Pazarlama ve Satış Taktikleri

Gelecek dönemde paket servisin önemi daha da artacak

Gel-Al hizmetleri

HEP diyoruz, koronavirüs çıktığı günden beri hayatımızın tam ortasına yerleşmiş durumda. Bu süreç hepimiz için farklı deneyimler içeriyor. Birçok sektör pandemiden ciddi anlamda etkileniyor; bunların başında da yeme-içme sektörü geliyor. Geçtiğimiz günlerde alınan kararla tüm yeme-içme sektöründeki işletmelerin faaliyetleri bir süreliğine durduruldu ve bu işletmelerin sadece paket servis yapmalarına izin verildi. Müşteri kabul edemeyen işletmeler, paket servis veya gel-al hizmeti vererek ayakta kalmaya çalışıyor. Gerekli altyapıya sahip olan firmalar bu süreçte farklı satış kanallarından müşterilerine erişim sağlıyor. Gelecek dönemde paket servisin önemi daha da artacak gibi görünüyor.

“BOŞ DURMUYORUZ”

Bu süreçte işletmelerin kapanmasından büyük bir kesimin etkilendiğini söyleyen Happy Moon’s Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aymutlu, “Olaya, sadece yeme içme sektörü olarak bakmamak lazım. Hayvan besicisinden sebzecisine, ilaçlama yapan firmadan temizlik işlerine bakan firmaya, servisçilerden peyzajcılara birçok sektöre bu uygulama etki ediyor” diyor. Olumsuz etkiyi en aza indirmeye çalıştıklarını söyleyen Aymutlu,

“Bu dönemi etkin geçirmek için boş durmuyoruz, bazı şubelerimizdeki tadilat ihtiyaçlarımızı yaptırıyoruz. Yeni ürün Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeni menü hazırlığındaydık onu da bu dönemde bitirerek, şubelerimiz açıldığında müşterilerimizin karşısına yeniliklerimizle çıkmayı planlıyoruz” açıklamalarını yapıyor. Bazı şubelerde hem paket servis hem de ge-al hizmetini hayata geçirdiklerini belirten Aymutlu, “Şu an Lens Yaşam Merkezi, İzmir Optimum, Antalya Lara ve Çorum şubelerimizde paket ve gel-al hizmeti varken, Beylikdüzü şubemizde gel-al hizmeti veriyoruz. Bu şubelerimizi artırmaya çalışıyoruz” bilgisini veriyor.

“TEK SEKTÖRDEKİ TEDBİR YETMEZ”

Bu süreçte aldıkları önlemler hakkında bilgi veren Aymutlu, “Haberi alır almaz k durumumuzu ayarladık. Verdiğimiz yeni siparişleri iptal ettik. Ürünlerimizin son kullanma tarihi kontrollerini yapıp, uygun muhafaza koşullarına getirdik” diyor. AVM’ler ve mal sahipleri ile kira konusunda görüşmeler yaptıklarını söyleyen Aymutlu, görüşmelerin devam ettiğini, uygun şubelerin paket servis ve gel-al hizmeti için çalışmaları hızlandırdıklarını belirtiyor.

Aymutlu sözlerini şu şekilde tamamlıyor:

“insan sağlığı her şeyden önce geliyor. Müşterilerimiz ve çalışanlarımız için bu tedbirlerin alınması gerekiyor ise biz buna uymaya razıyız tabii ki. Ancak yalnızca ye-me-içme sektörü ile bu virüsü yenmemiz zor. Vakalar artıkça şubeleri açmamız zorlaşıyor. Bu durumda süreçten en çok etkilenen biz oluyoruz. Biz toplu bir çözüm üretilmesinden yanayız. Virüsün etkisinin azaltılıp en kısa sürede normal hayata dönmemiz için tek sektörde alınacak tedbirlerin yeterli olmadığını düşünüyoruz.”

“2 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ”

Yeme-içme sektöründeki işletmelerin kapatılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sunset’in sahibi Barış Tansever, “Mart ayındaki kapanıştan farklı bir kapatma kararı ile karşı karşıyız. Bu kararla 2 milyon emekçinin çalıştığı yeme içme . dünyası tek suçlu gibi ilan edildi. AVM’ler, mağazalar, ofisler, spor salonları, kuaförler kısacası lokantalar hariç her yer açık, 2666 sayılı Turizm Teşvik Kanunu’na tabi işletmeler olan oteller açık, bu otellerin restoranları açık” diyor. Pandemiyle birlikte Güvenli Turizm Sertifikası aldıklarını belirten Tansever, “Sertifika almak için danışman tuttuk, bu alana yatırım yaptık, termal kameralar aldık, havalandırma sistemlerinde değişiklikler yaptık. Gıda mühendisimize ek olarak daimi denetmenlik için gıda teknikeri aldık, ekibimizi her an kontrol etsin ve kurallar eksiksiz bir şekilde uygulansın dedik.

Tüm şartları eksiksiz uyguladık ancak uygulamayandan bir farkımız kalmadı” açıklamalarını yapıyor. Pandemiyle tüm sektörlerin ortak paydada savaşması gerektiğini ifade eden Tansever, “Bu yalnızca garsonlarımızın, komilerimizin, aşçılarımızın ve onların ailelerinin savaşı değil, bu savaş her bir bireyin fedakarlık etmesiyle kazanılır. Şu anda devletimiz maalesef yeme içme dünyasının bütün paydaşlarını cezalandırdı. Oysa bu dünya 2 milyon direkt istihdamın yanı sıra ürün sağlayan çiftçinin, köylünün, gıda sanayicisinin de ekmek kapısı” diyor.

“PAKETLE AYAKTA KALAMAYIZ”

Paket servisin, fast food türü ürün satanlar için daha uygun olduğunu söyleyen Tansever, oturarak hizmet alman tam servisli lokantaların paket servisle ayakta kalmasının mümkün olmadığını belirtiyor, işletmelerin kapanış haberi ile hızlıca paket servis hazırlıklarına başladıklarını belirten Tansever, gel-al servisinin yanı sıra Fuudy ile anlaştıklarını aktarıyor. Tansever, yoğun ilgi gösterilen sushi, karides tempura ve edamame gibi lezzetlerin paket servis menüsüne eklendiğini ve menüde bulunan Sunset klasikleri üzerinde çalışmaların devam ettiğini söylüyor. Tansever sözlerini şu şekilde bitiriyor: “Keşke yeme içme dünyası kaliteli hizmet ve Güvenli Turizm Sertifikalı müesseselerin çizgisinde bu-luşturulsa. Turizm işletme Belgesi’ne ve Güvenli Turizm Sertifikası’na sahip olan müesseseler otellerimiz gibi açık olsa hem tüm mekânlar kaliteye özendirilse hem de turizmin ayrılmaz bir parçası olduğumuz idrak edilse.”

FRANCISE VERİYOR

Yedi şubesiyle misafirlerine hizmet veren Kaşıbeyaz Lezzet Grubu, pandemi sürecinde siparişlerini paket servis \ olarak tüketiciye ulaştıran bir diğer restoran. Gerekli tüm hijyenin sağlandığını söyleyen Kaşıbeyaz Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Kaşıbeyaz, “Lezzetlerimizin şubeden eve kadar hijyenik bir şekilde ulaşması için şubelerimizi ve motorlarımızı sürekli dezenfekte ediyoruz. Çalışanlarımızın da hijyenlerini sağlıyoruz” diyor. Marka, Kaşıbeyaz Baklava Shop ve Satır Arası Lezzetleri için de franchise vermeye devam ediyor.

“ALTYAPIMIZI GÜÇLENDİRDİK”

Türkiye genelinde hizmet verdikleri 74 şube ve üretim tesislerinde geçici süreyle faaliyetlerinin yavaşlatmak ve üretimlerini ölçüde ciro kayıpları yaşanmaya devam ettiklerini ifade eden Uzunpınar, “Sabit giderlerimizi düşürmeye çalışıyoruz. Mali yapımızı korumak ve finansman ihtiyacını karşılamak için diğer firmalarımızdan kaynak aktarımı yaptık ve belirli vadelerde krediler kullandık. Nakit akışımızı gelirlerimize göre yeniden kurguluyoruz” diyor.

“PAYDAŞLARLA YÜKÜ PAYLAŞIYORUZ”

Hizmet sektörünü ciddi anlamda olumsuz etkilediğinden bahseden Olmadık Kahveler Atölyesi Marka Direktörü Ahmet Ayan, “Tedarikçilerimiz ve sağlayıcılarla uzlaşma yoluna gitmeye gayret ediyoruz. Mümkün olduğunca yükü paylaşmaya gayret ediyoruz. Bu süreçte hiçbir çalışanımızı ücretsiz izne göndermeden ya da kısa çalışma ödeneği sürecine sokmadan, hep birlikte motivasyonumuzu koruma gayretindeyiz” diyor. İşletmelerin kapalı kaldığı bu dönemde take-away ve yakın mesafede paket servis uygulamasına geçtiklerini söyleyen Ayan,

“Sıcak içecekleri, özellikle de bu mevsimde, uzun mesafelere sıcaklığını koruyarak göndermek mümkün değil. Bu sebeple ancak çok çok yakın bir çevre içerisinde bu uygulamayı yapabiliyoruz” açıklamasını yapıyor. Çalışanların tek kişilik vardiyalarla işletmede bulunduğunu söyleyen Ayan, “Mümkün olduğunca yakın mesafe çalışmanın önüne geçiyoruz. Müşterilerimize arzu ettiklerinde maske ve eldiven sağlıyoruz. Pandemi dönemi elbette sona erecek ve süreçte sadece işletmeleri değil, bu işletmelerin çalışanlarını da ekonomik olarak ayakta tutmak çok önemli” diye konuşuyor.

“ÜRETİME ÖNEM VERDİK”

Beeves Grill& Brasserie, İstanbul, İzmir ve Suudi Arabistan’da hizmet veriyor. Markanın kuruluşundan itibaren paket servisin kendileri için her zaman önemli olduğunu vurgulayan markanın kurucusu Sidar Budak, “Bu dönem paket servis ve dijital platformlardaki çalışmalarımıza ağırlık vermeye başladık” diyor. Üretici olarak da faaliyette olduklarını aktaran Budak, “Yaklaşık üç yıl önce e-kasap platformumuz olan Etineniyisi.com’u kurduk. Bugün etten ekmeğe kendi üretimimiz olan ürünleri Türkiye’nin dört bir yanma ulaştırıyoruz” açıklamasını yapıyor. Tüm tedbirleri aldıklarını söyleyen Budak, “Hijyen ve kontrol edilebilir sağlık prosesi bizim için çok önemli. Online tarafımızdaki dağıtım ağımız olan soğuk zincir filomuzu artırdık, paket servis tarafında motor paket sayımızı maksimize ettik” bilgilerini veriyor. Budak sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Artık üretime ağırlık vermeli kendi tedarikimizi kendimiz sağlamalı ve üretmeliyiz. Bunun ne kadar önemli olduğunu bu süreçte herkes anladı.”

“KENDİ REHBERİMİZİ HAZIRLADIK”

İstanbul ve şehir dışında bulunan şubelerin bazılarında paket servis ve gel-al hizmeti verdiklerini söyleyen The House Cafe Ortağı ve Genel Müdürü Canan özdemir İşmen, “Bu hizmeti özel menümüz ve indirimli fiyatlarımızla misafirlerimize veriyoruz. Müşteri kitlemiz daha çok mekanda keyifli vakit geçirmeyi ve bulunduğu ortamı deneyimlemeyi seven bir kitle olduğu için paket servis ile mekanda servis arasında oldukça fark var” diyor. Pandemi sürecini doğru değerlendirmeye çalıştıklarını belirten İşmen, “Bu süreci tüm üretim sıstemlerini gözden geçirmek, gıda güvenliği açısından zamanında ve doğru adımlar atmak için önemli bir fırsat olarak değerlendirmeyi tercih ediyoruz” açıklamasını yapıyor. Koronavirüsle ilgili farkındalık yaratmak adına gerekli çalışmaları yaptıklarını aktaran İşmen, “Covid-19 ile mücadelede uyulması gereken kurallar konusunda çalışanlarımıza bilgi vermek ve yol göstermek, muhtemel başka krizlere karşı hazırlıklı olmak amacıyla The House Cafe Covid 19 ve Hijyen Uygulamaları Rehberi’ni hazırladık ve uygulamaya başladık. The House Academy uzaktan eğitim platformuyla çalışanlarımızın Covid-19 hakkında bilgilendirilmesi, maske, mesafe ve hijyen kuralına uyması için farkındalık ve bilinçlendirme eğitimleri düzenledik. Gerek iç denetimlerimiz gerekse yasal otoriteler tarafından yapılan denetimlerle bu kurala tam uyumlu çalışmayı sağlıyoruz” bilgilerini veriyor.

Tim BRIGGS / Baylan Yönetici Şefi
“Mutfakta Baylan Var”

Baylan İstanbul’da iki farklı noktada hizmet veriyor. Pandemi sürecinde kendi paket servis ağımızı güçlendirip, farklı paket servis uygulamalarında aktif olmaya başlamıştık. Alınan son kararlarla Kadıköy Baylan sadece al-götür,

Bebek Baylan ise pastane ve restoran tarafındaki zengin yemek seçenekleriyle hem al-götür hem de paket servis olarak hizmet vermeye devam ediyor. Bebek Baylan’da pandemiden çok önce hayata geçirdiğimiz ‘Mutfakta Baylan Var’ konsepti bu dönemde misafirlerimiz için iyi bir seçenek. Bu konseptin paket servisten farkı, sipariş verilen yemeklerin yarı hazırlanmış bir şekilde paketlenerek, talimat kartlarıyla birlikte müşteriye ulaştırılması. Koronavirüsle mücadele kapsamındaki tüm önlemleri alıyor ve hijyen kurallarını harfiyen uyguluyoruz. Bebek mağazamızın girişine bir mutluluk kulübesi konumlandırdık. Burada her güne ve saate özel taze ürünlerden hazırlanmış detoks içecek ve çorbaları al-götür formatında sunuyoruz.

Tolga TOSUN / Lil’a Restaurant Genel Müdürü
“2021 için hazırlanıyoruz”

Lil’a Restaurant, Museum Hotel bünyesinde, Kapadokya’ya gelen üst segment yerli ve yabancı misafirlerin öncelikli yeme içme duraklarından biri. Doğal olarak süreçten etkilendik. Güvenli Turizm Sertifikası’nın gereklerini harfiyen yerine getirmek ve personelimizi salgın ile ilgili oldukça sık eğitime tabi tutmak önceliğimiz oldu. Yaz ve sonbahar döneminde yemek servisimizi açık alanlarda vermeye özen gösterdik.

İç mekânlarımızda kapasitemizi yarı yarıya düşürüp bulaş ihtimalini en aza indirmeyi planladık. Tedarik sürecinden, servis anına kadar bir dizi koruyucu önlemi hayata geçirdik. Personelimizin sürekli olarak sağlık kontrolünden geçirilmesi de aldığımız önlemlerden oldu. Tüm turizm sektörü zor bir süreçten geçiyor. Ancak 2021 ilk çeyrek itibariyle hızlı bir şekilde normalleşmenin gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bütün hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz.

Metro’dan restoranlara destek

Metro Türkiye, pandemiye karşı alınan yeni önlemler sebebiyle paket servise geçen restoran müşterilerine destek kampanyası başlattı. Kampanyaya kayıt olan müşteriler KDV hariç ikinci 300 TL alışverişlerinde paket servisler de dâhil olmak üzere restoranlarda 50 TL’lik hediye çeki kazanma fırsatı yakalıyor. Restoranlar ise kullanılan bu çeklerle Metro mağazalarında indirimli şekilde alışveriş yapabiliyor. Kampanyayla ilgili açıklamada bulunan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Yeme içme sektörü pandemiden oldukça etkilendi. Metro Türkiye olarak pandeminin başından beri otel ve restoran müşterilerimizi desteklemek için birçok yeni proje ve uygulamaya imza attık. Son dönemde pandemi ile mücadele kapsamında restoranların paket servis hizmetine dönüşmesi ile birlikte işletmelerin yanında olacağımız yeni bir kampanya oluşturduk. Bizden alışveriş yapan müşterilerimizi restoranlardan da sipariş vermeye yönlendirerek kendi bölgelerindeki ekonomiyi canlandırmalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz” diyor. Kampanya 6 Ocak 2021 tarihine kadar Metro Türkiye’nin 37 mağazasında geçerli.

YEŞİM OKSAY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu