Güncel Ekonomi Haberleri

Gümüşteki bu hızlı tırmanış risk mi yoksa yeni bir fırsat mı?

Gümüşte neler oluyor?

2021’İN ilk ayına tartışmasız Reddit sosyal platformu damga vurdu. Büyük yatırımcılara karşı birleşen küçüklerin işlemleri önce Gamestop’ta hemen ardından gümüşte çok sert fiyat hareketlerine neden oldu. Yıla 26 dolar seviyesinden başlayan gümüşün fiyatı son günlerde Reddit’den gelen alımlarla yükselişe geçerek pazartesi günü sekiz yılın zirvesi olan 30 dolarlar seviyesine yükseldi. Sadece dört gün içinde gümüşte yüzde 20’lere varan primler gözlendi. Ancak bu hızlı çıkış şimdilik ivmesini koruyamadı. Geçen haftanın ilk günü 30 dolar/ons seviyesine kadar yükselen gümüş tekrar yılbaşındaki değeri olan 26-26.5 dolarlara doğru geriledi.

Tabii Reddit’in atağı kafalarda soru işaretleri de oluşturmaya başladı. Acaba bugüne kadar hep altını takip eden gümüşteki bu hızlı tırmanış risk mi yoksa yeni bir fırsat mı? Daha da önemlisi bugüne kadar hep büyük yatırımcıların işlemleriyle şekillenen piyasalarda şimdi küçükler mi belirleyici olacak?

Dünya bu soruların yanıtlarını tartışa dursun, aynı günlerde gümüşte büyük pozisyon alan uluslararası fon yöneticileri ve yatırım bankaları da ardı ardına küçük yatırımcıları bu hızlı yükselişe karşı uyarmaya başladı. Hatta spekülatif olduğunu düşünen bazı kurumlar küçük yatırımcı işlemlerini engellemeye çalışacak bir dizi uygulamayı da hayata geçirdi. Örneğin geçen hafta CME Group’un gümüş vadeli işlemleri için marjinleri 14 bin dolardan, 16 bin 500 dolara yükselterek yatırımcıların daha fazla depozit yatırmasına neden olması fiyatların düşüşünde etkili oldu.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Gamestop ile başlayan ve gümüşle devam eden küçüklerin başkaldırısı acaba başarılı olacak mı? Bu soruya yerli ve yabancı analistlerin ortak görüşü küçüklerin gücünün buna yetmeyeceği yönünde, özellikle altın, gümüş gibi tüm dünyada likiditesi fazla olan değerli metallerde fiyat üzerinde hakimiyet kurmanın zor olacağı belirtiliyor. Piyasalarda ortak olan bir diğer görüş ise Reddit’in işlemleri başarılı olmasa bile pandemi nedeniyle dünyada artan likiditenin bu yıl da altın ve gümüş gibi değerli metallere yöneleceği yönünde. Ancak hemen belirtelim, bu yükselişin 2020 yılındaki hızda olması beklenmiyor. Gümüşün ons fiyatının bir süre 26 dolarlar seviyelerinde salınması ve yıl içinde yeniden 30 dolarları test etmesi bekleniyor.

“UZUN DÖNEM UMUT VAADEDİYOR”

ALB Forex Araştırma Müdürü Emre Çayırlı’ya göre riski yükselen gümüş aynı zamanda kısa vadeli yatırım yapanlar için fırsat da sunuyor. Son günlerde gümüşe damgasını vuran küçük yatırımcı hareketinin ardında aslında büyük fonların olabileceği ihtimaline de dikkat çeken Çayırlı, şu değerlendirmede bulunuyor:

“Son günlerde sosyal medyanın etkisiyle hareketlendiği düşünülen finansal ürünlere Gamestop’dan sonra gümüş de eklendi. Bununla birlikte hacim olarak oldukça büyük olan kıymetli maden piyasasında küçük yatırımcıların birleşerek fiyat üzerine etki yaratma ihtimalinin hisse senedi piyasalarına göre daha düşük olması, gümüşte yaşanan fiyat hareketliliğinin yatırım fonları kaynaklı olabileceğini düşündürüyor. Diğer yandan WallStreetBets’teki bazı yayınlar, gümüş hareketlerinin hedge fonlar tarafından koordine edildiğini ve gümüş piyasasında koordineli bir çaba olmadığını öne sürüyor. Gümüş stoklarında görülen yükselişe paralel global gümüş stoklarının yüzde 48’ine sahip olan JP Morgan’ın da son dönemde gümüş talebini yükselttiği görülüyor. Stoklardaki artış genel olarak gümüş işlemlerine olan ilgiyi artırmış olabilir. Yaşanan hareketlilik kısa vadeli yatırımcılar için fırsat sunuyor olsa da gümüş fiyatlarındaki hareketliliğin yükselmesi aynı zamanda yatırım riskinin yüksek olduğunu da gösteriyor.”

Çayırlı, gümüş piyasasında kısa vadeli olarak fiyat hareketlerinde yaşanan dalgalanmanın devam edebileceği görüşünde. Sekiz yıl sonra ilk kez 30 doların üzerine çıkan gümüş fiyatı için kısa vadede yatırımcıların dikkatli olmalarını da tavsiye eden Çayırlı, önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerini ise şöyle özetliyor:

“Bir gram altın yaklaşık 66 gram gümüşe denk düşüyor. Gümüşün değerinin bu denli artması, 2021 için gümüş devrinin başlayabileceğinin sinyalini veriyor olabilir. 2021 için gümüşün geleceğine küresel boyutta bakacak olursak; sanayi sektöründeki kullanımının her geçen gün artması, küresel felaketler ve iklim değişiklikleriyle başa çıkabilmek için atılan yeşil ekonomiye geçiş adımları, teknolojinin gelişimine bağlı olarak elektrikli araçların motor ve batarya üretiminde kullanımının artması ve buna paralel olarak gümüşün pek çok farklı sektörde hammadde olarak kullanım ihtiyacının artması gibi hususlar, uzun vadede gümüşün geleceğinin parlak olabileceğinin ipuçları gibi görünüyor. Bu kapsamda uzun vadeli yatırım sepetleri içerisinde gümüşe de yer verilmesi getiri çeşitliliği sağlamak için yararlı olabilir. Gümüş fiyatının ilerleyen süreçte 30 dolar eşiğinin üzerine yerleşmesi durumunda, uzun vadede ilk olarak 35 ile 37 dolar aralığına doğru yükseleceği görülebilir.”

26 DOLAR KRİTİK

Gümüş ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk’e göre, altın ve gümüş fiyatları bir süre hızlı yükselişleri hazmetmeye çalışıp dar bir bantta dalgalanacak. Geçtiğimiz hafta pazartesi günü 30 dolarlar seviyesine kadar yükselen gümüşteki bu çıkışın şimdilik kesildiği değerlendirmesinde bulunan Yıldırımtürk, bu beklentisinin nedenlerini ise şöyle sıralıyor:

“Altın ve gümüş fiyatları geçtiğimiz haftalarda ABD’de Biden’m 950 milyar dolarlık teşvik paket beklentisiyle yükselişe geçti. Bu arada küçük yatırımcıların sosyal medya üzerinden örgütlenerek gümüş alınılan ile gümüş geçen hafta başında 30 dolarlara kadar çıktı. Ancak görünen o ki teşvik paketi sürümcemeye girdi ve mart ayından önce de çıkmayacak.

Bu arada küçüklerin operasyonu da sürdürülemedi. Bu da kıymetli metallerden şimdilik uzaklaşmayı getirdi. Bu arada ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi, dolar endeksindeki güçlenmede kıymetli metalleri olumsuz etkileyen diğer etkenlerden. Gümüş genelde altını takip eder. Ancak bu sefer altından ayrıştıran bir başka hikayesi vardı. Biden yeşil enerjiye ağırlık vereceğini açıkladı. Güneş enerji santrallerinde gümüş kullanılır. İşte bu beklentinin etkisiyle gümüşe yönelim arttı. Ve gümüş altına göre daha hızlı yükseldi.”

Gümüş için kısa dönemde 26 dolar seviyesinin oldukça kritik önemde olduğunun da altını çizen Yıldırımtürk, altın ve gümüşe ilişkin beklentilerini şöyle açıklıyor:

“Gümüşte 26 dolar seviyesi aşağı yönde kırılırsa 24 dolarlar gündeme gelebilir. Yukarı yönde bir hareket ise fiyatları 28 dolarlara taşıyacaktır. Benim kısa dönem beklentim ise gümüş fiyatlarının 26-28 dolar seviyelerinde bir süre gidip geleceği yönünde. Ancak 2021 geneline bakacak olursak yükselişin devam etme ihtimali kuvvetli görünüyor. Bunun en önemli nedeni dünyadaki likidite fazlalığı. Pandemi nedeniyle para yatırım ve üretime gitmiyor. Onun yerine hisse senedi, ABD tahvilleri, kripto para ve değerli metallere yöneliyor. Son dönemde bu piyasalarda spekülatif hareketler arttı. Bunu da göz ardı etmemek lazım. Yeniden gümüşe dönersek, bu hareket 2020 kadar güçlü olmayabilir. Benim beklentim altın ve gümüşün bir süre dar bantta hareket etmesi ve 2021 genelinde ise yükselişlerini koruyacağı yönünde. Bu nedenle yatırımcıların portföylerinde sınırlı miktarda da olsa gümüş bulundurmalarını önerebilirim. Ancak atımların iç piyasadan TL bazında değil, ekrandan ons/dolar bazında yapılması daha doğru olacaktır. İç piyasada alım satım arasındaki makas altın ve ons/dolar bazındaki gümüşe göre çok daha yüksek.”

Gümüşte alım satım farkına dikkat!

Altın uzmanları gümüşe yatırım yapacak olanları alım satım makası konusunda uyarıyor. Örneğin geçen hafta verilerine göre gümüşün gramı alışta 6.20 TL, satışta ise 6.42 TL seviyesindeydi. Başka bir ifadeyle alım satım arasında 22 kuruş fark vardı. Oysa ki gram altının aynı saatlerde alış fiyatı 425 TL, satış fiyatı ise 424 TL düzeyindeydi. Yani altına göre gümüşte alım satım farkı 14-15 kat fazla.

Aynı saatlerde ekrandan ons/dolar bazında gümüş aldığınızda ise alış 27 dolar, satış ise 26.2 dolar seviyesinde. Bu da alım satım farkının TL işlemlere göre çok daha düşük olduğunu gösteriyor. Uzmanlar ons/dolar bazlı alım yapanların piyasaları çok yakından takip etmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

ESİN ÇETİNEL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu