Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

En ucuz uçak biletini bulan siteler

Bir seyahatin en pahalı kalemi genellikle uçak biletidir. İnternetteki özel arama motorları en ucuz uçak biletini sizin için arayıp buluyor. Yurtiçi ve yurtdışı yolculuk planlarınızı yaparken ilk olarak bakmanız gereken siteleri sizin için araştırdık…

en ucuz ucak bileti

SIRT çantanızı alıp yola çıkmak artık eskisinden daha kolay. Öyleki birkaç dakika içinde internet üzerinden dünyanın diğer ucuna seyahat planlayabilirsiniz. Bir seyahat acentesinin sitesine girip, kampanyalı tur avantajlarından faydalanarak uygun fiyatlı bir tatil planlamak bunun en kolayı. Ancak ‘en ucuz’ seyahati istiyorsanız belki biraz daha araştırmaya ihtiyacınız olabilir. Çünkü bunun için kendi uçak ‘ biletinizi alıp, kendi rezervasyonlarınızı yaptırmanız daha geçerli bir yol olarak kabul ediliyor. Peki nasıl? Öncelikle seyahatin en maliyetli kalemi olarak kabul edilen uçak biletini alarak işe başlayabilirsiniz. Aynı anda pek çok havayolunu taramayı sağlayan gerek uluslararası gerekse yerel çok sayıda site bulunuyor. Her sitenin işleyişi birbirinden farklı olabiliyor. Kimileri sadece uçak bileti satarken, kimileri otel rezervasyonu, araç kiralama gibi hizmetlerin yanı sıra transfer, seyahat sağlık sigortası gibi ek hizmetler de sunuyor.

ÖNCELİKLE GÜVENLİĞE DİKKAT

Özellikle uçak bileti satan sitelerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak bilet satın alırken dikkat etmekte fayda var. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Genel Sekreteri Çetin Gürcün kullanıcıları güvenlik konusunda uyarıyor. Gürcün’un tavsiyesi biletlerin TÜRSAB üyesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi sahibi seyahat acentelerinden alınması. Ancak bu belgeye sahip uluslararası site bulmak pek mümkün değil. Bu noktada sitenin güvenliğini test etmek kullanıcının inisiyatifinde, Bavul.com, Ekobilet.com, Cepyol.com gibi pek çok Türkiye menşeli site mevcut. Öte yandan dünyanın önde gelen bilet arama motoru Syscanner bir süredir Türkiye ofisiyle hizmet veriyor. Momonto.com, Tripsta.com, Edreams.com gibi uluslararası sitelere de yine Türkiye’den ulaşım oldukça kolay.

Çünkü bu siteler Türkiye’ye özel telefon numaralarıyla Türkçe çağrı merkezi hizmeti veriyor.

‘EN HESAPLI’ İÇİN ARAMA MOTORU

Merkezi Edinburg’da bulunan Skyscan-ner, uçak bileti, otel ve araba kiralama seçeneklerini aynı platformda karşılaştıran bir seyahat arama motoru. Kullanıcılara en ucuz seçenekleri karşılaştırmalı olarak sunuyor ve satın almak istediğinizde ilgili siteye yönlendiriyor. Sadece havayollarının değil, online seyahat acentelerinin fiyatlarını da karşılaştırarak ‘Ö kullanıcılar için zaman ve paradan tasarruf sağlıyor. Kullanıcılar için tamamen ücretsiz olan Skyscanner gelirini ise hem havayolları hem de seyahat acenteleriyle gerçekleştirdiği anlaşmalarla satılan biletler üzerinden acenteler ve havayollarından aldığı komisyonlarla sağlıyor. Sitede yayınlanan reklamlar da şirketin bir diğer gelir kaynağı.

Skyscanner tüm dünyada 30’dan fazla dil seçeneğiyle hizmet veriyor. Şirket Edinburg’un yanı sıra Glasgow, Singapur, Pekin, Barselona ve Miami dahil olmak üzere toplam dokuz uluslararası ofise sahip. Türkiye’de ise 2011 yılından bu yana hizmet veriyor.

Her ay 35 milyon kullanıcıya hizmet verdiklerini belirten Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök, şirketin büyümesine ilişkin ise şu rakamları paylaşıyor: “Mobil kullanıcı oranımız dünya çapında geçen seneye oranla yüzde 77’lik bir artış gösterdi. Ayrıca, son açıklanan 2014 verilerimize göre, bir önceki seneye oranla yüzde 42’lik bir büyüme göstererek, gelirimizi 93 milyon İngiliz Sterlini’ne çıkardık.” Skyscanner’m özellikle de Avrupada en çok kullanılan seyahat arama platformu olduğunu söyleyen Özkök, son dönemde Uzakdoğulu kullanıcıların da sayısının arttığına işaret ediyor: “Özellikle Çin’de, 2014 yılı için aylık tekil ziyaretçi oranımızda yüzde 61, mobil uygulama ziyaretçi oranımızda da yüzde 162‘lik bir artış yaşandı.”

TÜM TATİL PLANI TEK SİTEDEN

2012 yılından bu yana hizmet veren Cepyol ise, uçak, araç kiralama, otel rezervasyonları ve İDO bilet satışları gerçekleştiriyor. Sisteme giren kullanıcı önce seyahat platformunun ardından lokasyon, tarih ve yolcu tercihlerini yaptıktan sonra çıkan listeden kendisine en uygun seferi seçiyor. Ardından yolcu bilgilerini ve bilet bilgilerinin gönderilmesi için gerekli olan iletişim bilgilerini giriyor ve ödeme sayfasına geçerek kredi kartı bilgilerini doldurarak bilet alım işlemini egertıe’1 hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Kurulduğu günden bu güne Cepyol üzerinden 60 binin üzerinde seyahat planlandığı bilgisini veren firmanın Operasyon Müdürü Egemen Şekeralp, sistemin her ay bir önceki aya oranla yüzde 20 işlem hacmi artışı ile büyümeye devam ettiğini söylüyor. Şekeralp Cepyol’un kullanıcıya sunduğu avantajları ise şöyle anlatıyor: “Biletleriniz için arama yaparken gidiş dönüş tarihinizi ve nereden nereye gideceğinizi seçmeniz yeterli, bunları seçmenizle birlikte uçak bileti ve İDO bileti ile ilgili tüm seferleri görebiliyor seçimizi kolayca ve hızlıca yapabiliyorsunuz.

En ucuz uçak bileti alabiliyor, size en uygun otelde konaklayabiliyorsunuz. Nereye ve ne zaman gitmek istediğinizi belirttiğinizde oteller ile ilgili detaylı bilgiler karşınıza çıkıyor.”

Turkcell tarafından 2011’de hayata geçirilen Bavul.com’u geçtiğimiz yıl Paravi-on Turizm satın aldı. Sistem Aralık’tan bu ya na yeni ara yüzüyle hizmet veriyor. Bavul.com kullanıcılarına dört tane ana kategoride ürün sunuyor: uçak, otel, yurt dışı tur ve kurvaziyer. Sistem transfer, seyahat sağlık sigortası gibi ek ürünler de sunabiliyor.

“ÇOK AGRESIF İNDİRİMLER”

Sistemle yolcuları tüm işlemlerini tamamen online yapmaya yönlendirmek istediklerini belirten Bavul.com İş Geliştirme Müdürü Arda İpekçi, “Zira seyahatlerle ilgili tüm detaylar sitemizde mevcut. Ancak gerek seyahatte değişiklik, gerekse de çevrimdışı satın alım için çağrı merkezimiz de destek veriyor” diyor. Bugüne kadar yaklaşık 180 bin bilet sattıklarının bilgisini veren İpekçi, son dönemde satışların önemli oranda arttığını ve yılsonuna kadar 100 binin üstünde bilet satmayı hedeflediklerini anlatıyor. İpekçi sözlerine şöyle devam ediyor: “Uçak biletleri ve otellerde gerçek zamanlı müsaitlik ve en uygun fiyat seçeneğini sunuyoruz. Tur ve kurvaziyer ürünlerinde ise en güvenilir ‘ birkaç tedarikçi ile çalışarak hem sorunsuz bir tatil, hem de olabildiğince çok tarihte yine en uygun fiyatlı ürünleri kullanıcılarımıza bir katalog şeklinde sunuyoruz.”

Musa ALİOĞLU / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sivil Havacılık Meclis Başkan Yardımcısı
“Fiyatların düşmesi bekleniyor”

‘En uygun fiyatlı destinasyon’ diye bir şey yok, ‘en uygun seyahat zamanı’ vardır. Örneğin İstanbul ile Ankara arasında Atatürk Havalimanı’ndan seyahat edecekseniz en erken veya en geç saatlerde ucuz bilet alabilirsiniz. Yine yazın yüksek sezonda yılbaşında ve bayramlarda Antalya, Bodrum ve KKTC en pahalı hatlardır. Fakat iyi bir izlemeyle gün ve saati iyi ayarlayarak böyle zamanlarda da ucuz bilet bulabilmek mümkündür.

Yani ucuz uçak bileti bulabilmek için erken satın alma en doğru yol. Malum seyahat günü yaklaştıkça fiyatlar artar. Öte yandan kampanyaları iyi takip etmekte fayda var. Yolcu sayısının az olduğu dönemlerde arz talep dengesi gereği fiyatlar düşer. İnternet üzerinden bilet satışı yapan belli sitelere de promosyonlu satışları iyi izlemek ucuz bilet bulmanın bir diğer yolu. Önümüzdeki sezonda uçak biletlerinde bir artış beklenmiyor. En büyük gider kalemi olan yakıtta, ham petroldeki düşüş bunun en önemli sebebi. Havayolu şirketlerinin kısmen de olsa fiyatları düşürmesi bekleniyor.

Alper METİN / Blogger (Celebialper.com)
Ucuz gezinin sırrı

‘Hangi ülkelere gidilir, hangi ülkeler ucuz, yurtdışını gezmeye nereden başlayalım?’ sorularına yanıtım net: Türkiye’nin batısında yaşıyorsanız Balkanlar, doğusunda yaşıyorsanız Kafkaslar… Balkanlar’da özellikle Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve Romany ucuz gezi yapılabilecek ülkeler.

Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan’ı içecen bir Kafkaslar seyahati de ilginç olur ve ucuza mal olur. Hem fiyatlar uygun, hem de uçağa ihtiyacınız yok. İşte yeni başlayacaklara ucuza gezmek için iki ilginç rota.

Komşu ülkelere gitmiyorsak uçakla ulaşım seyahatimizin maliyetini birden yükseltiyor. Bunun için de yapabilecekleriniz var.

Yurt dışı gezileri ucuza getirmenin en önemli unsuru, ucuz uçak bileti bulabilmek. Peki, ucuz uçak bileti için nelere dikkat etmeli? Uçak bileti fiyatlarını karşılaştırmalı arayın. Esnek tarihler seçin. Uçakta masraf yapmayın. Faklı havayollarını araştırın. Aktarmalı uçun. Bagaj ağırlığına dikkat edin.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu