Güncel Ekonomi Haberleri

En Yüksek Mevduat Faizi Hangi Bankada?

Mevduat faizlerindeki yükseliş

MERKEZ Bankası’nın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında referans faizini yüzde 15’e yükseltmesi mevduat faizlerini de yüzde 15’e, hatta üzerine taşıdı. Karar sonrası bankalar özellikle yeni müşterilerine teklif ettikleri hoş geldin faizini yüzde 15.50 seviyesine kadar yükselttiler. Üstelik bazı bankalar bu faiz tekliflerini yalnız kısa değil bir yıla varan vadelere de uygulamaya başladı.

Mevduat faizlerindeki yükselişin anahtarı ise yine her zamanki gibi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) oldu. TCMB, 19 Kasım tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 4.75 artışla yüzde 15 seviyesine yükseltme yönünde karar aldı. Piyasaların beklentisinin bir miktar altında kalsa da yükselen faiz piyasalardaki faiz çıtasını yukarıya taşıması açısından olumlu bir adım olarak değerlendirildi. Bu arada toplantının önemli kararlarından biri de sadeleşme adımı oldu. Merkez Bankası piyasanın beklentileri doğrultusunda politika faizi ile bankaların MB’den borç aldığı faizin arasındaki farkı kapattı. Böylece Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacak. Bu adım da yerli ve yabancı yatırımcılarca olumlu bulundu.

FAİZ İKİ PUAN YÜKSELDİ

îşte piyasalar açısından çok sürpriz olmayan bu faiz kararının hemen ardından bankalar da mevduat faizlerinde yukarı yönde düzeltmeler yaptı. Ancak bu artırım mevcut müşterilere uygulanan faiz oranlarından ziyade yeni müşteriler için uygulanan hoş geldin faizi veya diğer adıyla tanışma faizlerine uygulandı. Merkez Bankası’ndan beklenen faiz artırımının daha önce mevduat faizlerine yansıtıldığını söyleyen bankacılar, buna karşın son günlerde yeni müşteri kazanmanın amaçlandığı hoş geldin faizinde iki puanlara varan yükseliş yapıldığını doğruladı.

Kısa vadede mevduat faizlerinde önemli bir yükseliş ‘. yaşanmasını beklemeyen para yöneticileri ise bundan sonraki olası artışların ufak düzeltmeler biçiminde olacağı konusunda görüş birliği içindeler. Gözler şimdi Merkez Bankası’nın 24 Aralık’ta yapacağı PPK’ya çevrilmiş durumda. Yılın son PPK toplantısında Merkez Bankası’nın yeni bir faiz artışı yapabileceği ihtimali bulunduğuna dikkat çeken para f yöneticileri, bu artırımın belli oranda mevduat faizlerine de yükseliş yönünde yansıyacağı görüşünde. Buna karşın Merkez Bankası’ndan yeni bir faiz artırım kararı gelmezse mevduat faizlerinin yeni yıla bu seviyelerde başlayacağı belirtiliyor.

KISA VADE CAZİP

Mevduat cephesine baktığımızda ise bugünlerde en cazip faiz, vadesi 30-45 gün vadeli yani kısa vadeli mevduatlarda bulunuyor. Bankalar kısa vadeyi seçen müşterilerine ağırlıklı yüzde 13-15 aralığında faiz teklifinde bulunuyor. Buna karşın vade üç aya uzadığında faiz oranı ağırlıklı yüzde 11-14 bandında yoğunlaşıyor. Yeni müşterilere teklif edilen faiz ise ağırlıklı yüzde 14.5-15 aralığında gerçekleşiyor.

Bu dönemin bir diğer özelliği ise 25 bin TL ve altındaki tasarrufların faiz yükselişinden çok da nasibini alamaması. Bankaların önemli bölümü 25 bin TL’nin altındaki mevduatlara yüzde 4.5 ile 5.5 bandında faiz uyguluyor. Örneğin Garanti Bankası 25 bin TL’ye kadar olan mevduatlara yüzde 4.50 faiz teklif ederken, bu tutarı aşan mevduatlar için yüzde 9 faiz uyguluyor. Vakıfbank ise 25 bin TL’ye kadar olan mevduatların faizini yüzde 5.25 olarak açıklarken, para tutarı 50 bin TL’ye çıktığında vade aynı kalsa da yüzde 8.50,100 bin TL ve üzerine ise yüzde 11 faiz teklifinde bulunuyor. Bankada bu dönemde yeni hesap açtıran müşterilerin faizi ise yüzde 15 oluyor. Faize ilişkin benzer uygulamalar tüm diğer bankalarda da gözleniyor.

YATIRIM FONLARINA DİKKAT!

Uzun süredir enflasyonun altında getiri elde eden mevduat müşterileri son yaşanan faiz yükselişleri sayesinde nihayet reel bir getiriye kavuşuyor. Merkez Bankası’nın açıkladığı yılsonu enflasyon tahmini yüzde 12.1 seviyesinde bulunmasına karşın bugün 100 bin TL ve üzerinde tasarrufu olanlara teklif edilen faiz oranlan vadelere göre değişmesine rağmen yine de bu oranın üzerinde kalıyor. Riski sevmeyen yatırımcıların bu yüzden mutlaka portföylerinde bir miktar mevduat bulundurmasını tavsiye eden para yöneticileri, mevduatın üzerinde getiri hedefleyen küçük yatırımcılara ise orta riskli yatırım fonlarını öneriyor.

GEDİK PORTFÖY
“MEVDUATIN PAYI YÜZDE 20-30 OLMALI”

Gedik Portföy Genel Müdürü Halim Çun, riskten kaçman yatırımcılar için faizlerin artması ile mevduatın daha çekici bir duruma geldiğine dikkat çekiyor. Burada yatırımcılar açısından tasarruflarını değerlendirirken en önemli kriterin risk algısı olduğuna dikkat çeken Çun, şu değerlendirmede bulunuyor:

“Bu noktada riskten kaçınan yatırımcılar için faizlerin artması ile mevduat daha çekici bir duruma gelebilir. Ancak yatırımcıların geçmişe göre seçeneklerinin artmasından dolayı son dönemdeki eğilimleri gözlemlediğimizde, geçtiğimiz yıllara göre mevduatın çekiciliğinin bir miktar azaldığını izliyoruz. Özellikle yatırımcılar mevduata düşük riskli seçenekler aradıklarında yatırım fonları bu noktada çok zengin alternatifler sunuyor. 2017 ve sonrasında TEFAS’ta artan yatırımcı sayısının da bize bunun en büyük göstergesi olabileceğini düşünüyorum. Riskten kaçınmak isteyen ve mevduat eşlenik getiri arayan yatırımcılar için piyasada alternatif Halim Çun | yatırım fonları olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda yatırım fonlarının likit olma ve günlük alınıp satılabilme avantajını da göz önüne alırsak mevduata kayıştaki trendde bir miktar daha azalma görülebilir. Tabii bunun tamamen biteceğinden veya sert şekilde azalacağından bahsetmek yanlış olur. Geçmiş yıllarda da gördük ki artan faiz ortamında yatırım fonları piyasasında daralma yaşanabiliyor ama yatırımcıların artık yatırım fonları hakkında daha bilgili olması ve bu enstrümanlara daha sıcak yaklaştığını da göz ardı edemeyiz.”

Yatırımcıların portföy oluştururken, risk getiri algısının çok önemli bir kriter olduğunu da hatırlatan Çun, “Risk algısı düşük yatırımcılar için piyasalarda volatilitenin arttığı bu dönemde mevduat önemli bir riski düşürme aracı olabileceği gibi risk iştahı yüksek yatırımcılar için volatiliteden faydalanarak yüksek getiriler elde etme fırsatları da oluşturuyor. Ancak biz orta riskli bir yatırımcı için model portföy oluşturduğumuzu düşünürsek son haftalarda piyasalarda artan oynaklığın bir süre daha devam edeceğini de hesaba katarsak mevduat oranının portföylerde yüzde 20-30 ağırlığında bulunmasının doğru bir tercih olacağına inanıyoruz” diyor.

ÜNLÜ&CO
“MERKEZ BEKLENECEK”

ÜNLÜ&Co Araştırma Bölümü Müdürü Murat Akyol’a göre yüzde 15’e yaklaşan mevduat faizleri yatırımcısını enflasyona karşı koruyor. Merkez Bankası’nm yılsonu enflasyon tahminin yüzde 12.1 olduğunu hatırlatan Akyol, “Ancak enflasyonun üzerindeki bu getirinin çoğu yatırımcı için tatmin edici düzeyde olduğunu söylemek zor. Kaldı ki, alternatif yatırım araçlarının çok daha güçlü getiriler sunduğunu düşünürsek mevcut eğilimin mevduata yönelimi tetikleyebileceğini kabul etmekle birlikte bunun büyük resmi şimdilik topyekûn değiştirmesini beklemiyoruz” diyor. Mevduat faizlerinde daha fazla yükseliş yaşanabilmesi içinse TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini yukarı taşıması gerektiğine vurgu yapan Akyol, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu ise doğal olarak enflasyonun görünümü ve TL’nin sergileyeceği performans ile ilgili. Politika faizinin yüzde 15 seviyesine yükseltilmesinin TL’ye destek vermekte yetersiz kalması durumunda TCMB’nin ek sıkılaştırma adımları ile fonlama maliyetini yukarı taşıması mümkün. Ancak atılan sadeleştirme adımlarına paralel olarak TCMB’nin fonlama için daha çok politika faizini kullanacağı varsayımı altında 24 Aralık’taki toplantı öncesinde fonlama maliyetinde çok ciddi bir değişim göremeyebiliriz. Benzer şekilde enflasyon beklentilerinde bir bozulma olması durumunda TCMB’nin PPK toplantısını bekleyerek değişen koşullara burada cevap vermesi çok daha olası görünüyor. Dolayısıyla PPK toplantısı öncesinde mevduat faizlerinde görülebilecek artışların limitli kalacağını düşünüyoruz. Toplantı tarihine kadar geçecek süre zarfında TL’nin ve enflasyonun görünümü TCMB’nin nasıl bir adım atacağında belirleyici olacaktır. Yeni ve daha limitli bir faiz artırımı görmemiz durumunda artırım ile aynı ölçekte mevduat faizlerinde de yukarı yönlü eğilim görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır.”

Son dönemde mevduat faizlerinde görülen yukarı yönlü eğilime karşın diğer yatırım araçları ile kıyaslandığında getirinin henüz cazip seviyelere ulaşmadığına da dikkat çeken Akyol’a göre, portföylerde mevduata daha çok getiri garantisi sağlamak amacıyla yer verilmeli. Buna göre Akyol, yatırımcının risk profiline göre değişmekle birlikte mevduatın ağırlığının yüzde 10 seviyesini çok fazla aşmaması gerektiği görüşünde.

Bankaların e-mevduat faiz oranları

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu