Güncel Ekonomi Haberleri

Hisse Önerileri ve Hisse Yorumları

Borsa, son dönemde yaşadığı rallinin düzeltmesini yaptıktan sonra yatay bantta seyrediyor. Bu süreçte farklı nedenlerle endekse paralel hareket etmeyen hisseler var. Bazı hisseler spekülatif nedenlerle sert düşüşler yaparken bazıları da yabancıların takibinde. Halka arz sürecüıden etkilenebilecek hisseler ve temettü beklentisi olanlar endekse göre daha iyi performans sergiliyor.

Borsa, yılbaşından bugüne iki farklı süreç yaşadı. Yıla 85.721’den başlayan endeks yüzde 6,7 yükselişle 26 Ocak kapanışını 91.413 seviyesinden yaptı.

hisse oneri

Ardından 10 Şubat’ta 83-116-seviyesine kadar, yani yüzde 9,1 düştü. O zamandan beri ise 84.000-86.000 bandında hareket ediyor ve yön tayini yapmaya çalışıyor. Bu hafta yapılacak Merkez Bankası’nm (MB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı, endeksin kısa vadeli yönü hakkında önemli belirleyici olacak. MB’den gelebilecek piyasa tahminlerinin üzerinde bir faiz indirimi piyasalarda olumsuz algılanabilir ve düşüşü beraberinde getirebilir. Kurlarda da yeni zirveler görebiliriz. Yılın ilk yansı için piyasalann diğer gündem maddeleri, genel seçim süreci, FED ve ECB’den gelecek haber akışları ve jeopolitik gelişmeler olacak.

Piyasalar buradan gelecek haberlere göre şekillenirken, bazı hisseler aşağı veya yukarı yönlü olarak endeksten farklı hareket ediyor.

Nedenleri farklı olsa da volatil hareketlere sahne olan hisse senetlerini araştırdık. Temettü beklentili, yabancı yatırımcıların ilgilendiği ve halka arzdan etkilenebilecek hisseleri de analiz ettik.

SPEKÜLATİF HİSSELER

Öncelikle spekülatif hareketlere sahne olan altı hisseye bakalım.

Gen Yatırım Holding: İlk ismi Mustafa Yılmaz Yatırım Ortaklığı olan şirket, satıldıktan hemen sonra ismini İCG Yatırım Holding olarak değiştirdi. Bu isim değişikliği sonrasında Enver Çevik’e satıldı. Bu satın almadan dört ay sonra ise hisseleri bu kez Genpower’ın patronu Müjdat Uslu aldı. Bu satın almadan sonra şirketin adı Gen Yatırım Holding oldu. Gen Yatırım Holding, 2013 yılında 1 TL’ler seviyesinde işlem görürken, 2014’ün Haziran ayında 40 TL’ye kadar çıktı. Ancak gelen satışlarla hissenin fiyatı tekrar 1 TL’lere kadar geriledi.

Mango Gıda: Beş yıl kadar önce borsaya açılan Mango Gıda, son iki yıldır mali sorunlarıyla gündemde.

Şirket aleyhine açılmış olan 335 icra takibi var. Şirkete ait bazı araçların kayıp olduğu haberleri medyada yer almıştı. Şirketin 15 Ocak tarihli KAP açıklamasının eklerinde yer alan belgelerden birinde ise şirketin kurucusu Ayhan Karak’m sahip olduğu hisseyi 25 Aralık 2013’te kurulan RBK İnşaat’ın sahibi Lütfü Erkişi’ye devrettiği anlaşıldı. Mango Gıdanın iflas erteleme davası İstanbul Anadolu 6. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde sürerken, hissedeki hareketler baş döndürüyor.

MMC Sanayi ve Ticaret: MMC Sanayi de küçük yatırımcının canını en çok yakan hisselerden. 2014 başında 7 TL’lerde seyreden hisse, Temmuz 20l4’te 50 TL’lere kadar çıktı. Şimdilerdeyse hissenin fiyatı 3 TL’lerde seyrediyor. SPK’nın geçtiğimiz aylarda MMC Sanayi hisse sırasında yapılan piyasa bozucu işlemleri yakaladığı da biliniyor. Şirketin KAP’a gönderdiği son bildirimlerde iki ana hissedarın hisselerini satacağı açıklanmıştı.

Ericom Telekom: Ericom’a ait hisseler Haziran 2014’ten itibaren çok sert bir şekilde düşmeye başlayınca, BIST Yönetimi ve SPK, Gözaltı Pazarı’nda işlem gören hisseyi 20 Ağustos 2014’te geçici olarak kapatmıştı. Akabinde bu süre önce iki ay ve sonra bir ay daha uzatılarak bilançolarının açıklanması beklendi. Fakat verilen her iki süreye rağmen bilançoların kamuyla paylaşılması yönünde bir adım atılmadı. Bunun üzerine Borsa yönetimi 27 Kasım 2014 günü aldığı kararla hisseyi Gözaltı Pazarı’ndan çıkararak geçici olarak işlem görmekten men etti. Bir ara 4,43 TL’leri gören hissenin fiyatı şu anda 0,50 TL’lerde bulunuyor.

Latek Lojistik: Borsada tepetaklak olan bir diğer hisse Latek Lojistik. Hatırlanacağı üzere Borsa İstanbul Latek Lojistik hissesini geçici olarak işleme kapatmıştı. Ardından Borsa’dan yapılan açıklamada ise Latek Lojistik’in sermayesinin yüzde 96’sının kaybedildiğinin tespit edilmesi nedeniyle Gözaltı Pazarı’na alınmasına karar verildiği duyurulmuştu. 2012 yılından beri paraşütsüz düşen hissenin fiyatı 1,70 TL’lerden bugün 0,13 TL’lere kadar geldi.

İhlas Grubu: îhlas Holding ve iştiraklerinin benzer bir şekilde düşmeye başlaması, aslında şirketin kurucusu Enver Ören’in vefatıyla başladı. Grup şirketlerinin zarar yazması, şirketler hakkmdaki spekülatif haberler ve holdingin kamu bankalanna olan yüksek borç miktarı hissede sert düşüşlere neden oldu. Aralık 2012’de 1,40 TL’lerde olan İhlas Holding’in hisse fiyatı şimdi 0,28 TL’lerde. Holdingin diğer halka açık iştiraklerinde de durumlar benzer.

BEKLENTİ YARATAN ARZLAR

Hiç şüphesiz yatırımcıları üzen hisselerin yanında pozitif anlamda beklenti yaratanlar da mevcut. Özellikle şirketlerin beklenen ikincil halka arzları ve büyük holdinglerin iştiraklerinin halka açılması beklentisi, bazı hisselerde yukarı hareketlere neden olabiliyor.

Finansbank: National Bank of Greece’in yüzde 99,8’ine sahip olduğu Finansbank, sermayesini halka arz yoluyla bedelli olarak yüzde 25,2 artırarak 3,55 milyar TL’ye yükseltme kararı almıştı. Bankanın ikincil halka arz büyüklüğünün ise 2 milyar TL civannda gerçekleşmesi bekleniyor.

Şişecam: Şirketin bünyesindeki Paşabahçe’nin halka arzı bu yıl için beklenti yaratıyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Paşabahçe Cam’ın yüzde 15,44 oranındaki hissesi için 125 milyon Euro ödemişti.

Paşabahçe’nin halka arz beklentisi, hem T. Şişecam hem de Anadolu Cam, Trakya Cam ve Soda Sanayii hisselerinde hareketlilik yaratıyor.

Kamu arzları: Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Vakıfbank, Türk Telekom ve THY’de ikincil halka arzı düşündüklerini açıklaması bu hisselerde beklenti yaratıyor. Şimşek, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ta ikincil halka arzın üç yıl içinde olacağını da ifade etmişti.

YABANCI ALIYOR HİSSE YÜKSELİYOR

Bunlarla beraber yoğun yabancı alımlarının da bazı hisselerde yükselişlere neden olduğu gözleniyor.

Alcatel: Aralık 2014’ten bu yana alım yönlü işlemlerin arttığı Alcatel’de, aralık ve ocak aylarında gerçekleşen toplam net alım tutarı 1 milyon doları aşmış durumda. Mali açıdan şirkette tam bir istikrar görülmese bile yabancı payının yüzde 1,45’ten yüzde 8,69’a çıkması, hissedeki getiriyi yılbaşından bu yana yüzde 37’ye çıkardı.

Datagate: 2014 yılında yüzde 412’lik bir getiri sağlayan Datagate Bilgisayar’da da yabancı girişleriyle yükseliş devam ediyor. Yılbaşından bu yana yüzde 19,54’ten yüzde 24,90’a çıkan yabancı payı ile hisse yüzde 30’dan fazla kazandırdı.

Koza altın: Koza Altın’da özellikle son dönemde madenlerinde alınan geçici faaliyet belgeleriyle kıpırdanmalar s3z konusu. Yüzde 70’ten yüzde 77’ye çıkan yabancı payı ile hisse yılbaşından bu yana yüzde 35 kazandırdı.

Tümosan: Yükselişlerde değinilmesi gereken bir diğer şirket ise Tümosan. İspanyol tren üreticisi Talgo ile yüksek hızlı tren üretimi için anlaşma imzalayan şirket, Türkiye’de hızlı tren üretmek için gereken teknoloji transferi ve altyapısını kurmayı amaçlıyor. Beklentiler Tümosan’da sert yükselişlere neden oluyor. Ancak bu hissede notun hızlı prim sonrası ‘tut’ veya ‘azalt’ şeklinde değişmeye başladığını da görüyoruz.

TEMETTÜLÜ HİSSELER

Yıl sonu bilançolarının geldiği bugünlerde temettü verimi yüksek hisseler de piyasaların gündeminde önemli bir yere sahip. Bu konuyu iki sayı önce kapak haberimize de taşımıştık. Faiz getirisinin yüzde 8-9’lara geldiği bir süreçte temettü verimi yüksek hisseler yatırımcıların merceğinde. Son beş yılda hem getirisi endeksten yüksek hem de düzenli temettü veren 32 hisse var. Bu hisselerden iş Girişim, Türk Telekom, Adana Çimento ve Hektaş, bu yıl da temettü dağıtacağını açıkladı. Sermaye artırımı temettü sayfamızda bu verileri bulabilirsiniz. Bunun yanında Turkcell’in beş yıllık dağıtılmamış temettüsü için gözler 26 Mart’taki genel kurulda. Buradan çıkabilecek bir kararda temettü verimi yüzde 14’leri bulabilir. Pınar şirketleri, Oyak Çimento Grubu, Sabancı Çimento Grubu, Koç’un Tüpraş, Ford Otosan, Türk Traktör ve Tofaş gibi şirketleri de yatırımcıların merceğinde olacak.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu