Anasayfa / Evde Ek İş Yaparak Para Kazanmak / Evde Lakerda Yapıp Satmak

Evde Lakerda Yapıp SatmakKazançta ‘lakerda’ daima önde

Özellikle palamut ve torik balıklarından yapılan balık salamuralarına ‘lakerda’ deniyor. Önceleri meze olarak tüketilen bu lezzetli ürün şimdi hemen tüm lüks restoranların vazgeçilmezleri arasında. Üretiminde mutfak becerisi olan kadın girişimcilerin rol alması standardı yükseltebilir, yeniliklere kapı aralayabilir. Lakerda üretimi genellikle ‘takoz’ olarak bilinen balığın enlemesine dilimlenmesi ve bir dizi salamura işleminin özel tekniklerle uygulanmasına dayanıyor. Dilimlerin belli ölçüde olması ve porsiyon sınıflaması üretimin en önemli ayrıntılarından biri… Balıkların en lezzetli olduğu zamanı seçmek önemli.
Doğal niteliğini koruyarak yerleştirilmiş lakerdalar özel ahşap fıçılara konarak olgunlaşıp yaşlandırılıyor. Ahşap seçimi lezzete etki eden unsurların başında. Tenekelerde yapılan uygulamalar lakerdanın karakteristik tadım bozabiliyor. Dilimlerin belli süreyle tuzlu suda bekletildikten sonra iyice tuzlanıp istiflenmesi üretim inceliklerinin en başında… Aroma için genellikle defne yaprakları kullanılıyor. ‘Kapari’ eklenmesini de unutmamak lazım. Lakerdanın olgunlaşması için süre, hacim ve uygulama biçimine göre değişebiliyor. Kullanılan tuzun iyotlu olmaması ve kaya tuzu tercihi önemli ayrıntılar arasında. Tuzun tane büyüklüğü üretimin başarısı için önemli; elenmiş tuz granüllerin aynı boyutlarda olması dengeli olgunlaşma açısından önem taşıyor.

Balıkların bolluk ve kıtlık dönemine göre ciddi fiyat farklılıkları gösteren lakerda üretiminde kazanç şansı çok yüksek. Bağlantılı anlaşmalar yaparak üretim hacmini saptamakta yarar var. Balıkların yağlı olduğu dönemde yakalanmış olması ise hem kazancı hem de aromayı arttırıyor. Online evlere servis ayrıcalığım da unutmamak gerek.

  Evde El Yapımı Pastacılık ve Pasta SüslemesiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Evde El Yapımı Pastacılık ve Pasta Süslemesi

Birçok insanın, yiyecek işine dair romantik fikirleri vardır, özellikle de bu iş el yapımı pastacılık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir