Güncel Ekonomi Haberleri

Bürokratik hantallık bitecek

Büyümeyi olumlu etkileyecek

Cumhuriyet tarihinde, Türkiye’nin en çok tek başına iktidar dönemlerinde büyüdüğünü vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, koalisyon dönemlerinde ise gerilemenin yaşandığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bunu değiştireceğinin ifade eden Özhaseki şöyle devam etti:

“Bu sistem değişikliği keşke çok daha uzun yıllar önce yapılsaydı. Onlarca yeni hizmette olduğu gibi, bunu da yapmak bize nasip oldu. Ekonomi bir bütündür. Enflasyon yüksekken, borsa zirvede olmaz. Borsa dip yaşarken, TL değerli olmaz. Bunların hepsi birbirini tetikler ve etkiler. Sonuçta da ekonominiz ya büyür ya da küçülür. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin büyümesini olumlu bir şekilde etkileyecektir” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakam Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile çift başlılığın sona ereceğini, bürokratik hantallığın kalkacağını belirtiyor. Özhaseki, yeni sistemin siyaset kaynaklı krizleri engelleyeceğini söylüyor…

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile güven ve istikrarın kurumsallaştırı-lacağını söyledi. Yeni sistemle seçimlerin zamanında yapılacağını, çift başlılığın sona ereceğini, bürokratik hantallığın ortadan kalkacağını belirten Özhaseki, yeni sistemin siyasi nedenlerden ekonomik krizlerin yaşanmasını engelleyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’nin büyümesini olumlu bir şekilde etkileyeceğini ifade eden Özhaseki, yeni sistemin ekonomiyi canlı ve dinamik tutan etkenlerin başında gelen güven ve istikrar ortamının net bir şekilde temin edeceğinin altını çizdi. Son 14 yıl bir kenara bırakıldığında, Türk ekonomisinin kırılgan yapısının, sürekli inişli çıkışlı bir grafik seyretmesinin en büyük nedeninin, “krizlere açık hükümet sistemi” olduğunu ifade eden Özhaseki, “Seçimlerin zamanında yapılamaması, siyasi kriz ve kaoslar, ne kadar iktidarda kalacağı belli olmayan hükümetlerin var olduğu bir ülkede ekonominin gelişmesi ve büyümesi kuşkusuz ki zor olacaktır” dedi.

“SİSLİ HAVA BAHARA ÇEVRİLDİ”

Hükümet kurulma ortalamasının 15 ay olduğu bir ülkede yerli ve yabancı yatırımcının riske girmek istemeyeceğinin altını çizen Özhaseki, sisli bir havada yolculuk yapmayı kimsenin tercih etmeyeceğini vurguladı. AK Parti iktidarı öncesinde Türkiye ekonomisinin yıllarca bu şekilde yönetildiğini belirten Özhaseki, uzun yıllar boyunca Türkiye’nin nereye gideceğini bilmeden, rotasız bir şekilde savrulup durduğunu ifade etti. “Ne gideceğimiz yere varabildik, ne de ulaştığımız yerde kalabildik” diyen Özhaseki, AK Parti iktidarının 2002 yılında ilk yaptığı değişimin sisli havayı, bahara çevirip, yol güvenliği sağlamak olduğunu kaydetti. Güvenli bir liman oluşturulmazsa paranın yastık altına hapsolacağını ifade eden Özhaseki, şunları kaydetti:

“Güçlü AK Parti iktidarı ve güven ortamı sayesinde, iş adamlarımız dedi ki; ‘Tek başına bir iktidar var, beş yıl boyunca seçim olmayacağı aşikar. Üretimin artması için hükümet sürekli yeni teşvikler, paketler açıklıyor. Faizler tarihinin en düşük seviyelerinde, yatırım yapmak için tüm şartlar sağlandı.’ Bunun karşılığında, üretim ve ihracatta patlama yaşandı. Domino etkisiyle, rahatlama toplumun geneline yansıdı. Kredi faiz oranlarının düşmesi, konut, araba satışlarını artırdı, enflasyonun düşmesi iç pazarı hareketlendirdi, ihracat arttı. Dünyada, Türk zaferi olarak anılan o başarının sırrı burada gizli, işte biz güveni ve istikran kurumsallaştırmak için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni, halkımızın oyuna sunuyoruz.”

“ÇİFT BAŞLILIK SONA ERECEK”

Siyasi ve global ekonomik krizlerden ekonomilerin doğrudan etkilendiğini belirten Özhaseki, yeni sistemle seçimlerin zamanında yapılacağını, çift başlılığın sona ereceğini, bürokratik hantallığın ortadan kalkacağını söyledi. Özhaseki, bunun siyasi nedenlerden dolayı ekonomik krizlerin yaşanmasını engelleyeceğinin altını çizdi. Bir de dış dinamikler nedeniyle krizlerle karşı karşıya gelindiğini anımsatan Özhaseki, burada zamanında alınan tedbirle krizlerden çok daha hafif etkilenmenin mümkün olduğunu vurguladı. Özhaseki, bürokrasinin hüküm sürdürdüğü, manevra kabiliyetinin düştüğü bir sistemde bunu başarmanın çok da mümkün olmayacağını ifade etti.

HÜLYA GENÇ SERTKAYA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu