Pazarlama ve Satış Taktikleri

Bir Arena Nasıl Pazarlanır?

Bir Arena nasıl pazarlanır?

arenaÜlker Sports Arena açılalı bir yıl oldu. Bu kısa süreye karşın Jennifer Lopez konserinden Şeb-u Aruz gösterilerine, basketbol maçlarından motokros şovlarına kadar pek çok aktiviteye ev sahipliği yapması, pazarlama İletişimcilerinin dikkatle izlemesi gereken bir örnek.

Ocak 20012’de açılan Ülker Sports Arena, bugüne kadar pek çok konser, spor aktivitesi ve şova ev sahipliği yaptı. Kapasitesi 15 bin kişiye kadar çıkabilen bu arenanın yönetimini AEG Facilities yürütüyor.

Dünyada 120’ye yakın arenanın yönetimini üstlenen Amerikan merkezli AEG Facilities, Türkiye’de işlettiği Ülker Sports Arena için geçen yıl yoğun bir pazarlama çalışması yaptı. Şirketin pazarlama ve halkla ilişkiler Müdürü Esra Tezel, uygun içeriğin uygun kitleyle buluşması için uğraştıklarını anlatıyor.

Hem B2B, hem de B2C’ye yönelik pazarlama planıyla hareket ettiklerini söyleyen Tezel, çok amaçlı bu salonda bazen bir müzikal, bazen basketbol maçı, bazen de konser olduğu için farklı hedef kitlelere hitap etmek gerektiğinin altını çiziyor.

Özellikle yurtdışı fuarlara katılıp uluslararası organizasyon şirketlerine tanıtım yaptıklarını belirten Tezel, kurumsal aktiviteleri arenaya çekmek için de tanıtım yaptıklarının üzerinde duruyor.

AEG organik bağını da kullandıklarını anlatan Tezel, tüketiciye dokunmak için reklam kampanyasının yanında saha içi aktivitelerden yararlandıklarını söylüyor.

Bugüne kadar 300 bine yakın kişiyi konuk ettiklerini anlatan Tezel, yazın insanların dış mekanda aktivite izleme yönündeki davranışını değiştirmek üzere de çalışmalar yürüttüklerini söylüyor.

Dikkatimi çekti!

■ Dünyada reklamlarında Beyonce’u kullanan Pepsi, Türkiye’de ise reklam yıldızlarını tüketicilerin içinden seçme kararı aldı. Pepsi Türkiye Facebook sayfasına 5 Nisan’a kadar yüklenen en sevilen anlardan oluşan fotoğraflar arasından seçim yapılarak en beğenilen fotoğraflar Pepsi’nin tüm Türkiye’de yayına gireceği reklam filminde yerini bulacak. Hatırlanacağı üzere daha önce Coca Cola da tüm dünyada kameralara yansıyan ve mutlu olmak için nedenleri içeren bazı görüntüleri “Bir milyon neden” kampanyasında kullanmıştı.

■ Yüksel Holding, inşaat sektöründe bir ilk olarak sürdürülebilirlik raporunu geçen yıl kamuoyuyla paylaşmıştı. Şirket bu yıl da Küresel Raporlama Girişimi llkeleri’ne (GRİ) uygun olarak yeni bir rapor daha hazırladı.

Dijitaldeki büyüme nerede?

33 ülkede dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin gelişmesi için faaliyet gösteren lAB’nin (Interactive Advertising Bureau) Türkiye merkezi IAB Türkiye’nin açıklamasına göre, dijital reklam yatırımları 2012’de geçen yıla göre yüzde 30 artışla 943 milyon TL oldu.

Rapordaki en dikkat çekici rakamlar ise sıralıyoruz…

1. Display, arama raporu, mobil reklam, ilan sayfaları, e-posta, oyun içi reklam gibi uygulamalardan oluşan internet reklam yatırımları toplamı; 943 milyon TL.

2. GösterirrVtıklanma bazlı reklam, video, sponsorluk ve gelir paylaşımlı reklam yatırımlarından oluşan “Display Reklam Yatırımları”; 374 milyon TL.

3. Ücretli sıralama, arama motoru görüntülü reklam ağından oluşan “Arama Motoru Reklam Yatırımları’’; 448 milyon TL.

4. Mobil gösterim ve mobil optin SMS/MMS’den oluşan “Mobil Reklam Yatırımları” 36 milyon TL.

5. ilan sayfaları reklam yatırımları 76 milyon TL olurken, e-posta ve oyun içi reklam yatırımları toplamı 9 milyon TL olarak gerçekleşti.

Fatoş bozkuş / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu