı kanısında…

Turkcell: Yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde 516 milyon TL net kar açıkladı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemindeki 331 milyon TL’lik net kara göre yüzde 55.8 artışa işaret ediyor. Turkcell’in 2012 ilk çeyrek sonuçlarına göre faturalı hat abone sayısını hem yıllık hem de önceki çeyreğe göre artırması önemli. Mobil internet ve servis gelirlerindeki güçlü büyüme de dikkat çekici. Bütün bunlar şirketin önümüzdeki dönemlerinin de iyi geçeceğinin sinyalleri olarak algılanabilir. Ancak sektörde devam eden yoğun rekabet nedeniyle abone başına elde edilen aylık gelirler (ARPU] aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam edebilir. Bu yılın ikinci çeyreğinde Turkcell’in 520 milyon TL net kar elde edeceğini düşünüyoruz. Bu gelişmeler ışığında nisan ayı sonunda “al” olarak yukarı yönde revize ettiğimiz tavsiyemizi koruyoruz. Şirket hisseleri için hedef fiyatımız 11.20 TL. Bununla birlikte ortaklar arasında yaşanan sorunları ve devam eden belirsizliği yakından izlemeye devam edeceğimizi de belirtelim.

TAV Havalimanları Holding: Yılın ilk çeyreğinde güçlü operasyonel sonuçlar ve artan kur farkı geliri sayesinde 12 milyon euro net kar açıkladı. Halbuki yılın ilk çeyreği mevsimsel olarak şirketin en zayıf olduğu dönemdir. Ancak buna rağmen TAV, 2007’nin şubat ayındaki halka arzdan bu yana ilk kez yılın ilk çeyreğini karla tamamladı. TAV’ın 2012 yılı ocak ayından itibaren İzmir Adnan Menderes İç hatlar Terminali’nin operasyonuna başlaması, yolcu sayısının artmasına pozitif katkı sağladı. Bu durum ilk çeyrek net kar artışını olumlu etkiledi. TAV’ın önümüzdeki dönemde mevsimsel nedenlerle yolcu sayısının artacağından hareketle yılın ikinci çeyreğinde de olumlu veriler açıklayacağını düşünüyoruz. Hedef fiyatımız 11.70 TL olan TAV Havalimanları Holding hisseleri için “al” önerimizi koruyoruz.

Çimsa: Şirketin satış gelirleri yılın ilk çeyreğinde geçen yılın eş dönemine göre yüzde 18 düşerek 90.8 milyon TL oldu. Yurtdışı satış gelirleri ise yüzde 18 artışla 54.9 milyon TL’ye ulaştı. Üretimdeki gerilemeye karşılık birim satış fiyatlarındaki artış cirodaki düşüşü sınırladı. Kış aylarının inşaat açısından durgun geçmesi yurtiçi satışlarda gerilemeye yol açtı. Ancak yılın ikinci çeyreğinde bu etkinin olmayacağını düşünüyor ve geçen yılın eş dönemine göre yüzde 15 artışla 49 milyon TL kar açıklayacağını düşünüyoruz. Çimsa hisseleri için 10.5 TL hedef fiyatla yüzde 32 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Bizim Toptan: Brüt marjını geçen yıla göre iyileştiren şirketin güçlü ciro artışı önümüzdeki dönemlerde de devam edebilir. Yılın ikinci çeyreğinde net karının 9.8 milyon TL olmasını bekliyoruz. Beklentimiz gerçekleşirse 6 aylık net karı geçen yılın eş dönemine göre yüzde 32 artışla 16.8 milyon TL’ye ulaşacaktır. Finansal borcu olmayan şirketin güçlü özsermaye yapısı, işletme sermayesi ihtiyacının olmayışı ve hisselerinin benzerlerine göre ucuzluğu dikkat çekiyor. Bizim Mağazaları hisseleri için hedef fiyatımız 30 TL. Bu da yüzde 22 yükselme potansiyeline işaret ediyor. Hissede “endeksin üzerinde getiri” bekliyoruz.

İş Bankası (C): Kredi hacmini sektörün üzerinde bir performansla artıran İş Bankası, 31 Aralık 2011 itibariyle toplam kredilerini 2010 sonuna kıyasla yüzde 42.6 büyüterek 91.6 milyar TL’ye ulaştırmıştı. 2012’nin ilk çeyreğinde ise beklentilerin oldukça üzerinde 708 milyon TL net kar açıkladı. Operasyonel performansın bu yılın ikinci çeyreğinde de devam ettiğini düşünüyoruz. İş Bankası hisseleri cazip piyasa çarpanlarıyla da dikkat çekiyor. 4.70 TL hedef fiyatla yüzde 23 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Arçelik: Yılın ilk çeyreğinde piyasa beklentisinin biraz altında 121 milyon TL kar açıkladı. Bu sonuçta, söz konusu dönemde finansal giderlerin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi etkili oldu. Şirketin yurtdışı ve elektronik segment gelirleri yüzde 42 yükseldi. Bu segmentlerdeki düşük marjlar Favök marjını düşürse de ilk çeyrek sonuçlarını olumlu buluyoruz. Hatırlanacağı gibi Arçelik, Defy Appliances’ı 2.25 milyar Güney Afrika Randı (yaklaşık 324 milyon dolar] bedelle satın almıştı. Bu satın alma şirketin faaliyetlerindeki olumlu etkiyi artıracak. Arçelik, satışlarının yarısını ihracat şeklinde yapıyor. İkinci çeyrekte şirketin yaklaşık 150 milyon TL kar açıklayacağını tahmin ediyoruz. Gelişmekte olan ülkelerin Arçelik’in satışlarındaki ağırlığı giderek artıyor. Çeşitlenen pazar yapısı büyüme açısından önemli. Halen yurtiçi pazarda yüzde 50 pazar payıyla lider olan şirket, gayrimenkul sektöründeki gelişmelerden de dolaylı olarak olumlu etkilenecek. Arçelik hisselerinde 8.80 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

THY: Yılın ikinci çeyreğinde tatil sezonunun başlamasıyla birlikte hava trafiğinin artmasını bekliyoruz. Bu dönemde THY’nin satış gelirlerini 110 milyon TL civarında öngörüyoruz. 2012’nin ilk çeyreğindeki 372.5 milyon TL ertelenmiş vergi gideri, şirketin yüksek zarar açıklamasına engel olmuştu. Özellikle petrol fiyatlarının düşmesiyle zarar beklentilerden daha iyi [29 milyon TL] gelmişti. Petrol fiyatlarındaki gerilemenin ikinci çeyrek kar marjlarına olumlu yansıdığını düşünüyoruz. THY’de geçen hafta yaşanan tatsızlıklara karşın petrol fiyatlarında gerileme ve mevsimsel etkilerle yüzde 46 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. Uzun vadede hedef fiyatımız 3.70 TL.

Coca-Cola İçecek: Şirketin azalan maliyetleri yılın ilk çeyreğinde brüt kar marjını olumlu etkiledi. Coca-Cola İçecek’in net kar marjı yüzde 2.42’den 7.23’e, net karı da yüzde 260 artışla 49.7 milyon TL’ye yükseldi. Yurtdışı satışlar yüzde 36.1 artışla 43 milyon kasaya, Türkiye satış hacmi ise yüzde 2.3 artışla 108 milyon kasaya ulaştı. Coca-Cola İçecek’in yurtdışındaki satışlarının artması ve mevsimsellik etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde (6 aylık dönem toplamı] net satışlarının 1 milyon 850 bin, net karının ise 150 milyon TL olduğunu tahmin ediyoruz. Şirket hisseleri için 26.90 TL hedef fiyatla yüzde 8 yükseliş öngörüyoruz.

DYO Boya: Yılın ilk çeyreğinde brüt satış gelirleri yüzde 4 gerilemesine rağmen kar açıkladı. Böylece geçen yıl 8 milyon TL olan zararı kara çevirmeyi başardı. Şirketin 6 aylık periyotta satış gelirini 241 milyon, net karını da 5.9 milyon TL’ye çıkardığını düşünüyoruz. Mevsimsel etkinin yoğun olarak görüldüğü hissede orta ve uzun vadeli hedef fiyatımız 1.40 TL.

Net Holding: Gayrimenkul geliştirme, gümrüksüz mağaza işletmeciliği [duty-free], otel ve konaklama alanlarında faaliyet gösteriyor. Holdingin 92.7 milyon TL’lik iştirak satışı, Kuzey Kıbrıs’taki yatırımları ve hisselerinin İMKB’de net aktif değerine göre iskontolu işlem görmesi önemli. Antalya’da duty free gibi projelerinin olması da Net Holding hisseleri açısından bir başka avantaj. Holdingin yılın ilk yarısında 51 milyon TL net satış geliri ve 81 milyon TL net kar elde ettiğini düşünüyoruz. Hissede yurtdışı projeleri ve mevsimsel etkiyle yüzde 48 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. Bu da 2.25 TL hedef fiyata karşılık geliyor.

İdil Taraklı

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu