Güncel Ekonomi Haberleri

Dijital onboarding başlıyor

Uzaktan müşteri edinimi

1 Mayıs’tan itibaren uzaktan müşteri edinimi düzenlemesi sayesinde şubeye gitmeden, ıslak imza atmadan banka müşterisi olunabilecek. Mobil veya internet bankacılığı kullananlar hesap açıp, kredi ve kredi kartı başvurusunu uzaktan birkaç dakika içinde yapabilecek…

BANKALAR ve finansal kurumlara dijital onboarding (uzaktan müşteri edinimi) imkanı sağlayan düzenleme son dakika gelen iki aylık erteleme sonrası mayıs ayma kaldı. Bu önemli düzenleme hayata geçtiğinde artık bankada hesap açmak, kredi veya kredi kartı almak için şubeye gidip ıslak imza atma zorunluluğu ortadan kalkacak. Bankanın müşterisi olsun olmasın herkes internet veya mobil bankacılık kanalıyla dilediği bankaya başvurup ürün ve hizmetlerden yararlanabilecek.

Daha önce 1 Ocak tarihinde hayata geçeceği açıklanan onboarding, düzenlemeyi yapan BDDK tarafından 1 Mart 202l’e ertelenmişti. Tüm bankalarda bu konuda son hazırlıklarını tamamlamıştı. Ancak geçen hafta perşembe günü üst düzey bankacılık kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre uygulama bu kez Masak’ın yeni düzenleme çalışmaları nedeniyle 1 Mayıs’a ertelendi.

İki aylık yeni bir erteleme gelmesine rağmen tüm finansal piyasa oyuncularını yakından ilgilendiren bu düzenlemenin heyecanı azalmadı. Onboarding’in sadece müşteri kesimi için değil finansal kuruluşlar içinde çok sayıda avantaj sağlayacağına dikkat çeken bankacılar, bu sayede tüm piyasaların büyüyeceği, hacimlerin ise artacağı görüşündeler…

KİMLER YARARLANACAK?

Yeni düzenleme sayesinde uzaktan müşteri edinimi imkanını sadece bankaların müşterileri ile yaptığı sözleşmeler için değil, kart çıkaran kuruluşlar ile kart hamilleri arasındaki ilişkileri düzenleyen sözleşmeler, finansal kiralama şirketleri ile müşterileri arasındaki sözleşmeler, finansal kiralama sözleşmeleri, faktoring sözleşmeleri, finansman sözleşmeleri, ödeme hizmeti sağlayıcıları ile kullanıcılar arasındaki sözleşmeler, aracı kurumlar ve portföy yönetim şirketlerinin de müşterileri rahatlıkla kullanılabilecek.

NASIL BAŞVURACAKSINIZ?

Bu konuda Türk bankacılık sektörünün neredeyse tamamı hazırlıklarını tamamlamış durumda. Şayet yeniden erteleme olmazsa 1 Mayıs günü artık ev veya ofisinizden birkaç dakika içinde dilediğiniz bankada hesap açıp, kredi veya kredi kartı başvurusu yapabileceksiniz. Başvuru süreci ise oldukça basit… Hizmet veya ürün almak istediğiniz bankaya internet veya mobil bankacılık hesapları üzerinden dolduracağınız başvuru formu ile başvuracaksınız. Dijital onay sonrası müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüntülü görüşme ile kimlik doğrulama işlemleriniz tamamlanacak. Veya görüntülü görüşme öncesi kullanıcılar yeni T.C. kimlik kartları ile cihazlarının NFC özelliğini kullanarak kimliklerini doğrulayıp ya da bu kimlik doğrulama işlemini görüntülü görüşme sonrası kendilerine iletilen belirli bir IBAN numarasına başka bankalardaki hesaplarından para transferi yaparak da gerçekleştirebilecek. Kimlik tespiti başarılı gerçekleştiği takdirde kullanıcılar, görüntülü görüşme sonrası şifre SMS’lerini alarak dijital kanallara giriş yapabilecek.

AKBANK
BİR YIL ÜCRETSİZ HİZMET

Akbank Strateji, Dijital Bankacılık ve ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, uzaktan müşteri olma sürecinin hayata geçmesiyle birlikte şubelere gitmeden mobilden, anında istenilen her yer ve her zamanda, kağıtsız ve ıslak imzasız banka müşterisi olmanın yolunun açıldığını söylüyor. Bu sayede Akbank Mobil’i indirenler vadesiz hesap, banka kartı, kredi ve kredi kartı başvurularını da anında yapabilecek. Ayrıca onaylanan kredi ve kredi kartı başvurularında, müşteri olma sürecinin sonunda, kredi hesaplarına yatmış, kredi kartları kullanıma açılmış olacak. Akbank Mobil’den bu dijital süreç ile Akbank müşterisi olanlara avantajlar sunacaklarını da açıklayan Yüce, “Mobil’den Akbank müşterisi olanlar, bir yıl boyunca EFT/havale, limit üstü para çekme ve ortak ATM işlemlerinden ücretsiz faydalanabilecek. Ayrıca Akbank Mobil’den müşteri olanları günlük alışkanlıklarıyla yeni avantajlara sahip olabilecekleri güzel bir sürpriz daha bekliyor” diye konuşuyor.

GARANTİ BBVA
KOBİ’LER DE YARARLANACAK

Garanti BBVA, 2019’da mobil uygulama üzerinden başlattığı uzaktan müşteri olma sürecini, yasal mevzuatla birlikte artık tamamen dijital olarak sunmaya hazırlanıyor. Mevzuat değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte kolay bankacılık hizmeti almak isteyenlerin Garanti BBVA Mobil uygulamasını indirdikten sonra “Müşterimiz Olun” adımlarını tamamlayarak kolayca banka hesabı açabileceğini söyleyen bankanın Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, “Uzaktan müşteri olma süreci, geleneksel yöntemlere kıyasla müşteri için hızlı, zaman ve mekândan bağımsız bir deneyim yaratıyor. Bu süreç aynı zamanda bankaların daha fazla müşteriye erişmesi ve hizmet vermesi açısından da çok değerli. Bu aynı zamanda dijital bankacılık hizmetlerinin tabana yayılmasını ve daha fazla vatandaşımızın bankacılık ile tanışmasını sağlayacak” diyor.

QNB FINANSBANK
HEMEN BAŞVURU İMKANI

QNB Finansbank; 1 Mayıs itibariyle yasal düzenlemeler çerçevesinde dijital onboarding (uzaktan müşteri edinimi) imkanını tüm yeni ve eski müşterilerine sunmayı hedefliyor. özellikle pandeminin hayatımıza girmesiyle dijital onboarding’in daha da önemli bir hal aldığını söyleyen QNB Finansbank Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu, uygulamanın devreye girmesiyle artık banka müşterisi olabilmek için gerekli sözleşme ve formlar dijital olarak kullanıcılara sunulacağını söylüyor.

Uzaktan müşteri edinimi’nin bankalara da büyük avantajlar sağlayacağına vurgu yapan Kurtoğlu, “Dijital onboarding sayesinde aslında şubeler üzerindeki yükün hafiflemesi ve dijital kanal kullanımının artması sağlanacak” diye konuşuyor.

DENIZBANK
ÖZEL AVANTAJLAR SUNACAK

DenizBank’lı olmak isteyen herkesin evinden çıkmadan müşteri olabileceğini hatırlatan, bankanın Dijital Dönüşüm, CRM ve Değişim Yönetimi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Umut özdoğan, “Kullanıcılar MobilDeniz’i indirip, ‘Müşteri Olma’ formuna bilgilerini girerek süreci başlatacak. Kimlik bilgilerini alabilmemiz için kullanıcılar çipli T.C. kimlik kartının ön ve arka fotoğrafını çektikten sonra kimliğini telefonuna dokundurarak bilgilerini eşleştirebilecek. Son olarak müşteri temsilcimize bağlanan kullanıcı, yüz yüze görüşme gerçekleştirerek süreci tamamlayacak” diyor.

VAKIFBANK
İŞİTME ENGELLİLERE ÖZEL HİZMET

Yasal düzenlemeler sayesinde artık müşteri ediniminin de dijital kanallardan mümkün hale gelebileceğini hatırlatan Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Ferkan Merdan, “Müşteri olma sürecinde farklı engelleri de ortadan kaldıracağız, örneğin, işitme engelli müşterilerimiz de hizmet alabilsin diye, işaret diliyle hizmet vermesi için müşteri temsilcilerimize eğitim verdik” diyor.

Merdan’ın verdiği bilgiye göre Vakıfbank Mobil üzerinden vadeli/vadesiz hesap açma, kredi kartı başvurusu, ek hesap başvurusu, kredi başvurusu gibi 300’e yakın bankacılık işlemini gerçekleştirebiliyor. Banka dijital müşteri edinimi süreçlerinin içerisinde yer alan NFC ile kimlik doğrulama ve yüz tanıma teknolojilerini daha önce mevcut müşterilerine de sunmuştu.

Ne avantaj sağlayacak?

  • Hesap açma, kredi ve kredi kartı, KMH hesabı işlemleri için artık şubeye gitme zorunluluğu ortadan kalkacak.
  • İşlemler çok daha kolay ve hızlı yapılacak.
  • Dakikalar içinde tamamlanan işlemin hemen ardından kredi tutan hesaba yatacak, kredi kartı anında işleme açılacak.
  • Bu kanaldan hesap açanlar aynı zamanda bankaların mobil bankacılık hizmet ve ürünlerinin tamamına ulaşabilecek.
  • Şubelerin iş yükü hafifleyecek, şube müşterilerine daha hızlı hizmet sunulabilecek.
  • Kâğıt tüketimi azalacağı için doğa dostu yeni bir süreç başlayacak.
  • Bankaların fiziki arşivi azalacağı için operasyonel maliyetleri de önemli oranda düşürecek.
  • Çok sayıda banka ile çalışma imkanı artacağı için müşterilerin en iyi fiyata en iyi ürüne ulaşma imkanı artacak.
  • Bu hizmetten yalnız bireyler değil, esnaf ve KOBİ’ler de yararlanabilecek.

Esin Çetinel

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu