Pazarlama ve Satış TaktikleriReklamlar-Reklamcılık

Dijital Mecrada İnteraktif Reklamcılık

Dijital mecrada ‘dizi’ formatında araç lansmanı

Ford, C-MAX araç lansmanını dijital mecrada yaptı. Bunun için reklam kampanyasından ziyade takip edilecek bir dizi yaratıldı. Ortalama 4 dakikadan 6 bölümlük bu diziyi 2 milyona yakın kişi izledi. Paylaşılma ve beğenilme sonuçlarının yanında kampanya Ford ve OgilvyOne’a Mixx Awards’ten üç de ödül kazandırdı.

Son yıllarda dijital mecraya yatırım yapan şirket sayısı hızla artıyor. Hem de bunu “Dijitalde de olmamız şart” diye yapmıyor pek çok şirket. Öyle ki bazı şirketler ürün lansmanlarını dahi dijitale taşıyor. Ancak dijital dünyada tüketiciyi yakalamak ve kampanyalara ilgiyi sağlamak hiç de kolay değil. Interaktif arenada benzeri olmayan yaratıcı çalışmaların üretilmesini, marka performansının geliştirilmesini ve mecranın yaratıcılık standartlarının yükseltilmesini hedefleyen Mixx (Marketing and Interactive Excellence) Awards bu anlamda interaktif reklamcılık için önemli bir yarışma.

Bu yıl yarışmada, OgilvyOne imzası taşıyan Ford’un Aile Var! kampanyası üç ödül alarak dikkatleri çeken çalışmalardan oldu. Kendileri için dijital alanda “sürekli ve kalıcı” iletişimin önemli olduğunu söyleyen Ford Otosan Pazarlama Müdürü Tibet Soysal, tüketicileri ile bağ kuracakları ve beğenilerek takip edilecek içerikler yaratmak istediklerini söylüyor.

DİZİ YARATTILAR

Ford C-MAX araç lansmanını da bu doğrultuda planladıklannın altını çizen Soysal, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Aracın dış tasarımı tamamen yenilenmiş, yeni teknolojik özellikler ile donatılmıştı. Bu özellikleri tüketiciye anlatmamız ve nasıl kullanabileceklerini göstermemiz gerekiyordu. Bununla beraber C-MAX’in ‘aile aracı’ konumlamasını kuvvetlendirerek, aracı segmentinde ön plana çıkarmak istiyorduk. Aile Var! projesi, Ford’un ihtiyaçları ile tüketicimizin ihtiyaçlarını birleştirdiğimizde ortaya çıktı. Ülkemizde dizi izlemek, ailece yapılan bir aktivite haline geldi. Biz de bunu kullanmak istedik. Ajansımız ile birlikte eğlenceli bir aile dizisi olan Aile Vari’ı yarattık. En temelde bir reklam kampanyasından ziyade takip edilecek bir dizi yaratmak istedik.”

İZLENME SAYISI

Dizilerin her bölümü internet ortamında ortalama bin 120 kez paylaşılmış ve ortalama bin 340 kere beğenilmiş. Ford Türkiye Facebook sayfası, 51 bin hayran kazanmış. Daha da önemlisi dizi yayında kaldığı dört hafta sonunda bölüm videolarının izlenme sayısı 1 milyon 763 bine ulaşmış.

Kampanya ile ilgili yapılan yo-rumlann yüzde 85’inin olumlu olmasının da kendilerini sevindirdiğini dile getiren Soysal, bütçe, ölçümleme, yayılma ve mesajları iletebilme anlamında internetin kendileri için en mantıklı mecra olduğunu sonuçlarla da gördüklerinin üzerinde duruyor.

OgilvyOne Yaratıcı Yönetmeni David Kalvo ise konuyla ilgili şu sözleri söylüyor:

Markalı içerik yaratmakta ince bir çizgi var. Bizce daha önce yapılan ‘we-bisode’ ya da benzeri işlerdeki sıkıntı da buydu. Ürün ya çok ön planda oldu ya da çok eğreti bir şekilde yerleştirildi. Biz, bu çizgiyi çok iyi tutturduğu mu zu dü şii nüyonı z.

Tüketicilerimizden gelen ‘TV’de ne zaman göreceğiz bu aileyi?’ somları da sanırım bunun kanıtı oldu.”

Fatoş Bozkuş

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu