Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Çekim merkezi olacağız

Çekim merkezi olacağızBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye’nin daha da büyüyeceğini, küresel bir oyuncu olacağını söylüyor. Özlü, Türkiye’nin uluslararası sermayenin çekim merkezi olacağını vurguluyor.

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yönetimde çift başlılığı ortadan kaldıracağını, istikrarı sağlayacağını söyledi. Türkiye’nin gerek konumu, gerekse de yetişmiş insan gücüyle şu anda cazibe merkezi olduğunu belirten Özlü, referandum sonrası Türkiye’nin uluslararası sermayenin çekim merkezi olacağını vurguladı. Özlü, öngörülebilirliği artıran yeni sistem ile Türkiye’nin bölgenin Ar-Ge, inovasyon ve sanayi merkezi olacağını kaydetti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ağır ve hantal yapıya, ekonomik istikrarı tehdit eden siyasi krizlere kalıcı olarak son vereceklerinin altını çizen Özlü, doğru ve hızlı karar alabilen, önü açık, gündemi net bir Türkiye’ye 16 Nisan’da kavuşulacağını vurguladı.

“ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK OLACAK”
Bakan Özlü, Türkiye’nin son 15 yıldır her alanda çok büyük mesafe aldığını, gösterdiği performansla düşük gelirli ülkeler arasından orta yüksek gelirli ülkeler arasına girebildiğini belirtti. Bir yandan çok büyük yatırımlar yapılırken diğer yandan da ekonominin uzun yıllardır devam eden problemlerinin çözüldüğüne dikkat çeken Özlü, ulaştırmadan, sağlığa, kamu harcamalarından bankacılık sistemine kadar birçok alanda yapısal değişikliğe gidildiğinin altını çizdi. Türkiye’nin son 15 yılda elde ettiği başarıların sisteme rağmen kazanılmış başarılar olduğunu söyleyen Özlü, mevcut sistemin Türkiye’yi belli bir noktaya kadar getirebildiğini vurguladı. Fakat bunun Türkiye’nin yeni bir başarı hikayesi yazabilmesi, bir sıçrama yapabilmesi için yeterli olmadığını belirten Özlü, “Yeni sıçrama döneminde ihtiyacımız olan sistem hızlı, anlaşılabilir, yalın bir yönetim modelidir. Bu model ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir. Yeni model ile birlikte ağır ve hantal yapı değişecek, istikrarı tehdit eden siyasi krizlere kalıcı olarak son verilecek. Ekonomide öngörülebilirlik artacak, karar alma süreçleri hızlanacak” diye konuştu.

  Tekstil ve hazır giyim, bu yıl yüzde 10 büyüme hedefliyor

“VERİMLİLİK ARTACAK”

Yeni sistemin yürütme ve yasamanın birbirinden ayrıldığı ve kendi işlerine odaklandığı bir model olacağını belirten Bakan Özlü, önerilen sistemle karar verme süreçlerinin kısalacağı, devletin tüm kademelerinde verimliliğin artacağı bir dönem olacağını dile getirdi. Denetim işlevini halk doğrudan gerçekleştireceği için alınan kararlarda sorumluluk ve isabet oranının yükseleceğini vurgulayan Özlü, “Seçimlerin yapılma sıklığı düşecek. Çift başlılığın ortadan kalkmasıyla, Türkiye enerjisini sık sık seçimlere harcamayacak. Tüm bu gelişmeler ekonomiye, sanayiye olumlu yönde yansıyacak” dedi.

“Türkiye daha da güçlenecek”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin şu ana kadar ekonomi için atacağı en önemli yapısal reformun yönetim sistemi değişikliği olacağını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye’nin daha da büyüyeceğini, güçleneceğini, bölgesel bir güç, küresel bir oyuncu haline geleceğini vurgulayan Özlü şunları söyledi: “Bu büyümenin sağlıklı olabilmesi için ise sağlam bir sanayi altyapısına ve nitelikli yatırımlara ihtiyacı vardır. Ülkenin ihtiyacı olan bu yatırımlara ev sahipliği yapması için çok ciddi çaba sarf ediyoruz. Öngörülebilir ve hızlı bir yönetim sistemi ile bu yatırımlar daha da artıracaktır. Türkiye özel sektörün öncülüğünde tamamen yerli ve milli olan kendi otomobilini, haberleşme uydularını, enerji santrallerini yapan bir ülke haline gelecektir” diye konuştu.

HÜLYA GENÇSERTKAYA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir