Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Dondurma Pazarlamasında Dondurma-Tatlı Birlikteliği

Dondurma Pazarlamasında Dondurma-Tatlı BirlikteliğiDondurma-tatlı birlikteliğiyle evdeki tüketimi artıracak

1,25 milyar TL büyüklüğe sahip olan Türkiye endüstriyel dondurma pazarında ev tipi dondurma tüketiminde artış gözleniyor. Bu segmentin 20 yılda 24 kat arttığına vurgu yapan Algida Pazarlama Direktörü Leyal Eskin Yılmaz, “0,1 litre olan evde tüketim düzeyi 2,4 litreye yükseldi. Dört mevsim tüketim yerleştiğinde rakam daha da büyüyecek. Bunun için dondurma-tatlı birlikteliğine odaklandık” diyor.

algida

Dünya dondurma pazarının büyüklüğü 70 milyar Euro ve 17 milyar litre olarak hesaplanıyor. Türkiye’de ise dondurma pazarının büyüklüğü 3,7 milyar TL ve 216 milyon litre düzeyinde bulunuyor.

Sektör, açık dondurma ve endüstriyel dondurma şeklinde ikiye ayrılıyor.

Endüstriyel dondurma pazarının büyüklüğü 1,25 milyar TL seviyesinde.

Bu pazarda ev tipi dondurma tüketiminde büyük bir artış gözleniyor.

Bugün ev tipi dondurma pazarı 448 milyon TL’lik bir büyüklüğe ulaşmış durumda. Bu gelişmede ise 20 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren ve 80 farklı dondurma çeşitini tüketiciyle buluşturan Algida’nın ev tipi dondurma markası Carte d’Or’u büyük etkisi var.
Algida Pazarlama Direktörü Leyal Eskin Yılmaz, ev tipi dondurma pazarında yüzde 3ö’lık pazar payına sahip olduklarını söylüyor. Yılmaz, ev tipi dondurma penetrasyonunun son beş yılda yüzde 66’dan yüzde 68’e yükseldiğini belirtiyor. Bu rakamın da her 100 haneden 68’inin ev tipi dondurma tükettiği anlamına geldiğini ifade ediyor. Son 20 yılda bu segmentin 24 kat büyüdüğüne de dikkat çeken Yılmaz, Türkiye’de kişi başı tüketimin hala çok düşük olduğunu ve dört mevsim dondurma yeme alışkanlığının tam olarak yerleşmediğini belirtiyor.

Yılmaz, şöyle devam ediyor: “Kişi başı ev tipi dondurma tüketimi ABD’de 10,3 litre, Almanya’da 6,5 litre. Türkiye’de ise 1993 yılında 0,1 litre olan tüketim düzeyi bugün 2,4 litre. Hem pazarı büyütmeyi, hem kişi başı tüketimi artırmayı, hem de sezonsallığı kırmayı hedefliyoruz. Hala kışın dondurma tüketilmiyor. Tüketimi artırmak için dondurma ve Türk tatlılarının birlikteliğine odaklanmış durumdayız.”

  E-Ticaret Sitenizde Satışı Arttırma Yöntemleri

İlk olarak 2003 yılında Türk tatlıları ile dondurmayı birleştiren markanın bu kategoride en çok ilgi gören ürünü ekmek kadayıflı dondurma. Tatlı-dondurma birlikteliğine yönelik yeni ürünler geliştirmeye devam etmeyi planlayan marka, farklı bir projeye daha imza attı. Ünlü şef Rachel Allen’la ortak bir çalışma yapıldı ve geleneksel Tük tatlılarının dondurmayla birleştirildiği ‘Carte d’Or’la Tatlı Sırlar’ kitabı yayınlandı. “Carte d’Or varsa, tatlın var” kampanyası kapsamında geçtiğimiz günlerde bu kitabın tanıtımı yapıldı. Bu kampanyanın global bir kampanya olduğunu söyleyen Yılmaz, “Kampanyayı her ülke kendisi yorumluyor. Yani bizim kitabımız tamamen Türkiye’ye yönelik, bizim tatlılarımıza uygun tarifler içeriyor. Birçok ülke ile kitabımızı paylaştık ve Türk tatlılarıyla yapılan tarifler büyük ilgi gördü. Yakında başka ülkelerin kitaplarında da tariflerimizi görebiliriz” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Günümüzde Pazarlama

‘Post marketing’ süreci değişim ve yenilenme demektir. Her aşama sürecin sonlanmasına değil yeni bir başlangıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir