Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İhracatın yeni lideri kimya sektörü oldu

İhracatın yeni lideri kimya sektörü olduAvrupa’da devam eden ekonomik durgunluk ve Ortadoğu’da yerinden oynayan taşların bir türlü yerine oturamaması, Türkiye’nin ihracatını aşağı çekmeyi sürdürüyor. Tüm bu olumsuz tabloya rağmen yıl sonuna ilişkin 18 milyar dolarlık ihracat hedefinde değişikliğe gitmeyen kimya sektörü, ağustos ayında otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyon ihracatını geride bırakarak 1 milyar 459 milyon dolarlık ihracatla liderlik koltuğuna oturdu. Yıl genelinde otomotivin üzerinde ihracat artışları yakalayan sektörün, bu dönemdeki ihracat artışı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.78 oldu. Yılın sekiz ayındaki kimya ihracatı da yüzde 7.78 arttı ve 11 milyar 473 milyon dolara yükseldi.
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılan Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Avrupa pazarındaki daralma sürüyor. Kimyada en önemli pazarlarımızdan biri haline gelen Ortadoğu’daki kanşıklık endişe verici boyutta, ihracatta pazar çeşitlemesine giderek ihracatımızı artırmaya çalışıyoruz. Ancak bu elbette kolay değil. Afrika ve Güney Amerika pazarını yakından izliyoruz. İhracatçılarımız karşılarına çıkan çeşitli zorluklara rağmen mücadelelerine devam ediyor. Dünyanın farklı bölgelerinde, şimdiye kadar hiç gidilmemiş ülkelere bile ihracat yapıyoruz. Yılın geri kalanında da pazar çeşitliliği stratejisi ile yolumuza devam edeceğiz” dedi.

  Katılım bankacılığını ticari bankalar büyütecekYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir