Haberler

Evde Bira Yapımı Yasal mı?

Evde bira yapanların sayısı arttıkça gerekli ekipman pazarı da kendi ekonomisini oluşturdu. Bira yapımına yönelik ürünlerin satıldığı e-ticaret siteleri var. Ürünler set halinde ya da tek tek pazarlanıyor. Ancak bu durumun yasal olup olmadığı tartışma konusu…Evde Bira Yapmak

SON dönemin en popüler konularından birisi evde bira yapımı. Peki, ne oldu da bu konu bir anda gündeme geldi? Bunun sebebi Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkam Tuncay Özilhan’m geçtiğimiz günlerde yaptığı evde bira yapımının satışları düşürdüğüne yönelik açıklaması. Özilhan, bira satışlarının düştüğünü buna mukabil bira tüketiminin düştüğünden emin olmadığını söyleyerek bunun sebebi olarak evde bira yapımına işaret etti. Tartışmaların fitilini ateşleyen cümle de, “Bu aynı zamanda vergi kaybına da neden oluyor. Bu konudaki görüşlerimizi yetkililerle paylaştık” oldu.

Özilhan’ın evde bira yapımını eleştiren bu ifadeleri sonrası sosyal medya sallandı tabiri caizse. Hatta sosyal medyada Anadolu Grubu’nun bira markalarını boykot çağrıları bile yapıldı. Bu gelişmeler sonrası Özilhan tekrar bir açıklama yaparak yanlış anlaşıldığını ifade etti ve ülkemizde bira kültürünün gelişmesi açısından evde bira yapımını desteklediklerini, asıl konunun alkollü içeceklerdeki yüksek vergiler olduğunu belirtti.

TAPDK ne diyor?

Herkesin en çok merak soru şu: Evde bira yapımı yasal mı. Bu sorunun cevabı, evet. Evde bira yapımı 4733 Sayılı TAPDK Kanunun 8 maddesi uyarınca yılda 350 litreyi aşmaması kaydıyla yasal. Bu satış amaçlı değil kişinin kendi tüketimi için olması gerektiği anlamına geliyor. Bu kapsamda evde üretilen biralar şu an için yasal güvence altında diyebiliriz.

EVDE YAPANLAR ARTIYOR

Anadolu Grubu markalarının pazar payının azaldığı bir gerçek. Ancak bu durum evde üretimden mi yoksa rakiplerinin atağından mı kaynaklanıyor takdir kamuoyunun. Ancak başka bir konuya dikkat çekmek isterken gündeme gelmesini sağladığı şey, yani evde bira yapımı son yıllarda sıkça duyulan bir olgu. Bu haber sayesinde gözler evde bira yapanlara çevrildi. Evde bira yapanların ya da yapmak isteyenlerin sebepleri çeşitli. Bunu bir hobi olarak gören ve bir nevi gurmelik olarak bakan da var, içki fiyatlarındaki artış nedeniyle evde üretime yönelen de. Sebep ne olursa olsun evde bira yapanların sayısı artıyor ve buna bağlı olarak bira kitleri ve malzemelerinin satışı yükseliyor. Bu alanda kendi çapında küçük bir piyasa oluşmuş durumda. Bunu anlamak için internette kısa bir gezinti yapmak yeterli. Konuyla ilgili pek çok blog ve internet sayfası var. Buralarda evde biranın nasıl yapılması gerektiğini anlatan yazılar ve videolar da bulunuyor. Bir de bira yapanlar, yapım aşaması, tadı gibi konularda deneyimlerini paylaşıyor. Ek olarak gerekli malzemelerin neler olduğu belirtilip bu malzemelerin nerelerden satın alınabileceği gibi bilgiler de yer alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Ak62GtJuYBg

Evde bira yapmanın yollarından biri internette satılan hazır setlerden almak. Butikbira.com, Bira.house, Fermantasyonmarket.com, Hammaddeler.com, Gittigidiyor.com, N11.com gibi internet sitelerinde bira yapım setlerini, şerbetçiotu ve çeşitli aromaları tek tıkla satın almak mümkün.

HER ŞEY DAHİL SETLER

Bunlar içinde Butikbira.com ile Bira, house diğer e-ticaret sitelerinden ayrışıyor. Sebebi de bu sitelerin sadece evde bira yapımına yönelik ürünlerin satışını yapıyor olmaları. Bu nedenle sitelerde evde biranın nasıl yapıldığı ya da yasal olup olmadığına dair bilgiler de yer alıyor. Bira ile ilgili her şeyin satıldığı bu sitelerde bira yapım ürünleri set olarak da satılıyor.
Mesela Butikbira.com’da ‘başlangıç seti’ olarak iki farklı ürün yer alıyor. Biri 180 TL diğeri ise 111 TL. Bu setlerin için şude bira yapmak için ihtiyaç duyulan her şey var. Mayalama kovasından termometreye, hava kilidinden şişe kapağı kapatıcısına kadar çeşitli ürünler mevcut. Bazı setlere bira kitleri de dahil; o zaman fiyat da yükseliyor. Bunların yanı sıra sitelerdeki ürünler arasında bira kitleri, şişeleri, kapakları, çeşitli mayalar ve özleri yer alıyor. Hepsinin fiyatları farklı ancak evde ilk defa bira yapacak birinin bu sitelerden alışveriş yapacağını düşünürsek yaklaşık 200 TL gibi bir parayı gözden çıkarması gerekiyor. Bira yapım setleri dışında bira yapımı için ihtiyaç duyulan malzemeler arasında 1 damacana su ve 1 kilogram şeker de var. Bunlar bira setleri dışında kişinin kendisinin temin etmesi gereken malzemeler. Dolayısıyla internetten satm alınanlar dışında 20 TL’lik ek masraf kalemini düşünmek gerekiyor.

MALZEME AKTARLARDA

İnternet siteleri evde bira yapımının tek adresi değil elbet. Eminönü, Perpa gibi türlü ürünlerin bulunduğu yerlerde bu malzemeleri tek tek satm almak da mümkün. Bunun yanı sıra şerbetçi otu gibi bira hammaddelerini de çoğu aktar satıyor. Toptan almak yerine malzemeleri bu şekilde temin ederek maliyetlerin düşürülebileceğini belirtelim ancak internet sitelerinin sunduğu pratikliğin pek çok kişiyi cezbettiği de aşikar.

Ahşaptan sanatlar

Bira tüketicilerine yönelik satış fikirleri estetik konusunda da iddialı. Bira kültürüne yönelik el yapımı ahşap ürünler üretiliyor ve internetten satılıyor. “Arpadan Sanatlar” bu oluşumlardan birisi. Aynı adlı Instagram hesabı üzerinden el yapımı ahşap ürünler takipçilerin beğenisine sunuluyor. Sitenin takipçi sayısı binin üzerinde. Ürünler arasında 8’li bira taşıyıcısı, duvara monte edilen sedir şaraplık, tadım seti ve ahşap bardak altlıkları gibi ürünler var.

MERAL CANDAN

Tezgâh üstü estetik iş fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu